Skocz do zawartości
snochems

Przeprowadzka akwarium

Rekomendowane odpowiedzi

Witam Panowie i Panie, 

 

Za niecały miesiąc czeka mnie przeprowadzka akwarium o wymiarach 160x80x60 około 760l + sump razem będzie około 1000l.

Jest to dla mnie dość spory stres, bo akwarium mam już fajne i dojrzałe i boje się żebym po prostu za przeproszeniem czegoś nie spieprzył.

Jak na razie do przeprowadzki zgromadziłem:

- 20 wiaderek,

- 20 styropianowych pojemników,

- baniak 1000l

- hydrofor metabo

- wąż ogrodowy 30m

- 7 ludzi

- windę do mebli

 

Plan jest taki aby, poprzekładać całe życie do styropianowych pojemników, skałę do wiader z wodą, całą wodę odessać do baniaka. Następnie akwarium windą wciągnąć na drugie piętro i wodę wpompować do akwarium. 

Wszystko brzmi fajnie i sprawnie ale, np. dowiedziałem się, że najlepiej kupić nowy piasek bo w starym może być H2S, piasek juz kupiłem dokładnie ten:

 aqv29201.jpeg

Pytanie do Was, proszę o jakieś sugestie, na co powianiem zwrócić największa uwagę, na co muszę uważać, macie jakieś rady?

Jak macie to proszę piszcie chce aby cale życie przeżyło i żeby zwierzaki były szczęśliwe.

 

Pozdrawiam

Damian

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Zostaw sobie "szczepkę" swojego piasku (lekko przepłukaną) .. nie wiem ile go masz ale tak z 10% objętości - ten z worków był kiedyś żywy - dziś już niekoniecznie a na pewno nie ma w nim tych żyjątek które masz teraz

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja przy przenosinach wsypałem cały piasek z poprzedniego akwarium do beczki kilka razy przepłukałem w wodzie ze starego akwarium i zastosowałem AZOO NitraAct / NitriPro do usunięcia pozostałego siarkowodoru piasek tak się pokręcił z falownikiem włączonym przez tydzień,do tego  mieszałem ręcznie wodę ze dwa razy dziennie i dolewałem płyn. Po tygodniu chlup do nowego akwarium. Na bank był to lepszy czyli żywszy piasek niż ten co kupiłeś.

Przygotuj sobie sporo świeżej solanki, bo nigdy nie przeniesiesz 100% wody zawsze są straty.


 

48a8a9a6b8f4f4ee866d96cfdef63c4cu1641a14

6953777_Sygnaturarybki1.jpg

56_1245071123.gif

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

:)  z tym H2S to ja wyskoczyłem - bo to w sumie racja jak się ma dużo piachu tak z 10 cm to na dnie może być warstwa beztlenowa z bakteriami siarkowymi oraz z pokładami siarkowodoru,  raz ruszone takie coś uwalnia toksyczny siarkowodór do kolumny wody - lepiej nie grzebać głęboko, jeśli piasek jest długo w akwarium i nie był mieszany, dodatkowo są tam złogi detrytusu którego poruszenie wymaga mocnego systemu filtracji biologicznej by poradził sobie z dodatkową porcją nutrientów.  Dla tego wymienia się piaski partiami, robi grodzie i inne kesony :) by jak najmniej syfów dostało się do kolumny wody w akwarium.

Jak spuszczasz wodę z akwarium i część z niej przeznaczasz na wylanie w "kibel" to robisz tak :

- zwierzaki do styroboxów i worków - tutaj trochę wody z baniaka ci zejdzie.

- większe zwierzaki do wiader - trochę wody zejdzie

- woda do zbiornika - na dolanie do nowego akwa - ale nie musi być całą może być tak z połowa albo 2/3 a ( wcześniej przygotuj sobie na nowym mieszkaniu wodę świeżą do dolania w parametrach jak najbardziej zbliżonych do twojej wody, niechaj ona sobie z cyrkulatorem i grzałką śmiga w jakiejś dużej beczce)

- na samym końcu z tą wodą co zostanie która ma być wylana, zasysasz piasek z wierzchu rurą razem z wodą i do wiadra, mieszasz piach z wodą w wiadrze, czekasz aż się trochę odstoi - sedymentacja roztworu niejednorodnego - piach siądzie na dno wiadra, a syfki będą pływać w wodzie, wodę zlewasz do kibla, dolewasz partię nowej z starego akwarium, płukasz jeszcze raz, zlewasz do kibla - i masz względnie czysty piach do nowego akwarium :) napewno bedą na nim bakterie .

