Skocz do zawartości
sopel_13

Pierwsza słona kostka 64l

Rekomendowane odpowiedzi

Jako że jest to mój pierwszy post na tym forum, pragnę wszystkich serdecznie powitać.

Od dłuższego czasu studiowałem tutejsze forum w celu nabywania wiedzy na temat zbiorników morskich. W wielu kwestiach rozważałem wszystko za i przeciw, ponieważ ilu użytkowników tyle opinii. Akwarystyka morska zainteresowała mnie w takim stopniu, że zacząłem marzyć o własnym skrawku słonej wody w domu. I oto 29.10.2017 roku wystartowałem z własną solniczką.

Sprzęt podobny jak u większości z Was przy tym litrażu, ale dla formalności:

AKWARIUM:

40x40x40 6mm Full Optiwhite - 64 litry

OŚWIETLENIE:

NemoLight Aqua Marine 18W led

FILTRACJA:

Filtr kaskadowy AquaEl Versamax 3 + 1000ml siporaxu + fizelina

Filtr RO Aquarius 100 + Demi Aqua Tic ze złożem Demi MB400 + miernik TDS

Pompa cyrkulacyjna Jebao/Jecod SW-2

GRZAŁKA:

Newa Therm Eco 100W

SÓL:

Red Sea Salt

SKAŁA/PIACH/BAKTERIE:

Żywa skała z frachtu 8,5 kg

Nature's Ocean Bio-Activ Live Natural White 4,54kg

Bakterie Microbe-Lift Special Blend 118 ml

AKCESORIA:

Refraktometr Red Sea

JBL Termometr precyzyjny

JBL Floaty II czyścik

I tak to wygląda na obecną chwilę. Woda posolona, skała ułożona, filtracja uruchomiona, światło odpalone. W planach jeszcze zakup: Automatyczna dolewka Levelautomatic Eye oraz komplet testów Saliferta. Jak skała się "wydmucha" dołożę piasek.

9850780_IMG_20171030_164845.thumb.jpg.20eb28a2cc0ef01748516e0d830585ff.jpg

29.10.2017r.

 

 

 

 

 

Edytowane przez sopel_13 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bardzo fajnie się prezentuje! Dopinguję i trzymam kciuki! No i oczywiście będę podglądał co tam w solniczce piszczy :) 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Witam i życzę przygody bez pomyłek i błędów chociaż nie wierzę że ich unikniesz ale nie zrażaj się szybko w razie czego. Jest tak jak ma być albo da się naprawić, czytaj i pytaj.

Obawiam się że docelowo musisz dołożyć pewnie przynajmniej jeszcze 2 takie lampki albo wymienić światło.

Adsorbenty i cudowne środki na początek bym nie wkładał/ nie lał - zabierają bakteriom pokarm a to na nich opiera się przecież stabilność akwarium. Adsorbenty przydają się w ustabilizowanych zbiornikach jeżeli jakiś parametr jest do skorygowania a biologia nie daje sobie rady.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ładniutko :)

Wysłane z mojego SM-A520F przy użyciu Tapatalka


Tak było..

Tak też było..

__________________________________________________________________________________________

AKWARIUM: Red Sea Max 250 Żywa skała ok. 8-10kg, MarcoRocks ok. 15kg, Nature's Ocean Live Sand (9kg). CYRKULACJA: Jebao RW-4 + Tunze Turbelle NanoStream 6025 + Jecod DC3000 i NJ1200 w panelu ODPIENIACZ: Stockowy RSM OŚWIETLENIE: Stuningowana pokrywa, 216W na ledach (w tym kolor) + sterownik by Morświn

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam podobne wymiary akwarium, dodaje do obserwowanych:) pamiętaj nie szalej z rybami za bardzo.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Aktualizacja 01.11.2017r.

Jeszcze dobrze skała nie została "wydmuchana", a na dużej jej części pojawił się brunatny nalot. Prawdopodobnie okrzemki, które na obecną chwilę nadają trochę uroku akwarium:D Poza tym skała miejscami pięknie fluoryzuje przy zapalonym oświetleniu nocnym. Na obecną chwilę świecę na maksa od 6 do 20. Pomiar zasolenia codziennie kontroluję i utrzymuję na poziomie 1.024. Czas pokaże co dalej...

