Skocz do zawartości
ranma11

Zmiana słodkiego 200l w morskie

Rekomendowane odpowiedzi

On ma taki mini komin, więc przerywa film bakteryjny.

Wahania poziomu wody beda mialy wplyw na prace odpieniacza, ale przy powierzchni 100x40 1cm wody to 4L czyli szacunkowo Twoje parowanie w ciągu calej doby. Moim zdaniem lepiej dolewać mniejsze ilości dwa trzy razy dziennie, więc wahania w pracy odpieniacza przy tych paru milimetrach będą znikome. 

Moze uda Ci się jednak wymyślić jakiś tymczasowy patent z pływakiem od spłuczki i 5L bańką po wodzie... w malej kostce pewnie nie bylo wiekszego problemu z parowaniem, a tutaj będziesz pewnie co chwilę z wiaderkiem latał ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mogę pokombinować z dolewaniem 2x dziennie (choć w kostce dolewam raz dziennie).

Co do grawitacyjnej to problem w tym że nie specjalnie mam jak umiejscowić baniak na dolewkę nad akwa. (jakby było jak, to automat nie byłby nawet w planach...)

Co do parowania w kostce to dolewam 1-2 szklanki dziennie (w zimę okazyjnie bywało nawet 3), czyli nawet 0,5l, co przy powierzchni 27cmx27cm daje niecałe 7mm słupa wody.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hmm tak czytam i czytam i czytam i naszła mnie refleksja 

a może olej odpieniacz i siporaxy i adsorbery i inne takie cuda na kiju hi tech i daj sobie przegrodę szklaną w akwarium na część rafową i na część z DSB i refugium z glonami nad jedną częścią  rafową jakieś używane t5 (wyjdzie taniej niż ledy wątpliwe Aqua-ela) a na stronie z refugium jakiś mały halogen może być biurowy albo dwa malutkie ;) .   Jakąś małą pompką rozwiązać wymianę wody między jednym a drugim, grzebień na całej długości i mała pompeczka powrotu zamocowana na tylniej szybie -- zabezpieczona przed zaciąganiem glona i oczywiście blisko lustra wody na wypadek zatkania grzebienia nie wypompuje całego refugium.  Powinno to się kręcić bez większych wydatków, a za zaoszczędzoną kaskę kup koniecznie dobrą żywą skałę a nie jakieś dziadostwo do tanganiki, skała też filtruje - to ważne.

cyrkulatory po jednym na sekcję w refugium może być malutki - takie glonarium może być ciekawe obok rafy i masz pełny ekosystem i pełno drobnicy do żarcia dla ryb

z suplementów pozstają ci bakterie, pożywka, i balling dla korali jak planujesz LPS albo SPS, można to spróbować prowadzić bez odpieniacza. 

 

Taka metoda biologiczna to chyba będzie najtańsza opcja jeśli chodzi o sprzęt i suplementy, tylko piasek kwarc płukany do DSB trochę glonów od kogoś, dobra żywa skała, mała pompka dwa cyrkulatory albo jeden jak pompka powrotu będzie większa i będzie większy przelew wody przez grzebień. No i lampy grzałka, i w przyszłości dolewka.

Co do dolewki to można wyposażyć się w sekundowy wyłącznik czasowy, podpiąć pompkę którą już masz powietrza do niej, do tego wężyk do bańki z wodą RODI, szczelnie zakręcony i dwie rureczki jedna doprowadza powietrze a druga wypycha wodę - pompka odpala robi nadciśnienie w bańce z wodą i wypycha wodę do zbiornika. Tylko to wymaga regulowania w zależności od parowania i zrobienia sobie znacznika na szybie by nie przelać. i co jakiś czas regulować czas dolewania w sekundach, bo wiadomo, w różnych porach roku inaczej woda paruje, raz jest cieplej w pomieszczeniu a raz zimniej.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
4 minuty temu, Ura napisał:

Co do dolewki to można wyposażyć się w sekundowy wyłącznik czasowy, podpiąć pompkę którą już masz powietrza do niej, do tego wężyk do bańki z wodą RODI, szczelnie zakręcony i dwie rureczki jedna doprowadza powietrze a druga wypycha wodę - pompka odpala robi nadciśnienie w bańce z wodą i wypycha wodę do zbiornika. Tylko to wymaga regulowania w zależności od parowania i zrobienia sobie znacznika na szybie by nie przelać. i co jakiś czas regulować czas dolewania w sekundach, bo wiadomo, w różnych porach roku inaczej woda paruje, raz jest cieplej w pomieszczeniu a raz zimniej.

albo za naście zł kupić arduino (oprogramowanie jest za free) 2 pływaki po 1$ i przekaźnik - w sumie z plastikową obudową i zasilaczem koszta to jakieś 50zł

http://magu.pl/aqma-refill-automatyczna-dolewka

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
6 minut temu, silvia napisał:

albo za naście zł kupić arduino (oprogramowanie jest za free) 2 pływaki po 1$ i przekaźnik - w sumie z plastikową obudową i zasilaczem koszta to jakieś 50zł

http://magu.pl/aqma-refill-automatyczna-dolewka

 

:) to taniej niż programator sekundowy, fajnie że są takie darmowe oprogramowania.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jakby to akwarium stało "gdzieś tam w pokoju" to opcja z panelem i refugium w nim byłaby spoko. Ale tak się składa że akwarium stoi w "pokazowym miejscu" i nie chcę nic wklejać. A... no i zaznaczę że stoi na dedykowanej szafce.

