Skocz do zawartości
Leonkrwawy

ReefMax by Leszek

Rekomendowane odpowiedzi

Dziękuje :)

W porównaniu z tym co było, to teraz jest w dobrej kondycji. Wszystkie główki się pompują :) może teraz faktycznie ukwiał jest troszku za blisko. 

 

Edytowane przez Leonkrwawy (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Koniec roku więc  czas na mały update.

Zbiornik ma sie bardzo dobrze, wszystko rośnie w szybkim tempie :)

 

Ekipa zwiększyła się o kilku domowników. Doszła euphylia paraancora - ładne drzewko :)

Pięknie się pompuje a błazenki znalazły sobie w nim dom. Może dla korala to nie najlepiej ale co zrobić

Nastepnie 2 małe ricordee, ale tutaj jak narazie szału nima :)

W ekipie pływają nowe rybki

- wpierw była babeczka sexguttata, niestety musiała być jakaś niehalo, bo zaeaz sie schowała pod skała i tam chyba dokonała swego żywota, bo słuch o niej zaginął, ciała nie odnaleziono :(

- babeczka kopiąca pullearis - trafił mi sie naprade prawdziwy bob budowniczy wśród babeczek. Pierwszej nocy 2 razy wyskoczyła do tylniego panelu, ale z rana przystąpiła do redekoracji baniaczka. W akwarium mgliście, ale to norma przy przekopywaniu.

- hoalicheres chrysus - piekna żółta rybcia, narazie bardzo nieśmiała i nie chce pozować do zdjęć. Po wpuszczeniu widziałem ją raptem 15 i siup do piasku. Następnego wylazła :)

 

Kilka fotek :)

 

 

10426585_IMG_20171231_195452.jpg

10426582_IMG_20171231_200524.jpg

10426586_IMG_20171231_195709.jpg

10426583_IMG_20171231_200919_1.jpg

10426581_IMG_20171231_195644.jpg

10426585_IMG_20171231_195452.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Za mały masz zbiornik moim zdaniem na tą babkę. 


ReefMax

2,5 l. spiorax
Odpieniacz DIY +BM SP-1000
refugium 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
37 minut temu, Warszawiak napisał:

Za mały masz zbiornik moim zdaniem na tą babkę. 

Zobaczymy jak sie sytuacja rozwinie. W tym momencie ma ok 3 cm długości. Wie że rosną do 15 cm, czas pokaże, miejmy nadzieje że będzie jej dobrze :)

 

Edytowane przez Leonkrwawy (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zauważyłem że LPSy w moim baniaku nie mają się najlepiej. Prawdę mówiąc widze ze padają.

Calaustrea, początkowo mocno dostała po tyłku, następnie myślałem że będzie lepiej, bo wszystkie główki wyrażnie mocno sie pompowały, teraz widze że dokonuje swego żywota, koral znów traci tkankę.

Euphylia, pięknie sie pompowała, nawet bardziej niz u poprzedniego właściciela, teraz zauważalnie marnieje. Niewiem czy to parametry w zbiorniku, czy fakt że błazenki ciągle się o nią ocierają.

 

Parametry:

NO3: 10- 15

PO4: 0.03 ( dodałem węgiel aktywny na 2 dni i podskoczyło z 0 do obecnego wyniku)

pH: 7.7 - od samego początku pHw zbiorniku nie było wyższe niż 7.8, jak mogę podnieść pH?

kH: 8.1 wczoraj, dzisiaj 8.0

Zbiornik ma pół roku, w panelu 2l siporaxu w 1 komorze, 3 komora refugium.

Miękasy mają się dobrze, ładnie rosną.

Co 4 dzień karmię korale polylab + reefroids

Codziennie mrożonki dla rybek

 

Co mogę zrobić?

Pozdrawiam

 

 

Edytowane przez Leonkrwawy (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jaki jest poziom wapnia i magnezu?

podnosząc kH podnosisz pH. Ale kH masz dobre, grunt, żeby było stabilne.

pH można podnieść też kalkwasserem.

