Skocz do zawartości
snocho

Pochłaniacz CO2 przed odpieniaczem

Rekomendowane odpowiedzi

Od kiedy reaktor wapnia chodzi pełną parą, martwi mnie trochę poziom pH, zwłaszcza po nocy. Nie pomaga słabo wentylowana szafka i to, gdzie się znajduje (mieszkanie - szczelne okna itp.). Wyniki cały czas były do zaakceptowania - nad ranem około 7.80, po całym dniu świecenia lamp 8.10-8.15. Żeby jednak takie wyniki uzyskać szafka była otwierana na noc, okna rozszczelnione, a jeśli temperatura pozwalała to otwarte. Na etapie budowy nie wyciągnąłem rurki na zewnątrz tak, aby odpieniacz pobierał powietrze spoza mieszkania. To na pewno by pomogło, ale zdejmowanie paneli w salonie, kucie i wiercenie, to nie są czynności, do których mi się spieszy. Kombinowałem inaczej.

Żeby poprawić sytuację chciałem zamontować koło sumpa... butlę z tlenem i podawać go przez wejście na ozon na zwężkę odpieniacza. Elektrozawór byłby sterowany przez pomiar pH. W ofercie producentów sprzętu akwarystycznego zaczęły się jednak pojawiać pochłaniacze CO2. Ze względu na prostotę tego rozwiązania pomyślałem, że spróbuję.

W zeszłym tygodniu zamontowałem na próbę pochłaniacz od ATI (ten większy model). Jest rozbieralny, więc po nasyceniu się wkładu CO2 można go wymienić (niestety nie wiem jeszcze po jakim czasie to nastąpi). Pochłaniacz zamontowałem bezpośrednio przed tłumikiem odpieniacza:

large.20171022_163732.jpg.779d1de2f76a8f

large.20171022_163658.jpg.d097a2cfdd9d09

I już po pierwszym dniu (a właściwie nocy) pH wzrosło. Po tygodniu działania wartości w ciągu dnia wyglądają tak: przed włączeniem światła (po nocy) około 8.15, przed wyłączeniem światła (po całym dniu) około 8.40

large.20171022_163930.jpg.97d75ac42551d2

large.20171022_163819.jpg.978fda2eb606b4

large.20171022_163849.jpg.c89cc42e37858d

Rekord, którego trochę zaczynam się obawiać, padł w piątek wieczorem:

large.20171022_163953.jpg.ac7ae7d75fb45d

Niby wysokie pH w okolicach 8.5 przyspiesza kalcyfikację. Jednak chyba zrobię zabezpieczenie, które odłączy pochłaniacz CO2 po przekroczeniu powiedzmy pH 8.4.

Tak, czy inaczej jeśli ktoś martwi się niskimi poziomami pH, ze względu na reaktor Ca, czy inne powody, mogę polecić założenie takiego pochłaniacza :)


pzdr

Michał

gallery_7670_2202_6981.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość laszek

Gdzie zakupiłeś taki pochłaniacz? Proszę o priv jakby co.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja kupiłem swój w Coral Garden w Niemczech, Mrutzek tez go już ma . Wszystkie sklepy w Niemczech wysyłają do Polski.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

wkład dajesz granulowane wapno sodowane? Te do zastosowań medycznych potrafią zmieniać kolor gdy są na wyczerpaniu. Pojemnikz biedą można zrobić ze zwykłej butelki plastikowej.

Pzdr


BK 250, 4 x SOW-20, LED 800W, TEC III NG, Deltec PF 601, ZEOvit-Filter Easy Lift Magnetic M

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, laszek napisał:

Gdzie zakupiłeś taki pochłaniacz? Proszę o priv jakby co.

W Acroporze, ale niebawem powinien  być dostępny w każdym sklepie, który ma w ofercie ATI.

55 minut temu, zwischen napisał:

Ja kupiłem swój w Coral Garden w Niemczech, Mrutzek tez go już ma . Wszystkie sklepy w Niemczech wysyłają do Polski.

Długo już używasz? Do jakiej wartości podbił Ci pH?

34 minuty temu, tdew napisał:

wkład dajesz granulowane wapno sodowane? Te do zastosowań medycznych potrafią zmieniać kolor gdy są na wyczerpaniu. Pojemnikz biedą można zrobić ze zwykłej butelki plastikowej.

Pzdr

Filtr był już zasypany wkładem. Sam wkład 3,25 kg ma kosztować wg wpisu na FB 20 EUR. Przy takiej kwocie chyba nie będę rozkminiał co to jest. Kolor zmieni się na purpurowy w miarę nasycenia granulatu, ale podobno bardziej należy patrzeć na wskazania pH-metru, bo nawet cały purpurowy wkład może działać. 


pzdr

Michał

gallery_7670_2202_6981.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam go w systemie 10 dni , po nocy pH mam w granicach 8,0 a pod wieczór około 8,4. Pomiaru dokonuje testem Red Sea. W każdym bądź razie pH nigdy nie spadło poniżej 8,0 odkąd go używam 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
23 minuty temu, snocho napisał:

W Acroporze, ale niebawem powinien  być dostępny w każdym sklepie, który ma w ofercie ATI.

