Skocz do zawartości
Leonkrwawy

ReefMax by Leszek

Rekomendowane odpowiedzi

Witajcie

Zdecydowałem się na założenie akwarium morskiego. Dzięki uprzejmości mojego przyjaciela Wacława, stałem się właścicielem Reef Max-a.IMG_20170713_231757.jpg

IMG_20170714_192843.jpgW akwarium znajdować będzie się IMG_20170714_193253.jpg

8 kg skały. Na dniach wybieram się po żywy piasek i będę zalewał baniaczek.IMG_20170720_161735.jpg

IMG_20170720_181937.jpg

Mój budżet nie pozwala mi na zakup sprzętu z najwyższej półki. Jednak starałem się wybrać adekwatny sprzęt łącząc jakość i dobrą cenę.

A więc działać u mnie będzie następujący sprzęt:

- odpieniacz RESUN SK300

- grzałka Aquael Comfort Zone Gold 150W

- pompa obiegowa NEWA NJ600

- cyrkulatory, narazie jeden (docelowo dwa) JVP-110 (2000L/H)

Jeśli chodzi o oświetlenie to w pokrywie świecą 2 żarówki T5 (biała i różowa) oraz niebieski LeddyTube od Aquaela którą dzięki uprzejmości kolegi z forum który udostępnił jak to zrobić, podpiołem do pokrywy. Wymieniłem również odbłyśnik.IMG_20170720_184122.jpg

W sumpie ma zamiar mieć:

- W pierwszej komorze: koszyki wypełnione Siporaxem 25mm ( Tutaj prosiłbym o podpowiedź. Lepiej Siporax w obu koszykach czy może w jednym siporax a w drugim gruz koralowy?)

- Druga komora: odpieniacz, grzałka, pompa obiegowa do trzeciej komory

- Trzecia komora: algi morskie (doświetlane z zewnątrz) IMG_20170720_184050.jpg

Zatem za niedługo zalewamy :) 

 

 

 

 

Edytowane przez Leonkrwawy (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość laszek

Różową świetlöwkh wymienilbym na niebieską. Co do cyrkulatora z doświadczenia powiem, że przerabiałem kilka modeli. Najbardzie byłem zadowolony z rw4. Malutki zgrabny, na magnesie, regulowana moc, i opcje falowania. Jak wcześniej miałem dwa tak po wymianie na rw4 wystarczył tylko on. 

Skałe sobie ułóż tak żebyś mógł spokojnie czyścić szyby po bokach bo zobqczysz z czasem jakie to irytujące :)

A tło to spienione pcv niebieskie? W rm niestety oryginalne tła szybko schodzą.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czytałem sporo o cyrkulatorach. Marzyłby mi się taki RW-4 ale kosztuję swoje. Zdecydowałem że na początek spróbuję z JVP.

Dostałem baniaczek bez tła, więc nakleiłem spienione PCV o grubości 3mm. Uważam że prezentuje się całkiem całkiem :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Grzałka zdecydowanie za duża, oryginalnie jest 100W, ale spokojnie można dać 50W.

 

baszurek nadaje mobilnie...

 

 

 

 


"Czy nig­dy nie zas­ta­nawiał się pan nad tym, dlacze­go chmu­ry i drze­wa, złotog­niade je­sienią, bu­re zimą, ten pejzaż dek­li­nowa­ny przez po­ry ro­ku, dlacze­go wszys­tko wa­li w nas pięknem jak młotem, ja­kim pra­wem tak się dzieje? Prze­cież po­win­niśmy być czar­nym prochem międzyg­wiez­dnym, strzępa­mi mgławi­cy Psów Gończych, prze­cież normą jest hucze­nie gwiazd, po­top me­teorów, próżnia, ciem­ność, śmierć..."

