Skocz do zawartości
lukaszkrzyszczuk

Kolejna solniczka w Warszawie 30l

Rekomendowane odpowiedzi

Krótki update: dzień 16

W akwarium nić się nie dzieje, stwór z przed kilku dni się nie wychyla - może już po nim, albo się schował i czeka na lepsze czasy.

Kilka zdjęć akwarium:

large_10.jpg.ee2a6a8856649fe042ea746e5fd15270.jpg

Przybliżenie na skałę i glonową kuleczkę:

large_11.jpg.bb51e30810481e24d599deeed53bf8b9.jpg

Widok z boku:

large_12.jpg.027aab472d5d801a5b2e93651c84f886.jpg

Ogólnie to wieje nudą strasznie... Niby coś się dzieje, nabiera kolorów, ale bez życia, to dalej kawałek kamienia w słoiku. Chciałbym wpuścić chociaż jakiegoś krabika lub krewetkę dla urozmaicenia, ale pewnie nie ma jeszcze to sensu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Update: dzień 19

Glonów trochę więcej, zarówno na skałach, jak i piachu. Jak dla mnie to okrzemki, zielone glony nitkowate i te kuleczki brązowe. To co jeszcze zauważyłem, to fakt, że w wodzie jest dużo więcej śmieci. Odłowić to watą akwarystyczną?

 Kilka zdjęć poniżej:

large_13.jpg.ddf1b5982852102c47e06d3f3e854141.jpg

large_14.jpg.2c9f5d22e8771544d39785d3e6872e94.jpg

large_15.jpg.33b190084589c705f9aa7b5ec250e624.jpg

Z innych rzeczy nabyłem czyścik Aquael Magnet Scraper Professional S (35zł) - miałem czyścik ale z powodu jego dużych rozmiarów nie mogłem wszędzie dojechać szyby.

Dzisiaj zamówiłem dodatkową świetlówkę Aquael Leddy Tube Actinic (coś koło 70zł) i 6 uchwytów do świetlówki t8 z przeźroczystego plastiku, aby przerabiając lampkę móc zamontować je w jednej obudowie.- podobno akwarium powinno lepiej wyglądać - będzie?

Mam też pomysł aby zrobić obudowę do akwarium ze spienionego pcv, od góry i z tyłu, aby zakryć kaskadę, bo nie ukrywam, że dźwięk ciągłego stukania/buczenia jest irytujący, więc jeżeli udałoby się "zamknąć" go w obudowie możliwe, że coś by się wygłuszyło trochę - dobrze myślę?

Całość też byłaby estetyczną kostką, bo zniknęłyby wszelkie kable i w zasadzie byłoby akwarium obudowane od góry i z tyłu. Do tego mógłbym okleić to białą okleiną więc pasowałoby do sypialni ;)

Edytowane przez lukaszkrzyszczuk (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ciekawe jest to, że część skały zarosła bardzo mocno a reszta ledwo, ledwo. Dałeś różną skałę czy to coś innego?


Brutto: akwarium 550 + sump 260l, start 20.12.2017. Filtracja: rollermat + skała + refugium, bez odpieniacza. Sprzęt: Akwarium 120x70x65h OW, sump 119x50x45h. Pompa Jebao DCP 10000,  Cyrkulacja 2x maxspect  XF-350, Jebao MW-22, Oświetlenie: philips Coral Care gen 1 v2 x 3szt.. Oświetlenie refugium Chinka LED.

Sól Fauna Marin Professional, dodatki AF, balling AF/CZDA. 50kg suchej skały Marco Rock's, nieco pukani.

