Skocz do zawartości
Kamas

Pomoc w doborze UPS

Rekomendowane odpowiedzi

@SU1 niestety nie tylko do pomp na 230V. Czytałem gdzieś artykuł, że wszystkie zasilacze elektroniczne a nie transformatorowe pod wpływem modulowanego sinusa mają dużo gorsze parametry pracy i znacznie krótszą żywotność. 

Nawet do najnowszych wysokowydajnych zasilaczy komputerowych jest wymagany pełny sinus...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Teraz, dadario napisał:

@SU1 niestety nie tylko do pomp na 230V. Czytałem gdzieś artykuł, że wszystkie zasilacze elektroniczne a nie transformatorowe pod wpływem modulowanego sinusa mają dużo gorsze parametry pracy i znacznie krótszą żywotność. 

Nawet do najnowszych wysokowydajnych zasilaczy komputerowych jest wymagany pełny sinus...

Znając budowę przetwornic i zasilaczy choćby z projektowania i budowy (z tego żyłem ,przed chińskim Boom )   mogę stwierdzić że raczej nic im nie będzie .Oczywiście zawsze znajdzie się odstępstwo od reguły zwłaszcza w tanim sprzęcie .
Jak już to zejdzie kondensator na wejściu , (co nie raz się zdarza nawet przy normalnym użytkowaniu  ). ale przyjmując dość rzadkie użycie raczej nie grozi .

Ps: Dla posiadaczy pomp DC jest inna opcja , wystarczy sam akumulator  . 


summary.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@SU1

Właśnie coś tam było o kondensatorach, ale nie wiedziałem co dokładnie więc nie pisałem żeby nie strzelić gafy ;-) 

A co do pomp dc i akumulatora. Oczywiście że da radę tylko że cały proces jest raczej manualny (musisz sam go podłączyć w przypadku braku prądu) oraz w żaden sposób nie masz kontroli nad głębokim rozładowaniem przez co żywot takiego aku będzie raczej krótki...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
42 minuty temu, dadario napisał:

@SU1

Właśnie coś tam było o kondensatorach, ale nie wiedziałem co dokładnie więc nie pisałem żeby nie strzelić gafy ;-) 

A co do pomp dc i akumulatora. Oczywiście że da radę tylko że cały proces jest raczej manualny (musisz sam go podłączyć w przypadku braku prądu) oraz w żaden sposób nie masz kontroli nad głębokim rozładowaniem przez co żywot takiego aku będzie raczej krótki...

A to zależy :) 
Akumulatory żelowe Deep Cycle ,np:20 Ah 24V  przy małej pompie te 20 h da radę(przy min mocy ) zdążymy z reakcją ,podłączenie przez przekaźnik który włączy aku po zaniku zasilania .
A np: DCS 3000 poniżej 18,5v  przechodzi w stan awarii i się wyłącza . Przy czym trzyma wydajność na równym poziomie od 19 do 24V . ( DC runner już nie )
Zawsze jak by co można ogniwo słoneczne dodać w okno na czas wyjazdu :) .
A jest jeszcze do dyspozycji malinka lub razpberry  ,i wtedy masz co zechcesz z pełną obsługą i powiadomieniami net lub SMS . 
No ale racja to już nie podchodzi pod wpis " sam akumulator " :)
 

Edytowane przez SU1 (wyświetl historię edycji)

summary.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a jak dobrac moc akumulatora? Powiedzmy ze podpinam urzadzenia o lacznej mocy 50W i chce zeby akumulator wystarczyl na 8 godzin. Jaki jest przelicznik?


333375eadbb608d26a4bf0cc0be7a994u1584a14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

24V x 20Ah(pojemność akumulatora ) = 480Wh  : 50W = 9h pracy . Oczywiście w dużym uproszczeniu , bo trzeba pamiętać że nie jest dobrze rozładowywać akumulator do "zera " . Są różne akumulatory do różnych zadań , to trzeba dobrać do własnych potrzeb . 


summary.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

czyli jesli zdecyduje sie na aku w przedziale 40-60Ah to bede mogl spac spokojnie, a zestaw bedzie w stanie dlugo popracowac, a nawet mozna pokusic sie o podlaczenie lampy. 


