Skocz do zawartości
AmonS

54 litry morskiego/SPSowego bałaganu [Radom]

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich bardzo serdecznie ;) 

Zbiornik: 54l 60x30x30

Oświetlenie: belka oświetleniowa 2x24w T5 (super white i marine blue)

Filtr: Kaskada "noname" coś między fzn2 a fzn3 ... taka była pod ręką xD. W niej w opór siporax'u oraz purigen, phosguard, matrix carbon oraz odrobina waty.

Cyrkulacja: 2szt no name 2000 l/h  ;)

Skała: 6-7kg żywej skały z różnych źródeł (2,5kg ze sklepu, 3kg z innego sklepu, jakieś kawałki od znajomego)

Piasek: 2kg biały zwykły ... niestety nie żywy :(

Sól: Instant Ocean od aquarium system.

Życie:

- krewetka czyszcząca

Pseudocheilinus hexataenia

- ślimaki (na gapę ze skałą, maluszki różne z tego co dopytałem wszystkie przyjazne glonożerne)

- korale miękkie, lps i sps

Woda na razie kupowana w sklepie (zarówno demi jak i słona)

 

Postaram się uzupełnić nazwy korali i wszystkie zmiany wpisywać na bieżąco ;)

Kilka fotek:

po wyklarowaniu wody - 2 dzień życia ;)

IMG201708_qhaqpxq.jpg

po jakimś czasie xD nie pamiętam dokładnie ile to trwało ale max 3 tygodnie :D 

IMG201709_qhaqpna.jpg

Tło muszę kupić ale nigdy nie mam po drodze ... ale chyba będzie czarne :D

Edytowane przez AmonS (wyświetl historię edycji)

b92d252d1cb9323c7717535c6689f494u1709a15

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No i ładnie. Tło faktycznie by się przydało. Kiedy nastąpił start akwarium?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
10 minut temu, maciej01 napisał:

No i ładnie. Tło faktycznie by się przydało. Kiedy nastąpił start akwarium?

No właśnie ... gdzieś w połowie sierpnia :D stąd i nad zdjęciem podpis około 3 tygodnie xD
Dziś mija jakiś miesiąc może miesiąc i 1 tydzień od startu... Większość startuje potem 1-4 miesięcy filtruje samą skałę ale ja w zasadzie wystartowałem na wszystkim żywym...

Nawet woda była z działającego baniaka...

Nie miałem dojrzewania... znaczy mam teraz brązowe szyby i nalot na piasku ale na tyle małe że nawet tego nie sprzątam :D Wyskoczyły jakieś zielone i brązowe okrzemki ale znikły po 3 dniach XD nie mogę na razie narzekać na plagi XD

Choć jest szansa że na jedną się załapię bo zauważyłem ze 2 albo 3 malutkie aiptasie :/ 


b92d252d1cb9323c7717535c6689f494u1709a15

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak za kilka miesięcy akwarium ustabilizuje się to brązowy nalot na szybach i piasku nie powinnien się już pojawiać. Ja też miałem bardzo delikatne dojrzewanie, a startowałem na żywej skale, żywym piasku i świeżej solance.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Całkiem fajnie wygląda  .
Co za sól sypią w sklepie .A ogólnie to jest w radomiu z morszczyzną ,w słusznej ilości ? 


summary.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
41 minut temu, SU1 napisał:

Całkiem fajnie wygląda  .
Co za sól sypią w sklepie .A ogólnie to jest w radomiu z morszczyzną ,w słusznej ilości ? 

Co do soli dopytam i napiszę w pierwszym poscie ;)

W Radomiu to z morskich Amadyna ale nie zeby bylo dużo... no i nowy h2o ... w tym drugim to glownie morszczyzna ;) ale niedawno otwarty i powoli coraz więcej życia ;)


b92d252d1cb9323c7717535c6689f494u1709a15

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
48 minut temu, SU1 napisał:

Całkiem fajnie wygląda  .
Co za sól sypią w sklepie .A ogólnie to jest w radomiu z morszczyzną ,w słusznej ilości ? 

Sklep jest dobry - właścicie zna się na morszczyźnie;)

a tak na marginesie to jest miasto Radom a nie radom:)

Często Ci się zdarza pisać z małej litery czy to nazwy miejscowości czy jak się zwracasz do kogoś (TY, Cię itp) - zwracając się do kogoś z małej litery to jak dla mnie brak szacunku dla drugiej osoby.

