Skocz do zawartości
AmonS

54 litry morskiego/SPSowego bałaganu [Radom]

Rekomendowane odpowiedzi

6 minut temu, AmonS napisał:

z racji pracy i braku czasu (braku obecności w domu) i własnej wygody zdecydowałem się na razie na kupowanie wody ... przy tym litrażu chyba przy tym zostanę... nie zbankrutuję ;) 

Mam tylko zamiar sól zmienić w niedługim czasie ale jeszcze nie wiem na jaką. I wtedy będę nadal kupował ale tylko RO/DI i sam mieszał z solą. 

Jak się w zimę lub na wiosnę przesiadał będę na ~300 litrów wtedy będzie i zakup RO/DI :) 

Tak pomiary zasolenia robię co tydzień przy podmiance refraktometrem (w sklepie) zarówno wody z domu (próbka) i wody przygotowanej przez sprzedawcę ;). W domu mam spławik ale jak już zauważyłem "przewala" o 0,001. Ostatnio byłem w sklepie 3 razy w ciągu 2 dni tylko po to żeby sprawdzić zasolenie :( 
Już mam kilka litrów solanki w wiaderku i będę zamiast dolewać RO/DI (po wyparowaniu) uzupełniać solanką. Myślę, że tak będzie najmniejszy skok parametrów??

No ale nie przeholuj bo szybko można przedobrzyć. Myślałem, że w domu mierzysz refraktometrem. Spławik to różnie bywa. Jedni chwalą drudzy odradzają. Refraktometr jest zawsze git gdyż na ro/di zawsze go skalibrujesz i masz pewność. Za ok 200 zeta uważam, że jest wart tej ceny a tym berdziej w mniejszych zbiornikach gdzie o gwałtowną zmianę zasolenia bardzo łatwo

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 minutę temu, dla syna napisał:

No ale nie przeholuj bo szybko można przedobrzyć. Myślałem, że w domu mierzysz refraktometrem. Spławik to różnie bywa. Jedni chwalą drudzy odradzają. Refraktometr jest zawsze git gdyż na ro/di zawsze go skalibrujesz i masz pewność. Za ok 200 zeta uważam, że jest wart tej ceny a tym berdziej w mniejszych zbiornikach gdzie o gwałtowną zmianę zasolenia bardzo łatwo

Na spławiku wiem mniej więcej czy coś się dzieje a jak tylko mam okazję to badam w sklepie refraktometrem ;). Zresztą "skalibrowałem sobie spławik" bo już wiem że o 0,001 przewala ... I jest w miarę dokładny bo zakładając już ten zaniżony pomiar o 0,001 to pokrywa się z tym z refrakto ;). Ale że ja zawsze wolę 2 razy sprawdzić to i tak zawracam głowę sprzedawcy w sklepie :) 


b92d252d1cb9323c7717535c6689f494u1709a15

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Refraktometr genialna sprawa , szybkość i prostota pomiaru , jak się człowiek wprawi  to i dokładność zaskakująca . Po 100pln nie raz w dziale "sprzedam" sie znajdzie .
Co do soli , startowałem na TP , po tej RS ,następnie AF Probiotic Reef Salt ( dość krótko ) teraz TP bio actif wspólnie z poprzednią  .
Co do jakichkolwiek zmian w zbiorniku , jak jest ok , i wszystko wygląda jak trzeba (przez dłuższy czas ) to nawet jak jakiekolwiek testy pokazują  złe wyniki to z zmianami powoli i ostrożnie .Nagłe próby "ratowania" zwykle kończą się bujanką parametrów i problemami .


summary.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
7 godzin temu, AmonS napisał:

kupuję gotową wodę w sklepie ale tak na ten moment jest to IO.  :).

Kupujesz świeżą czy używaną? 

P.


Takie tam 53L, 50x30x35, Koralia Nano, Tunze 9001,  kaskada HBL501, lampa LED, SPECTRA, 30W

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
52 minuty temu, piotr7 napisał:

Kupujesz świeżą czy używaną? 

P.

Wodę kupuję świeżą ;)

2 godziny temu, SU1 napisał:


Co do jakichkolwiek zmian w zbiorniku , jak jest ok , i wszystko wygląda jak trzeba (przez dłuższy czas ) to nawet jak jakiekolwiek testy pokazują  złe wyniki to z zmianami powoli i ostrożnie .Nagłe próby "ratowania" zwykle kończą się bujanką parametrów i problemami .

