Skocz do zawartości
4ear

Początkujący akwarysta

Rekomendowane odpowiedzi

Witam Wszystkich mam na imię Piotr i chciałbym spróbować swoich sił w akwarium morskim.Jaki litraż polecacie dla nowicjusza tak aby zapoznać sie z akwarystyką morską i żeby się nie zrazić od razu.Dziękuję Wszystkim z góry za odpowiedzi.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Litraż dostosuj do swoich możliwości finansowych. Czym większe tym lepiej, stabilniejszy system. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czołem. Na początku to polecam czytanie forum. Naprawdę pomaga. Ja nie mam jeszcze morskiego, ale czytam od 10 miesięcy, i po tym czasie mogę powiedzieć, że jestem całkiem nie najgorszym... teoretykiem ;]

Poczytaj, pooglądaj, zobacz ile masz pieniędzy, ile miejsca w domu. I sam sobie odpowiesz na swoje pytanie.


Brutto: akwarium 550 + sump 260l, start 20.12.2017. Filtracja: rollermat + skała + refugium, bez odpieniacza. Sprzęt: Akwarium 120x70x65h OW, sump 119x50x45h. Pompa Jebao DCP 10000,  Cyrkulacja 2x maxspect  XF-350, Jebao MW-22, Oświetlenie: philips Coral Care gen 1 v2 x 3szt.. Oświetlenie refugium Chinka LED.

Sól Fauna Marin Professional, dodatki AF, balling AF/CZDA. 50kg suchej skały Marco Rock's, nieco pukani.

Ryby i inne biegająco-pełzające: Ctenochaetus binotatus, 6x Pseudanthias squamipinnis, Zebrasoma flavescens, Lysmata amboinensis x 3, L. debelius, 4x Lysmata Seticaudata, 1x Neopetrolisthes oshimai, 2 kraby pustelniki Clibanarius africanus, jeżowiec Mespilla globulus, setki  slimaków turbo i columbelli, 1x  tectus, 1x strombus luhanus... Oraz kilka kg kiełży, równonogów, wężowideł i innego drobnego życia.

ce5058cc16516a9e06285a07538a7eb3u1610a14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam akwarium 112 litrów tylko że pewno ono się nie nadaje na morskie a tym bardziej sprzęt z niego.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak jak Maciej napisał. Im większy zbiornik, tym łatwiej go utrzymać. Moim zdaniem nie ma sensu zaczynać od czegoś mniejszego jak 200l.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tyko od czegoś trzeba zacząć przecież chcę dopiero spróbować swoich sił z akwarystyką morską a nie wywale kupę kasy na baniak 200l i sprzęt do niego i okaże się za jakiś czas że to totalna wtopa.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

nie wiem czy zaglądałeś tu wcześniej ale zarejestrowany jesteś od .. wczoraj - polecam kilka / kilkanaście dni na przeczytanie działu dla początkujących

a potem dopytać o szczegóły

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak masz 112 litrów zbiornik, to na początek może być. Ze sprzętu kup jakiś odpieniacz np. Tunze 9004, dwa cyrkulatory, odpowiednie oświetlenie, trochę skały i piasku i możesz startować.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ja myślałem uczyć sie na jakiejś kostce 50-60l na początek a tu widzę że 10k zł trzeba mieć aby myśleć o morskim.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
Teraz, maciej01 napisał:

Jak masz 112 litrów zbiornik, to na początek może być. Ze sprzętu kup jakiś odpieniacz np. Tunze 9004, dwa cyrkulatory, odpowiednie oświetlenie, trochę skały i piasku i możesz startować.

a potem okaże się że przy pierwszej pladze kolega wywali to wszystko za okno ...

może najpierw opiszesz koledze inne metody i pozwolisz samemu wybrać ? ... albo choć dasz czas żeby poczytać dział dla początkujących

Teraz, 4ear napisał:

ja myślałem uczyć sie na jakiejś kostce 50-60l na początek a tu widzę że 10k zł trzeba mieć aby myśleć o morskim.

nie trzeba 10k - ale trzeba wiedzieć co się robi i za co warto zapłacić a za co nie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 minutę temu, silvia napisał:

a potem okaże się że przy pierwszej pladze kolega wywali to wszystko za okno ...

może najpierw opiszesz koledze inne metody i pozwolisz samemu wybrać ? ... albo choć dasz czas żeby poczytać dział dla początkujących

Jak jesteś taki mądry, to sam opisz inne metody. Ja dałem propozycję, a nie głupie uwagi.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Prawda jest taka że od jakiego litrarzu nie zaczniesz to i tak będziesz zmieniać na większy;). 

A na poważnie. Tak jak maciej01 pisał dopasuj zbiornik do własnych możliwości. Prawdą jest ze im większy zbiornik tym stabilniejszy, ale masę ludzi na forum prowadzi z sukcesami zbiorniki poniżej 100l. 

Jaki sprzęt? Poczytaj. Jest tego masę na forum. Zdecyduj się na jakieś konkretne szkło i poszukaj takich zbiorników na forum i dowiesz się kto jaki sprzęt i dlaczego posiada. 

Samo prowadzenie solniczki nie jest strasznie kosztowne. Oczywiście koszty rosną proporcjonalnie do wielkości baniaka. Natomiast w wystartowanie trzeba trochę włożyć. Ja w swoje 160l bez sumpa, sprzęt, piach, skala i woda włożyłem jakieś 4,5 tys. Do tego rybki, korale, testy wody i robi się grubo ponad 5 tys.

