Skocz do zawartości
katani

Lekko krzywy stelaż

Rekomendowane odpowiedzi

Po miesiącach (dwóch) oczekiwania właśnie odebrałem stelaż z eRybki i go przymierzam do miejsca w pokoju. Mierzę i mierzę, i wychodzi mi, że świeżo po remoncie nie mam ani kawałka prostej podłogi. Ani w pokoju, ani w przedpokoju.

Wziąłem długą deskę, przyłożyłem, I wygląda, że stelaż jest lekko krzywy. Ale myślę, może deska krzywa, więc pojechałem po poziomicę do marketu. Zainwestowałem 160zł w poziomicę 1500mm z dokładnością +-0,5mm.

Przykładam do stelaża i tak:

- Spód - dwie środkowe belki są ze 2 mm wyżej niż brzegi, więc nie opierają się na podłodze. Położyłem poziomicę przez środek - na brzegach leży, na środku nie dotyka belek.

- góra - poziomica położona po przekątnych "gibie się" na środkowym wzmocnieniu. po przechyleniu w jedną stronę jest ok 2mm różnicy.

- po położeniu na tył wzdłuż długiego bok, różnica jest minimalna, może 1 mm może mniej.

- po położeniu poziomicy na przodzie wzdłuż długiego boku - znów się gibie lewo-prawo, różnica jest znów ze 2mm.

 

Pytania:

1. Czy takie różnice to problem? O ile spód da się obejść montażem nóżek, lub podkładaniem czegoś (czego) pod stelaż, o tyle góra jest jednak nieco krzywa. 2mm na 120cm niby niedużo. Ale jednak.

2. Czy deska położona na wierzch + mata pod akwarium wyrówna te krzywizny?

 


Brutto: akwarium 550 + sump 260l, start 20.12.2017. Filtracja: rollermat + skała + refugium, bez odpieniacza. Sprzęt: Akwarium 120x70x65h OW, sump 119x50x45h. Pompa Jebao DCP 10000,  Cyrkulacja 2x maxspect  XF-350, Jebao MW-22, Oświetlenie: philips Coral Care gen 1 v2 x 3szt.. Oświetlenie refugium Chinka LED.

Sól Fauna Marin Professional, dodatki AF, balling AF/CZDA. 50kg suchej skały Marco Rock's, nieco pukani.

Ryby i inne biegająco-pełzające: Ctenochaetus binotatus, 6x Pseudanthias squamipinnis, Zebrasoma flavescens, Lysmata amboinensis x 3, L. debelius, 4x Lysmata Seticaudata, 1x Neopetrolisthes oshimai, 2 kraby pustelniki Clibanarius africanus, jeżowiec Mespilla globulus, setki  slimaków turbo i columbelli, 1x  tectus, 1x strombus luhanus... Oraz kilka kg kiełży, równonogów, wężowideł i innego drobnego życia.

ce5058cc16516a9e06285a07538a7eb3u1610a14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dół i górę możesz "wyprostować " matą korkową ,na to pójdzie deska , na to można 0,5 / 1 cm styropianu(pod zbiornik) i nie będzie problemu .


summary.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
3 minuty temu, rafik73 napisał:

Po co kombinować zareklamuj. 

Żeby to było takie proste , na jedną pompę czekałem 4 tygodnie , teraz czekam juz 5 tygodni na inną na reklamacji . 
A te parę mm przy takim stelażu to nawet bardzo dobremu spawaczowi może uciec i żeby nie było że nie zrobią lepiej .
ps: niech oddadzą trochę gotówki na zgodę  .

Edytowane przez SU1 (wyświetl historię edycji)

summary.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
3 minuty temu, rafik73 napisał:

Po co kombinować zareklamuj. 

a co najmniej zażądaj obniżenia ceny - produkt nie jest pełnowartościowy

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No właśnie z tą reklamacją to tak, że zanim odeślę, zanim poprawią, o ile wogóle poprawią, i zanim odeślą, to znów minie 2 miesiące.Albo lepiej, bo stelaż nagle się zrobił gotowy jak za 3 przypomnieniem poprosiłem o konkretną datę, kiedy będzie gotowe, lub zwrot zaliczki. I start akwarium w tym roku pójdzie w p#&$%du.


