Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

3 minuty temu, subek napisał:

Temat kranówki zamknąłem kilka postów temu, ile jeszcze będziecie to tłukli? Czytałem na reefhub.pl, że to szybka droga do proszenia się o gówno burzę ale nie spodziewałem się, że aż tak bardzo. 

System FO/FOLWR jest prosty, kup żywą lub suchą skałę, możesz pół na pół. Kup osmozę 100gpd z DI, zalej tą wodą akwarium, używaj do podmian, dolewek. Sól najtańsza, uboga. Zaiwestuj też w porządny odpieniacz plus filtr biologiczny zraszany (np. z siphoraxem). Odpada Ci najważniejszy, odwieczny problem rafowych akwariów - oświetlenie, zamontuj takie jakie Ci się spodoba i żeby było widać ryby.

 

W dojrzałym FO pilnuje się No3 i Po4 oraz zasolenia, nic więcej.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja się nie obrażam, spodziewałem się bardziej konkretnej rozmowy niż marudzenia przez pół dnia o kranówkę i ani słowa o całej reszcie. Ledy mam całkiem spoko, dedykowane do korali,  które świecą na 20% teraz bo więcej nie potrzebuję. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
System FO/FOLWR jest prosty, kup żywą lub suchą skałę, możesz pół na pół. Kup osmozę 100gpd z DI, zalej tą wodą akwarium, używaj do podmian, dolewek. Sól najtańsza, uboga. Zaiwestuj też w porządny odpieniacz plus filtr biologiczny zraszany (np. z siphoraxem). Odpada Ci najważniejszy, odwieczny problem rafowych akwariów - oświetlenie, zamontuj takie jakie Ci się spodoba i żeby było widać ryby.
 
W dojrzałym FO pilnuje się No3 i Po4 oraz zasolenia, nic więcej.


W tym momencie gosciu co nie poczytał zalewa żywa skale osmozą, nastepnie soli wodę i do likwidacji akwa walczy z NO3/PO4

Dlatego koniecznie reefhub.pl od deski do deski ;)


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

dużo zdjęć mojego akwarium https://www.facebook.com/tibireef/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
6 minut temu, SU1 napisał:

 Subek Dziadek w zoologicznym wygrał w totka .A serio , chodzi o to że chcę nie wystarczy , trzeba dodać znam podstawy na poziomie minimalnym .
Akwarystyką zajmuję się już 30 lat , i uwierz mi mimo że mam techniczno analityczny umysł i naprawdę myślenie przychodzi mi łatwo ,zanim założyłem akwarium morskie czytałem to forum po kilka godzin dziennie przez kilka miesięcy .I mimo że mogłem zacząć od tony , zacząłem od 40L .
I powtórzę jeszcze raz , morskie to inny świat .

Ps : Jak masz plan to po co pytać , tu tylko wszyscy będą ci wytykać że to same problemy lub potencjalne problemy .
A pisałem już wcześniej . To nie chodzi o przemądrzałość , tylko praktykę  .

No kurde mój plan jest taki, że napaliłem się na FO słonowodne i tyle, chciałem podpytać żeby oszacować sobie mniej więcej jakich nakładów to wymaga i czy gra warta świeczki. Forum wertowałem całymi dniami kilka lat temu, z tego co widzę to konto mam od 2010 i pewnie wtedy miałem apetyt na słoną kostkę ale już nie pamiętam z jakiego powodu temat odpuściłem. W każdym bądź razie coś tam jeszcze pamiętam, ba nawet jakiś odpieniacz mi się wala po domu. Tyle, że wtedy chciałem korale w nano, a teraz ryby w makro, to całkiem inny kierunek i poziom trudności moim zdaniem ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Powiem szczerze ze zaczynajac przygode z morszczyzna myslalem ze uda mi sie pokombinowac po swojemu. Ze ludzie dramatyzuja z ta perfekcja i sprzetem... po roku walki z sinicami glonami parametrami itd sukcesywnie dokupowalem i wymienialem sprzęt i obecnie jestem juz prawie przecietny, bez wlasnych "ulepszen". 