9867599_IMG_20171101_202527.thumb.jpg.5fc68821201d3275a72bcba7e821e3f0.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Za długo świecisz na maksa. Skróć do 6-7 godzin bo za chwilę zwariujesz jak Ci pola zieleni wyrosną :)

Wysłane z mojego SM-A520F przy użyciu Tapatalka


Tak było..

Tak też było..

__________________________________________________________________________________________

AKWARIUM: Red Sea Max 250 Żywa skała ok. 8-10kg, MarcoRocks ok. 15kg, Nature's Ocean Live Sand (9kg). CYRKULACJA: Jebao RW-4 + Tunze Turbelle NanoStream 6025 + Jecod DC3000 i NJ1200 w panelu ODPIENIACZ: Stockowy RSM OŚWIETLENIE: Stuningowana pokrywa, 216W na ledach (w tym kolor) + sterownik by Morświn

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Aktualizacja 06.11.2017r.

Skała "wydmuchana" , syf odessany, w piątek dodałem piasek. Do dziś nic się nie dzieje. Woda klarowna, okrzemki na skale pojawiają się w różnych miejscach po czym znikają. Testy zamówione. Jak dotrą zrobię orientacyjne pomiary. Pozostaje tylko czekanie i lipienie się w "puste" akwarium, co powoli zaczyna uzależniać.

9903384_IMG_20171104_183903.thumb.jpg.c6a550f628e642fe96f750ab749ffd75.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dziś zrobiłem testy i sprawa ma się następująco:

Temperatura: 25*C

Zasolenie: 1.025 S.G.

pH: 8,2

NH3: <25

NO2: 0

NO3: <25

PO4: 0

Proszę o interpretację wyników bardziej doświadczonych. Przy okazji mam pytanie. Czy mógłbym już powoli wpuszczać jakąś "ekipę sprzątającą" czy jeszcze nie pora ze względu na obecność NH3? Skała z frachtu, lecz chyba całkowicie obumarła. Do dnia dzisiejszego nic na niej nie zauważyłem a codziennie spędzam trochę czasu przy akwarium. Jedyne co na obecną chwilę to łąki zieleni na skale i zielone szyby.

10003318_IMG_20171115_200227_HDR.thumb.jpg.f3b5517c655e239308333126fa935c1b.jpg10003340_IMG_20171115_200244_HDR.thumb.jpg.68dbc9a41842bbef074ca25ed2af7b61.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Amoniak musi być zerowy, bo pozabijasz zwierzaki...  Wstrzymaj się jeszcze trochę.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W trochę ponad dwa tygodnie to dojrzewanie się jeszcze nie skończyło, jeszcze pewnie drugie tyle musisz poczekać. Jak NH4 będzie 0 to możesz myśleć o wpuszczaniu jakiegoś życia.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z ciekawosci, czy dojrzewanie to to samo co zamknięcie cyklu azotowego? 

7 minut temu, maciej01 napisał:

W trochę ponad dwa tygodnie to dojrzewanie się jeszcze nie skończyło, jeszcze pewnie drugie tyle musisz poczekać. Jak NH4 będzie 0 to możesz myśleć o wpuszczaniu jakiegoś życia.

Nie za mało światła ? 

Edytowane przez elektryk2e (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wiadomo, że cykl azotowy musi się zamknąć, a dojrzewanie jak pisze Tester na reefhub to termin wymyślony przez akwarystów. Tak jakoś się przyjęło i większość z nas mówi o dojrzewaniu w początkowej fazie istnienia akwarium.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Anielska cierpliwość wymaga diabelskiej siły...Najpierw korale potem zwierzęta. czytać mierzyć parametry, będzie dobrze

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
10 godzin temu, dewoitine.roman napisał:

Z tym pytaniem odsyłam do artykułu https://reefhub.pl/ekipa-czyszczaca/ polecam

Wszystkie artykuły na reefhub.pl przeczytałem już niejednokrotnie ale dzięki za polecenie. Z cierpliwością u mnie nie jest najgorzej, nie zamierzam wpuszczać żadnych korali tym bardziej ryb jeśli nie ustabilizuję zbiornika. Chodziło mi jedynie o jakieś żyjątka tak żeby nie lampić się w pustą skałę.

10 godzin temu, elektryk2e napisał:

Nie za mało światła ? 