Najprościej to napowietrzać wodę powietrzem zza okna. Zima jest (ok, piękna wiosna tej zimy) więc pewnie jak o tej porze roku to nie wietrzysz pomieszczenia tak często jak w ciepłe dni. A to błąd. 
Nie podłączaj wężyka zza okna do odpieniacza, bo odpieniacz przestanie pracować prawidłowo (temperatura powietrza)
"brzęczykiem" napowietrzaj wodę w panelu powietrzem zza okna.
NO3 moim zdaniem za wysokie, to też zabija LPS. 
Węgiel przed włożenie wypłucz w RO kilka razy aż woda będzie czysta, potem zalej go wrzątkiem RO, i dopiero aplikuj do zbiornika. 
Węgiel, węglowi nie równy. Kiedyś na forum był test węgli aktywowanych. 

Siporac, reefugium i NO3 takie wysokie? 
nie przekarmiasz ryb? 
2x dziennie tyle pokarmu, żeby ryby zjadły wszystko przez niecałą minutę, do karmienia wyłączaj najlepiej cyrkulację. 

NO3-PO4 i pH. Tu jest moim zdaniem problem. 

 

callustree przestaw koniecznie wyżej pod pełne światło, ten koral potrzebuje sporo światła, tam ma za ciemno.

Edytowane przez Warszawiak (wyświetl historię edycji)

ReefMax

2,5 l. spiorax
Odpieniacz DIY +BM SP-1000
refugium 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za odpowiedź

Węgiel aktywny płukałem w RO kilka razy, jedynie to nie zalewałem go gorącym RO.

Jeśli chodzi o NO3, jest tutaj ciągła tendencja spadkowa. Od samego początku miałem problemy z wysokim NO3. Dlatego też dodałem węgiel aktywny żeby wprowadzić fosforany do obiegu, bo testy na PO4 ciągle pokazywały 0. 

Jest to świeża sprawa, więc mam nadzieję że teraz parametry będą się poprawiać.

Mimo wszystko uważam że taki wytrzymały koralowieć jakim jest calaustrea, nie powinna przejmować się ilością NO3 na poziomie 10-15 ppm.

Niestety nie mam testów Mg i Ca, ale postaram się znaleźć jakiegoś morszczaka w okolicy, który by mi użyczył testu.

Co do karmienia ryb to ok. 2 tygodni temu karmiłem co 2 dzień w mniejszych ilościach i poziom NO3 był lekko wyższy. Teraz karmię inensywniej a mimo to NO3 nie podskoczyło, a nawet spada więc uważam że filtracja biologiczna tutaj działa jak należy a problem leżał w braku fosforanów.

Spróbuję powalczyć z tym pH

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mija kolejny miesiąc więc czas na update :)

Aktualne parametry:

NO3 25

PO4 0.03

pH 7.5-7.6

kH 8.0

Zasolenie 1.025

 

Życie w zbiorniku ma się bardzo dobrze. Wszystko ładnie rośnie. Wszystko za wyjątkiem calaustrei. Parazoa też w zasadzie wegetują. Nie ma przyrostów, od 3 miesięcy są takie jak je włożyłem.

Do obsady niedawno doszła pseudogorgonia. Ładnie się przyjeła i już widać przyrosty :)

A ostatnim tygodniu musiałem zrobić lekkie przemeblowanie. Ruszyłem sarco, bo było mu bardzo ciasno, nad zielone diclosomy.  Chcę trochę ograniczyć ich ekspansję i mam nadzieję że cień rzucany przez sarco w tym pomoże. Sam sarcopython ma teraz masę miejsca. 

Musiałem rozdzielić zoaski. Fioletowe rosną bardzo szybko i już właziły na inne, przysłaniając je. Mimo że ok miesiąca temu przyciołem kilka główek. 

Teraz każdy ma sporo miejsca.

W temacie rybek. Pterapagon jest jedynym agresorem. Co chwilę goni chrysusa, naszczęscie nie gryzie. Babka też ucieka, jak pterapagon się zbliży. 

Krewetka co jakiś czas zrzuca wylinkę.

Zastanawiam się nad dodaniem jeszcze jednej rybki. Proszę Was o podpowiedż.

Na odpieniaczu Resun 300sk mam nast obsadę:

2 x błazenki occelaris

1x pterapagon kauderi

1x hoaliheres chrysus

1x babka pullearis

1x krewetka lysmata amboneisis

 

Myślę nad czymś małym

Escenius stigmatura lub gobiodon okinawae. 