Ze swoich doswiadczen szczerze doradzam start wg ogolnie przyjetej scierzki ze wsparciem  forum. Unikniesz ogladania snietych ryb, paskudnego zaglonionego akwarium i totalnego zniechecenia do tego hobby. 

Jezeli pojdziesz swoja droga masz szanse ze sie uda ale nie wielkie i w razie problemow nikt nie bedzie w stanie ci pomóc bo nikt nie wie jak to u ciebie wlasciwie dziala. Uwierz ze forumowocze chetnie dziela sie wiedza i pomagaja ale pewnych rzeczy sie nie przeskoczy.

Nie chodzi o to ze sie nie nauczysz bo to nie magia tylko o to ze rafa to inny ekosystem niz jezioro. Moze juz przyswoiles teorie ale jeszcze przed toba praktyka i nie obraz sie ale nie raz jeszcze schrzanisz jak kazdy. Zycze ci aby bledy skonczyly sie na plagach a nie upadkiem calego  zbiornika.

Więcej pokory i zaufania. Wystartuj jak nalezy, zdobadz doświadczenie i wprowadzaj swoje korekty ale juz swiadomie i wiedzac jak ew odkręcić to co sie popsuło.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
38 minut temu, subek napisał:

chciałem podpytać żeby oszacować sobie mniej więcej jakich nakładów to wymaga i czy gra warta świeczki.

a co za problem wejść na stronę jakiegoś sklepu i sprawdzić ile co kosztuje ... odpieniacz jakieś 2,5-3 tyś i mniej więcej drugie tyle na reaktor/filtr zraszany

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Spokojnie zawsze można coś taniej na targowisku kupić. :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

może samo body ... bo nie ryzykował bym "starej" pompy - to takiego zbiornika

doliczając porządnego UPSa .. no raczej tanio nie będzie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, silvia napisał:

a co za problem wejść na stronę jakiegoś sklepu i sprawdzić ile co kosztuje ... odpieniacz jakieś 2,5-3 tyś i mniej więcej drugie tyle na reaktor/filtr zraszany

Problem taki, że nie wiem który dobry i nie mam zamiaru wywalać kasy na głupoty. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
58 minut temu, subek napisał:

Problem taki, że nie wiem który dobry i nie mam zamiaru wywalać kasy na głupoty. 

A co za problem poszukać opinii w internecie?

Mamy już dwie strony tematu a żadnych konkretów...

Edytowane przez Pawel_Q (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie piszesz, czy bedziesz mial "zbiornik techniczny" ?

Mysle, ze szybko zorientujesz sie, ktory odpieniacz bedzie odpowiedni do Twoich zalozen. Litraz jest spory, takze na tej jednorazowej inwestycji bym nie oszczedzal. Jesli jak mowisz jestes "Gadzeciasz":D t taki Royal Exklusiv Bubble King 250 lub 300 bylby "jak znalazl".

W porownaniu do zbiornikow "rafowych", mialbys moze polowe kosztow (mniejsze oswietlenie, mniejsza dbalosc o "wszystkie" parametry, mniejsza cyrkulacja, mniej "kropelek" i innych "extrasow"). 

Jak juz Raffy podpowiedzial: NO3, PO4 i zasolenia warto pilnowac. 

Ryby beda potrzebowaly kryjowek. Aby akwa ladnie dojrzewalo, uzylbym choc troche zywej skaly. Oczywiscie najpierw nazbieralbym wody (RO/DI), wlaczyl odpieniacz, grzalke, obieg i cyrkulacje no i posolil. Na drugi dzien moglbys ustawic "rafe". A potem to juz tylko czekac na dojrzewanie i po kilku tygodniach wreszcie pierwsza rybka (lub dwie). 

Zamontowana automatyczna dolewka bardzo stabilizuje zasolenie i ulatwia spanie na urlopie. :D

Znajdziesz tu wielu chetnych, ktorzy pomoga. Kazdy zakup sprzetu (a potem ryb), ze wzgledow oszczednosciowych (zeby nie kupowac 2-3 razy) konsultowalbym tu, na forum.

