Skocz do zawartości
Darek85

Analiza wyników ICP

Rekomendowane odpowiedzi

Od kilku miesięcy walczę z glonem który w formie cienkiego meszku pokrywa całą skałę. Prawdopodobnie zbiornik wciąż dojrzewa. Startowałem na RRR. Niecałe dwa miesiące temu zrobiłem test na Hance w Seafrags. Poziom PO4 wyniósł 0,58. Po tym teście zacząłem dawkować  2ml NO3PO4 X na moje 160l i zbiornik zaczyna wychodzić na prostą. Zakupiłem własną małą Hanke i w niedzielę poziom PO4 wyniósł 0,08 co mnie bardzo ucieszyło. Glon, co widać po skale ewidentnie w odwrocie. Dodam że przez ten cały czas NO3 = 0, kondycja korali w normie, na wszystkich widzę przyrosty i tylko Zoa Watermelon kaprysi i słabo się otwiera. W piątek kupiłem Dolabellę w nadziei że pomoże w pozbyciu się nalotu ze skał. Niestety ślimak po dwóch dniach odszedł na wieczną rafę. Tknęło mnie wtedy żeby wykorzystać test Marinlab, który zakupiłem i odłożyłem na gorsze czasy. Próbki wysłałem w poniedziałek i dziś mam wyniki. W zestawie była również próbka na wodę rodi. W likend wymieniłem wszystkie prefiltry i węgiel w moim filtrze (dla zasady, dostałem zapasowy komplet przy kupnie filtra).

Wyniki testów:

Woda rodi czysta poza miedzią co mnie strasznie zdziwiło. Według testu Cu=0,56 ug/l. Śladowo Brom Br=0,12 ug/l.

I tu moje pierwsze pytanie. Wymieniać membranę? Skoro filtr nie przepuszcza żadnych innych cząstek skąd ta miedź? Użyłem redukcji mosiężnej do podłączenia węża słuchawki prysznica do filtra, ale nie wydaje mi się ze tu jest przyczyna. Nowe budownictwo, rury plastiki. Woda w kranie wyświetla 170 ppm na DTS.

Woda ze zbiornika:

PO4 =0.08 jak na Hance, poziom Fosforu wysoki P=25ug/l. Domyślam się że jest skutkiem rozpadu wysokiego PO4. Robić coś z tym czy sam się zredukuje?

Według testu mam również strasznie wysoki poziom Kadmu, Molibdenu oraz Miedzi.

Cd= 3,03 ug/l

Mo= 25,6 ug/l

Cu= 5,39 ug/l

Użyć jakiegoś absorbera na te pierwiastki? Co doradzicie?

Akwarium startowałem na soli Tropic Marin ProReef ale w obawie o niskie KH ostatnie dwa miesiące podmiany robię na Blue Treasure.

 

https://www.easypaste.org/file/BUiu6gWh/Results.2017.10.22.2295.pdf?lang=pl

 

 

Edytowane przez Darek85 (wyświetl historię edycji)

Akwarium 2020.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam Panie Darek 85 trochę to naiwne że napisałeś o instalacji plastikowej w budynku. Owszem budynek ma nową instalację w PP a co z przyłączem do budynku to setki kilometrów z wodociągów do Pańskiego budynku. Wszystkie kształtki które są na bazie miedzi nie mogą być połączone do instalacji wodnej która jest wykorzystana do aw akwarium. Ja bym też wymienił membranę oraz wkłady. Pozdrawiam ROMAN

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jod jest wysoko, pewnie go dozujesz. Bromem i miedzią się nie przejmuj, jest sporo osób mających dużo wyżej.

 

W RO wynik TDS jaki masz? CU w RO może być błąd pomiarowy.


Brutto: akwarium 550 + sump 260l, start 20.12.2017. Filtracja: rollermat + skała + refugium, bez odpieniacza. Sprzęt: Akwarium 120x70x65h OW, sump 119x50x45h. Pompa Jebao DCP 10000,  Cyrkulacja 2x maxspect  XF-350, Jebao MW-22, Oświetlenie: philips Coral Care gen 1 v2 x 3szt.. Oświetlenie refugium Chinka LED.

Sól Fauna Marin Professional, dodatki AF, balling AF/CZDA. 50kg suchej skały Marco Rock's, nieco pukani.