S.Lem

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Cóż, musisz przejść swoją drogę :)
Na końcu zrozumiesz, że tanio to nie znaczy tanio w zakupie. Rozumiem Cię, sam przez to przechodziłem i nie mam zamiaru moralizować.
Czytaj, ucz się i kombinuj tak żebyś był zadowolony. To ważne.
Późnej jakimś dziwnym trafem pojmowanie sum, cen i wartości zmieni się i to samo rw4 stanie się tanie :)
Na początku może być ciężko z trawieniem, potem żołądek się przyzwyczaja.
Powodzenia!

Wysłane z galaktyki S6


7de235a26562911269b91f0894bacc5bu1345a1188.png

Słone "Coś"

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 godzinę temu, Leonkrwawy napisał:

- pompa obiegowa NEWA NJ600

nie wiem czy nie za słaba ta pompa na obieg, zalecane jest 10-12x wielkości zbiornika

jako ciekawostkę polecam przeczytanie tematu, kolega przedstawia swoje modyfikacje reefmax'a, także z odpieniaczem sk-300

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ładnie się zapowiada :)

z jednym cyrkulatorem trochę ciężko będzie ci ustawić cyrkulacje 

tło ze spienionego pcv ?? jeśli tak fajny patent też taki mam jednak teraz widzę kilka wad :) nie wyczyścisz go żyletką bo za miękki :) dziś tło czyści jeżowiec jednak uszkadza tło swoimi igłami co też super nie wygląda najlepiej zostawić aż zarośnie algami :)

różową po dojrzewaniu spokojnie sobie możesz wymienić na niebieską jak pisał laszek

no i pomyśl nad automatyczną dolewka :) bo szybko ci się znudzi dolewanie wody a z pierwszej komory szybko widać braki :)

do obiegu i odpieniacza się nie wypowiem bo sam działam na oryginalnym zestawie :)

 


ReefMax

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ReefMax zalany !! A więc czekamy na dojrzewanie.

 

IMG_20170721_222854 (1).jpg

Wodę mam z działającego zbiornika prosto z eRybki w Zabrzu. Starałem się lać wodę po skałach, więc nie mam mętnej wody, super przejrzystość :)

 

IMG_20170721_202555 (1).jpg

 

W tym momencie  działa tylko jeden cyrkulator i uważam że cyrkulacja jest prawidłowa. W razie potrzeby mam jeszcze jeden, ale poczekam z nim na obsadę.

Pompę obiegową docelowo chciałem mieć w trzeciej komorze ale nie działało to tak jak trzeba więc wylądowała w drugiej komorze i weżyk powędrował do trzeciej. Do koszyków włożyłem 2L Siporaxu i gąbke w miejscu gdzie woda wpływa do pierwszej komory.

Wróciłem również do standardowych uchwytów świetlówki leddy tube, ponieważ gdy była ona zamocowana jak wcześniej, to świetlówka była bardzo blisko szyby górnej i po prostu obawiałem się że nagrzeje się za mocno i pęknie.

 

IMG_20170723_101747 (1).jpg

Świecenie mam ustawione od 11:30 - 22:00 niebieskie i 12:00-20:00 białe. Nie za długo, nie za krótko?

Edytowane przez Leonkrwawy (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na dojrzewanie trochę długo - niektórzy nie świecą wcale...
P.S.
Gdzie znajdę wątek o tym jak zamontować LeddyTube od Aquaela?

Wysłane z mojego SM-G930F przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

 Tutaj wszystko jest ładnie opisane :)

A jak najlepiej czas swiecenia ustawic? 6h białe i 7 niebieskie?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość laszek

Zacznij sobie samymi np. Niebieskimi. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

9 dzień od zalania

Kolejna porcja bakterii Microbe-Lift Special Blend wylądowała w wodzie (miałem to zrobić wczoraj wieczorem, ale nie znalazłem tej chwilki na to).

Na skale pojawiły się pierwsze glony. Nie wiem czy to okrzemki? Podczas świecenia glony produkują bąbelki gazy które ładnie cyrkulacja w zbiorniku porusza.

