Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Witam bardzo serdecznie,

Mam na imię Malwina.

Od dluższego czasu, marzy mi się akwarium morskie. Niestety nie wiem jaki osprzęt dobrać.

Akwarium profilowe 52l netto, jak mówi mój mąż "kotnik".

Czy znajdzie się ktoś chętny do pomocy, w doborze sprzętu, może być nawet w formi DIY :) co nie będzie problemem, bo mąż też wykonuje takie "zabawki" do swojego Malawi, ale nigdy nie ma czasu pomóc mi z moim planem na Morskie :)

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Skąd jesteś ? Nie jest tak trudno skompletować, jak to sporo osób pisze.

1. Samo akwarium - idealnie wyglądają full optiwhite (tu np. wykonanie Przemek Szczecin Akwaria) - jeśli możliwość to lepiej z małym SUMPEM (zbiornikiem na sprzęt i filtrację) jeśli nie to kaskada AquaEl FAN-3 wystarczy na taką pojemność.
2. Woda RODi ( warto kupić filtr osmozy) jeśli nie, to można kupować w auchan,kaufland wodę demineralizowaną (koszt 2-3zł za 5litrów wody)
3. Sól - tu wybór spory, w zależności, co nam się podoba (jeśli koralowce, sól bogatsza, jeśli FO - czyli tylko rybki - sól uboga)
4. Salimetr lub refraktometr
5. Skała - ja preferuję żywą, ale wiele osób doradzi że sucha lepsza, bo plagi niechcianej nie będzie.
6. Grzałka i termometr 
7. Testy do wody - Salimetr, Colombo (podstawowe PO4, NO3, Ph, Ca, Mg, Kh - w przyszłości można dokupić inne)
8. Oświetlenie - ja preferuję ledy, ładnie świecą, szerokie spectrum, i mniej prądu żrą w przeciwieństwie do świetlówek, które co pół roku trzeba wymieniać.

Jeśli zbiornik z sumpem , to hydraulika,czyli rurki i przeloty przez szkło.

jakby pytań więcej, pisz :) Kiedyś też się zaczynało.


Akwarium morskie 902 litry. Skała 52kg żywa i 40kg sucha. . Sól Royal Nature Ion Balanced Natural Sea Salt.

Oświetlenie 4x145W LED Pacific Sun METIS. Pompa obiegowa Jebao DCT 12000. Odpienicz WhiteSkim 250 by Sebastek. Dozownik Kore 5TH.

Cyrkulacja Maxspect Gyre XF-150.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jestem z Wrocławia :)

Wolałabym bez wody "poza akwarium", mąż przerabiał filtracje narurową i też z niej zrezygnował, także rzadnych rurek :)

Co do oświetlenia, myślałam, aby oświetlenie zrobić na modułach ledowych, tylko nie wiem czy np same RGB czy np zrobić 2 nitki RGB + Białe

Akwarium już mam, także ten punkt odpada :)

Co do wnętrza nie będę zaśmiecała forum tutaj, a w odpowiednim dziale :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Sump to standard w morszczyźnie i pewnie 99% akwarystów z niego korzysta więc rurki złe nie są ale co kto woli. W małym zbiorniku szuka się miejsca i tu sump nawet bardziej niż do dużego przydatny.

 

Ledy dałbym jakieś zwykłe raczej, 10000K albo lepiej 14000K-16000K plus aktyniczne. Ale są na forum specjaliści od lamp DIY, może się wypowiedzą.

Edytowane przez Gość (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przejrzyj listę zakupów:

1) Tak jak @Pirotechnic napisał jakaś kaskada.

2) Skała w 10-20%

3) Piasek w zależności jak gruba warstwę chcesz mieć

4) Cyrkulator

5) Oświetlenie, może być led. Jaki to zależy co chcesz tam mieć w środku :)

6) Przydałaby się dolewka wody, bo przy takim litrażu to zasolenie będzie się "chwiało" z powodu parowania

7) Testy -  PO4, NO3, Ph, Ca, Mg, Kh

8) Salimetr ew. refraktometr

9) Listwę by wszystkie kabelki powpinać :)

10) Możesz kupić bakterie startowe

11) Filtr RO/DI do produkcji wody. Czasami w sklepach akwarystycznych sprzedają wodę.

