Skocz do zawartości
adio111

Glony w akwarium.....

Rekomendowane odpowiedzi

 Witam.

Mam problem z glonami i nie potrafię się ich pozbyć. Nie mam pojęcia jaka może być przyczyna. Akwarium mam od lutego, wydaje mi się że dojrzewanie się skończyło. W testach wychodzi wszystko ok. Usuwam je mechanicznie, ale cały czas wracają. Ograniczałem oswietlenie, zmieniałem lampy, próbowałem z podmianami wody robić je częściej lub rzadziej, lałem nawet już chemię (Dino x marin) i dalej to samo. .

Co może być przyczyna?

Akwarium 112l, 4 x t5 24w, 2 x tunze 6015, tunze 9004.

Dziś wstawię jeszcze zdjęcia.

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Z Twojego opisu ciężko wywnioskować o jakie glony chodzi.

Będą zdjęcia i myślę że bardziej będziemy w stanie pomóc.

Ja w trakcie dojrzewania walczyłem z zielonymi glonami włosowatymi i skutecznym sposobem na nie okazała się Dolabella, w kilka dni rozprawiła się z nimi na dobre.

Pozdrawiam.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A którego ze zwierzaków radzicie na zielone glony: dolabella, salarias czy jeżowiec?


 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Najszybsza  to dolabella ale padnie jak tylko jedzenie się skończy.

salarias - skubie regularnie ale nie tak aby wyczyścić ci skały do czystości.

jeżowiec - czyści skały do białego ale zjada też algi wapienne, nie padnie też tak szybko jak dolabella.


acee4e0f3e82859a8ba176830428e15au882a770.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na jakiej skale startowałeś? W testach wszystko wychodzi ok, bo glony wszystko pochłaniają.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Masz zarośniętą skałę, wygląda tak jak by coś oddawała do wody. Były już tematy z podobnym problemem i okazało się, że skała oddawała po4, była źle przygotowana przed włożeniem do akwarium.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Skale kupiłem w sklepie akwarystycznym w którym leżała w wodzie juz jakiś czas. Przywiozlem ja i od razu wrzuciłem do akwa.

Jeśli to skala to co robić?

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
9 minut temu, adio111 napisał:

 

2 godziny temu, pinki napisał:

jeżowiec - czyści skały do białego ale zjada też algi wapienne, 

To chyba dobrze.

P.

Edytowane przez piotr7 (wyświetl historię edycji)

Takie tam 53L, 50x30x35, Koralia Nano, Tunze 9001,  kaskada HBL501, lampa LED, SPECTRA, 30W

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Według mnie masz złej jakości skałę. Masz dwie możliwości wymiana skały na nową dobrej jakości, lub odczekać nie wiadomo ile z tą skałą co masz.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Źle to wygląda. Na taki trawnik kup dollabelle, będzie najskuteczniejsza w twojej sytuacji. Podaj konkretnie jakie masz parametry, bo "są ok" to trochę mało wiarygodne co widać na zdjęciach. NO3 ???   PO4 ???  KH????


acee4e0f3e82859a8ba176830428e15au882a770.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja bym spróbował lać bakterie, wódkę, a do tego zasiedlać mniej wymagającymi koralowcami, żeby stworzyć konkurencję pokarmową dla glonów.