Na tle mam taką czystą plamę bo zastanawiałem się czy glony łatwo zejdą. Już wiem że łatwo schodzą na razie zostawiam je tam,  w końcu to dojrzewanie

IMG_20170730_143311.jpg

 

IMG_20170729_200308.jpg

 

Zauważyłem pierwsze życie w moim zbiorniku. Mała krewetka musiała się wykluć i śmiga już po zbiorniku.

 

IMG_20170727_185911.jpg

 

Zauważyłem jeden mankament tego akwarium, mianowicie codzienne dolewanie wody. Mamy środek wakacji i codziennie dolewam litr wody. Litr wody to już całkiem sporo. Sterownik auto dolewki już zamówiony i będę coś kombinował, tylko nie mam pomysłu gdzie umiejscowić czujniki. Najlepiej w pierwszej komorze ale nie mam tam miejsca. 2 koszyki z siporaxem i gąbka na którą wlewa się woda z głównej komory , dla makro filtracji.

Edytowane przez Leonkrwawy (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jaką dolewkę wybrałeś?

Dolewkę trzeba wcisnąć do 1 komory...jeśli masz jeszcze filtr zraszający trzeba go przerobić jeśli nie to przy 2 koszykach dolewka mieści się bez problemu...


ReefMax

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość laszek

Kratkę zraszającą trzeba uciąć do czujników. Ja miałem dolewkę V2 z dwoma czujnikami i da się wsadzič. Część kratki która mi została, na to dawałem watę. Nie ma potrzeby na całej kratce bo i tak woda ucieka zaraz na początku. Wate tniesz w paski i śmiało działa.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To nie mała krewetka tylko kiełż :) pożyteczne zwierze 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zamówiłem sobie na ebayu taki oto sterownik:

http://www.ebay.pl/itm/DC-12V-Liquid-Level-Controller-Sensor-Module-Water-Level-Detection-Sensor-switch/111977959363?ssPageName=STRK%3AMEBIDX%3AIT&_trksid=p2060353.m2749.l2649

Chińszczyzna ale wydaje mi się bardzo prosta płytka, do której wpina się przewody zasilające, pompę i czujniki i mamy dolewkę.

Wiecie jak mam pierwszą komorę zabudowaną. Utrzymuję poziom wody tak 8-10 cm powyżej koszyków więc wydaje mi się że musiałbym wyrzucić gąbkę i zrezygnować z makro filtracji żeby móc skorzystać z dolewki. Chyba że mógłbym siporax z jednego koszyka przełożyć do woreczka i wpakować go do 3 komory gdzie będzie rządził razem z algami.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witajcie

Przeleciało już sporo czasu od mojej ostatniej aktualizacji.

Moje akwarium dalej dojrzewa. Kolejno pojawiały się kolejne plagi. Ostatnie pojawiły się glony, coś na kształt brunatnic xD Pokryły dywanem całą skałę i karmiły się. Wyrósł mi też glon wyższy. Zostawić go niech na razie rośnie?

IMG_20170824_191158.jpg

IMG_20170824_191206.jpg

W końcu postanowiłem odessać glony z skały i piasku. Robiłem testy wody. Niestety NO3 utrzymuję się na wysokim poziomie - ok 60-70.

Jeszcze nie zrobiłem podmianki, ale w ten weekend planuję podmienić 10L (10%). Mam nadzieję że wtedy parametry wody się polepszą i będę mógł wprowadzić ekipę czyszczącą. Na początek 2-3 tectusy i 1-2 nassariusy  (czy jest ktoś może z okolic Rybnika, Raciborza i miałby ślimaczki na sprzedaż?)

 

Po tym okresie, pluję sobie w brodę bo zostawiłem nieczyszczone tło. Teraz nie da się go doczyścić. Mam nadzieję że ślimaki zrobi robotę.

 

Poza tym poskładałem auto dolewkę, dokupiłem male ok 20L akwarium na wodę RO. 