Ryby i inne biegająco-pełzające: Ctenochaetus binotatus, 6x Pseudanthias squamipinnis, Zebrasoma flavescens, Lysmata amboinensis x 3, L. debelius, 4x Lysmata Seticaudata, 1x Neopetrolisthes oshimai, 2 kraby pustelniki Clibanarius africanus, jeżowiec Mespilla globulus, setki  slimaków turbo i columbelli, 1x  tectus, 1x strombus luhanus... Oraz kilka kg kiełży, równonogów, wężowideł i innego drobnego życia.

ce5058cc16516a9e06285a07538a7eb3u1610a14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
37 minut temu, dewoitine.roman napisał:

Wszystkie kształtki które są na bazie miedzi nie mogą być połączone do instalacji wodnej która jest wykorzystana do aw akwarium.

Z tego co mówisz to nikt nie powinien używać wody z kranu do produkcji wody rodi bo zawsze gdzieś jest ta miedź w instalacji jak nie budynku to miejskiej. Przecież to logiczne. A jednak większość morszczaków sami robią sobie wodę z tej "zamiedzionej" kranówy.


Akwarium 2020.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
5 minut temu, katani napisał:

Jod jest wysoko, pewnie go dozujesz. Bromem i miedzią się nie przejmuj, jest sporo osób mających dużo wyżej.

 

W RO wynik TDS jaki masz? CU w RO może być błąd pomiarowy.

Jod dozuję ale sporadycznie kropelkę Potassium Iodide, ale zaprzestanę bo rzeczywiście poziom za wysoki. Poza tą dolabellą wszystkie ślimaki mają się dobrze. Krewetka czyszcząca również. Do ideału systemu dużo mi jeszcze brakuje ale wszystko buja się na pozytywnie. Chcę dopytać żeby za w czasu podjąć reakcję.

Twoim zdaniem jaki poziom miedzi byłby szkodliwy? A co z kadmem i molibdenem? Może zainwestować w Seachem CupriSorb żeby to zbić?

DTS mam długopis. Może warto najpierw pomyśleć o porządniejszym mierniku...


Akwarium 2020.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jod paruje z wody ;] masz jodowan powietrze w chacie, ale oczywiście co za dużo, to niezdrowo.


Brutto: akwarium 550 + sump 260l, start 20.12.2017. Filtracja: rollermat + skała + refugium, bez odpieniacza. Sprzęt: Akwarium 120x70x65h OW, sump 119x50x45h. Pompa Jebao DCP 10000,  Cyrkulacja 2x maxspect  XF-350, Jebao MW-22, Oświetlenie: philips Coral Care gen 1 v2 x 3szt.. Oświetlenie refugium Chinka LED.

Sól Fauna Marin Professional, dodatki AF, balling AF/CZDA. 50kg suchej skały Marco Rock's, nieco pukani.

Ryby i inne biegająco-pełzające: Ctenochaetus binotatus, 6x Pseudanthias squamipinnis, Zebrasoma flavescens, Lysmata amboinensis x 3, L. debelius, 4x Lysmata Seticaudata, 1x Neopetrolisthes oshimai, 2 kraby pustelniki Clibanarius africanus, jeżowiec Mespilla globulus, setki  slimaków turbo i columbelli, 1x  tectus, 1x strombus luhanus... Oraz kilka kg kiełży, równonogów, wężowideł i innego drobnego życia.

ce5058cc16516a9e06285a07538a7eb3u1610a14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
4 minuty temu, dewoitine.roman napisał:

Instalacja wodociągowa nie jest miedziana a system RO DI jest plastikowy.

Żółte złączki hydrauliczne są z mosiądzu, a to stop miedzi. Więc może wymienię tą złączkę na stalową chromowaną.


Akwarium 2020.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zobacz w swoim przedsiębiorstwie wodociągowym jaki jest poziom Cu w wodzie ;]

EDIT: w sumie we Wrocławiu nie podają. Ale od jednej złączki ci sie miedź na bank nie pojawia.


Brutto: akwarium 550 + sump 260l, start 20.12.2017. Filtracja: rollermat + skała + refugium, bez odpieniacza. Sprzęt: Akwarium 120x70x65h OW, sump 119x50x45h. Pompa Jebao DCP 10000,  Cyrkulacja 2x maxspect  XF-350, Jebao MW-22, Oświetlenie: philips Coral Care gen 1 v2 x 3szt.. Oświetlenie refugium Chinka LED.