Do tego sporo ślimaków, jeżowiec, usuwanie mechaniczne przy podmianie, a podmiany regularne 5-10% co tydzień i baniak wyjdzie na prostą.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Miałem o wiele gorzej. Trawnik pokrywał równo całe akwarium. Skała piasek szyby... glon na wysokość do ok 5 może 6 cm a z boków falowaly warkocze nawet do 15cm. kilka miesięcy tak sie to utrzymywało aż zacząłem podawać vsv i bakterie. eksperymentalnie podawałem też roztwór saletry amonowej z po4 jako pożywkę dla bakterii. Ostatecznie odpieniacz zaczął pienić jak szalony a glony wszystkie zniknęły w tydzień. stwierdzam więc ze takie glony dość łatwo można zwalczyć podając bakterie i vsv. podawanie saletry z fosforanami też pewnie pomogło bo bakterie szybko to zjadły a potem głodne szukały w glonach  ale to eksperyment więc ryzyko i tylko moje wnioski więc nic pewnego. Na plus również że pozostający po cyjano (też byly) szary "popiół" znikał razem z glonami. na zielonym dywanie był też fioletowy kożuch uważam że cyjano i brązowy pewnie dino. wszystko zniknęło w tydzień.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dolabella i mitrax pomogą z walką, mam u siebie to samo. Zbiornik dojrzewa ale glon straszny wysypało. Jak na razie wpadł mitrax i powoli wyjada.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość nanokaczor

Nie kupuj dolabelli bo ubijesz zwierzaka. Ona nie nadaje się do akwarium. Zawsze zdycha po pewnym czasie. Nie będziesz w stanie jej utrzymać w akwarium. To jest zwierze, które powinno sobie spokojnie żyć w naturalnym środowisku. My napędzamy popyt - a prawda jest taka że nikt nie jest w stanie utrzymać jej przy życiu.

Kup sobie turbo, trochusy, tectusy itp, kraby, które jedzą glony [pustelniki, mitraxy, percnony] a jak masz większy litraż to pokolce. 

Bakterii i pożywki dla nich też specjalnie nie ma co wlewać. Zaczniesz się w to bawić i przez długi czas nie osiągniesz rezultatu a będziesz miał różne dziwne problemy. Nie ma lepszej filtracji niż glonowa. Jest bardzo wydajna a do tego stabilna - stabilność to podstawa w akwarium morskim. Tylko problem polega na tym że glony muszą rosnąć poza głównym baniakiem w refugium albo na scrubberze. 

Edytowane przez nanokaczor (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Posprawdzalbym tez Ca, kH i Mg...


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
Godzinę temu, Stani napisał:

Posprawdzalbym tez Ca, kH i Mg...

Raczej te na wiele się nie zdadzą z glonami. Bardziej NO3 NH4 i PO4. Ale przy takim zaglonieniu będą idealne. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
35 minut temu, Stefan85 napisał:

Raczej te na wiele się nie zdadzą z glonami. Bardziej NO3 NH4 i PO4. Ale przy takim zaglonieniu będą idealne. 

Miałem też ten sam problem i jedną z przyczyn podejrzewam była sucha skała a drugą obniżone pH. Przez 3 miesiące z nimi walczyłem a było tego okropnie dużo i nic nie pomagało do momentu w którym zacząłem do podmianki dolewać ph + w niewielkich ilościach i po około 3 tygodniach zielone glony zniknęły prawie w 100%. Co do parametrów to wszystkie też miałem idealne poza właśnie pH i lekko podwyższonym NO3. 

Jeszcze co do glonów zielonych to mam pytanie do bardziej doświadczonych osób. Czy jedną z przyczyn mogła być złej jakości sól, która źle się rozpuszczała co skutkowało obniżonym pH wody?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość nanokaczor
2 godziny temu, Stefan85 napisał:

Raczej te na wiele się nie zdadzą z glonami. Bardziej NO3 NH4 i PO4. Ale przy takim zaglonieniu będą idealne. 

Nie prawda. @Stani ma racje. Jeśli nie będzie brakowało węglanów, wapnia, magnezu a do tego w akwarium będzie mało fosforu to zaczną rosnąć wapniaki czyli inny rodzaj glonów...  Po to własnie robi się refugium albo scrubber.  

Edytowane przez nanokaczor (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czy ktoś widział zaglonione akwarium, które pęka w szwach od koralowców? Ja widziałem glony tylko w słabo osadzonych akwariach. Nie mają ŻADNEJ konkurencji pokarmowej więc rosną. Widziałem baniaki kilkuletnie z NO3=25 PO4=0.2 i były bez grama glonów, ale wypchane życiem po brzegi.

Wysłane z mojego MI 5s przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.