Tak przygotowany piach wymieszasz z nowym i masz ładnie zaszczepiony życiem piasek.

 

Edit: z tą wodą z starego zbiornika to jest tak że zawsze tego brakuje, a to się wyleje, a to zużyje na płukanie czegoś :) jak będziesz miał połowę wody ze starego to będzie dobrze :) i uważaj na media filtracyjne typu siporax, nie zamykaj ich szczelnie i nie przemroź - traktuj ceramikę jak zwierze, to samo z piaskiem, jak zwierze bo w sumie ilość życia tam jest ogromna.

 

Edytowane przez Ura (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

 

Godzinę temu, silvia napisał:

Zostaw sobie "szczepkę" swojego piasku (lekko przepłukaną) .. nie wiem ile go masz ale tak z 10% objętości - ten z worków był kiedyś żywy - dziś już niekoniecznie a na pewno nie ma w nim tych żyjątek które masz teraz

Ok, tak też zrobię, wolę dmuchać na zimne dlatego tez kupiłem nowy piasek.

58 minut temu, waldek123blau napisał:

Ja przy przenosinach wsypałem cały piasek z poprzedniego akwarium do beczki kilka razy przepłukałem w wodzie ze starego akwarium i zastosowałem AZOO NitraAct / NitriPro do usunięcia pozostałego siarkowodoru piasek tak się pokręcił z falownikiem włączonym przez tydzień,do tego  mieszałem ręcznie wodę ze dwa razy dziennie i dolewałem płyn. Po tygodniu chlup do nowego akwarium. Na bank był to lepszy czyli żywszy piasek niż ten co kupiłeś.

Przygotuj sobie sporo świeżej solanki, bo nigdy nie przeniesiesz 100% wody zawsze są straty.

Myślę, że te 200-300 l sobie przygotuję. 

Miałeś jakieś spore zmiany w parametrach wody po przenosinach? Coś padło? 

 

53 minuty temu, Ura napisał:

:)  z tym H2S to ja wyskoczyłem - bo to w sumie racja jak się ma dużo piachu tak z 10 cm to na dnie może być warstwa beztlenowa z bakteriami siarkowymi oraz z pokładami siarkowodoru,  raz ruszone takie coś uwalnia toksyczny siarkowodór do kolumny wody - lepiej nie grzebać głęboko, jeśli piasek jest długo w akwarium i nie był mieszany, dodatkowo są tam złogi detrytusu którego poruszenie wymaga mocnego systemu filtracji biologicznej by poradził sobie z dodatkową porcją nutrientów.  Dla tego wymienia się piaski partiami, robi grodzie i inne kesony :) by jak najmniej syfów dostało się do kolumny wody w akwarium.

Jak spuszczasz wodę z akwarium i część z niej przeznaczasz na wylanie w "kibel" to robisz tak :

- zwierzaki do styroboxów i worków - tutaj trochę wody z baniaka ci zejdzie.

- większe zwierzaki do wiader - trochę wody zejdzie

- woda do zbiornika - na dolanie do nowego akwa - ale nie musi być całą może być tak z połowa albo 2/3 a ( wcześniej przygotuj sobie na nowym mieszkaniu wodę świeżą do dolania w parametrach jak najbardziej zbliżonych do twojej wody, niechaj ona sobie z cyrkulatorem i grzałką śmiga w jakiejś dużej beczce)

- na samym końcu z tą wodą co zostanie która ma być wylana, zasysasz piasek z wierzchu rurą razem z wodą i do wiadra, mieszasz piach z wodą w wiadrze, czekasz aż się trochę odstoi - sedymentacja roztworu niejednorodnego - piach siądzie na dno wiadra, a syfki będą pływać w wodzie, wodę zlewasz do kibla, dolewasz partię nowej z starego akwarium, płukasz jeszcze raz, zlewasz do kibla - i masz względnie czysty piach do nowego akwarium :) napewno bedą na nim bakterie .

Tak przygotowany piach wymieszasz z nowym i masz ładnie zaszczepiony życiem piasek.

 

Edit: z tą wodą z starego zbiornika to jest tak że zawsze tego brakuje, a to się wyleje, a to zużyje na płukanie czegoś :) jak będziesz miał połowę wody ze starego to będzie dobrze :) i uważaj na media filtracyjne typu siporax, nie zamykaj ich szczelnie i nie przemroź - traktuj ceramikę jak zwierze, to samo z piaskiem, jak zwierze bo w sumie ilość życia tam jest ogromna.