Sól Fauna Marin Professional, dodatki AF, balling AF/CZDA. 50kg suchej skały Marco Rock's, nieco pukani.

Ryby i inne biegająco-pełzające: Ctenochaetus binotatus, 6x Pseudanthias squamipinnis, Zebrasoma flavescens, Lysmata amboinensis x 3, L. debelius, 4x Lysmata Seticaudata, 1x Neopetrolisthes oshimai, 2 kraby pustelniki Clibanarius africanus, jeżowiec Mespilla globulus, setki  slimaków turbo i columbelli, 1x  tectus, 1x strombus luhanus... Oraz kilka kg kiełży, równonogów, wężowideł i innego drobnego życia.

ce5058cc16516a9e06285a07538a7eb3u1610a14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Panie Darku miedzi nie należy się bać, tylko tlenków miedzi. Ja stosuję. CO2 + H2O równa się kwas węglowy dlatego woda nastcona dwutlenkiem węgla mi smakuje natomiast CO2 czyli czad zwany również tlenkiem węgla jest trujący. Ja używam RO DI żemy mieć wodę najlepszej jakości. Pozdrawiam Roman.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
4 minuty temu, dewoitine.roman napisał:

CO2 czyli czad zwany również tlenkiem węgla jest trujący

Chyba miało być bez tego 2 na końcu...


Brutto: akwarium 550 + sump 260l, start 20.12.2017. Filtracja: rollermat + skała + refugium, bez odpieniacza. Sprzęt: Akwarium 120x70x65h OW, sump 119x50x45h. Pompa Jebao DCP 10000,  Cyrkulacja 2x maxspect  XF-350, Jebao MW-22, Oświetlenie: philips Coral Care gen 1 v2 x 3szt.. Oświetlenie refugium Chinka LED.

Sól Fauna Marin Professional, dodatki AF, balling AF/CZDA. 50kg suchej skały Marco Rock's, nieco pukani.

Ryby i inne biegająco-pełzające: Ctenochaetus binotatus, 6x Pseudanthias squamipinnis, Zebrasoma flavescens, Lysmata amboinensis x 3, L. debelius, 4x Lysmata Seticaudata, 1x Neopetrolisthes oshimai, 2 kraby pustelniki Clibanarius africanus, jeżowiec Mespilla globulus, setki  slimaków turbo i columbelli, 1x  tectus, 1x strombus luhanus... Oraz kilka kg kiełży, równonogów, wężowideł i innego drobnego życia.

ce5058cc16516a9e06285a07538a7eb3u1610a14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 minutę temu, katani napisał:

Chyba miało być bez tego 2 na końcu...

Dokładnie.

Czad to tlenek węgla a nie dwutlenek


Pozdrawiam. Roman (Dawniej BAU)

150x50x50, sump 120 l,+zbiornik techniczny 80 l,  oświetlenie-ledy Cree 108W + 2x 54W t5, Aqua Nova 6500, 1xJVP 102+jebao 40,odpieniacz stożek made in sebastek i cała reszta zalane 10.02.2011. Obecnie prawie fisch only

Nigdy się nie tłumacz, przyjaciel tego nie potrzebuje a wróg nie zrozumie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wracając do tematu...

Podejmować jakieś działania? Kadm i Molibden mam raczej z soli a nie z rodi. Może wrócę do TM. Zostało mi jej trochę. Zrobię większą podmianę żeby rozcieńczyć wszystko. A co z tym fosforem?


Akwarium 2020.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
12 godzin temu, Darek85 napisał:

Żółte złączki hydrauliczne są z mosiądzu, a to stop miedzi. Więc może wymienię tą złączkę na stalową chromowaną.

