Skocz do zawartości
Seba6001

Priblem z filtrem ro

Rekomendowane odpowiedzi

Czesc .

Kupilem 1.miesiac temu nowy filtr ro  , wymienilem cala zywice (2 tuby) tds pokazywal przez 2 tyg 000  a teraz caly czas 005 juz nie wiem co mam z tym zrobic bo przeciez nie bede wymienial co 2 tyg zywicy i filtrow ludzie maja po pol roku i jest 000 czy wiektos moze czym to moze byc ??? 

Edytowane przez Seba6001 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Miałem to samo i długo walczyłem. Zrobiłem trójnik i 2 zaworki do opuszczania wody po osmozie przed di (spada z 200 do 4 w 30sekund). Dodatkowo ubilem mocno żywice. Sprawdź też czy pojemnik z zywica szczelnie dolega do korpusu - tam jest taki kapturek - u mnie nie dolegal.

Wysłane z mojego STV100-4 przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kilka pytań. Membrana i prefiltry też nowe? Jeśli tak to czy przepłukałeś prefiltry przed podłączeniem membrany? Kiedy mierzysz te parametry, bo pamiętaj, że po każdorazowym uruchomieniu osmozy kilka pierwszych litrów jest "brudniejsze". Jaka żywica? Jakim miernikiem mierzysz? Jakie są parametry wody przed żywicą? Czy masz dobrą baterię w mierniku? Bo jak jest słaba to będzie oszukiwał.

No i na początek chyba tyle pytań...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No właśnie przydał by się pomiar przed żywicą, bo czasami jest tak że się źle zamontuję membranę, a w zasadzie to uszczelka nie dolega i puszcza bokiem trochę brudnej wody i wychodzi za duży TDS po membranie, trzeba wtedy wyjać i włożyć od nowa, czasami nawet trzeba przesmarować uszczelkę smarem silikonowym do uszczelek. 

To jest taka płaska uszczelka po obwodzie membrany która dolega do krawędzi korpusu. Czasami na początku przygód z RO zapomina się dobrze wypłukać filtr węglowy, i tak też można uszkodzić membranę :( 

Pierwsza woda jest brudna membrana się musi przepłukać, najlepiej wywalać tą wodę przed DI trójnikiem z zaworami. no chyba że masz filtr z systemem płukania membrany odwróconym obiegiem, to wtedy nie ale drogie są te zestawy, ja mam takiego cudaka od vertexa ,co jakiś czas puszcza mi obieg zwrotny, ale on ma elektrozawory i dzieje się to automatycznie - płukanie trwa 10 sekund i znów wraca do normalnej pracy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
1 godzinę temu, mathom napisał:

Zrobiłem trójnik i 2 zaworki do opuszczania wody po osmozie przed di
 

mam taki sam patent - odpalam filtr i to co po membranie przez koło minutę / dwie zlewam w ściek , potem przestawiam zaworek i dopiero puszczam na żywicę - żywica wytrzymuje znacznie dłużej

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja robię tak, że po filtrze węglowym robię dokładnie plukanie, później płukam po membranie... ostatnio miałem wynik ponad 0,050...odczekałem trochę aż spadło do 0,003 (na wejściu mam ponad 0,350) po czym podpiąłem do Di i jest 0,000. Jak już wszystko trochę śmiga i na wyjściu zaczyna - na początku - pokazywać 0,001 lub więcej, to odlewam wodę do czasu, kiedy TDS wskazuje 0,000 i wtedy woda idzie do zbiornika z dolewką. Póki co na starcie mam 0,000

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
8 godzin temu, Seba6001 napisał:

Czesc .

Kupilem 1.miesiac temu nowy filtr ro  , wymienilem cala zywice (2 tuby) tds pokazywal przez 2 tyg 000  a teraz caly czas 005 juz nie wiem co mam z tym zrobic bo przeciez nie bede wymienial co 2 tyg zywicy i filtrow ludzie maja po pol roku i jest 000 czy wiektos moze czym to moze byc ??? 

Po testach czy wszystko jest ok , możesz dać drugą żywicę na wyjściu . Co pierwsza przepuści druga dokończy .W dodatku w taki sposób zużywasz żywicę do " końca"  .
Ja doję ponad 500L RO miesięcznie i jak bym chciał normalnie utrzymać max 0 us to żywice musiałbym wymieniać co miesiąc , zestaw podwójny styka na pół roku .Przy czym pierwszą wywalasz na jej miejsce idzie ta co była ostatnia a tam dajesz nową . 