Najbardziej zależy mi na ustabilizowaniu zasolenia... bo przy zmiennym zasoleniu nawet o ten 0'001 mam problem przy pomiarze parametrow... a chciałbym kontrolować konsumpcję kh ca i mg i w razie potrzeby włączyć suplementy lub pelnego ballinga. Kilka postow wcześniej wstawilem pomiary przed i po podmianie wody i przez zle zasolenie "spadly" poziomy ca i mg a powinny lekko wzrosnąć lub się nie zmienić.


b92d252d1cb9323c7717535c6689f494u1709a15

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W moim małym oczku brzydal pięknie wyczyscił "różyczki " ale przy okazji zjadł krewetke czyszczącą . Wydałem go.  Teraz mam babkę piaskową. Piasek czyściutki. Ale po wpuszczeniu krewetki szybko się z nią rozprawiła 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
5 godzin temu, AmonS napisał:

pomiary przed i po podmianie wody i przez zle zasolenie "spadly" poziomy ca i mg a powinny lekko wzrosnąć lub się nie zmienić.

Sprawdziłeś świeżą  solankę jakie ma parametry   , ja się tak zrobiłem w konia .Sól w pudełku była rozwarstwiona ,i Kh spadało czym było bliżej dna .


summary.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
4 godziny temu, SU1 napisał:

Sprawdziłeś świeżą  solankę jakie ma parametry   , ja się tak zrobiłem w konia .Sól w pudełku była rozwarstwiona ,i Kh spadało czym było bliżej dna .

Hmm w sumie to tylko raz sprawdziłem solankę na początku i uznałem, że będzie zawsze taka sama :(. To chyba zbyt optymistyczne założenie :D sprawdzę to...


b92d252d1cb9323c7717535c6689f494u1709a15

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kolejne testy.

2.10.2017

PH - 8

KH - 7.0

MG - 1320

CA - 440

zasolenie - 1.023

No3 - 15

No2 - niewykrywalne

 

Jutro podmiana wody i wieczorkiem kolejne testy :) pomalutku zasolenie idzie do góry ;) - ciekawe czy tym razem uda mi się ustabilizować na 1.024 czy znowu spadnie do 1.022 :X


b92d252d1cb9323c7717535c6689f494u1709a15

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jakoś nie mogę sobie wyobrazić jak może spadac zasolenie , przecież soli nic w baniaku nie zjada .


summary.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Cyrkulator chlapie i sól odkłada się na różnych elementach. Tym sposobem są braki w zasoleniu małe, ale są ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
8 godzin temu, maciej01 napisał:

Cyrkulator chlapie i sól odkłada się na różnych elementach. Tym sposobem są braki w zasoleniu małe, ale są ;)

Jak pewnie u każdego , mimo to zasolenie u mnie rośnie ( baling ) .Musiało by sporo tego chlapać żeby to miało wpływ .


summary.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Testy 8.10.2017

NO3 - 15

No2 - 0

PH 8.2

Po4 - 0,15

kh 7,0

ca 430

mg 1320

zasolenie 1.026

Zasolenie podnoszone pomalutku przez kilka dni a i tak przedobrzyłem :X No nic ... do tego nie było mnie 3 dni i akurat wtedy był jakiś "huragan" nad Polską :( "mrygali" prądem  bo jak wróciłem o 5 do domu to światło się w akwarium świeciło :o. Ze złych rzeczy capnella i to coś drobnego co mam na osobnej skałce po lewej z przodu ( w poprzednich postach z fotki oznaczonej nr 3), obraziły się ... albo padają :( SPSy natomiast wyglądają na zdrowe. 

Jakieś fotki dodam we  wtorek po podniance wody i przeczyszczeniu frontowej szybki :).

Na ten moment do wody trafiają tylko mrożonki (głównie artemia). Oraz żywy fitoplankton 2ml co drugą noc :) 


b92d252d1cb9323c7717535c6689f494u1709a15

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

25.10.2017 

Aktualizacja ;)

zasolenie: 1,025

Ph: 8

kH: 7,2

Ca: 410

Mg: 1290

No3: 10

No2: 0

Po4: 0,15

Kurcze znowu coś nie tak...

Korale polipują, nic nie padło i odpukać nie zapowiada się na to :) ALE...