12) Miernik TDS, nawet kupioną wodę warto sprawdzić

13) Czyścik do szyb + skrobaczka

14) Wężyk, przyda się do zebrania zanieczyszczeń, które wylecą ze skały

15) Chwytak oraz pincetę długą

16) Zbiornik na dolwkę  np. wiadro. Ja mam z Castoramy lekko przeźroczyste i z miarką :)

17) Grzałka

18) Sól

19) Termometr

20) Siatkę do rybek

21) Włącznik czasowy

22) Klej do skały, jeżeli chcesz układać konstrukcję lub zabezpieczyć skałę przed upadkiem. Sa tez inne metody łączenia skały.

i tak dalej.

A później ekipę czyszczącą, korale, ryby i inne życie, które będziesz chciała wprowadzić.

Już po starcie na pewno dojdą Ci jeszcze jakieś zakupy.

Poszukaj kogoś kto Ci odda trochę wody z podmiany.

 

Jak widzisz jest tego dużo. Każdą pozycje musisz sama przeanalizować i to najlepiej dogłębnie. Niestety nie ma tak, że wchodzisz do sklepu i mówisz poproszę to i to. Każdy zakup warto przemyśleć kilka razy, a jak coś wybierzesz i nie będziesz pewna to napisz na forum. Wybór produktów jest spory, ale na pewno ktoś z tego korzysta i podzieli się spostrzeżeniami. Np. kasakda, kupić, ale co tam włożyć? Czy na pewno jest do dobre? A może tamto jest lepsze? I tak pytań bez końca :rolleyes:

Każde akwarium jest i innym i na innym osprzęcie, a ile zbiorników tyle metod prowadzenia i opinii :) 

Edytowane przez Pawel_Q (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zastanawiam się czy lepiej zrobić zakupy przez allegro czy w sklepie np. Trzmielu ?

Mam taką wstępną listę zakupów :) (oczywiście pewnie coś będzie do poprawy)

1. Hydrometr salimetr do akwarium ALEAS

2. AQUAEL VERSAMAX FZN-3

3. AQUARIUM SYSTEMS Instant Ocean 4kg/120l sól morska

4. Blue Treasure Premium Live Sand 5kg

5. BELKA LAMPA LED 60cm DO AKWARIUM MORSKIE XDJ-600

 

Oczywiście chciałabym, mieć trochę życia w tym baniaczku, ale z tego co widziałam to jest mało ryb do takowego litrażu, więc chyba same koralowce zostają :(

Edytowane przez Żabka87 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Żabka, jakby co, mogę pomóc w zakupach. Ba nawet mogę pomóc odpalić i przywieźć żywą wodę. jedynie zwrot dojazdu do wrocka :)
A daleko nie mam :) i można się umówić.


Akwarium morskie 902 litry. Skała 52kg żywa i 40kg sucha. . Sól Royal Nature Ion Balanced Natural Sea Salt.

Oświetlenie 4x145W LED Pacific Sun METIS. Pompa obiegowa Jebao DCT 12000. Odpienicz WhiteSkim 250 by Sebastek. Dozownik Kore 5TH.

Cyrkulacja Maxspect Gyre XF-150.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja nie wiem tylko po co Ci testy na ca i mg na start polecaja. Z pol roku nie beda potrzebne poerwiastki w takim akwarium podmianami na poczatku uzupelnisz. 

Jesli myslisz o odpieniaczu tez nie jest konieczny w takim akwarium wystarcza 10% podmiany wody co tydzien. 

Polecam Ci start na żywej  skale bo to frajda oglądac co z niej wyjdzie nawet jak jakis nieproszony gosc sie pojawi to w malym akwarium łatwiej go będzie dostrzec a co do plag; dino cjano i apitasia kazdego dopadna :)

Jak chcesz belke iswietleniowa to noze lepiej na swietlowki cos kup ze 3, mozesz dwoma swiecic a trzecia w razie potrzeby dołożyć.

I bedzie ci jeszcze cyrkulator potrzebny np hydor koralia 

Co do rybek c. Cintus nie wymaga duzo miejsca wiekszosc czasu siedzi gdzies i obserwuje otoczenie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja na twoim miejscu zrobiłbym z sumpem. Ja teraz swoje Nano będę przerabial bo bez sumie mało miejsca. A Trzmiela odradzam, naciagacze i tyle. Jeszcze jak wiedza że nowicjusz to będą wciskać co popadnie. Akwarium profilowe znieksztalca więc też odradzam.