Brutto: akwarium 550 + sump 260l, start 20.12.2017. Filtracja: rollermat + skała + refugium, bez odpieniacza. Sprzęt: Akwarium 120x70x65h OW, sump 119x50x45h. Pompa Jebao DCP 10000,  Cyrkulacja 2x maxspect  XF-350, Jebao MW-22, Oświetlenie: philips Coral Care gen 1 v2 x 3szt.. Oświetlenie refugium Chinka LED.

Sól Fauna Marin Professional, dodatki AF, balling AF/CZDA. 50kg suchej skały Marco Rock's, nieco pukani.

Ryby i inne biegająco-pełzające: Ctenochaetus binotatus, 6x Pseudanthias squamipinnis, Zebrasoma flavescens, Lysmata amboinensis x 3, L. debelius, 4x Lysmata Seticaudata, 1x Neopetrolisthes oshimai, 2 kraby pustelniki Clibanarius africanus, jeżowiec Mespilla globulus, setki  slimaków turbo i columbelli, 1x  tectus, 1x strombus luhanus... Oraz kilka kg kiełży, równonogów, wężowideł i innego drobnego życia.

ce5058cc16516a9e06285a07538a7eb3u1610a14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie uznają reklamacji. 2mm na 120cm to jest nic. Spawacz choćby na głowie stanął to lepiej nie pospawa bo aluminium się wygina przy spawaniu. 

Daj blat i piankę na to i nie będzie problemu. Stelaż się ułoży pod masą zbiornika. Podłórz coś ewentualnie pod spód jeśli podłogę masz krzywą.

 


Akwarium 2020.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
5 minut temu, Darek85 napisał:

aluminium się wygina przy spawaniu.

po to są uchwyty i zaciski żeby się nie "wyginało"

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Spawaleś kiedyś? W miejscu spawu powstają naprężenia i po zdjęciu zacisków wszystko i tak się przegnie. Chcesz mieć idealną płaszczyznę to musisz to po spawaniu splanowac. 

2mm na takiej odległości na aluminiowym spawanym stelażu to nie jest dużo. 


Akwarium 2020.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wszystko się zgadza roboty by wy-spawały bezbłędnie, natomiast nie zawierzałbym na 100% poziomicy z marketu (transport+każdy klient który może sobie to wziąć do ręki puknąć przez przypadek) wbrew pozorom niewiele trzeba żeby uwalić, u mnie w firmie wysyła się do urzędu wag i miar po trzy metrówki i trzy poziomice wszystkie takiej samej firmy to jedna dwie dostają certyfikat że są dobre w zakresie swojego błędu. wyprzedzając pytanie po co, iso ma taki wymóg żeby zostało certyfikowane przez ww urząd  

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Robot spawa automatycznie i kładzie ciągły idealny spaw. Przy pisaniu programów dla spawarki i projektowaniu elementów do spawania bierze się pod uwagę naprężenia po spawaniu i kształt jaki nabierze element po cyklu spawania. Przy takiej seryjnej produkcji karzdy element wychodzi taki sam i wszystkie wymiary się zgadzają. 

Edytowane przez Darek85 (wyświetl historię edycji)

Akwarium 2020.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No dobra,

żeby nie poszło na noże, na temat spawania ;)

Jak już ustaliliśmy, że taka różnica to nie jest jeszcze tragedia (choć idealnie nei jest) to co radzicie, żeby równo stało. Coś podłożyć czy nóżki regulowane na nitowkrętach.

EDIT: Problem namierzony: środkowa przednia noga jest 1mm dłuższa, przez co środek idzie do góry. Kąty zmierzyłem mierząc przekątne każdej płaszczyzny. Różnice są do 1mm więc można uznać, że jest nienajgorzej.