 

Ciszę się, ze wyskoczyłeś, zawsze lepiej zapobiegać niż leczyć. 

Dzieki za cenne rady.

Jak mam zrobić ze skałą? Przewozić w wodzie czy bez ?

Edit:

Jak jeszcze mam zrobić z sumpem? wszystko wyjąć osuszyć umyć?

cgj00e.jpg

Pozdrawiam

Edytowane przez snochems (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
43 minuty temu, snochems napisał:

Jak mam zrobić ze skałą? Przewozić w wodzie czy bez ?

Jak jeszcze mam zrobić z sumpem? wszystko wyjąć osuszyć umyć?

Skałę możesz przewozić bez wody ale oczywiście lepiej w wodzie bo zanim trafi do akwarium to trochę czasu ci zejdzie. Co do sumpa to jak najbardziej wyczyść go jest to okazja aby usunąć co zbędne z niego. U mnie były naturalnie pewne straty z połamaniem korali na przykład i niestety musiałem przejść powtórne lekkie dojrzewanie z plagami typu okrzemki,czy cyjano.


 

48a8a9a6b8f4f4ee866d96cfdef63c4cu1641a14

6953777_Sygnaturarybki1.jpg

56_1245071123.gif

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam takie pytanie.

Czy tych 7 ludzi do przeprowadzki to akwaryści?

 


Pozdrawiam. Roman (Dawniej BAU)

150x50x50, sump 120 l,+zbiornik techniczny 80 l,  oświetlenie-ledy Cree 108W + 2x 54W t5, Aqua Nova 6500, 1xJVP 102+jebao 40,odpieniacz stożek made in sebastek i cała reszta zalane 10.02.2011. Obecnie prawie fisch only

Nigdy się nie tłumacz, przyjaciel tego nie potrzebuje a wróg nie zrozumie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Może głupie, ale zrób sobie listę życia jakie masz żebyś o niczym nie zapomniał jak będziesz łapać.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
36 minut temu, waldek123blau napisał:

Skałę możesz przewozić bez wody ale oczywiście lepiej w wodzie bo zanim trafi do akwarium to trochę czasu ci zejdzie. Co do sumpa to jak najbardziej wyczyść go jest to okazja aby usunąć co zbędne z niego. U mnie były naturalnie pewne straty z połamaniem korali na przykład i niestety musiałem przejść powtórne lekkie dojrzewanie z plagami typu okrzemki,czy cyjano.

No to zapowiada się ciekawie i pewnie będzie dość męcząca walka z plagami - no i trudna.

25 minut temu, Roman.P napisał:

Mam takie pytanie.

Czy tych 7 ludzi do przeprowadzki to akwaryści?

 

Nie :P  2x akwaryści 1x kierowca 4x siła :D 

9 minut temu, pokson napisał:

Może głupie, ale zrób sobie listę życia jakie masz żebyś o niczym nie zapomniał jak będziesz łapać.

w sumie dobra rada, dzięki !

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

:) skałę lepiej w wodzie przewozić w wiaderkach czasami tam w środku jest jakaś mała rybka schowana albo krab czy krewetka - wejdą w norkę i zupełnie nie wiadomo że tam są - u mnie tak przeniosłem sexy shrimp siedziały w skałach skubane.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pytam bo silna grupa kolegów akwarystów z Łodzi już parę zbiorników przeprowadziła a wiedza i doświadczenie w takich akcjach jest dosyć istotna.

Przejrzyj sobie taką akcję

http://www.solniczkawbaniaku.pl/category/moje-akwarium/


Pozdrawiam. Roman (Dawniej BAU)

150x50x50, sump 120 l,+zbiornik techniczny 80 l,  oświetlenie-ledy Cree 108W + 2x 54W t5, Aqua Nova 6500, 1xJVP 102+jebao 40,odpieniacz stożek made in sebastek i cała reszta zalane 10.02.2011. Obecnie prawie fisch only

Nigdy się nie tłumacz, przyjaciel tego nie potrzebuje a wróg nie zrozumie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
33 minuty temu, Ura napisał:

:) skałę lepiej w wodzie przewozić w wiaderkach czasami tam w środku jest jakaś mała rybka schowana albo krab czy krewetka - wejdą w norkę i zupełnie nie wiadomo że tam są - u mnie tak przeniosłem sexy shrimp siedziały w skałach skubane.

hehe w sumie masz racje i tez tak zrobię!