No i ostrzezenie : jak juz czesto inni zaczynali, podajesz nam chec hodowli "tylko ryb". Za chwile na liscie pojawia sie "blazenek dla corki". No ale ten Blazenek chcialby zamieszkac wraz z zona w ukwiale. I tu uwaga;  ukwial to koral, co prawda miekki, ale "jakies" silniejsze oswietlenie i "jakies" parametry i "troche" cyrkulacji potrzebuje. No i zaczynaja sie schody, bo sprzet byl zakupiony tylko "pod rybki".:ph34r: 

 


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Oj pobawił bym się takim baniakiem, w taki rozmiar to już można ładne rybki wpakować. 

Powodzenia.


380l FOWLR sie robi, beda rybki...

190l kosteczka, na ledach, pare rybek, same lps i zoaski, sprobuje to zrobic jak nalezy tym razem...

link do kostki: http://nano-reef.pl/...ow/#entry656361

link do FOWLR: http://nano-reef.pl/topic/91587-380l-fowlr-nie-ma-jak-rybki/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Dnia 14.08.2017 o 21:12, silvia napisał:

 

Dnia 14.08.2017 o 21:12, silvia napisał:

 

Stani, cena tego odpieniacza jest czymś uzasadniona czy drogi bo tak? 

PS. Sorry ale piszę z komórki i mi się coś cytowanie sypie. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja mam używanego BK mini 180 - i pompa w bardzo ładnym stanie - solidny sprzęt.

zamiast solić taką masę wody możesz pozbierać trochę wody z podmian, od okolicznych morszczaków - nie będziesz musiał czekać aż woda się nazbiera no i oszczędzisz na soli :) 1100L to sporo wody. A oni i tak w kanał taką wodę z podmiany wyleją.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

"bo tak" :)  akurat tutaj wybrałbym naszego producenta, model OB-250-EXT zasysa więcej i wody i powietrza niż BK , a jest o ponad połowę tańszy

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, silvia napisał:

"bo tak" :)  akurat tutaj wybrałbym naszego producenta, model OB-250-EXT zasysa więcej i wody i powietrza niż BK , a jest o ponad połowę tańszy

A ja bym polecił deltec sc 2560 ...jesli chodzi o obsługę to nawet "laik " ustawi... 

Ja pierwszy raz w życiu mając do czynienia ze skimmer ustawiłem chyba w 2 minuty i tak do tej pory działa bez problemu  " na sucho "  bo nawet nie wiedziałem jak wygląda na sucho....:)  mój pierwszy zbiornik slonowodny. 

Ciekwe ile tej mocy jest naprawę ... I czy ona jest aż tak potrzebna ...  

Ja bym wszedł w rozwiązania sprawdzone... czyli firma  a  nie kopia czegoś co jest dobre ... 

Tylko na innym osprzecie... 

To tak jak z reklamami prawie....ale robi wielką różnicę....:)) 

A co do ceny ... Nie sprawdzałem...

Ale  50%  taniej bym nie oczekiwał.. . :P

Edytowane przez robert66653 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
1 godzinę temu, robert66653 napisał:

A co do ceny ... Nie sprawdzałem...

Ale  50%  taniej bym nie oczekiwał.. . :P

a ja ceny sprawdziłem (zanim napisałem posta - jeden kosztuje ponad 6tyś a drugi poniżej 3tyś ) - nie chcę reklamować .. ale "nasz" producent ma naprawdę dobre opinie - a ustawienie sprzętu jest też banalnie proste

poza tym jakby co to serwis masz "na telefon" a wiem z dobrych źródeł że sprawa jest załatwiana w kilka chwil

Edytowane przez Gość (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
3 minuty temu, silvia napisał:

a ja ceny sprawdziłem (zanim napisałem posta - jeden kosztuje ponad 6tyś a drugi poniżej 3tyś ) - nie chcę reklamować .. ale "nasz" producent ma naprawdę dobre opinie - a ustawienie sprzętu jest też banalnie proste

poza tym jakby co to serwis masz "na telefon" a wiem z dobrych źródeł że sprawa jest załatwiana w kilka chwil

 

Jak miał bym brać nówkę to też pewnie bym się zdecydował na naszego producenta :) ceny BK są kosmiczne, zresztą mam kilka produktów firmy o której piszesz i są super wykonane a kontakt z producentem wyśmienity :) 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

a nie mówiłem ? :P za chwilę będzie tu X kolejnych wpisów o zaletach "Naszego" :)

porównując teraz droższego Delteca pobór powietrza 1500-1600 l/h i tańszego (o jakieś 1,6tyś) OB-250-EXT 2000 - 2500 l/h - też widać dość sporą różnicę

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
14 minut temu, silvia napisał:

. ale "nasz" producent 

 

A co to jakaś cenzura? Piszmy otwarcie że chodzi o Twistmana.