Edytowane przez katani (wyświetl historię edycji)

Brutto: akwarium 550 + sump 260l, start 20.12.2017. Filtracja: rollermat + skała + refugium, bez odpieniacza. Sprzęt: Akwarium 120x70x65h OW, sump 119x50x45h. Pompa Jebao DCP 10000,  Cyrkulacja 2x maxspect  XF-350, Jebao MW-22, Oświetlenie: philips Coral Care gen 1 v2 x 3szt.. Oświetlenie refugium Chinka LED.

Sól Fauna Marin Professional, dodatki AF, balling AF/CZDA. 50kg suchej skały Marco Rock's, nieco pukani.

Ryby i inne biegająco-pełzające: Ctenochaetus binotatus, 6x Pseudanthias squamipinnis, Zebrasoma flavescens, Lysmata amboinensis x 3, L. debelius, 4x Lysmata Seticaudata, 1x Neopetrolisthes oshimai, 2 kraby pustelniki Clibanarius africanus, jeżowiec Mespilla globulus, setki  slimaków turbo i columbelli, 1x  tectus, 1x strombus luhanus... Oraz kilka kg kiełży, równonogów, wężowideł i innego drobnego życia.

ce5058cc16516a9e06285a07538a7eb3u1610a14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość laszek

12 nóżek i kazda inaczej wyregulowana. Taka podloga :)

2GJLGid.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No tak... wylewka + deska a i tak idealnie równo nie jest. Prawie idealnie ale jednak nie całkiem.

6 minut temu, laszek napisał:

12 nóżek i kazda inaczej wyregulowana. Taka podloga

Jakiej wysokości masz nóżki. Ja jesli już to nóżki muszą być niziutkie. Stelaż mam 88cm, +2 cm deski na wierzch będzie 90cm. nóżki max 2cm mogłyby mieć. Ale przymierzyłem do stołuz kompem, gdzie spędzam sporo czasu. I będzie idealny punkt obserwacyjny ;]


Brutto: akwarium 550 + sump 260l, start 20.12.2017. Filtracja: rollermat + skała + refugium, bez odpieniacza. Sprzęt: Akwarium 120x70x65h OW, sump 119x50x45h. Pompa Jebao DCP 10000,  Cyrkulacja 2x maxspect  XF-350, Jebao MW-22, Oświetlenie: philips Coral Care gen 1 v2 x 3szt.. Oświetlenie refugium Chinka LED.

Sól Fauna Marin Professional, dodatki AF, balling AF/CZDA. 50kg suchej skały Marco Rock's, nieco pukani.

Ryby i inne biegająco-pełzające: Ctenochaetus binotatus, 6x Pseudanthias squamipinnis, Zebrasoma flavescens, Lysmata amboinensis x 3, L. debelius, 4x Lysmata Seticaudata, 1x Neopetrolisthes oshimai, 2 kraby pustelniki Clibanarius africanus, jeżowiec Mespilla globulus, setki  slimaków turbo i columbelli, 1x  tectus, 1x strombus luhanus... Oraz kilka kg kiełży, równonogów, wężowideł i innego drobnego życia.

ce5058cc16516a9e06285a07538a7eb3u1610a14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jeśli na dole dziura a na gorze się gibie to materiał dobrze ucięty tylko aluminium przy spawaniu ściąga jeszcze bardziej niż nierdzewka no chyba ze sie spawa 5 ściankę lub wyżej, jak cie boli kolego ta odchyłka to podłóż na boki po klocku drewnianym i trzepnij w ten slupek w miejscu przegiecia (oczywiscie przez klocekB)) jakimś większym młoteczkiem - jak dasz na reklamacje to uwierz mi zrobią tak samo:ph34r: powinni to zrobić zaraz po spawaniu bo gorący spaw jest bardziej plastyczny ale cóż takie życie:lol: cza się przystosować i być elastycznym:whistle: tylko nie przesadź lepiej 3 razy niż raz a za mocno