Ze światłem to się dopiero okaże. Z wieloma opiniami się spotkałem i na razie to zostawię, jeśli będzie za mało dołożę. Półki co glonom ono odpowiada i nie świecę na maksa:lol: 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zalanie zbiornika żywą wodą to najlepsza metoda, plus parę skałek z życiem. Kupno korali na skałce to też sposób na wprowadzenie życia które nie widzimy gołym okiem. Fitoplankton - ja bym już się za nim rozglądał i powoli dozował. Pozdrawiam 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
9 godzin temu, sopel_13 napisał:

Chodziło mi jedynie o jakieś żyjątka tak żeby nie lampić się w pustą skałę.

Piszesz, że jesteś cierpliwy to poczekasz jeszcze trochę, aż parametry wody pozwolą wpuszczać jakieś życie. Jeszcze zdążysz napatrzeć się, ale na pełną życia skałę za jakiś czas :).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mała świąteczna aktualizacja:

Akwarium ma prawie 2 miesiące. W między czasie doszło trochę życia.

Ślimaki: Nassarius, Tectus, Trochus, Astralium, Babylonia i kilka mniejszych jak na razie niezidentyfikowanych.

Korale: Briareum, Rhodactis, Duncanopsammia, Caulastrea curvata, Pavona cactus, Zoanthus, Caulastrea furcata- tu podziękowanie dla kolegi @Moljzesz

Ryby: Amphiprion ocellaris, Amphiprion ocellaris Black, Pterapogon kauderni, Gobidon okinawae, Stonogobiops nematodes + Mitrax crab, Wieloszczety, Wężowidła

Co tygodniowa podmiana wody 5l. Przy każdej podmianie bakterie zgodnie z zaleceniem producenta oraz pomiar parametrów:

Temperatura: 25*C

Zasolenie: 1.025 S.G.

pH: 8,0

KH: 8,0

NH3: 0

NO2: 0

NO3: 5

PO4: 0,03

Jak na razie chyba wszystko idzie w dobrą stronę. Po świętach dojdą kolejne szczepki. I na koniec kilka fotek (sorry za jakość ale robione fonem)

10383246_66AKW.thumb.jpg.e34d4bdce3836f98924031915a342afa.jpg10383243_33Z.thumb.jpg.b9499ce66e0f46eb16e7e384883c8705.jpg10383241_11D.thumb.jpg.6d54581782ac21f9e11011deccf4cb11.jpg10383245_44G.thumb.jpg.acf4ca4b307deb596a8cef9edd188559.jpg10383244_55P.thumb.jpg.90ee45287e52816b62e09cf32adc5075.jpg

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W pierwszym poście pisałeś, że to żywa skała prosto z frachtu, a na ostatnich zdjęciach wygląda jak sucha dojrzewająca. Z tej skały wyszło sporo życia typu kiełże, asteriny, wieloszczfety, widłonogi itp.?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Skała była kupiona jako "z frachtu" ale prawdopodobnie była już obumarła. Nie zaobserwowałem żeby cokolwiek z niej wyszło, a jedynie na początku utrzymywał się wysoki poziom amoniaku w wodzie. Pierwsze życie trafiło dopiero wraz ze szczepkami na skałkach. Teraz dopiero mogę powiedzieć że mam trochę "robactwa" w zbiorniku.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Fajna kostka. Widzę, że kaskadę masz ustawioną na połowę mocy. Daj na max, nich dobrze buja taflą. Nie masz skimera. Jak kożuch? A światełko już zmieniłeś czy zostawiasz to co jest. Myślę, że jest przymało dla korali:).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, pawellb napisał:

Fajna kostka. Widzę, że kaskadę masz ustawioną na połowę mocy. Daj na max, nich dobrze buja taflą. Nie masz skimera. Jak kożuch? A światełko już zmieniłeś czy zostawiasz to co jest. Myślę, że jest przymało dla korali:).

Kaskada od początku hula na maksa (skręcona przy sypaniu piasku i stąd to mylące zdjęcie). Z kożuchem jak do tej pory jeszcze się nie spotkałem. Co do oświetlenia cały czas to samo. Nie mam półki co doświadczenia w akwarystyce morskiej i wymagających koralowców ale sądzę że jak na razie one nie grymaszą. Doszło kilka szczepek od kolegi @Gothmog i  już na drugi dzień pięknie napompowane. Zaczną grymasić będę szukał/zmieniał ale półki co zostaje przy swoim.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.