Długo już używasz? Do jakiej wartości podbił Ci pH?

Filtr był już zasypany wkładem. Sam wkład 3,25 kg ma kosztować wg wpisu na FB 20 EUR. Przy takiej kwocie chyba nie będę rozkminiał co to jest. Kolor zmieni się na purpurowy w miarę nasycenia granulatu, ale podobno bardziej należy patrzeć na wskazania pH-metru, bo nawet cały purpurowy wkład może działać. 

https://sklep.sigmed.pl/akcesoria-do-anestezjologii/2341-granulki-do-pochlaniacza-intersorb-5l-45-kg.html

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Temat już był poruszany 

Co do wkładu jest to wapno sodowane stosowane w medycynie, wystarczy poszukać 5L kosztuje 60zł, nie dajcie się skubać z kasy ;)


39ab02c6bf502279.jpg5215f98825db8954.jpg

ryba-ruchomy-obrazek-0437.gif PS Pandora 4x54W T5 i 3x145W LED, DCP6500, AWN40 na DCP3000,RW-15, RW-8,CP-55, Biopellests AIO XL

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Cieszę się, że u Was też działa. Ja póki co problem z pH uważam za rozwiązany i będę tylko monitorował zmiany.

@Moljzesz

Nigdy bym nie wpadł na to, żeby tego typu filterek nazywać scrubberem, może dlatego przegapiłem.

Możesz podać linka do 5 l za 60 zł? Jak na razie powyżej mamy ofertę medycznego 4,5 kg za 95 zł (w promocji ze 105) i nurkowego 20 kg za 380 zł. ATI obiecało 3,25 kg za 20 EUR co oczywiście wychodzi najdrożej (nie spodziewałem się niczego innego), ale do "skubania z kasy" jeszcze daleko.

 


pzdr

Michał

gallery_7670_2202_6981.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ciekawy jestem czy mniejsza ilość CO2  nie wpłynie na wzrost glonów w refugium  np: spagetti . 


summary.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
23 minuty temu, SU1 napisał:

Ciekawy jestem czy mniejsza ilość CO2  nie wpłynie na wzrost glonów w refugium  np: spagetti . 

Myślę, że będzie miało negatywny wpływ. 

Gdybym nie podawał dużych ilości CO2 przez reaktor wapnia, to bym się na taki pochłaniacz nie zdecydował. Glony w koralach też potrzebują CO2.

Edytowane przez snocho (wyświetl historię edycji)

pzdr

Michał

gallery_7670_2202_6981.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Teraz, fresz33 napisał:

Tak ten sposób nie jest dla osób posiadających refugium w sumpie.

Chyba że odpieniacz chodzi na zmianę z oświetleniem refugium .Zresztą i tak najpierw pomiary PH podpowiedzą czy jest komuś to potrzebne .
No właśnie a jak to jest gdy ktoś świeci w nocy , zielenina odbierze na tyle Co2 żeby stabilizować PH .


summary.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Odgrzebię temat. 

Proszę o podzielenie się z perspektywy czasu spostrzeżeniami, na temat pochłaniacza CO2. Jak często wymieniacie zasyp ?. Po czasie nie wynikły jakieś problemy ?. Jakie utrzymuje się wam PH ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość laszek
Odgrzebię temat. 
Proszę o podzielenie się z perspektywy czasu spostrzeżeniami, na temat pochłaniacza CO2. Jak często wymieniacie zasyp ?. Po czasie nie wynikły jakieś problemy ?. Jakie utrzymuje się wam PH ?
Ph od stosowania pochłaniacza nie spadło mi ani razu poniżej 7.7. Wcześniej zdarzały się wyniki 7.4. Tej pojemności co ja mam, wymieniam średnio raz na 2 tygodnie.2fcf55bf424248ec8e7663d9d858dc19.jpg0c1f5908842dfa618b051df7adf53d4e.jpg

Wysłane z mojego LG-M200 przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A jaka masz pojemność tego zasypu? Czym I o jakiej porze mierzysz pH? Te 7.7 to o której godzinie było? 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość laszek
Teraz, szutarek78 napisał:

A jaka masz pojemność tego zasypu? Czym I o jakiej porze mierzysz pH? Te 7.7 to o której godzinie było? 

Około pół litra. Tam jest godzina przy każdym pomiarze. Salifert

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A o której włącza się światło i jakie było pH przed zastosowaniem pochłaniacze? 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość laszek
4 minuty temu, szutarek78 napisał:

A o której włącza się światło i jakie było pH przed zastosowaniem pochłaniacze? 

8:30 belka ledslim aktynika

9:30 dwie świetlówki niebieskie

11:00 2x niebieska świetlówka oraz 2x biała świetlówka.

Przed zastosowaniem oczywiście wszystko sprawdzane na salifercie. Pomiar np. 7.7 ze zbliżeniem do 7.4, czasami czysty 7.7. Ale jak zaczęło lecieć perfidnie na 7.4 to zastosowałem pochłaniacz i jak narazie 7.7 to najniżej.

Edytowane przez laszek (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość laszek

Sprawdzę jutro przed wyjściem do pracy

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.