Jak piszesz Deltec albo jebao to nie coś innego?

Dziwni czasami jesteście, jak polskie to jakieś cenzury albo naskakiwanie jak na aquaforest.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Powiem krótko ja deltec kupilem mowy... niecale 1000euro . Stało się to 10 miesięcy temu ...  Jeśli producenci  Pl byli by konkurencyjini ,kupil bym polski produkt ... Ale na ta chwilę nie napewno nie ... za znaczek " made in pl  "  nie bede placc.   

Edytowane przez robert66653 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
7 minut temu, robert66653 napisał:

Powiem krótko ja deltec kupilem mowy... niecale 1000euro . Stało się to 10 miesięcy temu ...  Jeśli producenci  Pl byli by konkurencyjini ,kupil bym polski produkt ... Ale na ta chwilę nie napewno nie ... za znaczek " made in pl  "  nie bede placc.   

Akurat twistman jest konkurencyjny.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To ja trochę o rybach...

Nie wiem, czy planujesz zbiornik kwarantannowy, ale namawiam, zebys taki przewidział i każdą rybę, zwłaszcza że sklepu poddawal minimum 2tygodniowej kwarantannie. Wyobraź sobie sytuację, że masz w tym zbiorniku 20 zdrowych, pięknych ryb, dokladasz 21sza i po tygodniu czy dwoch cała obsada w ospie, z czego większość może nie przeżyć. W morskim nie można leczyć miedzią ryb w głównym zbiorniku. jesli są tam jakiekolwiek bezkregowce (slimaki, krewetki) to dla nich wyrok śmierci i nie ma w 100% skutecznego i bezpiecznego lekarstwa. Ospa, oodinium to prawdziwe zmory morskiego akwarium, a lista chorób bakteryjnych czy pasozytniczych jest dłuższa.

Obsadę ryb zaplanuj bardzo starannie i czytaj o każdej rybie przed zakupem, bo:

1) tak, jak w słodkim obowiązuje kolejność zadiedlania, czyli terytorialne ryby wypuszcza sie na końcu

2) pomimo trzymania sie kolejności, to wpuszczanie kilku osobników tego samego gatunku lub rodzaju może się zakończyć źle, będą walki na śmierć i życie. Na przyklad z ślizgami czy wargaczami jest problem, żeby łączyć kilka osobnikow. W  tak dużym akwarium czasem się udaje polaczenie, ktore nie ma szans w mniejszym, ale lepiej przed zakupem zapytać na forum.

3) niektóre ryby mają specjalne wymagania, na przykład babki kopiace czy niektóre wargacze muszą mieć piach. 

4) specjaliści pokarmowi i i smakosze: sa ryby, które ciężko przestawić na pokarm suchy czy mrozony i trzeba wziąć pod uwagę ulubiony jadłospis każdej ryby.  Pokolce potrzebują pokarmów roślinnych w diecie. Są też ryby, które pobieraja pokarm zastepczy, ale gustuja na przykład w slimakach, krewetkach, malzach czy rurowkach i kiedy dla córki kupisz piękna rurówke czy malza, to zostaną zjedzone.

 

Być może to wszystko już wiesz, ale wolałam na wypadek wszelki napisać :)

Edit: posprzątalam offtop, jesli autor sobie życzy, aby usunąć cala dyskusje o odpieniaczach obcych i naszych to tez pozamiatam. Zostawiłam to, co wydaje mi się przydatne.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ospa ..  Przeżyłem...nie  raz ... Jesli ryby są w dobrej kondycji przeżyją.... Szkoda  ze usunelas...prawde..   

Pisałem o proporcjach cen ... 

Cena Pl produkt , A  ...europa....

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.