333375eadbb608d26a4bf0cc0be7a994u1584a14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam! Sezon burzowy trwa w najlepsze. Zapytam bo jestem zielony jeśli chodzi o elektronikę i akumulatory. Czy  dla samej obiegówki i 1 pompy cyrkulacyjnej razem 65W. Chodzi mi też czy napięcie ładowania jest odpowiednie pomiędzy tymi urządzeniami. Czy te dwa urządzenia będą współpracować? PRZETWORNICA NAPIĘCIA UPS 500W SINUS PRO 12V 230V i akumulator żelowy 12v 40Ah. Według wyliczenia powinno działać około 7godzin. Warto to kupić? Będzie to działać? Czy polecacie coś innego?

Linki do aukcji;

http://allegro.pl/przetwornica-napiecia-ups-500w-sinus-pro-12v-230v-i5078852398.html

http://allegro.pl/akumulator-zelowy-12v-40ah-44ah-45-50-100-ups-agm-i6927105857.html

 

 


Akwarium: 540l(150x60x60h). Obieg: Aqua Nova 9000 (zasila biopellets), + Aqua Nowa 3000( zasila sterylizator uv 36W).

Cyrkulacja:  Jebao SOW 15, Jebao SLW 20,  Tunze 6095.

SUMP(100x45x45): TWISTMAN OB 200 EXT V2 , Twistman Biopellets filter BPF -VX100, Twistman FP-1 Media Reactor, Tunze 6045.

Oświetlenie: ATI Sunpower 8x54wT5.

Obecny układ świetlówek: 5x Ati Blue Plus, 2x Ati Coral Plus, 1x Ati Aqua Blue Special.

Sól: Zazwyczaj Niebieska Red Sea Salt,

Balling: Prochy Biomus, SBS Aquaforest.

Karmnik automatyczny JBL.

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wez pod uwage ze sprawność moze byc na poziomie 70% oraz to ze lepiej dla akku jezeli jest obciążany nie bardziej niz 1/10C


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk


dużo zdjęć mojego akwarium https://www.facebook.com/tibireef/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Znaczy będzie działać ale krócej? akumulator skróci swoją żywotność? Czyli lepiej kupić większe aku np.12v 70Ah. Ale ogólnie będzie działać?


Akwarium: 540l(150x60x60h). Obieg: Aqua Nova 9000 (zasila biopellets), + Aqua Nowa 3000( zasila sterylizator uv 36W).

Cyrkulacja:  Jebao SOW 15, Jebao SLW 20,  Tunze 6095.

SUMP(100x45x45): TWISTMAN OB 200 EXT V2 , Twistman Biopellets filter BPF -VX100, Twistman FP-1 Media Reactor, Tunze 6045.

Oświetlenie: ATI Sunpower 8x54wT5.

Obecny układ świetlówek: 5x Ati Blue Plus, 2x Ati Coral Plus, 1x Ati Aqua Blue Special.

Sól: Zazwyczaj Niebieska Red Sea Salt,

Balling: Prochy Biomus, SBS Aquaforest.

Karmnik automatyczny JBL.

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Raczej chodzi o to ze nominalna pojemność jest podawana dla niezbyt dużych prądów rozładowania. Kup 100ah i bedzie spokoj, cena nieznacznie wieksza


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk


dużo zdjęć mojego akwarium https://www.facebook.com/tibireef/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A tak szczerze mówiąc jak często masz braki prądu trwając ponad 8h???pytam bo zastanawiam się jak bardzo jest potrzebny tak duży akumulator. Być może bardziej opłacało by się zminimalizować pobór i zostawić tylko obieg. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Raz miałem taką sytuację jakieś 4lata temu. Zwykle jak wywali prąd to do 5h max. Czyli spokojnie mogę kupować tą przetwornicę?


