Skocz do zawartości
mareczek232

30l Minimalistycznie

Rekomendowane odpowiedzi

Hej, akwarium kręci się już jakieś pół roku.  Typowe szkło 30l od aquaela. Wcześniej przez ponad rok prowadziłem 96l, następnie podobne tyle z 300l zbiornikiem, lecz czas nie podołał prowadzenia tak dużego zbiornika+niechęci po 2 plagach i zdecydowałem się dać szanse małej kostce, która idzie całkiem super.

Setup to Kaskada fzn,odpieniek resun, oświetlenie 4x6w 3xniebieskie i 1xbialy, którego nie używam, tylko do zdjeć. Cyrkulator nie jest włączony, robi zbyt wielka pralkę. W filtrze kaskadowym trochę siporaxu i nic więcej. Parametrów niestety nie znam, nie mierze od kiedy skończyło sie dojrzewanie. Mieszkańcy to 3 krewetki, Choc ostatnio widzę 2 (na aiptasie) i jeden krabik dzikus. 3-5 razy w tygodniu sypie szczyptę coral energizer. Nie dozuje niczego, podmiany robiłem przez pierwsze 2-3 miesiące co tydzien potem juz wiele rzadziej.

Zaraz beda zdjecia

12 kwietnia:

IMG_5258.JPG.8e8b898d27469cefb8cf8811593a0c39.JPG

 

10 czerwca:

IMG_5260.thumb.JPG.3cdaa7370a489d9e8ecc044a77371af3.JPG

 

31 lipca:

IMG_5261.thumb.JPG.be0c93fa5aa48cc803fa1ba055942270.JPG

5 października:

IMG_5257.JPG.8396242c6a140a680c4e3686b2f392bf.JPGIMG_5256.thumb.JPG.e3f51b358aac7d49ca443b256e68419a.JPG

Edytowane przez mareczek232 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Prawie same zoanthusy, na pewno ładnie świecą w niebieskim. Ja bym jednak te białe światło też dopalał, chociaż na kilka godzin tak z 5-6. Zawsze to bliżej naturalnego oświetlenia.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zawsze mnie ciekawi przy takim ustawieniu skały - nie masz problemów z czyszczeniem szyb w rogu ? Ja u siebie mam wszystko w pewnej odległości od ścianek ale przy takim małym litrażu jak nasz to strasznie ogranicza ustawienie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Za skała w rogu nie czyszczę, głównie te dwie na widoku a te po stronie od skały raz na jakiś czas ;))

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mała aktualizacja :) doszedł mitrax i rico. Gdyby był ktos chętny z trojmiasta i okolic na wymianę zoa piszcie śmiało, chętnie zamienię powtarzające sie kolonie. W przyszłości planuje obsadę w większości Ricordea florida :)) pozdrawiam

135B282F-F09D-4939-A08E-1A47853D9066.thumb.jpeg.e4ffbbe1d6bed019738819181c333d25.jpeg260683AC-1D32-4BB7-8716-33C426DD59F7.thumb.jpeg.4894cf3b95af9d1367e8a824cde85270.jpeg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Doszło troche korali, obsada bez większych zmian: 3 krewetki, 2 mitraxy i jeden mały dzikus. Ślimaki cos sie nie utrzymują w zbiorniku, czy to mogą byc kraby? Niestety mam troche glonów ostatni czasy. Z ciekawostek to żółta gąbka, ktora wyrosła na dosyć spora w rogu za skala. Czy po wyjęciu jej na promienie lamp może ja zabić? Zdjęcia robione po małych pracach, korale jeszcze dochodzą do siebie :) pozdrawiam

53C77957-AD52-4B45-8645-C9D3B21C946F.jpeg

BC018D3A-8A50-4CEC-9C16-DA9537D50F95.jpeg

6F52AA16-CEA8-4D81-AB96-E73DBC33E1ED.jpeg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gąbki po wyjęciu na powietrze wg. teorii mogą umrzeć poprzez zatkanie kanałów wlotowych wody - one filtrują wodę i tak się odżywiają, wciągają mikro porami i wyrzucają syfonami wylotowymi ( takie większe rurki ) 

Co do krabów i krewetek to trochę ciasno mają :) prawdopodobnie krewetki wyjadają wszystkie ślimaki, mitrax taczej nie jak ma dostęp do glonów - jakie to krewetki ? one są dość mięsożerne jak nie będzie wystarczająco dużo pokarmu to zjedzą wszystko co się rusza i da się złapać. Do takiego malutkiego zbiornika idealnie by się nadawały sexy shrimp albo krewetki ukwiałowe - malutkie stadko 8 sztuk :) albo 12 maluchów. Mitraxy jak zjedzą glony będą wymagały dokarmiania.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Krewetki to jedne z tych na aiptasie, swego czasu troche ich było. Co jakis czas wrzucam pokarm zmiksowanego proszku dla korali, którym sie zajadają. Jeden mitrax był juz od miesiąca, glony lekko ustąpiły lecz jest ich wciąż nadmiar dlatego dołożyłem drugiego. Czy krewetki które mam współgrałyby z ukwialowymi lub sexy shrimp? Czy dołożenie kraba porcelanki miałoby sens? Wyglądają przecudnie.