Nie piszę tego żeby cię odstraszyć. Po prostu zastanów się ile masz miejsca, ile funduszy, czytaj tematy innych użytkowników i poznawaj teorie żeby nie zadawać ciągle tych samych pytań o gąbki sycon i co zrobić z aiptasią ;). Powoli zacznij zbierać sprzęt i startuj z koksem. 

Edytowane przez Darek85 (wyświetl historię edycji)

Akwarium 2020.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
4 minuty temu, maciej01 napisał:

Jak jesteś taki mądry, to sam opisz inne metody. Ja dałem propozycję, a nie głupie uwagi.

głupie uwagi ? może najpierw kolegę zapytaj czy chce piasek i co by chciał w zbiorniku - bo np. jak same ryby (ile i jakie) to ten odpieniacz możesz sobie ...  bo za słaby

a jak same miękkie korale to .. też - bo zbędny

a zakupy powinien zacząć od RO

Edytowane przez Gość (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Panowie bez spiny i trochę luzu,chcę sprawdzić czy sobie poradzę z morskim a nie ładować się na głęboką wodę.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Trzeba sporo czytania nim się zabierzesz do akwarium - polecam Reefhub.pl oraz forum  - jak się dobrze oczytasz to będziesz wiedział jak sobie radzić z problemami, zamiast zadawać 100 pytań do forumowicza :) będzie ci prościej.

Ja zaczynałem od akwarium uwaga uwaga 18 litrów :) nie było lekko przez wahania parametrów, ale dałem radę, nie zniechęciłem się, przebrnąłem przez problemy i sporo się nauczyłem, zwierzaki przeniosłem do większego 250 litrowego zbiornika i dalej się uczę - bo w tym hobby tak jest i dobrze w sumie, aktywuje się mózg :)

nim założyłem akwarium to drążyłem temat bardzo długo, aż za długo. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
1 minutę temu, 4ear napisał:

Panowie bez spiny i trochę luzu,chcę sprawdzić czy sobie poradzę z morskim a nie ładować się na głęboką wodę.

napisz skąd jesteś - może ktoś ma niedaleko - to wpadniesz do niego na browara i Ci pokaże i wytłumaczy "live" :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

wiele tematów tutaj jest w formie dziennika - poczytaj , są opisane sprzęty , wzloty i problemy

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czyli mam czytać dział dla nowicjuszy i wybrać konkretny litraż jaki bym chciał mieć ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kolego nie dowiesz się konkretów bo i konkretnych pytań nie zadajesz. 

Ja mam taką radę. Jest dział dla początkujących podzielony względem litrarzu. Zdecyduj się na coś niedużego do 60l. Popodglądaj podobne zbiorniki na forum. Ludzie piszą jaki sprzęt mają, jakie lamy używają, wstawiają zdjęcia więc zobaczysz jakie efekty uzyskują, a jak się skrupulatnie wczytasz w niejeden wątek to i dowiesz się jakie mieli problemy przez cały okres prowadzenia zbiornika i nie będziesz zdziwiony jak się u ciebie coś podobnego zdarzy.

A w między czasie polecam jak kolega wyżej https://reefhub.pl. Sporo przydatnych artykułów, a zacznij od zapoznania się z tematem filtrów  RO DI.

 


Akwarium 2020.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ro mam musiałbym dokupić panel na di i żywicę.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Na samym początku odpowiedz sobie na 2 podstawowe pytania

ile masz miejsca (jaki duży zbiornik planujesz) i ile chcesz na to wydać (prosta lampa do "setki" to kilka stówek a "wypasiona" kilka tysi ... to samo odpieniacze)

a potem porozglądaj się po forum , znajdź ze 3 - 4 (dobrze opisane) zbiorniki podobnej wielkości .. a potem kilka innych , jaka filtracja jakie oświetlenie i co w zbiorniku

ps. a DI - to właśnie żywica (demineralizacyjna/jonowymienna - i nie mylić z taką w filtrze w kuchni )

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Proszę. Daleko nie trzeba szukać. Świeży temat 

 


Akwarium 2020.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na początku zanim założyłem pierwsze słone akwarium dużo czytałem i na dzień dobry nie zadawałem pytań. Wszystko analizowałem za i przeciw do funduszy jakie aktualnie w tym czasie posiadałem na założenie akwarium. Założyłem małe akwarium niecałe 50 litrów. Dziś po 2,5 roku od startu, myślę że mogłem poczekać jakieś pół roku i założyć coś pomiędzy 150-200 litrów. Na pewno było by łatwiej w utrzymaniu stabilnych parametrów i większe możliwości jeśli chodzi o obsadę. Jak zakładałem akwarium, to z góry nie zakładałem, że nie podołam tylko miałem już plany na większe w przyszłości.

3 godziny temu, 4ear napisał:

wywale kupę kasy na baniak 200l i sprzęt do niego i okaże się za jakiś czas że to totalna wtopa.

A jak masz takie podejście do akwarystyki, to lepiej sobie odpuść akwarium morskie. Trzeba mieć samozaparcie. Jak ja się czegoś podejmuję, to nie odpuszczam.

Edytowane przez maciej01 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.