No właśnie, mam zielono troszkę :/ winię za to wysokie wartości No3 i Po4 (poniżej zdjęcia). Szyb bocznych i tylnej nie czyszczę ponieważ chcę aby w przyszłości ładnie zarosły algami (takie widzimisie :D). Ślimaków mam sporo maluszki i większe sztuki, do tego coś tam krabik elegans zjada i asteriny ale glon rośnie (na skale urósł i jest, a na szybach aż bąbelki puszcza glon ... jak w holenderskim rośliny :x) . Proszę o sugestie co można zrobić? I co to za glon bo ostatnio na forum głośno było o jakimś glonie co dewastuje rafy i amen :o...

Dodam tylko, że w kaskadzie siedzi phosguard i purigen oraz węgiel więc kurcze dziwią mnie te parametry...

 

Z plag zawitały do mnie majano (chyba? do oceny zdjęcie na dole). Właśnie szukam jakiegoś sposobu na nie bo jest ich już chyba ze 6 kwiatków :X

 

Ze zmian:

doszła diy lampa led 4x3w Royal Blue + 2x3w UV coś z zakresu 380-410(jakoś tak chyba). 

Czyli jest belka led + 2x24w T5 (jedna specialBlue a druga superWhite).

Wygląd akwarium dzięki tej lampie na mega plus (zdjęcia oczywiście nie oddadzą bo telefon przy tej belce fiksuje) i dla życia w akwarium też plus bo wreszcie szczepki akropor, które trafiły na poligon zaczęły polipy wystawiać.

 

Doszło OKO od aquatrendu jako automatyczna dolewka i to jest po prostu genialna rzecz! Polecam serdecznie :).

 

 

IMG201710_qrsqnpp.jpg

IMG201710_qrsqxqq.jpg

IMG201710_qrsqxqx.jpg

IMG201710_qrsqxqs.jpg

IMG201710_qrsqxqe.jpg

IMG201710_qrsqnph.jpg

IMG201710_qrsqxqw.jpg

IMG201710_qrsqxqn.jpg

 

Ogólne porady dla świerzaka również chętnie poczytam ;) 

Pozdrawiam,

Maks

Edytowane przez AmonS (wyświetl historię edycji)

b92d252d1cb9323c7717535c6689f494u1709a15

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chodzi o to na pierwszym zdjęciu na środku to wygląda jak majano. No3 i po4 to w rzeczywistości są pewnie wyższe, bo glony to pochłaniają. Wyczyść szyby. Ile godzin dziennie świecisz, ile masz dokładnie ryb i jak dużo karmisz, coś dozujesz, jak duże podmianki i jak często?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
36 minut temu, maciej01 napisał:

Jeśli chodzi o to na pierwszym zdjęciu na środku to wygląda jak majano. No3 i po4 to w rzeczywistości są pewnie wyższe, bo glony to pochłaniają. Wyczyść szyby. Ile godzin dziennie świecisz, ile masz dokładnie ryb i jak dużo karmisz, coś dozujesz, jak duże podmianki i jak często?

świecę 13-24 led 14-23 t5.

ryby:

2x garbik

1x hexeathenia

1x krewetka czyszcząca

1x krabik elegans

xxx ślimaczków różnych 

xxx asterin

xxx wieloszczetów

xxx wężowideł

xxxx drobnego robactwa w skale

ryby karmię tylko mrożonkami codziennie wieczorkiem 1/2 kostki "ocean nutri coś tam xD" codziennie coś innego z ich palety "smaków"

do wody leję co dziennie po zgaszeniu lamp 6ml żywego fito (powoli zwiększam dawkę szukając optymalnej bo robactwa w skale mam pełno i odkąd leje fito hexeathenia zadowolona i korale bardziej polipują w nocy.

co 2 dzień 1 kropla aminoacid i coralvitalizer od KZ.

Podmiany wody co każdy wtorek 8l na świeżą solankę RC.

Po podmiance lub po czyszczeniu szyby przedniej czy jakimkolwiek grzebaniu (rzadko mi się zdarza grzebać) wlewam około 5ml stability od seachem'a.

W kaskadzie siedzi seachem carbon matrix, purigen i phosguard oraz siporax.