Do tego chciałbym wprowadzić 3-4 szt sexi shrimps.

Nie będzie za ciasno? 

Kilka fotek:

 

10749754_IMG_20180204_210834.jpg

10749752_IMG_20180204_210843.jpg

10749753_IMG_20180204_210944.jpg

10749750_IMG_20180204_210858.jpg

10749755_IMG_20180204_211033.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak chcesz dołożyć jeszcze jedną rybkę to ja na Twoim miejscu wybrał bym jakiegoś esceniusa, a sexy shrimp dałbym co najmniej z 5 sztuk bo to są jednak krewetki stadne. Tylko tak sobie myślę, czy nie lepiej najpierw poczekać aż akwarium zarośnie lepiej koralami, bo jednak masz trochę słaby odpieniacz?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Dnia 7.01.2018 o 23:16, Warszawiak napisał:

Jaki jest poziom wapnia i magnezu?

Zbadałem dzisiaj poziom Ca i Mg u kolegi akwarysty z okolicy.

Ca - 380

Mg - 1100

Oba parametry za nisko. Co tydzień robie podmianki 10l na soli red sea niebieskiej.

W zbiorniku z koralowców budujących szkielet: calaustrea i euphylia.

Kolega podarował mi do spróbowania troche specyfiku Magnesium Mix z Fauna Marin. Wiem że miesza się to 51g/0.5 litra RO.

Ale jak to stosować i czy wogule warto zaczynać to stosować?

 

 

10760213_IMG_20180205_210642.jpg

Edytowane przez Leonkrwawy (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie masz czasem za niskiego zasolenia? Jaką masz pewność, że Twój miernik zasolenia dobrze mierzy, pokazuje? Czym mierzysz i ile gram soli sypiesz na litr wody RO/DI? Bo to może być przyczyną niskiego Ca i Mg.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zasolenie mierzę spławikiem, który skontrolowałem w erybce, dzięki czemu wiem ile przekłamuje.

Na 10l soli daje 380 g soli. Tak jak jest w instrukcji na opakowaniu.

IMG_20180205_214018.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To przeczytaj to https://reefhub.pl/sol-akwarystyczna-test-porownawczy/. Według tego testu powinieneś sypać trochę więcej soli. Wychodzi na to, że jednak spławik masz źle sprawdzony. Na opakowaniu soli masz podane wartości Specific Gravity, a spławik pokazuje w Density. Tabela prawidłowego zasolenia.post-14221-0-17989800-1430733230.jpg.c1df2345c5047df6498c1cb0929aac08.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Może rzeczywiście mój spławik przekłamuje. Na dniach sprawdzę zasolenie na refraktometrze.

Dzięki za sugestie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tydzień temu sprawdziłem wodę na refraktometrze. Okazało się że mam zasolenie równe 1.023. Sprawdziłem przy okazji spławik, i co okazuje się nie przekłamuje wcale. Panowie w erybce wprowadzili mnie  w błąd.

Teraz w kilka tygodni podniosę zasolenie i zobaczymy :)

W sobotę robiąc podmiankę o mało nie popełniłem katastrofy. Wylałem 5 litrów wody (akurat mam 5l wiaderko). Poleciałem do wc, wylać wodę, wracam i patrzę że nie wyłączyłem dolewki. I tak dolało 5l czystej RODI :(

Zasolenie spadło do 1.020. Walczyłem chyba z 2-3 h  żeby ustabilizować poprzedni poziom zasolenia (nalanie swieżej RO, podgrzanie, wymieszanie).

Na szczęście nie zaobserwowałem żadnych negatywnych skutków mojego błędu. 

Teraz będę pamietał o tej pompce :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mały update :)

Niewiem co z tym Mg.  Od 3 podmianek leje 410g soli na 10l. Podnosze stopniowo zasolenie. Magnez natomiast stoi w miejscu. Dalej 1100 na teście salifiert.

Ca w widełkach normy - 430

NO3 niestety wciąż w okolicach 20-25. 

PO4 coś podrosło ok 0.15 - ciężko stwierdzić czy coś padło czy nie. Wszystkie najwieksze ślimaki żyją, ale w baniaku jest jeszcze spokojnie ok 200 szt slimaczkow 2-3 mm

Mam zamiar zakupić NO3PO4X i dozować, żeby zbić te PO4. 

