Skocz do zawartości
darek1973

Pudełko przelewowe a komin

Rekomendowane odpowiedzi

Witam. Mam pytanie natury technicznej. Czy pudełko przelewowe będzie tak samo wydajne jak komin zewnętrzny ? 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

wydajność pudełka zależy od jego gabarytów, długości grzebienia oraz średnic spływu. Problemem jest zapowietrzanie się pudełka co powoduje spadek wydajności lub możliwość zalania podłogi...
Trzeba tego pilnować i okresowo doglądać.
Drugim problemem jest to, że czasem ciężko ustawić je ta aby pracowało bezgłośnie.
Moim zdanie komin jest jednak zdecydowanie bardziej na "+" pudełko traktuję raczej jako takie uzupełnienie dla osób, które w fazie projektowania tanka nie uwzględniły komina a z czasem zdecydowały się na używanie zbiornika technicznego... 


Display: OPTI 160x65x55h +sump: 185x47x40h +dołączany zbiornik podmiany 53x27x47h
ATI SunPower 8x80W T5 + LED BAR, obieg DCS-12K, Skimmer TWISTMAN OB-200-EXT V2, Twistman Calc+ Medium Calcium Reactor ,Reactor ZEO-450-160,

OpenFlow Filter 200+ 7L Siporax, MediaReactor FP-1 x2, cyrkulacja 3xTunze 6105 +  1x6095 + Vawebox 6055, Profilux 2EX .... i trochę innych :-).....

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli masz możliwość wciągnięcia w projekt komina w akwarium, to zdecydowanie polecam komin. Najważniejsze jest to, że pudełko bywa zawodne no i oczywiście głośniejsze.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
Godzinę temu, twistman napisał:

wydajność pudełka zależy od jego gabarytów, długości grzebienia oraz średnic spływu. Problemem jest zapowietrzanie się pudełka co powoduje spadek wydajności lub możliwość zalania podłogi...
Trzeba tego pilnować i okresowo doglądać.
Drugim problemem jest to, że czasem ciężko ustawić je ta aby pracowało bezgłośnie.
Moim zdanie komin jest jednak zdecydowanie bardziej na "+" pudełko traktuję raczej jako takie uzupełnienie dla osób, które w fazie projektowania tanka nie uwzględniły komina a z czasem zdecydowały się na używanie zbiornika technicznego... 

Zapowietrzanie można załatwić nawierceniem w najwyższym punkcie w które wkłada się/wkleja wężyk. Końcówka wężyka do sumpa, zasysamy żeby grawitacyjnie spływała nim woda i wyciągała małe pęcherzyki powietrza, jak się nie zbierają to nie powstaje duża bańka i pudełko się nie zapowietrza tak na bieżąco. Minus tego jest taki że przy zaniku prądu wężyk wyciąga wodę z pudełka aż się zapowietrzy więc jeżeli przerwa trwa wystarczająco długo po powrocie zasilania pudełko nie działa a pompa obiegowa pompuje z sumpa aż woda się przeleje a właściwie aż woda w sumpie się skończy albo zaleje jakieś gniazdko i wyskoczy bezpiecznik. Trzeba by było montować na wężyk jakiś elektrozawór albo pompkę która odpowietrzy "instalację" po powrocie zasilania.

 

Rożnie da się kombinować ale komin jednak wygrywa, to najlepsze rozwiązanie.

Edytowane przez Gość (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Pudełko "z rurek" samo się odpowietrza - przepływ wody po prostu wypycha ewent. bąble powietrza z rurki

eshopps-pf1200.jpg

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Też miałem taki dylemat pudełko czy komin, ale wybrałem komin i nie żałuję. Jest cicho i śpię bezpiecznie nawet jak zniknie prąd. Mam wewnętrzny komin ala balkon i nie zajmuje on dużo miejsca, powiedziałbym tyle samo co pudełko przelewowe.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
15 minut temu, silvia napisał:

Pudełko "z rurek" samo się odpowietrza - przepływ wody po prostu wypycha ewent. bąble powietrza z rurki

eshopps-pf1200.jpg

 

Nie do końca. Zawsze przyczepi się jakiś mały bąbelek w najwyższym punkcie a do niego następny.... do tego dochodzi uwolnienie gazów z wody. Po kilku(nastu?) dniach przepływ spada a później całkiem się zapowietrza. Przerabiałem słodkie na morskie i spływ zrobiłem właśnie na takich rurkach, problemy były jak wyżej dopiero wmontowanie wężyka zmieniło sytuację ale teraz boję się zaniku prądu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Stosowałam taki patent z zwykłych rurek szarych kanalizacyjnych 1/2cala z pompą 1200l/h. Nigdy mi się nie zapowietrzyła. Nie miałem żadnej awarii nawet po zaniku napięcia na dobę...Nie zauważyłem spadku wydajności. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
13 minut temu, Stefan85 napisał:

Nie do końca. Zawsze przyczepi się jakiś mały bąbelek w najwyższym punkcie a do niego następny....

to znaczy że miałeś źle dobraną średnicę rurki (za duża / zbyt słaby przepływ)

mój "techniczny" stoi obok głównego (są tej samej wysokości) - zasys wody zwykłą "U" rurką przelewową (Aquael) a za powrót robi pompka 400 l/h - różnica poziomów wody po włączeniu pompki to jakieś 3-4cm i to wystarczy żeby "wypluć" każdego bąbla powietrza

jak braknie prądu to po prostu w obu zbiornikach poziomy się wyrównają (naczynia połączona) - testowane X razy nawet na mniejszej pompce działa tak samo

Edytowane przez Gość (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jest jeszcze jedna opcja, u mnie przez prawie rok sprawdzało się bezbłędnie

 

IMGP8485.JPG

diyoverflowadl6.jpg

IMGP8492.JPG

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję wszystkim za zainteresowanie. Będzie jednak komin zewnętrzny. Mam jeszcze kilka pytań. Co powiecie o wymiarach akwarium 130/55/45 h. + sump 3komorowy z DSB. I tutaj mam kolejne pytanie. Czy podczas dojrzewania potrzebny mi będzie odpowiadać i jakie oświetlenie do tego zamówić?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jakie lampy chcesz, LED czy T5? Ja bym zrobił wyższe akwarium 50-60cm, bo mi niskie nie podobają się.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam. Na razie T5 potem LED. wybrałem taki wymiar ponieważ podobają mi się jamniki

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na razie T5 , później LED. Wybrałem taki rozmiar ponieważ podobają mi się jamniki

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ile chcesz, możesz wydać na lampę?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Darek,

wlasnie na poczatku odpieniacz (bo o niego pytales?) jest b. wazny.


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję maciej01 za zainteresowanie. Powiedz mi tylko jeszcze czy ta długość będzie wystarczająca do wymiarów mojego akwarium?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak dasz odpowiednio wysoko to powinna doświetlić zbiornik, tak myślę. Tu masz temat o tych lampach 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam jeszcze jedno pytanie. Jaką skałę mam kupić - żywą czy suchą. Czytałem wiele artykułów i im więcej czytam tym mniej wiem. Jedni piszą że tylko żywa inni że tylko sucha

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jaką kupisz taką będziesz miał. Sam widzisz, że jedni polecają żywą, drudzy suchą. Sam zdecyduj. Ja startowałem na żywej i nie żałuję.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.