summary.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

SU ale ja mam 2 zywice na wyjściu, tylko ten zestaw  co miałem miał ponad rok  i tez tak cudowałem co chwile zywica kupilem nowe wklady ( membrany nie wymieniłem ) no i  znow to samo  005 004 i tak wkołko   kupiłem wkoncu nową osmoze  wylałem w sciek (bez membrany okolo 20 L )   wymieniłem zywice ktora miala ok 3 tyg  i jest wkoncu pokazywał tds 000 ale po 2 tygodniach znow jest 004  i  powiem wam ze mnie to wkur.....a  bo woda ch....a   kupiłem dori z e rybki  zarazila cała obsade ospą .......  wywalilo mi albo okrzemki albo dino juz sam nie wiem co to jest ..... i nadodatek zeby tego wszystkiego malo..... mam plage k.......... a WIRKÓW ..... ręce mi opadły nie wiem juz co dalej nie śpie nawet po nocach bo cały czas myśle jak z tym wszystkim sie uporać

Edytowane przez Seba6001 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
38 minut temu, Seba6001 napisał:

SU ale ja mam 2 zywice na wyjściu, tylko ten zestaw  co miałem miał ponad rok  i tez tak cudowałem co chwile zywica kupilem nowe wklady ( membrany nie wymieniłem ) no i  znow to samo  005 004 i tak wkołko   kupiłem wkoncu nową osmoze  wylałem w sciek (bez membrany okolo 20 L )   wymieniłem zywice ktora miala ok 3 tyg  i jest wkoncu pokazywał tds 000 ale po 2 tygodniach znow jest 004  i  powiem wam ze mnie to wkur.....a  bo woda ch....a   kupiłem dori z e rybki  zarazila cała obsade ospą .......  wywalilo mi albo okrzemki albo dino juz sam nie wiem co to jest ..... i nadodatek zeby tego wszystkiego malo..... mam plage k.......... a WIRKÓW ..... ręce mi opadły nie wiem juz co dalej nie śpie nawet po nocach bo cały czas myśle jak z tym wszystkim sie uporać

 

Seba nie daj się, zamontuj może taką mega wielgaśną bekę na złoże DI - na giełdzie widziałem na forum i na allegro też za 150 zł, wchodzi tam chyba z 10 kilo żywicy :) takie coś będzie długo się zasyfiać. albo jakąś taką wielką kolumnę z rury gdzie wsypiesz 5 kilo żywicy i będzie spokój na dłużej.

Co do żywicy to próbował ktoś to regenerować - powszechnie genereują DI w zmiękczaczach do wody, po prostu przez moczenie w solance NaCl wysoce nasyconej - nawet są takie worki z solą w kostkach do tego, nie jodowana. Wiadomo  małe ilości to nie warto się bawić, ale jak ktoś ma 20 litrów złoża do zregenerowania to już jest o co walczyć, ponoś się moczy w skoncentrowanej solance a następnie płukanie i jest zregenerowana.

 

Ospę tez przywlokłem, walczę z tym dziadostwem ponad miesiąc :/ i w sumie witki opadają, dodatkowo jedna ryba złapała infekcje bakteryjne - psucie się płetw i rany na ciele :/ łuski traci.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dolozyc jeszcze jakas tube z zywica czy kupic znow nowy filtr osmotyczny  czy domontowac cos jeszcze do tego  ?  Moze podepne ta druga osmoze szeregowo :)

 

Ja juz odpalilem 2 zbiornik 30 l jako kwaranntane  przez tych padalcow z e rybki co patrza zeby tylko sprzedac i dla nich nawet lepiej jest zeby byla chora rybka bo zdechnie i przyjdziesz po nasteona albo po lekarstwa ......

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No czasem tak bywa nie tylko u cię , jak coś nie tak to hurtem .No nie powiem , przy szeregowym  połączeniu żywicy to naprawdę cuda albo z membrany idzie tego za dużo . A zresztą olałem na parę miesięcy us ponad 4 i żadnej zmiany nie zauważyłem . 

Ps :Plagę wirków i ja mam , ot trzeba mniej karmić zbiornik .Już widzę że im się ciężko przędzie .

Edytowane przez SU1 (wyświetl historię edycji)

summary.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Musisz ustalic gdzie dokładnie system szwankuje. Dlugopisowy miernik TDS jest tutaj nieoceniony.

Interesuja Cie 3 pomiary, woda po prefiltrach, po membranie i po zywicy.

Jesli po prefiltrach masz TDS powyzej 100 (mala szansa) to membrana nie da rady wywalic wszystkiego i zywica bedzie szybko padac. Rozwiazaniem jest zmiana wkladow na drobniejsze - kosztem zwiekszonego zuzycia wody.

Jesli przed membrana miales ponizej 100 a po membranie nie spada ponizej 10 to tak jak koledzy pisza, jest zle zamontowana albo wadliwa.

Jesli po membranie masz ponizej 10 a zywica i tak nie lapie wszystkiego, to zloze jest stare albo zle ulozone.

