Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Akwarium może być nie widzę żadnego powodu dla którego nie mogła byś go wykorzystać :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czytam i czytam, podpatruje u innych i urodził sie w głowie jednak taki plan :)

1. Piasek ReeFlowers Pearl White Sand 0,5-1 mm około 3-4kg

2. Filtr FZN 3

3. Cylkulator JVP 102B lub coś podobnego ( może dwa JVP 110 dla większej różnorodności strumienia falowania)

3. Odpieniacz lub skimmer( który posiadam)

4. Oświetlenie AquaEl Decolight Duo Marine 2x11W (chyba 2 sztuki)

5. Żywa skała około 5kg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

JVP 110  (jak i inne JVP) lubi "startować na wstecznym" trzeba zerknąć przy włączaniu

lepiej dołożyć i kupić np. koralię 1600

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ad. 1 - słusznie, że nie "żywy"

ad. 3 - dla tak małego akwarium zapomnij o pompach z taką wydajnością, zwłaszcza w towarzystwie FZN3

ad. 3 (drugie) - jakoś nie mogę znaleźć w wątku co kupiłaś

ad.4 - mam takie w tym samym litrażu, dla LPS jest ok. SPS za bardzo nie rosną

ad.5 - ja mam ok. 7 kg, nie jest za ciasno, kilka razy dokładałem bez problemów, ale był z działającego akwa

P.


Takie tam 53L, 50x30x35, Koralia Nano, Tunze 9001,  kaskada HBL501, lampa LED, SPECTRA, 30W

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Piotrze, skimmer EHEIM SKIM 350 mam od mężą z jego byłej 375l

Odnośnie ad.3 czyli zrezygnować ogólnie z cylkulatorów czy zmniejszyć kaskade ?

Które korale łatwiejsze dla początkującej osoby LPS czy SPS ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kaskadę zostaw bo jest pożyteczna, co prawda kłóci się z założeniem "żadnej wody poza akwarium" ale może się w międzyczasie zmieniło :)

Do tego Koralia 900 i masz cyrkulację rzędu 2100 L/h co powinno wystarczyć (ja do Koralii 900 mam kaskadę HBL501, czyli sporo mniejszą, a nie jest źle)

+ jeszcze 400L/h od EHEIM SKIM 350, ale nie wiem czy jest Ci potrzebny - zagraci i tak małe akwarium.

Możesz jeszcze rozważyć kaskadę HBL701, jest mniejsza od FZN3 ale ma skimer powierzchniowy (byłaby zamiast dwóch urządzeń) + Koralia 900

Ja do sprzętu, który wymieniłem miałem jeszcze odpieniacz Resun SK300, ostatni mi padł i zastanawiam się nad Tunze 9001.

Co do ostatniego pytania: dla początkujących wszystko jest trudne zanim stanie się proste :)

P.

Edytowane przez piotr7 (wyświetl historię edycji)

Takie tam 53L, 50x30x35, Koralia Nano, Tunze 9001,  kaskada HBL501, lampa LED, SPECTRA, 30W

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Właśnie zastanawiam się czy w tak małym akwarium skimmer nie zastąpił by odpieniacza :-)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co ma wielkość akwarium do funkcji urządzenia, które są różne? Owszem niektóre odpieniacze maja funkcje filtra powierzchniowego ale na odwrót raczej nie. Nie sugeruj sie tym, że Anglicy mówią "skimmer" na oba te urządzenia.

Zaraz przeczytasz, że odpieniacz w ogóle nie jest potrzebny w małym akwarium bo wystarczą podmiany i pewnie wystarczą, przynajmniej na początku jak nie będziesz miała życia mocno obciążającego system - czyli ryb.

P.


Takie tam 53L, 50x30x35, Koralia Nano, Tunze 9001,  kaskada HBL501, lampa LED, SPECTRA, 30W

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dlatego Piotrze pytam :-)

Lepiej zadac 1000 pytań, i zrobić dobrze, niż szybko a później płakać, że źle :-)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W takim akwarium potrzebny jest skimmer i odpieniacz. Mam 40l i nie widzę funkcjonowania tego akwarium bez tych dwóch urządzeń.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
34 minuty temu, Żabka87 napisał:

Dlatego Piotrze pytam :-)

Lepiej zadac 1000 pytań, i zrobić dobrze, niż szybko a później płakać, że źle :-)

Niekoniecznie, 1000 pytań to tysiąc odpowiedzi, często sprzecznych ..i co? :)

Nie ma tu chyba na forum nikogo kto nie popełnił błędu więc pewnie i Ty ich nie unikniesz, więc od razu się na to nastaw, żeby nie płakać.