Wysłane z mojego SM-G935F przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Szkło masz to już dobry początek :)

Mąż mając malawi pewnie ma filtr RO :)

Dokupić porządna kaskadę i lampę :)

Wrzucić żywą skałę i niech dojrzewa :)

Wrzucisz ogłoszenie na targowisko że przyjmiesz wodę to ktoś poratuje :)

Na początek wystarczy :)

 

 


ReefMax

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

no kiedyś trzmiel był inny, dziś to parodia sklepu i naciągactwo.
jak będzie chęć, pomogę z większością początków :)


Akwarium morskie 902 litry. Skała 52kg żywa i 40kg sucha. . Sól Royal Nature Ion Balanced Natural Sea Salt.

Oświetlenie 4x145W LED Pacific Sun METIS. Pompa obiegowa Jebao DCT 12000. Odpienicz WhiteSkim 250 by Sebastek. Dozownik Kore 5TH.

Cyrkulacja Maxspect Gyre XF-150.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam po krótkiej przerwie :)

Na pewno chcę, zacząć na żywym piasku i żywej skale, tylko czy w takim zbiorniku mozna np trzymać jakiś gatunek ryb ?

Rozmawiałam z mężem o wkłądzie do filtra, swego czasu używał Matrixa, jednak po dłuższym czasie, po rozmowach i testach ze znajomymi, stwierdzili, że jakakolwiec ceramika (np grys koralowy) stanowi równie dobre siedlisko dla rozwoju bakterii a jest znacznie tańszy.

Edytowane przez Żabka87 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak za bardzo dużego wyboru nie ma ale już w 54l masz kilka gatunków do wyboru. Przejrzyj sobie podobny litraż na forum a na pewno coś fajnego sobie dobierzesz, ale masz jeszcze dużo czasu zanim coś większego wpuścisz więc można się dłużej zastanawiać ;) Są różne szkoły, niektórzy stosują Sera Siporax inni jako zamiennik gruz koralowy(np. ja tak mam). Co do jakiekolwiek ceramiki to był bym ostrożny bo czytałem o przypadkach iż po pewnym czasie inna ceramika potrafiła się rozpuszczać i oddawać rożne związki do wody. Podobno też inna ceramika niż Siporax posiada mniejszą powierzchnię dla bakterii w stosunku do objętości. Ile w tym prawdy a ile marketingu - co człowiek to opinia, ja osobiście się nie wypowiadam gdyż mam za mało doświadczenia w tej materii.

Żywa skała ze sklepu obok, kurier czy też jakiś znajomy ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie można zapominać, że piasek czy też gąbka to duża powierzchnia dla rozwoju bakterii :)

Jeszcze nie wiem gdzie zrobie zakupy, ale napewno będę rozglądała się za jak najlepszym zródłem, sklepy obok czy duże sieciówki raczej odpdają :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gąbkę w morskim raczej bym ci odradzał chyba że jako prefiltr. Jak widzę ile syfu wyłapuje włóknina na wyjściu z kaskady to nie wyobrażam sobie co by było z gąbką która jest prefiltrem przy wyciąganiu z akwarium. :)

Piasek - ważna sprawa działa jako medium filtracyjne ale tez sprawia problemy, zależy ile go masz. Niektórzy obywają się bez piasku ale dla mnie takie akwa bez piachu nie ma takiego wyglądu.

Pytam o sposób dostawy żywej skały bo często można się przejechać. Sam startowałem na żywej skale, niestety nic nie wyszło ;) ale za to miałem na starcie masakrycznie wysokie poziomy NO3. Sprawdzane w sklepie to sprzedawca nie widział już takich poziomów od ładnych kilku lat. Na szczęście wszystko się unormowało po pewnym czasie.

Możliwe że wszystko też zależy od pakowania - u mnie było kiepskie (teraz to wiem) po prostu skała owinięta w mokre gazety.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
1 godzinę temu, Żabka87 napisał:

Jeszcze nie wiem gdzie zrobie zakupy, ale napewno będę rozglądała się za jak najlepszym zródłem, sklepy obok czy duże sieciówki raczej odpdają :)

Jeżeli mowa o życiu to oczywiście popieram ale w sprzęt/ akcesoria/ chemię wszystkie sklepy w PL z którymi miałem kontakt (a było ich kilka i niejszych i większych i znanych i mniej znanych) zaopatrują się w jednej hurtowni. Żeby nie robić zbędnej reklamy no i dla klienta detalicznego to nie ma znaczenia, przemilczę w jakiej. Ważne że różnica jest w jakości obsługi i podejściu do klienta nie w sprzęcie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zgadzam się ze Stefan85. Czasami lepiej wydać parę zł więcej a mieć obsługę na poziomie i żadnych problemów w przypadku reklamacji. Zresztą wystarczy poczytać forum troszkę ;) Warto też przeglądać targowisko - ja część sprzętu mam używki, które są w pełni sprawne i pewnie długo pochodzą za ułamek ceny. 