Tak czy siak, miernik tds pomoze Ci duzo szybciej niz my wszyscy B)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
51 minut temu, tihs napisał:

 

Interesuja Cie 3 pomiary, woda po prefiltrach, po membranie i po zywicy.

 

co daje odczyt po prefiltrach ? nic , przed i po membranie - żeby wyliczyć jej sprawność , a sprawność podaje producent (powinien)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przeciez jak wol stoi napisane, idz pojezdzic na kims innym.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
Teraz, tihs napisał:

Przeciez jak wol stoi napisane, idz pojezdzic na kims innym.

nie mam zamiaru jeździć po kimkolwiek - po prostu Twoja teoria różni się od tego co było tu pisane kilka razy

membrana ma swoją sprawność która dochodzi nawet do 99% (realnie dobra membrana ma koło 96%) więc jeśli na wejściu do membrany będzie 100 to łatwo policzyć ile powinno być po membranie - czyli ile zostaje do oczyszczenia przez żywicę

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ehh. W teorii wszystko brzmi cacy i każdy jest mądry.

Kolega ma wysoki poziom TDS po dwoch tygodniach uzywania zywicy oraz nowy filtr i tyle na ten temat wie.

Twoja pierwsza rada o spuszczaniu w kanał wody po RO jest bardzo dobra, ale to neutralizacja objawow, a nie eliminacja przyczyny, dlatego pozwolilem sobie rozwinac temat.

Zepsutego samochodu nie naprawiasz zaczynajac od kupna nowej cwiartki ani silnika, nie liczysz tez sredniego spalania porownujac je potem z instrukcja. Wskazane jest wpierw udac sie do mechanika, albo w miare doswiadczenia diagnozowac problem samemu.

Niestety ciezko dokonac diagnozy wspolczesnego samochodu bez odpowiedniej wtyczki, tak samo jak ciezko jest okreslic przyczyne zanieczyszczenia wody po zywicy bez miernika TDS.

Badajac wode po prefiltrach eliminujesz szanse ze prefiltry sa źle dobrane. Pisalem ze szansa jest mala, jednak wg mnie wystarczajaca zeby poswiecic badaniu 2min i nie kupowac niepotrzebnej membrany.

Badanie po membranie tylko przy znajomosci wyniku po prefiltrach da Ci obraz czy jest dobrze zamontowana. Jesli wynik jest wysoki wzgledem wejscia to trzeba pasc na kolana, rozkrecac puszke i masowac uszczelke. Jesli pomimo masazu membrana dalej puszcza TDS, wtedy pozostaje sprzedać jej kopa i kupić drugą

Jesli wynik po prefiltrach byl ok, po membranie tez byl ok a po zywicy jest kupa to wniosek jest najlatwiejszy. W pierwszej kolejnosci nalezy ubic zloze i dosypac. Jesli mimo to TDS dalej nie spada, to znaczy ze trzeba ograniczyc maslo.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
Godzinę temu, tihs napisał:

Twoja pierwsza rada o spuszczaniu w kanał wody po RO jest bardzo dobra, ale to neutralizacja objawow, a nie eliminacja przyczyny,
 

nie do końca - po prostu w korpusie jeżeli nie ma ciśnienia, woda "swobodnie przepływa" (celowo w cudzysłowie) inaczej mówiąc "starzeje się" ... zwał jak zwał - po prostu w korpusie bez ciśnienia na membranie, woda czysta zostaje zanieczyszczona - i tą wodę która była w korpusie zlewam w kanał - żeby mniej zanieczyszczeń poszło na żywicę

wracając do problemu/tematu - prefiltry mają chronić membranę przez uszkodzeniem i naprawdę niewielkie znaczenie ma ile pokazuje TDS po prefiltrach

cyt.

"Filtry sedymentacyjne

Są to filtry mechaniczne, których zadaniem jest, tak jak sugeruje ich nazwa, zatrzymać części mechaniczne takie jak piasek, iły, muł, błoto, "rdza" żelaza, części roślin (tzw. mętność wody). Niezmiernie ważną sprawą jest, aby filtry mechaniczne chroniące membrany osmotyczne, nie miały większych oczek niż 5µ. Filtry o mniejszej dokładności przepuszczają zbyt dużo sedymentów do membrany powodując jej przedwczesne zużycie.