Sprzęt możesz uzupełniać z czasem, na początek np. tania kaskada + Koralia nano, jak skała z frachtu to odpieniacz od razu, jak z działającego zbiornika to może poczekać.

Jakie masz wymiary akwarium?

Największy moim zdaniem błąd jaki się może zdarzyć to kupno nowego sprzętu do akwarium 52L a za dwa miesiące stwierdzenie, że właściwie to lepsze będzie 150L :)

P.


Takie tam 53L, 50x30x35, Koralia Nano, Tunze 9001,  kaskada HBL501, lampa LED, SPECTRA, 30W

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na większe nie mam szans :(

Chyba, że mąż swojego malucha malawi (960l)  przerobi na solanke :-)

Wymiary szkła podam jak wrócę do domu :-)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
4 minuty temu, piotr7 napisał:

 

Największy moim zdaniem błąd jaki się może zdarzyć to kupno nowego sprzętu do akwarium 52L a za dwa miesiące stwierdzenie, że właściwie to lepsze będzie 150L :)

P.

To jest fakt, lepiej od razu postawić te 112l i mieć na dłużej.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
57 minut temu, Żabka87 napisał:

Wymiary akwarium 60x24(30srodek)x33 

nie stawiaj akwarium profilowanego.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
5 minut temu, elespero napisał:

nie stawiaj akwarium profilowanego.

Pisałam już kilkukrotnie, że takie tylko mam :-)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
8 minut temu, Żabka87 napisał:

Pisałam już kilkukrotnie, że takie tylko mam :-)

Będziesz nie zadowolona, takie akwaria załamują obraz i nie idzie podziwiać tego co jest w środku.

A takie akwarium jakie ty chcesz postawić to kosztuje 50zł nowe! Więc lepiej wydać 50zł i być zadowolonym! 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Cyrkulacje polecam jebao rw4, skimera powierzchniowego da się uniknąć kierując cyrkulacje na tafle w stronę kaskady. Lampa 2x24w najlepiej na osobnych kablach.

Ledy fajne ale problematyczne. Na resuna szkoda kasy.

Warto miec dolewke i stacje rodi.

 

Wysłane z mojego SM-G950F przy użyciu Tapatalka

 

 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
6 minut temu, grzegorz88wroc napisał:

Cyrkulacje polecam jebao rw4, skimera powierzchniowego da się uniknąć kierując cyrkulacje na tafle w stronę kaskady. Lampa 2x24w najlepiej na osobnych kablach.

Ledy fajne ale problematyczne. Na resuna szkoda kasy.

Warto miec dolewke i stacje rodi.

 

Wysłane z mojego SM-G950F przy użyciu Tapatalka

 

 

 

 

Dlaczego szkoda kasy na resuna?

Jak skierujesz cyrkulacje na powierzchnie to będzie tylko mieszała filtrem bakteryjnym a on nadal będzie. Jedynie ściągnięcie go do filtra eliminuje.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

i dlaczego (o ile litraż z tytułu się nie zmielił) RW4 a nie SW-2

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Od rozstawu 60cm zaczynają się lampy na świetlówki T5 24W.

Możesz kupić taką np 2x24W albo 3x24W z jeną niezależną żeby był wybór mocy.

P.


Takie tam 53L, 50x30x35, Koralia Nano, Tunze 9001,  kaskada HBL501, lampa LED, SPECTRA, 30W

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ogólnie plan jest taki aby na tylniej szybie ustawić kaskade a po bokach dwa cylkulatory jeden skierowany w dolną parie akwarium drugi w tafle wody, co spowoduje, usowanie syfu z piasku, a i wtedy, jak tak myślę film bakteryjny się nie pojawi i problem skimmera z głowy. Dodatkowo z tego co wyczytałam im lepszy przepływ wody tym chyba lepiej. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

jedno ale propo świetlówek - zbiornik 54l i długości 60cm ? raczej max 40 a wtedy zbiornik będzie wyglądał jak grzyb ... po 10cm (lub więcej) wystające boki lampy

są lampki do mniejszych zbiorników (krewetkaria) - tyle że świetlówki 8W i ciężko dostać zestaw do morskiego, ale za to zamiast standardowych świetlówek można by dać takie

Dennerle_4001615057638_03.jpgjbl-nano-light.jpg

tyle że cena jest ... mało adekwatna do możliwości ...

choć zbiornik może wyglądać ładnie

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

60x30x30cm ? daruj sobie taki zbiornik - w tym można trzymać gupiki

dasz piasek i kawałek skały i nagle głębokość spadnie do ... 10cm - jaki koral tam trafi ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.