Dalej mam lekkie ogniska cyjano, które co tydzień odciągam.

Wszystkie koralowce ładnie rosną. Sarco rozwinął kapelusz na maksa i nowe zagięcia tworzy.

Zoasów coraz więcej.

Biareum zaniedługo zacznie wyłazić z zbiornika :)

Babka szaleje, usypuje konkretne kopce. Są miejsca gdzie piasek na 7-8 cm. Powienem to rozkopywać?

Kilka fotek

 

11086258_IMG_20180310_203832.jpg

11086256_IMG_20180310_203747.jpg

11086254_IMG_20180310_203716.jpg

11086257_IMG_20180310_203734.jpg

11086255_IMG_20180310_203726.jpg

11086260_IMG_20180310_203804.jpg

11086259_IMG_20180310_203635.jpg

10977587_IMG_20180226_220202.jpg

Edytowane przez Leonkrwawy (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość laszek

Ładnie, kopiec możesz rozsypać. Będzie miała zajęcie :) Co do Mg spróbuj dolać z ręki.

Wysłane z mojego LG-M200 przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 29.08.2017 o 20:02, Leonkrwawy napisał:

Witajcie

Przeleciało już sporo czasu od mojej ostatniej aktualizacji.

Moje akwarium dalej dojrzewa. Kolejno pojawiały się kolejne plagi. Ostatnie pojawiły się glony, coś na kształt brunatnic xD Pokryły dywanem całą skałę i karmiły się. Wyrósł mi też glon wyższy. Zostawić go niech na razie rośnie?

IMG_20170824_191158.jpg

IMG_20170824_191206.jpg

W końcu postanowiłem odessać glony z skały i piasku. Robiłem testy wody. Niestety NO3 utrzymuję się na wysokim poziomie - ok 60-70.

Jeszcze nie zrobiłem podmianki, ale w ten weekend planuję podmienić 10L (10%). Mam nadzieję że wtedy parametry wody się polepszą i będę mógł wprowadzić ekipę czyszczącą. Na początek 2-3 tectusy i 1-2 nassariusy  (czy jest ktoś może z okolic Rybnika, Raciborza i miałby ślimaczki na sprzedaż?)

 

Po tym okresie, pluję sobie w brodę bo zostawiłem nieczyszczone tło. Teraz nie da się go doczyścić. Mam nadzieję że ślimaki zrobi robotę.

 

Poza tym poskładałem auto dolewkę, dokupiłem male ok 20L akwarium na wodę RO. 

Pompę o której wspominałem wcześniej wkleiłem na kawałek plastiku i dołożyłem przyssawki, żeby wytłumić drgania.

Czujniki pływakowe, początkowo przykleiłem na stałe silikonem, ale szybko okazało się to kiepskim pomysłem, więc wykonałem sobie uchwyty. Teraz pompa uruchamia się na 5-10 s żeby uzupełnic wodę :)

 

IMG_20170828_221134.jpg

IMG_20170828_221218.jpg

IMG_20170819_112901.jpg

IMG_20170819_112845.jpg

IMG_20170818_184828.jpg

Witam,

płytka przyszła sama czy z czujnikami poziomu i jak się spisuje ? Pompka rozumiem na 12v i jakiej firmy, ewentualnie gdzie kupiona ?

Pozdrawiam

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Płytka przyszła sama. Czujniki poziomu kupiłem na alegroszu a pompe na olx. Pompa noname ( używana do fontann ogródkowych) niestety nie pamiętam o jakim napięciu. Kupowałem jak żeby pod płytkę pasowało.

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witajcie

Czas szybko ucieka i nawet nie zauważyłem kiedy przeleciały 2 miesiace od ostatniej aktualizacji.