 

To by było chyba tyle :D 

HELP :rolleyes:


b92d252d1cb9323c7717535c6689f494u1709a15

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Według mnie za dużo karmisz, tym bardziej, że piszesz, że masz sporo robactwa. Na te trzy ryby, krewetkę i kraba starczy około 1/5 kostki mrożonki. Lub masz złej jakości skały, które coś oddają do wody. Według współczynnika Redfielda to masz za wysokie no3, lub za niskie po4 https://reefhub.pl/wspolczynnik-redfielda-zegnaj-cyjano/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
29 minut temu, maciej01 napisał:

Według mnie za dużo karmisz, tym bardziej, że piszesz, że masz sporo robactwa. Na te trzy ryby, krewetkę i kraba starczy około 1/5 kostki mrożonki. Lub masz złej jakości skały, które coś oddają do wody. Według współczynnika Redfielda to masz za wysokie no3, lub za niskie po4 https://reefhub.pl/wspolczynnik-redfielda-zegnaj-cyjano/

bardzo chciałbym ograniczyć karmienie ale krewetka to potwór głodomór xD postaram się ograniczyć karmienie...

Czy garbiki, hexa albo krewetka z braku mięcha mogą skubać korale? Boję się tego bo już mnie brzydal nauczył... zjadł aiptasię a potem mięsko mu zbrzydło albo było mało i opierniczył dunkę :X (brzydal na szczęście już w nowym miejscu)


b92d252d1cb9323c7717535c6689f494u1709a15

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak masz pełno drobnego robactwa to one sobie poradzą, a najlepiej zmniejsz karmienie i obserwuj co się dzieje. Zawsze możesz zwiększyć. Ryby korali nie powinny ruszyć, a krewetka czyszcząca to nie wiem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość laszek

Odstaw amino acid. Zmniejsz karmienie. Tak naprawdę w tym momencie hexa znajdzienjedzenienw skale ewentualnie skubnie co wpadnie. Tak samo garbiki i krewetka. Zielono też jest sygnałem o przedawkowaniu suplementów.

Edytowane przez laszek (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
9 godzin temu, laszek napisał:

Odstaw amino acid. Zmniejsz karmienie. Tak naprawdę w tym momencie hexa znajdzienjedzenienw skale ewentualnie skubnie co wpadnie. Tak samo garbiki i krewetka. Zielono też jest sygnałem o przedawkowaniu suplementów.

W sumie z tymi aminokwasami i vitalizerem to jest trochę dziwne, ponieważ odkąd podaję co 2 dzień 1 kroplę to korale lepiej polipuja (tego akurat się spodziewałem- tak mialo byc) natomiast glony jakby przestały rosnąć na skałach (zahamowal się ich wzrost) natomiast glony na szybach produkują wiecej pęcherzyków powietrza...

Przez jakiś czas będę karmić rybki oszczedniej i dojadę do jakichś 10ml fito na noc (fito to glony więc im ich więcej podam tym większą konkurencję pokarmowa będą miały pozostałe glony... chyba?)

Czytalem o vodka method ale brak odpieniacza :(

Edytowane przez AmonS (wyświetl historię edycji)

b92d252d1cb9323c7717535c6689f494u1709a15

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sporo tego karmienia było ,mam pięć ryb i krewetkę daję 1/6 kostki ,i szczyptę suchego . Jak by się dało to bym zeskrobał z szyb te glony odsysając przy okazji .
W tej lampce nie masz odbłyśników ? 

Edytowane przez SU1 (wyświetl historię edycji)

summary.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
12 minut temu, SU1 napisał:

Sporo tego karmienia było ,mam pięć ryb i krewetkę daję 1/6 kostki ,i szczyptę suchego . Jak by się dało to bym zeskrobał z szyb te glony odsysając przy okazji .
W tej lampce nie masz odbłyśników ? 

W lampie 2x24w t5 są fabryczne odblysniki a diy led to profil  aluminiowy ;)

Kurcze z tym zeskrobywaniem glonów z szyb to boję się takiego efektu:

Glony zużywają no3 itp jak usunę te z szyb to może skoczyć no3 i ruszą dino cyjano i inne paskudztwo na skałach i piasku...???

Wolałbym chyba doprowadzić do "zaglodzenia" glonów?

Edytowane przez AmonS (wyświetl historię edycji)

b92d252d1cb9323c7717535c6689f494u1709a15

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak się obawiasz plag, to zeskrob chociaż z jednej szyby i obserwuj, rób pomiary. Jak będzie wszystko dobrze po kilku dniach to wyczyść resztę szyb.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.