Żabka87 męża zagoni do pomocy i sama mu pomoże z DIY, a nic tak nie łączy ja wspólna praca ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam ponownie,

Czy znalazłby ktoś chwilę i wspomógłby przy liście zakupów :)

Filtr już mam wybrany :)

Chciałabym wiedzieć jaki żywy piasek kupić i skąd najlepiej żywą skałę :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
22 minuty temu, Żabka87 napisał:

Chciałabym wiedzieć jaki żywy piasek kupić i skąd najlepiej żywą skałę :)

Rodzajów piasku jest naprawdę dużo i to bardziej kwestia wizualna co się komu podoba ;) Różne kolory odcienie i gradacja. Zależy co ci się podoba.

Podobnie jest z skałą - różne rodzaje. To będzie twoje akwarium i przede wszystkim tobie musi się podobać :)  Każdy ma swój własny gust i preferencje.

Poprzeglądaj tematy i zaproponuj co ci się podoba a pewnie wszyscy się podzielą swoimi opiniami na temat skały czy piasku. Jakie mają doświadczenia. Wtedy wybierzesz sobie to co ci będzie odpowiadać. Łatwiej jest rozmawiać o konkretach, bo można wtedy polecić lub odradzić bo są jakieś problemy z danym produktem lub sklepem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co do żywego piachu, to nie wiem, czy jest sens. Tam chyba nie ma żadnych organizmów, poza bakteriami, więc według mnie i innych osob z forum nazwa "zywy" jest trochę przesadzona.  A i tak na start dodaje się ekstra bakterie. Ja kolejne też odpale na suchym i dodam trochę piachu z działającego akwarium dla zaszczepienia życia.

Co do ryb, to możesz mieć na przyklad cos z rodzaju gobiodon, elacatinus, albo apogona parvulus. To są małe rybki, powinny dać radę.

Edit: 

Przyszły mi jeszcze do glowy:

https://erybka.pl/product-pol-4318-Stonogobiops-yasha-S.htmlalbo inna mala babka symbiotyczna. Z krewetka pistoletowa w parze fajnie się je obserwuje

Albo taka: https://erybka.pl/product-pol-4014-Eviota-pellucida-S.html

Tylko to jest takie maleństwo, ze bałabym się, czy kaskada lub cyrkulator nie wciągnie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Apogon parvulus dla początkujących? Chyba trochę przesadziłaś.

P.


Takie tam 53L, 50x30x35, Koralia Nano, Tunze 9001,  kaskada HBL501, lampa LED, SPECTRA, 30W

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie mialam tej rybki, na stronie erybki jest opis, że bezproblemowa, wymaga jednak starannej aklimatyzacji. Moze masz rację, że nie będzie dobra dla początkującego. 

Ja mam apogony cyanosoma, tez jest opis że trzeba ostrożnie aklimatyzowac. Ja je aklimatyzowalam tak, jak inne ryby, bo się denerwowaly w tych workach i żadnego problemu nie było z nimi. Masz jakieś doświadczenia z parvulus? 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Też nie miałem, chociaż się przymierzam. Stronom sklepowym raczej bym nie wierzył, na reeflexie jest:

Difficulty: Wyłącznie dla ekspertów! Bardzo trudny w hodowli!

P.


Takie tam 53L, 50x30x35, Koralia Nano, Tunze 9001,  kaskada HBL501, lampa LED, SPECTRA, 30W

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Do życia w akwarium jeszcze bardzo daleka droga :)

także narazie nie zawracam sobie tym głowy :)

Najpierw osprzęŧ, później dojrzewanie :)

Ale bardzo dziękuję za wpisy :) Na pewno będę analizowała wasze propozycje obsady :)

 

Chciałabym jeszcze wiedzieć, czy akwarium progilowe które posiadam się nada ?

Czy lepiej zakupić kostkę lub prostokąciaka ? (co prawda ta opcja zakupu nowego raczej niechętnie :) )

Edytowane przez Żabka87 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.