Życią ciągle się kręci, pięknie rośnie. Biareum ładnie obrasta tylnią ścianę. Dosłownie wychodzi z akwarium. Już zarasta grzebień. Tylko czekać aż całe tło zamieni się w łąke :)

Sarcopython raz na 2-3 miesiące zrzuca skórę. Jest już duży, niewiem czy nie będe zmuszony zaniedługo odsprzedać go w dobre ręce, bo będzie poprostu za duży ;/  Zoasy ładnie się dzielą. Nawet Euphylii przybyła jedna nowa główka :)

 

Jakie zmiany nastąpiły:

do zbiornika trafiły:

-nowe zoaski, watermelon

- 2 nowe szczepki calaustreii (fluo i niebieskiej)

- w nast tygodniu przyjdzie przesyłka a w niej:  -zoa Rasta i jeszcze jeden bardziej pospolity gatunek

 

Eksmisje zaliczyły:

-Anthelia

-Capnella

- zoaski fioletowe ( tutaj historia wygląda tak, że niestety dopadła je najwyrażniej jakaś choroba. Polipy zaczeły się wywijać w drugą stronę, nóżki się wydłużały baaardzo, po czasie te zoasy wyglądały jak opieńki xD. Wkońcu zauważyłem że na niektorych główkach jest biała maż, i niektóre główki zanikają. Postanowiłem je usunąć z akwarium, zostawiłem 3 małe, świeżo podzielone główki. Lekki żal, bo to był jeden z pierwszych koralowców, ale trudno.)

 

Dalej lekko borykam się z niskim Mg (poziom ok 1230), spowodu soli. Muszę spróbować uzupełnić poziom magnezu dodająć mieszankę MgCl2 + 6H20

Kilka fotek:

 

IMG_20180503_193840.jpg

IMG_20180503_193922.jpg

IMG_20180503_193853.jpg

IMG_20180508_143236.jpg

IMG_20180503_203645.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sarcophyton nie jest aż tak duży, żeby nie mógł być w Twoim akwarium. Dzięki niemu akwarium wydaje się pełne. Może za jakiś czas zmienisz akwarium na większe i tam będzie miał więcej miejsca? Ja bym się go nie pozbywał.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pięknie Ci rośnie clavularia, ja mam problem ją utrzymać. Kilka odmian korystycznych już miałam i każda z czasem zanika :( żal mi, bo uwielbiam te koralowce 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie, nie. Narazie sarco zostaje. Mój ulubieniec.

W głowie kreuje sie pomysł 200l kostki + sump, ale to jeszcze odległe plany.

Może nast rok. Czas pokaże

U mnie parametry utrzymują się na poziomie NO3 10-20 i myśle że dzięki temu clavularia tak ładnie rośnie :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pora wakacji więc i czas na mały update.

Zbiornik ciagle funkcjonuje i ma się bardzo dobrze.

Parametry ciągle utrzymują się na stałym poziomie, dokładnie tak jak 2 miesiące temu.

Podbiłem tylko magnez, używając do tego suplementu magnezu od ReefFlowers. Zadziałało i teraz Mg oscyluje o okolicach 1350-1400.

Zauważyłem że w 3 komorze panelu, na glonach zbiera mi się bardzo dużo cyjano. Już 2 razy płukałem te glony w wodzie z podmianki, ale nie jestem w stanie wysuszyć i dokładnie wyczyścić tej komory, więc ciągle powraca. Co ciekawe, w głównym zbiorniku tego cyjano jest bardzo malutko. Może 2 ogniska, które co tydzień z podmianką odciągam.

 

Około 2 miesięcy temu wpuściłem do zbiornika małą rybcie Stonogobiops nematodes. 

Moja radość długa nie trwała, ponieważ widziałem ją moze ok 2 godzin i potem rybka znikła na miesiąc...

Szukałem po całym głównym zbiorniku, szukałem w panelu, między makroglonami. Za nic nie mogłem jej dopatrzeć.

Jaka była moja radość, gdy po miesiącu rybka sie zdradziła i dopatrzyłem ją właśnie w 3 komorze między makroglonami.

Przełożyłem ją do głównego zbiornika i naszczęście znalazła sobie domek. Siedzi sobie w jamce pod skałą i jak narazie pokazuje się tylko na karmienie.

 

Ukwiał rośnie jak szalony i mam wrażenie że robi wszystko żeby podrażnić tyle zoasów ile tylko sie da. Wyciąga macki coraz bardziej i coraz więcej zoasów jest poramykanych. Tyle dobrze że, naszczęście nie parzy koralowców.

Kilka aktualnych fotek:

 

 

IMG_20180627_204413 (1).jpg

IMG_20180627_204421 (1).jpg

IMG_20180627_204435 (1).jpg

IMG_20180627_204447 (1).jpg

IMG_20180606_220701 (1).jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.