Filtry węglowe : materiał filtracyjny używany od lat do dechloracji wody oraz do "szlifowania" jej ostatecznego smaku."

waży jest stosunek wskazania przed i po membranie (czyli jej sprawność) - bo jeżeli jest za dużo po membranie to oznacza : źle założona (gdzieś podcieka / puszcza bokiem) membrana , lub uszkodzona - np źle wypłukany węgiel "zakleił" membranę

żywica - po pierwsze kupujemy z pewnego źródła i odpowiednią żywicę (było kilka osób które kupiły żywice "kuchenną" ... do mineralizacji) , po drugie zasobnik powinien być napełniony max i odpowietrzony, po trzecie woda powinna wpływać od dołu a zasobnik stać w miarę pionowo

z praktyki:

u siebie mam założone 2 zasobniki z żywicą - pierwszy to "stara" żywica która już pracowała a drugi nowa - jak miernik po drugim zasobniku pokaże 1 , to zasobnik nr 2 z "nową" żywicą przekładam zaraz za membranę jako nr 1 - a starą żywicę wymieniam na nową i zakładam jako nr 2 - w ten sposób żywica jest optymalnie wykorzystana

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 godzinę temu, tihs napisał:

Badajac wode po prefiltrach eliminujesz szanse ze prefiltry sa źle dobrane.

Prefiltry nie zmniejszają tds . Łapią "śmieci" .
Seba6001 , sprawdź wodę po membranie będzie jakikolwiek obraz sytuacji  .
 

ps: Skończcie tą pieniawę .

Edytowane przez SU1 (wyświetl historię edycji)

summary.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tds = total dissolved solids czyli właśnie m.in. śmieci. 

Próbujecie we dwoch usilnie wykazac, ze zupelnie nie mam pojecia o czym pisze, ciekawe tylko czemu ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
9 minut temu, tihs napisał:

Tds = total dissolved solids czyli właśnie m.in. śmieci. 

Próbujecie we dwoch usilnie wykazac, ze zupelnie nie mam pojecia o czym pisze, ciekawe tylko czemu ;)

Pierwsze słyszę o mierzeniu tds po prefiltrach.

Po membramie 0-10 im mniej tym lepiej, po żywicy 0 i tyle.


100x40x60h, Sunpower 6x39w, Vertex omega 130, 6045 + RW8,  Tunze 1073.020, 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ok chlopaki jutro zrobie przed  membrana i za bo po zywicy mam 005  a zywica nie jest tak dokladnie zbita bo po zalaniu i ulozeniu sie brakuje okolo tak 3 cm do pełna a zestaw mam taki za 180 zl ale jestem wstanie kupic jeszcze 1 jakis lepszy  jutro wstawie foto jak to mam zrobione

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, tihs napisał:

Tds = total dissolved solids czyli właśnie m.in. śmieci. 

Próbujecie we dwoch usilnie wykazac, ze zupelnie nie mam pojecia o czym pisze, ciekawe tylko czemu ;)

Co tu wykazywać ,to jak budowa cepa  , pierwszy filtr łapie zanieczyszczenia mechaniczne ( nie wpływają na TDS) , drugi węglowy ( i tu google pomoże bo nie chce mi się tyle pisać ) nie wpływają na TDS .
 

2 godziny temu, Seba6001 napisał:

Ok chlopaki jutro zrobie przed  membrana i za bo po zywicy mam 005  a zywica nie jest tak dokladnie zbita bo po zalaniu i ulozeniu sie brakuje okolo tak 3 cm do pełna a zestaw mam taki za 180 zl ale jestem wstanie kupic jeszcze 1 jakis lepszy  jutro wstawie foto jak to mam zrobione

Hey , to że brakuje do pełna to nic  , nawet jak ubijesz to po czasie jej "ubywa" w miarę zużywania .Cena zestawu zależna od wydajności i długowieczności .Kilka lat jechałem na badziewiu za 120 pln i było git ,  jeszcze poszła w drugie ręce . Sprawdzisz będzie wiadomo a czym szybciej tym mniej bezsensownych postów sie nabiję .:thumbup:


summary.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
4 godziny temu, tihs napisał:

Tds = total dissolved solids czyli właśnie m.in. śmieci. 

Próbujecie we dwoch usilnie wykazac, ze zupelnie nie mam pojecia o czym pisze, ciekawe tylko czemu ;)

total dissolved solids - czyli .. rozpuszczone a nie np. piasek czy kamień który odpadł ze starej rury

jeżeli prefitry oczyszczają wodę (chlor - tak) to .. nie wiem .. o 5-10% ? (nigdy nie mierzyłem po prefiltrach a kranówkę i po po membranie) a membrana o ponad 90% - więc po prostu nie ma to większego znaczenia - prefiltry mają chronić membranę przez zniszczeniem ... i tyle

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To tak

Woda ze studni  151

Woda po 1 filtrze wpl 150

Woda po 2 filtrze Wwl 149

Po membranie na start 24

Przy drugim tescie 18

Przy 3 -013 a po zywicy 004

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

A miernik masz dobrze skalibrowany?

Wysłane z mojego LG-H815 przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.