Co do samego filtra glonowego to zastanawiałem się nad kaskadą/kotnikiem zewnętrznym z jakimś światłem ale problem w tym że po bokach akwarium będą mocowania lamp które umiemożliwią wieszanie tam tego typu rzeczy, a z tyłu z kolei jest wzmocnienie szyby doklejone (z przodu oczywiście też) więc nie mam jak tego umiejscowić. Ale poważnie nad tym myślałem i jeżeli kiedyś dorobię się sumpa to bez wątpienia komora na refugium będzie.

Co do świetlówek... koszt kupna lampy jest mniejszy ale trzeba regularnie wymieniać świetlówki. I albo będę miał dodatkowe koszta (co jeszcze dało by się przeżyć) albo (co jak znam siebie jest bardziej prawdopodbne) będę je wymieniał zdecydowanie za rzadko. Dlatego finalnie postanowiłem że mają być ledy. Nie koniecznie te aquaela ale konkurencji w tym przedziale cenowym to za dużej nie ma. Poza tym mam ich lampki nad 30l i nie narzekam, tym bardziej że tak jak pisałem w tych nowszych są lepsze diody.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

czyli chcesz postawić tani zbiornik 200l właściwie bez filtracji ? albo szukaj stały super jakości - albo zrezygnuj i zostań przy słodkim

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kup Tunze 9004, skałę dedykowaną do akwarium morskiego. Oświetlenie aquaela powinno dać radę i startuj te 200 litrów.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak, z powierzchni.


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Koszty zakładania słonego akwarium  niestety wykańczają. Aż się boje policzyć ile wydałem. Mi ten skimmer tunze 9004 zupełnie się nie sprawdził. Te uchwyty do mocowania nie trzymały i powietrze wychodzilo bokiem. Może miałem   wybrakowany egzemplarz (nowy kupiony) ale wyleciał szybko. Kupiłem reef octupus 150in i tu już nie ma problemów.

Mam pytanie Mieszka może ktos z was  w new york 

Edytowane przez Wolskinyc (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Aktualnie sytuacja wygląda tak, że być może uda mi się nieco zwiększyć budżet.

Nie wiem ile uda mi się wyskrobać ekstra, ale myślę że postawię na tego tunze 9004. Ponadto pewnie zainwestuję w automatyczną dolewkę (jeszcze nie wiem jaką, może coś używanego ale kusi mnie ten nowy level automatic eye).

Co do skały to pisałem do magu z pytaniem jaką on tą skałę kupił i chyba koniec końców postawię na opcję opisaną w pierwszym poście (15kg skały koralowej do malawi [ale tej białej] + 5kg żywej).

@up nie mam i na razie nie będę miał sumpa, oraz nie specjalnie będę miał możliwość powieszenia odpieniacza zewnętrznego wiszącego (ze względu na to że po bokach będą opierać się lampy a na przedniej i tylnej szybie są wklejone wzmocnienia), wiec zostają mi modele wewnętrzne.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zobaczysz że z tunze będziesz zadowolony...ale dolewka wtedy obowiązkowo...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hej, tak czytam i czytam :) Myślę, że jednak za ok 3k da się postawić akwa - pisałeś że tyle masz na sprzęt. Właśnie mniej więcej tyle wydałem na swoje 130L + sump + szafka. Ty już masz szkło i szafkę, więc trochę Ci się może udać ściąć z kosztów.

Poniżej moje zestawienie "startu" - wyciąłem szkło, szafkę i parę innych gratów. Ceny są orientacyjne, ale bardzo zbliżone do tego co zapłaciłem:

odpieniacz Red Star SQ-90 310,00 zł 1 310,00 zł
pompa jebao dcs-4000 340,00 zł 1 340,00 zł
automatyczna dolewka - Level Automatic V3 220,00 zł 1 220,00 zł
pompka do dolewki - jakaś najtańsza 30,00 zł 1 30,00 zł
Odyssea QUAD 4x24W + LED 450,00 zł 1 450,00 zł
Grzałka 100W Aquael gold 60,00 zł 1 60,00 zł
Świetlówki Actinic 63,00 zł 2 126,00 zł

Wiem, że odpieniek nie jest cudowny, ale wystarczy - zwłaszcza że został mi polecony jako "niedoceniany" :). Ja jestem zadowolony :)

Ponadto u siebie postanowiłem także część akwa wyposażyć w glony.

Myślę więc, że śmiało możesz postawić takie akwa jak mówisz - ja bym wkleił jakiś panelik mimo to, żeby nic nie wpłynęło w niechciane miejsca :D

Ale co do skały z chłopakami się zgodzę - lepiej zainwestować w coś dobrego... Szczerze, skała w Erybce którą dostałem z początku wydawała mi się fajna ale stwierdzam teraz że jednak była słaba. Jak ją kupowałem, to gościu wyjmował ją z dużego baniaka zalanego jakąś ściekową solanką. Wyjmował to ładnie powiedziane - raczej odgruzował - szkło było zasypane wręcz skałą, bez światła, cyrkulacji ani niczego podobnego... Równie dobrze można było kupić martwą IMO :P. Fajną skałę dostałem w Akwa Świecie w rudzie :) 

No ale co ja tam wiem, mam pierwsze morskie dopiero i to tylko 3 miesiące ;)

Edytowane przez iKuro (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wcale nie trzeba HiTecu na początek  ja przez dwa lata miałem na filtrze kubełkowym plus tani wewnętrzny odpieniacz i nie było żadnych problemów

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.