Akwarium: 540l(150x60x60h). Obieg: Aqua Nova 9000 (zasila biopellets), + Aqua Nowa 3000( zasila sterylizator uv 36W).

Cyrkulacja:  Jebao SOW 15, Jebao SLW 20,  Tunze 6095.

SUMP(100x45x45): TWISTMAN OB 200 EXT V2 , Twistman Biopellets filter BPF -VX100, Twistman FP-1 Media Reactor, Tunze 6045.

Oświetlenie: ATI Sunpower 8x54wT5.

Obecny układ świetlówek: 5x Ati Blue Plus, 2x Ati Coral Plus, 1x Ati Aqua Blue Special.

Sól: Zazwyczaj Niebieska Red Sea Salt,

Balling: Prochy Biomus, SBS Aquaforest.

Karmnik automatyczny JBL.

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kupiłem tą przetwornicę jakieś 2 tygodnie temu , do tego akumulator żelowy 80 Ah.  Podpiąłem obiegówkę Jebao 9000 i odpieniacz.

Dla sprawdzenia zrobilem próbę , po 3 godzinach na akumulatorze  przetwornica pokazala  ubytek jednej kreski na wskaźnku podtrzymania ... Więc jest chyba nieźle .

Akumulator koniecznie żelowy , akumulatory samochodowe  są  lepsze gdy potrzebny jest duży prąd rozruchowy w samochodzie a w akwarium nie ma takiej potrzeby.  No a żywotność tego akumulatora żelowego wg producenta to 8 -10 lat

Edytowane przez rycho321 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za info. Podjąłem decyzję kupie ją i dozbieram na mocne aku


Akwarium: 540l(150x60x60h). Obieg: Aqua Nova 9000 (zasila biopellets), + Aqua Nowa 3000( zasila sterylizator uv 36W).

Cyrkulacja:  Jebao SOW 15, Jebao SLW 20,  Tunze 6095.

SUMP(100x45x45): TWISTMAN OB 200 EXT V2 , Twistman Biopellets filter BPF -VX100, Twistman FP-1 Media Reactor, Tunze 6045.

Oświetlenie: ATI Sunpower 8x54wT5.

Obecny układ świetlówek: 5x Ati Blue Plus, 2x Ati Coral Plus, 1x Ati Aqua Blue Special.

Sól: Zazwyczaj Niebieska Red Sea Salt,

Balling: Prochy Biomus, SBS Aquaforest.

Karmnik automatyczny JBL.

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja ma to już kilka lat i jestem zadowolony , najważniejsze dla mnie że zestaw jest ekonomiczny ( małe zużycie na czuwaniu ) .Przetwornica nie działa non stop przez co nie zużywa prądu .Ale przez to po zaniku zasilania startuje około 3 -5 s .
Aku niby jeden z najlepszych na rynku . 

 

Edytowane przez SU1 (wyświetl historię edycji)

summary.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czym się różnią:

1. Zasilacz awaryjny sinusPRO-500 PLUS 12V Indeks: 3SP050012PLUS
2. Zasilacz awaryjny sinusPRO 500 E 12V Indeks: 3SP050012E
3. Zasilacz awaryjny sinusPRO 500 S 12V Indeks: 3SPS050012
rozumiem że 3SPS050012 ma dodatkowo opcję podłączenia solara 
Czy warto dopłacać do akumulatora AGM  (Absorbed Glass Mat) zamiast zwykłego żelowego?

Edytowane przez kb9 (wyświetl historię edycji)

Solniczka a w niej: obieg Jebao, cyrkulacja Maxspect, odpieniacz BK, lampa Maxspect, dolewka Levelautomatic Milestone.

5ec28973961f7244464f928796a3fc08u1399a12

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czym się różnią to pewnie w zawiłych opisach trzeba poszukać . A co do Aku to wszystko zależy jak będzie używany  i czy myśl że dłużej podziała jest dla kupującego warte dopłaty . 

 


summary.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.