Ryby i inne biegająco-pełzające: Ctenochaetus binotatus, 6x Pseudanthias squamipinnis, Zebrasoma flavescens, Lysmata amboinensis x 3, L. debelius, 4x Lysmata Seticaudata, 1x Neopetrolisthes oshimai, 2 kraby pustelniki Clibanarius africanus, jeżowiec Mespilla globulus, setki  slimaków turbo i columbelli, 1x  tectus, 1x strombus luhanus... Oraz kilka kg kiełży, równonogów, wężowideł i innego drobnego życia.

ce5058cc16516a9e06285a07538a7eb3u1610a14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak, dwa kawałki skały są żywe, reszta sucha. Taki zabieg zrobiłem aby zapoczątkować dojrzewanie i wprowadzić trochę bakterii do zbiornika wiec wyglada to faktycznie dziwnie;) 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli w kaskadzie coś burczy to sprawdź ułożenie pompki w środku i docisnij koszyki. Powinno pomóc

 

Wysłane z mojego SM-G935F przy użyciu Tapatalka

 

 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Lekkie poruszanie kaskadą trochę obniżyło poziom hałasu, nie mniej, przyzwyczajony do bezgłośnego kubełka dalej jest za głośno ;)

Dostałem pierwszą odpowiedź od firmy, która zajmuje się sprzedażą pcv na wymiar i szacunkowa wartość za wszystkie elementy potrzebne do zabudowania kostki to około 150zł + WK. Cenia niemała, spodziewałem się trochę niższej, ale pewnie wynika to z faktu, że chciałbym maksymalnie zniwelować ilość elementów, wiec obudowanie boku akwarium i tylnej częśći z kaskadą jest w 1 elemencie.

 

Czy Waszym zdaniem, mógłbym wprowadzić do akwarium jakieś za 2 małe ślimaki, czy nawet na ślimaki jest za wcześnie?

Edytowane przez lukaszkrzyszczuk (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A tak z ciekawości - jaka kaskadę stosujesz? Taka standardowa FZN3 jak u większości osób? Od początku tak hałasowała czy dopiero w trakcie pracy nagle zaczęła?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem na ślimaki jeszcze za wczas :)A co do kaskady to z Twoją jest coś nie tak.Ja miałem w sypialni i w ogóle jej nie było słychać.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak, kaskada FZN3. Dźwięk od początku. Nie jest to jakieś bardzo głośne, ale lekkie buczenie, wibracje są słyszalne. Pomijam dźwięk przelewania wody, bo to w końcu kaskada. Nie chciałbym za bardzo wkładać rąk do kubła, bo boje się, że skończy się to ogromną ilością syfu, który wpadnie do akwarium, ale chyba nie będzie innego wyjścia. Siporax jest wrzucony w plastikowej siatce, w której był zapakowany w pudełku. Koszyki są wyjęte, bo chyba nie pomieszczą całości 1l siporaxu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
19 minut temu, Deklus napisał:

Moim zdaniem na ślimaki jeszcze za wczas :)A co do kaskady to z Twoją jest coś nie tak.Ja miałem w sypialni i w ogóle jej nie było słychać.

Moja działała dobę ,dłużej nie wytrzymałem .Buczenie ..... 


summary.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Jeśli chodzi o kaskadę to ten typ tak ma, jedna cicha inna nie. Zobaczysz jak zaczną małe ślimaki włazić do pompy:)

Wysłane z mojego Redmi Note 4 przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli chcesz przefiltrować ten syf, który ci pływa w wodzie to polecam na wierzch kaskady dać watę akwarystyczną i wymieniać ją co 2 dzień. Łatwy dostęp i załatwia problem.

Ja używałem waty JBL.

Na ten korzuch na tafli polecam skimmer Aqua Nova - tani i skuteczny. Tylko wyjmij z niego gąbkę bo będzie się syfić. Skimmer niech ściąga ten syf i wrzuca go do baniaka, a ten syfek z kolei wciągnie kaskada z watą.

Ja miałem u siebie kaskadę FZN-1 z watą na wierzchu + skimmer Eheim Skim 350 (drogi ale fajny) - woda była idealna.

Podstawa to wyjąć gąbkę ze skimmera i wymieniać watę w kaskadzie regularnie.