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jezusie Chrystusie 2 minimetry nie równe dzwoń do Papieża xD  Tak jak kolega wyżej albo to bijesz albo pod nogi podstawiasz coś co ma 2 mm a górą się nie przejmuj płyta i pianaka zrobią cuda , ja na szybkiego stelaż robiłem miejscami wyszło u góry po 5 mm generalnie 2x płyta + pianka + powciskałem kawałek teflony po długości profila i nic nie widać nic nie słychać a roboty może 10 min więcej niż normalnie ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
10 godzin temu, laszek napisał:

12 nóżek i kazda inaczej wyregulowana. Taka podloga :)

 

Zamontuj regulowane nóżki jak laszek radzi.  Nawet gdyby stelaż był idealny to podłoga nigdy nie jest.  

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Już wcześniej napisałem  , mata korkowa 3-4 mm pod stelaż  i po problemie .Nóżki to znów robota ,i potrzebna gdy cm wchodzą w grę a nie mm .
Jak wcześniej ci pisali obciążysz i w zasadzie sam się ułoży o tyle . 
Stalowe regały spawałem pod akwaria i takie tolerancje przy robocie w garażu i regałach 200x50x100 to norma. Po zalaniu pierwszego 100L stawało już na czterech nogach .


summary.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

2mm na 120cm to dobra robota, ważne aby tylko wymiary się zgadzały, całość pod obciążeniem ładnie siądzie. Sam spawałem stelaż pod akwa 115x115cm, od temperatury tak się naprężyło że jedna noga sterczała 5cm od ziemi, jak postawiłem akwa nalałem troche wody to wszystko siadło na równo.


dużo zdjęć mojego akwarium https://www.facebook.com/tibireef/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak, juz to ustaliliśmy, że to nie problem, zamontuje 8 nóżek na nitowkrętkach i będzie git. Zniweluje się óżnice i jeszcze wypoziomuje akwa.


Brutto: akwarium 550 + sump 260l, start 20.12.2017. Filtracja: rollermat + skała + refugium, bez odpieniacza. Sprzęt: Akwarium 120x70x65h OW, sump 119x50x45h. Pompa Jebao DCP 10000,  Cyrkulacja 2x maxspect  XF-350, Jebao MW-22, Oświetlenie: philips Coral Care gen 1 v2 x 3szt.. Oświetlenie refugium Chinka LED.

Sól Fauna Marin Professional, dodatki AF, balling AF/CZDA. 50kg suchej skały Marco Rock's, nieco pukani.

Ryby i inne biegająco-pełzające: Ctenochaetus binotatus, 6x Pseudanthias squamipinnis, Zebrasoma flavescens, Lysmata amboinensis x 3, L. debelius, 4x Lysmata Seticaudata, 1x Neopetrolisthes oshimai, 2 kraby pustelniki Clibanarius africanus, jeżowiec Mespilla globulus, setki  slimaków turbo i columbelli, 1x  tectus, 1x strombus luhanus... Oraz kilka kg kiełży, równonogów, wężowideł i innego drobnego życia.

ce5058cc16516a9e06285a07538a7eb3u1610a14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

O tolerancji wymiarów w konstrukcjach spawanych mówi norma PN-EN ISO 13920. Tak na przyszłość jak by ktoś coś chciał reklamować a nie ma zawartej klasy w umowie. 

Wykonanie "idealnego" stelaża nie jest niemożliwe tylko czasochłonne i wymaga wiedzy. Oczywiście wiąże się to z ceną.

Edytowane przez Kajtek77 (wyświetl historię edycji)

Akwarium OW 120x60x60 + Sump 80x50x45h + Dolewka 40 l. / Deltec APF 600 na NJ 800 // Obieg Jebao DCT 8000 // Cyrkulacja 2 x Jebao RW 8 // Lampa Led Lumini glisten 150r2 + 120r1 // Grzałka Jager 250 wat // Sentry ATO //

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.