Pompę o której wspominałem wcześniej wkleiłem na kawałek plastiku i dołożyłem przyssawki, żeby wytłumić drgania.

Czujniki pływakowe, początkowo przykleiłem na stałe silikonem, ale szybko okazało się to kiepskim pomysłem, więc wykonałem sobie uchwyty. Teraz pompa uruchamia się na 5-10 s żeby uzupełnic wodę :)

 

IMG_20170828_221134.jpg

IMG_20170828_221218.jpg

IMG_20170819_112901.jpg

IMG_20170819_112845.jpg

IMG_20170818_184828.jpg

Edytowane przez Leonkrwawy (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Obsada czyścicieli mścicieli wpuszczona :)

W jej skład wchodzą jak na razie:

- 8 turbo 1 cm wielkości 

- 1 tectus  ogromny jakieś 3-4 cm (zastanawia mnie jego zachowanie. Często siedzi w takiej jamce gdzie nie dochodzi światło. Czasem wychodzi na wycieczki, zostawiając czysty szlak za sobą)

- 1 babilonia również ok 3-4 cm (od wpuszczenia siedzi zakopana w piasku, przemieściła się może o 3-4 cm)

Chciałbym w najbliższym czasie wpuścić 2-3 nassariusy no i kraba mitraxa.

 

Pytanie z innej beczki. Czy ktoś próbował kiedykolwiek podpinać oświetlenie reefmaxa do sterownika żeby było dostępne ściemnianie świt/zmierzch?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jak postępy? Na moje oko pompa obiegowa za słaba, zalecam zmianę na neva 1200

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witajcie po dłuższej przerwie.

Mineło już prawie 2 miesiące od ostatniego wpisu. Baniaczek wciąż działa i ma się dobrze :) 

W zbiorniku jest życie i rośnie. Parametry wody są już nienajgorsze. NO3 powoli spada. Obecnie na posiomie poniżej 25. Takie parametry jak najbardziej odpowiadają miękkiej obsadzie. Biareum rośnie jak szalone i zaczyna wchodzić powolutku na tło (już nie mogę się doczekać falującej łączki). Zoaski się dzielą, jedynie xenia jakoś stoi w miejscu, mimo że wytworzyła gruby trzon, nie rośnie do góry. Diclosomy czują się, jak widać całkiem dobrze. Anthelia od czasu włożenia szcepek, powiększyła swóją tkankę z 3 razy.

Samo dojrzewanie, uważam że  przebiegło całkiem sprawnie i bez większych problemów. 

Obecnie mam w zbiorniku małe ognisko cyjano, ale sukcesywnia odciągam więc nie ma się czy martwić.

Do 3 komory włożyłem glony i całkiem ładnie rosną.

 

Moja obecna obsada:

Miękkie:

-Xenia pulsująca

-Sarcopython x2

- Biareum x2

-Parazoanthus

-Zoanthusy (4 gatunki)

-Anthelia

-Diclosomy (3 gatunki)

-Palynthoa 

-Capnella

 

LPS:

-Calaustrea - tutaj niestety już myślałem że będzie pierwszy zgon na mojej rafce, ponieważ koral stopniowo tracił tkankę. Jednak od ponad 2 tygodni, stopniowo coraz więcej główek zaczyna się pompować. Tkanka przestała zanikać i tylko czekać na lepsze :)

 

Co planuję wprowadzić na przyszłość

-3 gatunki zoasków

- diclosoma

-euphylia anchora

-ukwiał - tutaj zastanawiam się czy wybrać małego quadri czy może cribrinopsis crassa. Ten drugi rośnie mniejszy, ale występuje tylko w kolorze zielonym (chyba, jeśli się mylę proszę o korektę), a mi zależy na czerwonym lub różowym ukwiale.