Zdecydowanie wymień, u nas takie dwie były przyczyną omalże całkowitej katastrofy, ale zdążyliśmy jej na szczęście na czas zapobiec przy w sumie niewielkich stratach.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Panie Darku przepraszam za gruboskórną wypowiedź na temat instalacji wodociągowej, zimnej wody  budynku. To przestroga dla innych. Nowy budynek, nowa instalacja wodna w PP to nie jest równoważne z instalacją elektryczną tj zabezpieczenie  tak zwaną różnicówkę i PE. Instalacja wodna to podstęp deweloperski. Nowa instalacja wody zimnej  budynku jest plastikowa. Problem jest bardziej skomplikowany niż nam się wydaje. Występują wiele symboli tz. plastiku, nas interesują dwie PP i PE  czyli polipropylen i polietylen, różnica jest taka ze w pojemnikach ze znaczkiem PP możemy przechowywać żywność oraz wodę do podmiany wody w naszym akwarium, które mają znaczek widelca i chyba kieliszka do wina ( cholera wie co to jest ) taki pojemnik jest OK. natomiast oznaczenie PE nie może być używane pod ,, karą  śmierci dla naszych podopiecznych "  ten plastik wydziela toksyny. A co do wody miejskiej to pomsta do nieba, co tam można znaleźć !. To co jest na wierzchu to przysłowiowa góra lodowa, w zamkniętych komorach technicznych są zamontowane np. zawory zwrotne - MOSIĘŻNE - bez powłoki chromowej takiej jak w wylewkach kranowych, prysznicowych itp. Przestrzegam wszystkich kolegów i koleżanki że woda wodociągowa to jedno wielkie g.... które powinno być przegotowane lub odpowiednio spreparowane. Najlepiej używając dobry filtr do wody np. jest takie coś co się nazywa ODWROTNA OSMOZA. :o. Woda w akwarium musi być najwyższej jakości. Niech żyje RO DI :wub:     

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kupiłem dziś miernik DTS na dwie sondy oraz nową żywicę. Zamontowałem miernik na filtrze. Jedną sondę za membraną, a drugą za żywicą. Za membraną wynik 3, a za żywicą 0. Czyli całkiem nieźle. Co ciekawe to na kranówie długopis pokazuje 120 a nowy miernik 190. Rozmawiałem z fachowcami w sklepie i twierdzą że poziom miedzi w zbiorniku między 5-10 ug/l jest normalny. Dziwi mnie tylko wykrywalny brom i miedź w próbce rodi według ICP kiedy DTS pokazuje 0.

Postanowiłem zostawić nową żywicę na później i puki co kontynuować kurację NO3PO4X nie grzebiąc nic więcej.


Akwarium 2020.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Testowałem kiedyś CupriSorb od Seachema. Jest skuteczny i zdecydowanie pozwala zbić stężenie Cu, chociaż jego cena na początku przeraża. Niemniej warto.

A jeśli chodzi o zawartość metali w wodzie, to pracując na uczelni dość się naoglądałem... Dobrze, że wysłałeś próbki na testy, teraz wiesz, z czym walczysz.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość laszek

Cuprinsorb na Cu mogę polecić, ale na metale ciężkie sceptycznie do niego podchodzę. Saszeta 100ml zbiła w moim baniaku Cu z 45 na 29 w 2 tygodnie. Przy Cu 45 w zbiorniku nic się złego nie działo.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Proponuję dać sobie spokój ze zbijaniem CU. Ja wg. marinlab miałem 4,49 Cu a trzy tygodnie później wg. Tritona mam 0,00. Oczywiście nic w międzyczasie nie robiłem ani z instalacją wodną , ani z filtrami itp. Do wszystkich wyników należy podchodzic z daleko idącą rezerwą.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Cu 4.49 mikrogramów to tyle co nic. W moim zbiorniku " po kuracji akwesanem" w marcu bierzącego roku, CU było na poziomie 47.9ug/l.  Wszystko żyło a zbiornik wyglądał tak.

szczepki_male.jpg

szczepki_male2.jpg

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Podobno Marinlab używa jakiś przeliczników i współczynników do określania tych stężeń. Więc to co oni podają nie jest rzeczywistą wartością.

14 minut temu, Starszy napisał:

Proponuję dać sobie spokój ze zbijaniem CU. Ja wg. marinlab miałem 4,49 Cu a trzy tygodnie później wg. Tritona mam 0,00. Oczywiście nic w międzyczasie nie robiłem ani z instalacją wodną , ani z filtrami itp. Do wszystkich wyników należy podchodzic z daleko idącą rezerwą.

No to mnie uspokoiłeś.

Dziś zrobiłem pomiar PO4 na mojej Hance i wyszło mi 0.03 co mnie bardzo cieszy.

Magnez i wapń nie za nisko więc wstrzymam jeszcze podmiany puki cały glony nie zejdzie


Akwarium 2020.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.