Pozdrawiam 

4 minuty temu, AmonS napisał:

Co do soli dopytam i napiszę w pierwszym poscie ;)

W Radomiu to z morskich Amadyna ale nie zeby bylo dużo... no i nowy h2o ... w tym drugim to glownie morszczyzna ;) ale niedawno otwarty i powoli coraz więcej życia ;)

O a gdzie to h2o??

Nawet nie wiedziałem:)

Edytowane przez r_33 (wyświetl historię edycji)

IMG_6499.thumb.JPG.f2b8bb71553cbb14e9886a7a0f6407c6.JPG

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

H2o mieści się na Waryńskiego bodajże 10 ;)

 


b92d252d1cb9323c7717535c6689f494u1709a15

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Teraz, AmonS napisał:

H2o mieści się na Waryńskiego bodajże 10 ;)

 

dzięki trzeba sprawdzić asortyment i ceny;)


IMG_6499.thumb.JPG.f2b8bb71553cbb14e9886a7a0f6407c6.JPG

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
6 minut temu, r_33 napisał:

Sklep jest dobry - właściciel wie zna się na morszczyźnie;)

a tak na marginesie to jest miasto Radom a nie radom:)

Często Ci się zdarza pisać z małej litery czy to nazwy miejscowości czy jak się zwracasz do kogoś (TY, Cię itp) - mała to jak dla mnie brak szacunku dla drugiej osoby.

Pozdrawiam 

To muszę zobaczyć co tam mają  , czym więcej w okolicy posolonych sklepów tym lepiej  .

AmonS  Będziesz w okolicy daj znać wcześniej , coś się utnie , może tą tubiporę zaszczepię a i briareum też niebawem do cięcia .

ps: No popatrz chyba muszę laptopa zmienić bo Shift nie zawsze działa  hahaha . Lekka fobia na punkcie Dużej litery  ? I nie śmieć w temacie  przypominaj mi na  PW z góry dziękuję . 

Edytowane przez SU1 (wyświetl historię edycji)

summary.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A sklep H20 to stary Nemo:)

W sumie to dobrze, ze się zmienił sklep:) - tzn lokum

właściciel też spoko i zna się na rzeczy - mogę polecić:)

2 minuty temu, SU1 napisał:


ps: No popatrz chyba muszę laptopa zmienić bo Shift nie zawsze działa  hahaha . Lekka fobia na punkcie Dużej litery  ? I nie śmieć w temacie  przypominaj mi na  PW z góry dziękuję . 

Spoko - będę przypominał - tylko czy kilka razy dziennie będzie mi się chciało.

Jak nie widzisz problemu w tym jak się do kogoś zwracasz to bez odbioru - szkoda naszych klawiatur;)

 

Edytowane przez r_33 (wyświetl historię edycji)

IMG_6499.thumb.JPG.f2b8bb71553cbb14e9886a7a0f6407c6.JPG

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W temacie baniaka tak sobie siedzę i myślę o obsadzie ...

Jest krewetka czyszcząca. Co myślicie żeby wpakować brzydala na aiptasie, hexeatenie na wirki i inne robactwo oraz jakąś babkę do przekopywania piasku?


b92d252d1cb9323c7717535c6689f494u1709a15

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Teraz, AmonS napisał:

W temacie baniaka tak sobie siedzę i myślę o obsadzie ...

Jest krewetka czyszcząca. Co myślicie żeby wpakować brzydala na aiptasie, hexeatenie na wirki i inne robactwo oraz jakąś babkę do przekopywania piasku?

co do ryb to ja Ci nie poradzę - ja osobiście trzymam Garbika.

Ty masz już większe akwarium o 25 litrów - to może nawet ze 2 sztuki??

 

 


IMG_6499.thumb.JPG.f2b8bb71553cbb14e9886a7a0f6407c6.JPG

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hexa to pieron ale jak widzisz u mnie wojny nie ma ale jest dużo zakamarków  , na aiptasie polecam krewetkę(lysmata seticaudata)  u mnie wykosiła wszystko co do sztuki .Tylko większe ukwiały trzeba lekko rozwalić i też zje .
Jak dla mnie i brzydal i babki to bałaganiarze , i co prawda rzecz gustu ale nie podobają mi się  .