MyReef 300 - 100x60x50h

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

U mnie buczy nie tyle kaskada, co szafka na której stoi akwarium - szafka wpada w rezonans. Jak na blacie szafki leżały ciężkie książki, był tylko plusk wody i ciche mruczenie. Jak zdjąłem książki z szafki to zaczęło się buczenie. Teraz jak opieram się o szafkę aby pooglądać boczną szybę to jest cisza, jak nie ma obciążenia to buczy. Gdybym kiedykolwiek kupował następną kaskadę to raczej będzie to Aquaclear 70.

Edytowane przez aTomek (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mi tam nic nie właziło:) Woda też nie chlupała,trzeba ja dobrze poustawiać:) 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

U mnie szafka (komoda) jest stabilna i to na pewno chodzi o samą kaskadę, bo jak położą na niej rękę niwelując drgania, to słychać tylko wodę, ale jak rękę zabiorę, to kaskada wydaje dźwięki w najlepsze.

Co do filmu na powierzchni, to faktycznie, zbiera się, ale póki nie mam żadnego życia, to nie przeszkadza. Skimmer Eheim 350 faktycznie wygląda ciekawie, ale chyba szkoda mi na niego miejsca w akwarium, bo i tak w 30l nie ma go za wiele, chyba, że potraktować go jako dodatkowe źródło cyrkulacji w akwarium, ale nie wiem, czy dmucha on na tyle, że powoduje dodatkowy ruch?

Szkoda, że aquael nie pomyślał o jakimś skimmerze, który można by dokupić do kaskady. Czytałem o pomyśle kupna najtańszej kaskady ze skimmerem i podłączenia go do FZN, ale nie wiem, czy chciałoby mi się bawić, przy wizji lewego powietrza.

Edytowane przez lukaszkrzyszczuk (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Też mam bardzo solidną komodę a jednak wpada w rezonans. Drgania z kaskady przenoszą sie na akwaeium a przez nie na szafkę.  Nic z tym nie robię bo nie śpię w tym pomieszczeniu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Korzystałem z tej kaskady ponad rok czasu i pracowała praktycznie bezszelestnie. W rezonans i buczenie Wpadała tylko gdy była źle poskładana po czyszczeniu.Obecnie korzystam z Tunze 9001 w swoim szkle i jest głośniejszy od kaskady. Słychać w nim zasysane powietrze.

 

Wysłane z mojego SM-G935F przy użyciu Tapatalka

 

 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pod elemnty, które stykają się ze szkłem akwarium daj pianki z marketu ,które daje się na nogi krzeseł i mebli aby nie rysować  drewnianych podłóg.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, michalstdg napisał:

Korzystałem z tej kaskady ponad rok czasu i pracowała praktycznie bezszelestnie. W rezonans i buczenie Wpadała tylko gdy była źle poskładana po czyszczeniu.Obecnie

W takim razie spróbuję w weekend wyjąć zawartość kubła, sprawdzić pompę i wrzucić siporax ponownie. Zobaczę jak z tymi koszykami to będzie działało. Przy okazji wrzucę watę aby zebrać śmieci, które ewidentnie pojawiły się w momencie dojrzewania i wyskoczenia glonów.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak jak kolega wcześniej napisał, na ślimaki jeszcze za wcześnie. Niech akwarium dojrzewa. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Update: dzień 21

Tak jak radziliście przed weekendem odnośnie kaskady, to wyjąłem worek z siporaxem i przerzuciłem go do oryginalnych koszyków. Jakby ktoś kiedyś się zastanawiał, to do dwóch koszyków idealnie wchodzi 1000ml siporaxu, po 500ml na koszyk. Faktycznie, pomogło, kaskada wydaje teraz lekki szum, chociaż pewnie byłoby idealnie jakbym pokrywa pasowała jak należy, ale nie mogłem docisnąć jednego z koszyków przez kabel idący do pompy, przez co jest delikatna różnica, jakieś 2mm pomiędzy koszykami, co przekłada się na nierówno założoną pokrywę, ale może kiedyś przy wymianie wkładów uda się to zniwelować. Po zabawie z wkładami woda całkowicie zmętniała, ale powoli dochodzi do siebie. Dorzuciłem też watę na wierzch, aby zbierała syfy.

