Skocz do zawartości
Gość

Uzupełnienie skały

Rekomendowane odpowiedzi

Gość

Witam,

W jakiejś bliżej nieokreślonej perspektywie planuję przesiadkę na nieco większe szkło mniej więcej z 90 na 180L, sprzęt na pewno będzie kompletowany etapami ale zastanawiam się jak ze skałą?

Na pewno będę chciał dołożyć skały ale jednocześnie nie przechodzić jakiegoś dojrzewania, czy jak będę dokładał załóżmy 2kg skały do obecnego baniaka raz na jakiś czas to będzie ok? Miejsce na układanie jeszcze mam musiałbym odessać trochę piasku.

Jeśli dokładać to jaką? W sumie zastanawiam się pomiędzy żywą odgazowaną, syntetyczną  Natures Ocean Purple Rock lub suchą Marco Rocks. Przy tej ostatniej obawiam się dużych wachań i wysypu glonów, nie chciałbym moczyć skały tylko kupić taką, którą mogę dołożyć do działającego systemu po ewentualnym opłukaniu. Moczenie kilka tygodni i podmienianie wody nie wchodzą w grę z uwag na brak miejsca na dodatkowy zbiornik i czasu na takie zabiegi.

Z góry dzięki za opinie i informacje.

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
15 minut temu, Arturro napisał:

Jeśli masz sump, można włożyć cześć nowej skały, niech się moczy i dojrzewa.

 

Zapomniałem napisać akwarium bez sumpa jedynie reefpack od tunze, następne również bez sumpa ale będzie panel.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To cóż .. jakieś dojrzewanie będzie.

Może w takim razie rozważ skałę Fiji. Ma największą powierzchnie filtracyjną, gdzieś czytałem że ponad 1m2/gram. Pozostałe około połowy z tego lub dużo mniej.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przy przesiadce na większe dojrzewanie i tak będzie. Mniejsze lub większe, ale będzie. Spróbuj dołożyć do obecnego systemu stopniowo trochę skaly, niech dojrzewa. Potem zrobisz przekładkę i będziesz ponownie dokładał skałę. Tym sposobem zminimalizujesz dojrzewanie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Najlepsza będzie skała syntetyczna - z tego, co już wiem, to przy takiej skale dojrzewanie przebiega najkrócej i bez większych problemów. Sam miałem przejscia z naturalna sucha skałą. Chociaż była bardzo fajna, bardzo lekka (z obumarlych koralowców) i dorzuciłem jej tylko jakieś 8 kg do działającego systemu, to zrobiła mi się taka kicha, ze mało mnie diabli nie wzieli - musiałem od nowa przechodzić jazdy z dojrzewaniem zbiornika. Najlepiej bylo by, gdybyś doinwestował i dorzucił żywą skałę. Tyle, że tu znowu pojawia się problem, co z tą skałą przywleczesz do baniaka i jakiej będzie jakości, bo żywa skała poza baniakiem nie moze przebywać zbyt długo, bo całe życie diabli wezmą i sobie tylko syfu sprowadzisz... No, ale, jeśli masz w okolicy kogoś prowadzącego zdrowy zbiornik, kto zechce odstąpić ci trochę skały, to ja bym na twoim miejscu postawił na opcje z żywą skałą.

Edytowane przez wiesiektbg (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ogólnie najmniej ryzyka będzie z syntetyczna skałą. Pamiętaj jednak że takia skała przez długi czas nie ma właściwości filtracyjnych, a samo przeniesienie do nowego zbiornika będzie będzie jakimś tam wstrząsem dla ustabilizowanego systemu.


425L  - Maxspect Recurve R6 120, Twistman 150 Integra, Komputer od AquaTrend i takie tam... Stary projekt [600L] Nowy projekt [425L]

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Wielkie dzięki za odzew!
Planuję dokładać skalę do obecnego akwarium stopniowo. Przez okres kilku miesięcy np 2kg miesięcznie, sama przesiadka to temat już nie na ten rok na pewno.
Wiem że jadwiga morska ma w ofercie Fiji ożywioną nie premium po 40 PLN/kg. Może spróbuję dołożyć syntetyczną i zobaczę co się będzie działo?

Wysłane z mojego Redmi Note 4 przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Spróbuję w weekend coś kupić i dam znać co i jak.

Wysłane z mojego Redmi Note 4 przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Skorzystałem z szybkiego strzału u p. Jadwigi i dokupiłem kawałek niecałe 2kg skały Fiji man made. Na razie brak negatywnych skutków, nie widzę również okrzemek. Jedyne co to skała wyróżnia się od żywej kolorem a właściwie brakiem zróżnicowania - jest cała purpurowa liczę że z czasem obrośnięte i nie będzie rożnicy

 

Wysłane z mojego Redmi Note 4 przy użyciu Tapatalka

 

 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a ile masz obecnie skały ? bo jeśli to ułamek zawartości w aku to pewnie nie będzie 

zbyt wielkiej bo system wchłonię znikomą różnicy i sobie pewnie z tym sam poradzi  


tu w sumie nie trzeba nic pisać :) 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Nie ważyłem ale pewnie ok 10kg jest, teraz prawie 12. Planuję stopniowo jeszcze dokładać.

Wysłane z mojego Redmi Note 4 przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.