 

@edit gąbka nie byla wyciągana na powietrze, po prostu urosła w cieniu za skala a teraz przełożyłem ja na widok i martwię sie czy zmiana oświetlenia jej nie zaszkodzi

Edytowane przez mareczek232 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Krab porcelanowy Oshimai to krabik symbiotyczny żyje w symbiozie z ukiwałami, i dobrze się czuje w ukwiałach, albo musi mieć coś zastępczego jakiegoś LPSa z falującymi polipami, na Zoa raczej nie zamieszka, no i z krabami i krewetkami jest tak że są to oportuniści pokarmowi puki jest jedzenie to jest dobrze, a następnie mogą zapolować na mniejszych podopiecznych. Krewetki raczej lubią mięsne kąski, taki proszęk dla korali jest dla nich bardzo drobny, chyba że chodzi o takie kulki dla LPS albo pokarmy dla Ricordei - to te jedzą spokojnie bo jest to spore.  Proszek to wg mnie Reefroids itp nie wyobrażam sobie jak krewetka może jeść coś takiego. No chyba że krab filtrujący jak Oshimai on ma takie odnóża jak wachlarz do filtrowania planktonu z wody.

gąbki raczej dobrze czują się w cieniu, najwyżej jak zobaczysz że coś z nią gorzej to daj do cienia.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Podpisuje się pod słowami @Ura

Mam oshimai, ten krab faktycznie jest filtratorem, wachlarzykami łowi drobinki z wody. Potrzebuje ukwiała. 

Krewetki proszkiem żyć nie będą. Zjedzą wszystko, co da sie złapać w szczypce:  płatki, granulki, mrozona lub zywa artemia, mysis, niektore l jedzą aiptasie lub czyszcza ryby z pasożytów. Z głodu slimakiem chyba tez nie pogardzą. Ostatecznie moga sie zabijać między sobą.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ok Dziekuje bardzo za Wasze cenne rady :) zwierzaki otrzymały juz lasonogi, krewetki mało co nie wyskoczyły z baniaka ze szczęścia :D 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bez większych zmian, ostatnio termostat wysiadł, przez 12h w akwarium było 40 stopni całe szczęście z korali tylko 2 rico poleciały z większych strat, jeden miekas, patyki z góry i niestety 3 krewetki. Cała reszta była mocno postresowana, po tygodniu doszły do siebie bez śladu :) trochę nowych rico i w zasadzie wszystko dalej ładnie się kręci. 

U szklarza juz nowy projekt 60x30x35 z panelem także pewnie to ostatnia aktualizacja tego szkiełka :) kto bedzie zainteresowany tym zestawem może pisać śmiało

 

0AE514EB-3DED-448C-893F-49B27BEA00A9.jpeg

648EFB4D-B08A-4B77-827B-236EB15AAFF2.jpeg

Edytowane przez mareczek232 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
10 minut temu, mareczek232 napisał:

Bez większych zmian, ostatnio termostat wysiadł, przez 12h w akwarium było 40 stopni całe szczęście z korali tylko 2 rico poleciały z większych strat, jeden miekas, patyki z góry i niestety 3 krewetki. Cała reszta była mocno postresowana, po tygodniu doszły do siebie bez śladu :) trochę nowych rico i w zasadzie wszystko dalej ładnie się kręci. 

U szklarza juz nowy projekt 60x30x35 z panelem także pewnie to ostatnia aktualizacja tego szkiełka :) kto bedzie zainteresowany tym zestawem może pisać śmiało

 

0AE514EB-3DED-448C-893F-49B27BEA00A9.jpeg

648EFB4D-B08A-4B77-827B-236EB15AAFF2.jpeg

wow ale tego masz:)

jak zarośnie będzie bajka

Mocno kibicuje;)


IMG_6499.thumb.JPG.f2b8bb71553cbb14e9886a7a0f6407c6.JPG

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
3 minuty temu, r_33 napisał:

wow ale tego masz:)

jak zarośnie będzie bajka

Mocno kibicuje;)

Dziękuję bardzo :)) Szkoda, że limit i umiejętności robienia zdjęć zupełnie nie oddają efektu, którym chciałbym się podzielić :( może uda mi się zrobić zdjęcie lustrzanką i wstawić na jakiś hosting.  

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Termostat... to dosc częsty problem, dlatego  ja nie mam w żadnym akwarium  grzałki. Grzałka oczywiście w pogotowiu jest, służy  też do grzania rodi na podmiane, ale w akwarium non stop nie trzymam. W domu mam taką temperaturę, że w akwarium  trzyma się właściwe ciepło  bez grzałki.  Chyba, że zapomniałabym  zamknąć  okno w zimie i zostawić wyłączony kaloryfer, to mogłoby być  kiepsko. Ale mniejsze  jest prawdopodobieństwo, że zostawię okno otwarte i wyłączony kaloryfer, niż, że grzałka  się zepsuje. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

zazdroszczę tej kolekcji Rico:)

fajnie to wygląda


IMG_6499.thumb.JPG.f2b8bb71553cbb14e9886a7a0f6407c6.JPG

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Super! Przepięknie to wszystko wygląda :) Aż żal ruszać do nowego zbiornika ;) 

PS.w jakiej grzałce siadł Ci termostat? 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
15 minut temu, flcf napisał:

Super! Przepięknie to wszystko wygląda :) Aż żal ruszać do nowego zbiornika ;) 

PS.w jakiej grzałce siadł Ci termostat? 

Szczerze mówiąc nie jestem Ci wstanie powiedziec bo nie zwróciłem uwagi czy była jakas nazwa na niej, cała była w algach a kupowałem juz razem z zestawem używanym. Dziekuje wszystkim za miłe słowa, nowy zbiornik bedzie jeszcze kolorowszy No i więcej miejsca na grzybki :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.