Edytowane przez SU1 (wyświetl historię edycji)

summary.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Krewetka byłaby najlepsza ale nie chcę się rozstawać z czyszcząca a w tak małym akwarium mogą się nie dogadać, zwłaszcza że moja jest dosyć duża :/ stąd pomysł z brzydalkiem xD


b92d252d1cb9323c7717535c6689f494u1709a15

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Taka mała aktualizacja... 

Mam prośbę. Podpowiedzcie proszę czy widzicie coś bardzo niepokojącego? Nie mam doświadczenia i mogę nie być wyczulony na pewne "symptomy".

1

12JPG_qrhnree.jpg

2

11JPG_qrhnrex.jpg

3

10JPG_qrhnrep.jpg

4

9JPG_qrhnrna.jpg

5

8JPG_qrhnrer.jpg

6

7JPG_qrhnrns.jpg

7

6JPG_qrhnrnh.jpg

8

5JPG_qrhnrnn.jpg

9

4JPG_qrhnrne.jpg

10

3JPG_qrhnrnx.jpg

11

2JPG_qrhnren.jpg

12

1JPG_qrhnrnr.jpg

 

Martwią mnie kolory piasku :( czy to jakieś niedobre czy nie martwić się? 


b92d252d1cb9323c7717535c6689f494u1709a15

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

update ;)

25.09 przed podmianą wody:

PH - 8,2

kH - 7,2

po4 - 0,2 

mg - 1320

ca - 440

no2 - 0

no3 - 20

zasolenie 1023

 

26.09 po podmianie 8l wody na świeżą solankę:

kH - 7,2

MG - 1290

CA - 425

zasolenie 1022

Tak sobie myślę że chyba coś jest nie tak ... testy robione salifertem i zasolenie refrak (skalibrowany).

Prośba o interpretacje i uwagi od bardziej doświadczonych ;)

 


b92d252d1cb9323c7717535c6689f494u1709a15

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
16 minut temu, AmonS napisał:

update ;)

25.09 przed podmianą wody:

PH - 8,2

kH - 7,2

po4 - 0,2 

mg - 1320

ca - 440

no2 - 0

no3 - 20

zasolenie 1023

 

26.09 po podmianie 8l wody na świeżą solankę:

kH - 7,2

MG - 1290

CA - 425

zasolenie 1022

Tak sobie myślę że chyba coś jest nie tak ... testy robione salifertem i zasolenie refrak (skalibrowany).

Prośba o interpretacje i uwagi od bardziej doświadczonych ;)

 

Podnieś kolego zasolenie, gdyż spsy tego mogą nie wytrzymać. Nie zauważyłem glonów wapiennych, a to wręcz wskazane żeby wpuszczać twardziele do tak świerzego baniaka. Zasolenie proponuje podnosić stopniowo do 1,024 w ciągu 1-2 dni.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
7 minut temu, dla syna napisał:

Podnieś kolego zasolenie, gdyż spsy tego mogą nie wytrzymać. Nie zauważyłem glonów wapiennych, a to wręcz wskazane żeby wpuszczać twardziele do tak świerzego baniaka. Zasolenie proponuje podnosić stopniowo do 1,024 w ciągu 1-2 dni.

no z tym całym zasoleniem to u mnie jest jakaś dziwna akcja ... miałem 1,021 ... podbiłem w 4 dni do 1,023... zrobiłem podmiankę, która miała już dać 1,024 a po kilku godzinach mierzę i... du** 1,022...

co do spsów to pięknie polipują i nawet jedna szczepka, która wydawała się być martwa (nawet tkankę traciła i była biała) zaczyna odżywać...

Więc testy mówią dramat a spsy nie. 

Tak czy siak z tym zasoleniem muszę wbić się na 1,024 może nawet 1,025.


b92d252d1cb9323c7717535c6689f494u1709a15

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Używasz nadal soli Instant Ocean? Ile gram soli dajesz na litr wody? Czym mierzysz zasolenie?