Pytanie na dziś: czy powinienem zacząć regularnie lać bakterie?

Na starcie dodałem fiolkę, która była na 1000l rzekomo, ale jak powiedział sprzedawca, producent informuje, że nie można ich przedawkować, co daje mi do myślenia tyle, że może nie są to najlepsze bakterie ;) Wiem, że mogą pojawić się głosy, że bakterie same się namnażają, są w powietrzu, etc, ale ja miałem start na suchej skale, suchym piachu, do tego świeżej solance, więc ta teoria może się u mnie nie sprawdzić.

Zastanawiałem się nad Microbe-Lift Nite-Out II. Aktualnie są w dobrej cenie. Sąsiad takie właśnie leje i nie narzeka.

Sąsiad z ciekawości pożyczył mi test na NO3 i wczoraj wyszło coś pomiędzy 25-50 - ale bliżej 50 - ciężko było mi ocenić wynik, bo już późna pora, sztuczne światło, etc. Czy jesteście wstanie podpowiedzieć na jakim etapie cyklu jest zbiornik? NO2 nie mierzyłem.

I kilka zdjęć:

large_16.jpg.0566d0e2159d6accc6e9a7687c643c87.jpg

large_17.jpg.29b133c99a815faf229c27c6cc2bd30b.jpg

large_18.jpg.1bf835e70b4e4e9b5da264ea39c8af24.jpg

large_19.jpg.345d5eb365d2fb677ab8c69306b3eda2.jpg

Staram się wrzucać podobne ujęcia aby można było ewentualnie porównywać, jak zachowuje się zbiornik.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kabel da się tak ułożyć aby koszyczki były na tej samej wysokości. Musisz spróbować jeszcze pomajstrowac w kaskadzie

Wysłane z mojego SM-G935F przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Lej bakterie "microbe lift special blend" zgodnie z instrukcją.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Update: dzień 23

Zgodnie z namowami wlałem wczoraj 5ml bakterii special blend - cuchną niemiłosiernie, na tyle, że córka nie chciała wejść do pokoju przez kilka godzin ;) Pożyczyłem bakterie od sąsiada, bo na tygodniu nie mam jak pojechać do sklepu, bo kończę późno, więc będę mógł wybrać się dopiero w weekend.

Przyszedł zamówiony przed kilkoma dniami kolejny moduł aktyniczny. Plan jest taki aby zrobić lampkę wykorzystując oryginalną obudowę ale zamiast dwóch modułów umieścić trzy, dwie aktyniki i jedną marine. Chyba naiwnie myślałem, że będzie bardziej niebiesko, ale po krótkim teście wyszło, że po prostu jest tak samo niebiesko, tyle, że jaśniej. Porównuje do oświetlenia sąsiada, ale on ma świetlówki t5 i po zostawieniu tylko światła niebieskiego, to jest ono rzekłbym "mroczno" granatowe, więc chyba takiego efektu nie uzyskam, nie mniej, skoro już mam dodatkowy moduł, to go zamontuje.

W weekend chciałbym zakupić jakiegoś małego pustelnika, niebieskonogiego lub czerwonego, czy poza kolorem, można określić jakieś ich cechy i skłonności, np. który będzie spokojniejszy i będzie mniej rozrabiał w akwarium?

Poniżej kilka zdjęć:

large_20.jpg.aa4401f4e5511547a405d866eb0c416a.jpg

large_21.jpg.9a89c0229caee6ee112b9f98110445d6.jpg

large_22.jpg.1e20bad6257a8320006161d9eec5c52e.jpg

large_23.jpg.62334d8b86fdd07461690691d239ac51.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czerwone pustelniki są podobno spokojniejsze.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.