Teraz tylko jeszcze wystraszyłem się tymi plagami, no ale zobaczymy co to będzie...

31 minut temu, Roman.P napisał:

Pytam bo silna grupa kolegów akwarystów z Łodzi już parę zbiorników przeprowadziła a wiedza i doświadczenie w takich akcjach jest dosyć istotna.

Przejrzyj sobie taką akcję

http://www.solniczkawbaniaku.pl/category/moje-akwarium/

Dzięki za pomoc, zapomniałem zmienić miejsca zamieszkania. Mieszkam w Niemczech - ale jak by się przejechali :P 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jaka ładna sumpownia... Ciekawe jak wygląda reszta. Co do wyjazdu nie mów dwa razy bo jeszcze ktoś podłapie temat ;)

Edit: Reszta wygląda równie ładnie jak sumpownia - miękko ale ładnie.

Co do obawy plag pewnie jakieś wystąpią bo to zawsze zamieszanie przepływem przez skały, ruszenie równowagą biologiczną. Ale 3mam kciuki by się powiodło i przebiegło spokojnie.

Edytowane przez chwialek (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

 

Reszta jest tutaj : :P 

Śmiało można lać paliwo i jechać, miejsca mam pod dostatkiem :P 

Edit: Dzięki, mam nadzieję, że wszystko pójdzie sprawnie. Liczę, że w jakieś 10h się wyrobie, do przejechania jest prawie 200km :) 

 

RwWnKu.jpg

 

 

 

Edytowane przez snochems (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Dnia 29.10.2017 o 18:53, chwialek napisał:

Jaka ładna sumpownia...

A propos sumpowni, widzę że masz reaktor wapnia. Czy jest podłączony? Bo jeżeli nie to wyjmij elektrodę i zostaw w płynie aby nie zaschła.


 

48a8a9a6b8f4f4ee866d96cfdef63c4cu1641a14

6953777_Sygnaturarybki1.jpg

56_1245071123.gif

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
13 godzin temu, waldek123blau napisał:

A propos sumpowni, widzę że masz reaktor wapnia. Czy jest podłączony? Bo jeżeli nie to wyjmij elektrodę i zostaw w płynie aby nie zaschła.

Hey, 

Tak reaktor działa cały czas :), jeżeli chodzi o elektrody to już miałem przyjemność jedną stracić :P Teraz wiem, że nie można pozostawiać je same sobie bez wody.

Dzięki.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Panowie i Panie, czy stosował ktoś, Heat Packi?

Myślę, czy nie będzie dobrym rozwiązaniem, wrzucenie heat packa do styroboxa obok korala, wtedy stres z wyziębioną wodą odejdzie. Dojdzie jednak stres przegrzania, bo taki heat pack nagrzewa się do 50 stopni. Jest jeszcze opcja, zrobienia przegrody po miedzy woreczkami z koralami a heat packiem, wtedy będzie wyższa temperatura powietrza a sam koral w wodzie nie powinien się przegrzać.  Dodatkowy plus to taki, że nie będę musiał na wariata  wtedy wszystkiego robić. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
8 godzin temu, snochems napisał:

Panowie i Panie, czy stosował ktoś, Heat Packi?

Myślę, czy nie będzie dobrym rozwiązaniem, wrzucenie heat packa do styroboxa obok korala, wtedy stres z wyziębioną wodą odejdzie. Dojdzie jednak stres przegrzania, bo taki heat pack nagrzewa się do 50 stopni. Jest jeszcze opcja, zrobienia przegrody po miedzy woreczkami z koralami a heat packiem, wtedy będzie wyższa temperatura powietrza a sam koral w wodzie nie powinien się przegrzać.  Dodatkowy plus to taki, że nie będę musiał na wariata  wtedy wszystkiego robić. 

Moze to glupie ale koral mi ostatnio w heat packu przyszedl i koles woreczek otoczyl gruba warstwa waty. Faktycznie byla ciepla a heatpavk goracy

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
9 godzin temu, snochems napisał:

Panowie i Panie, czy stosował ktoś, Heat Packi?

Taki rodzaj ogrzewania stosuja sprzedawcy internetowi...Box styropianowy,woreczki na sztywno pomiedzy gazetami,na to pokrywka styropianowa i glowna pokrywa do ktorej od spodu przyklejony jest hit pack...

 


Zbiornik 75x80x29 cm. Deltec 600i DC, AI Hydra 26 HD, Maxspect Jump Gyre, polowka CP-25, Jecod 1200 DC...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.