Edytowane przez maciej01 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Teraz, maciej01 napisał:

Używasz nadal soli Instant Ocean? Ile gram soli dajesz na litr wody?

kupuję gotową wodę w sklepie ale tak na ten moment jest to IO. Nie wiem ile gram/litr ale zawsze badamy zasolenie refraktometrem nowej solanki i próbki którą przynoszę z domu :).


b92d252d1cb9323c7717535c6689f494u1709a15

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
14 minut temu, AmonS napisał:

no z tym całym zasoleniem to u mnie jest jakaś dziwna akcja ... miałem 1,021 ... podbiłem w 4 dni do 1,023... zrobiłem podmiankę, która miała już dać 1,024 a po kilku godzinach mierzę i... du** 1,022...

co do spsów to pięknie polipują i nawet jedna szczepka, która wydawała się być martwa (nawet tkankę traciła i była biała) zaczyna odżywać...

Więc testy mówią dramat a spsy nie. 

Tak czy siak z tym zasoleniem muszę wbić się na 1,024 może nawet 1,025.

Jak bedziesz podnosił zasolenie to monitoruj kh zeby nie przekroczyć 9-10 kh spsy tego nie lubią. Dodatkowo przy podnoszeniu zasolenia zwróć uwagę żeby kh nie rosło szybciej niż 1 jednostka na dobę.

2 minuty temu, AmonS napisał:

kupuję gotową wodę w sklepie ale tak na ten moment jest to IO. Nie wiem ile gram/litr ale zawsze badamy zasolenie refraktometrem nowej solanki i próbki którą przynoszę z domu :).

A przypadkiem nie upuszczasz więcej solanki, a dodajesz mniej świerzej? Chemia nie pozwala, żeby przy tej samej objętości wody i tych samych parametrach zasolenia zmieniła wartość. Może dolewka uzupełnia wodę podczas upuszczania przez co spada zasolenie? Napisz krok po kroku jak robisz podmiany tzn do czego zlewasz i czym dolewasz. Jaka dolewka RO czy grawitacyjna czy może z ręki dolewasz?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie lepiej zainwestować we własny filtr RO/DI i kupić sól? U mnie jednym z pierwszych sprzętów które kupiłem przed założeniem solniczki, był zakup własnego filtra RO/DI. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
11 minut temu, maciej01 napisał:

Używasz nadal soli Instant Ocean? Ile gram soli dajesz na litr wody? Czym mierzysz zasolenie?

Wg tego co wyczytałem pomiar robi refraktometrem. Może temperatura wody jest znacząco różna i po wyrównaniu widać różnicę? Kupiłbym trochę tej soli i ewentualnie domieszałbym do części solanki w osobnym baniaku, żeby parametry się nie rozjechały

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Teraz, maciej01 napisał:

Nie lepiej zainwestować we własny filtr RO/DI i kupić sól? U mnie jednym z pierwszych sprzętów które kupiłem przed założeniem solniczki, był zakup własnego filtra RO/DI. 

z racji pracy i braku czasu (braku obecności w domu) i własnej wygody zdecydowałem się na razie na kupowanie wody ... przy tym litrażu chyba przy tym zostanę... nie zbankrutuję ;) 

Mam tylko zamiar sól zmienić w niedługim czasie ale jeszcze nie wiem na jaką. I wtedy będę nadal kupował ale tylko RO/DI i sam mieszał z solą. 

Jak się w zimę lub na wiosnę przesiadał będę na ~300 litrów wtedy będzie i zakup RO/DI :) 

2 minuty temu, dla syna napisał:

Wg tego co wyczytałem pomiar robi refraktometrem. Może temperatura wody jest znacząco różna i po wyrównaniu widać różnicę? Kupiłbym trochę tej soli i ewentualnie domieszałbym do części solanki w osobnym baniaku, żeby parametry się nie rozjechały

Tak pomiary zasolenia robię co tydzień przy podmiance refraktometrem (w sklepie) zarówno wody z domu (próbka) i wody przygotowanej przez sprzedawcę ;). W domu mam spławik ale jak już zauważyłem "przewala" o 0,001. Ostatnio byłem w sklepie 3 razy w ciągu 2 dni tylko po to żeby sprawdzić zasolenie :( 
Już mam kilka litrów solanki w wiaderku i będę zamiast dolewać RO/DI (po wyparowaniu) uzupełniać solanką. Myślę, że tak będzie najmniejszy skok parametrów??


b92d252d1cb9323c7717535c6689f494u1709a15

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.