- kto wie co mi wpadnie jeszcze do głowy :)

 

Jeśli chodzi o rybki to w piątek ma być dostawa w Skrzydlicy w Bielsku i wkońcu powinny przyjechać moje rybki. Tydzień kwarantanny i jedziemy :)

-2 x amphiprion occelaris (z hodowli)

- 1 x pterapagon kauderi

- 1 x babka kopiąca valenciennea pullearis

- 1x krewetka lysmata amboinensis

 

Kilka fotek :)

 

 

IMG_20171025_173201 (1).jpg

IMG_20171025_173915 (1).jpg

IMG_20171025_173920 (1).jpg

IMG_20171025_173928 (1).jpg

IMG_20171025_173938 (1).jpg

IMG_20171025_174442.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam Panie Leszku. Bardzo fajnie się zapowiada akwarium. Caulastrea wygląda jak by była w cieniu. Trzeba ja przestawić by łapała pełne spektrum światła i żeby ją trochę bujało. Co do ukwiała, trochę mały zbiornik. Proszę przemyśleć. Pozdrawiam Roman. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Od ostatnich zdjęć sporo się zmieniło na plus. Uważaj na briareum, żeby nie zeszło w dół bo może zarosnąć całą skałę jak mu będzie dobrze plażyło.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, maciej01 napisał:

Od ostatnich zdjęć sporo się zmieniło na plus. Uważaj na briareum, żeby nie zeszło w dół bo może zarosnąć całą skałę jak mu będzie dobrze plażyło.

Dziękuje. Mam na oku tego gagatka. Jak będzie niebezpieczeństwo, to wtedy będzie trzeba go przyciąć.

Dnia 19.10.2017 o 21:28, lukas_gr napisał:

 Na moje oko pompa obiegowa za słaba, zalecam zmianę na neva 1200

 

Newa 1200 już jest. Jeszcze tylko porządne czyszczenie i ląduje w baniaku :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kolejny miesiąć uciekł więc czas na mały update.

W akwarium zawitali nowi goście. Pterapagon i krewetka amboneisis (krewetka już zrzuciła pierwszy pancerzyk). 

Doszedł również ukwiałek Crassa. Po włożeniu na skałę, schował się na 2 dni. Wystawił się na kilka godzin poczym znów się zawstydził i schował pod skały. Od kilku dni siedzi sobie w jednym miejscu, więc mam nadzieję że już tam zostanie. 

Niestety ostatnio mam pecha, bo co wybieram się do sklepu, to albo nie ma rybek które bym chciał zakupić, albo błazenki (one zawsze są na stanie) mają ospę, lub są wielkości 1cm.

W tym tygodniu wybieram się znów i mam ogromną nadzieję że wkońcu coś upoluję :) poluję na babeczkę pullearis i chrysusa :)

 

Od ok. 2 tygodni (co 3-4 dni) karmię koralowce, Polyp booster 0.3ml + reef roids strzykawką rozpylane nad koralowcem.

Zauważyłem znaczną poprawę ubarwienia, koralowce pompują się znacznie bardziej, sarco bije rekordy, ma dużo więcej wąsów, zoaski wydłużyły rzęski.

 

Mam wysyp malutkich ślimaczków. Koledzy z forum sugerują że mogą to być ślimaki collonista costulosa. Jest ich całkiem sporo.

Dalej mam lekki problem z cyjano, ale odciągam systematycznie więć puki co nie mazywam tego plagą. 

NO3 obecnie na poziomie 10

PO4 niewykrywalne

kH na poziomie 8.4

Wszystko sprawdzane testami salifierta. Dla pewności wezmę wodę do sklepu do sprawdzenia.

 I na końcu kilka fotek:

IMG_20171204_200053 (1).jpg

IMG_20171204_200101 (1).jpg

IMG_20171204_200111 (1).jpg

IMG_20171204_200128 (1).jpg

IMG_20171204_200136 (1).jpg

IMG_20171204_200140 (1).jpg

Edytowane przez Leonkrwawy (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ładne akwarium, ale ta caulastrea wygląda średnio. Coś jej nie pasuje. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.