Skocz do zawartości
mathom

Folie dyfuzyjne do led

Rekomendowane odpowiedzi

Zastanawiam się nad tematem lekkiego rozproszenia światła mojej lampki w celu redukcji blików, lepszego zmieszania kolorow i zwiększenia powierzchni swiecacej.

 

Na amerykańskich forach stosują folie dyfuzyjne (takie jak do fotografii). Nie ma tego dużo na polskim rynku, w zasadzie znalazłem tylko folie Lee w sensownej cenie i z dużym wyborem stopnia rozpraszania (http://www.leefilters.com/lighting/diffusion-list.html)

 

Sensowne wydają sie dwa; 452 i 252. Strata światła to 0.1 i 0.3 f-stop, więc w zasadzie nie duzo.

 

Pytanie tylko czy to ma sens?

 

 

 

Wysłane z mojego STV100-4 przy użyciu Tapatalka

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sens ma próba czy osiągniesz oczekiwany efekt. Chociaż ja na Twoim miejscu spróbował bym czegoś tańszego. Foli mlecznej do oklejanie okien. Nie znam parametrów przepuszczalności światła, ale powinna dać radę. 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja mam inny patent, szybka z plexi/poliwęglanu, papier ścierny 100,120,150 + kostka i jedziemy ;)

Porysasz trochę plexi i ustawiasz, jeżeli efekt zadowalający zostawiasz jeżeli nie wracasz do początku. Tak długo rysujesz aż będziesz zadowolony. Jeżeli nie idzie już bardziej zmatowić plexi, a nadal za małe rozproszenie to matujesz 2 stronę.  Metoda tania lecz  wymaga czasu, ale za to nie musisz kupować X rodzaju folii aby sprawdzić czy działa :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

bez sensu,po co w ogóle ograniczać światło


Moje akwarium

Szkło 124x55x50,sump,cyrkulacja 2x Tunze 6095,obieg Tunze Pompa Silence 1073.040 ,odpieniacz diy na pompie

Tunze - Hydrofoamer Silence 9420.040, oświetlenie led cree diy 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość nanokaczor

Zjawisko dyfuzji nie dotyczy światła. Dyfuzja zachodzi tylko w ciałach stałych. Komercyjny wymysł - jedna wielka głupota. 

Edytowane przez nanokaczor (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Zjawisko dyfuzji nie dotyczy światła. Dyfuzja zachodzi tylko w ciałach stałych. Komercyjny wymysł - jedna wielka głupota. 
Dyfuzja to oczywiście jest skrót myślowy. Chodzi o rozproszenie i "zblendowanie" kolorów. Przy golych ledach np. czerwonych widać wyrazny miejscowy zafarb na skalach.

Nie bez kozery stosuje się dyfozory, softboxy itp. w fotografii.

Wysłane z mojego STV100-4 przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mathom a dawałeś soczewki na ledy czy masz ledy bez soczewek?


Brutto: akwarium 550 + sump 260l, start 20.12.2017. Filtracja: rollermat + skała + refugium, bez odpieniacza. Sprzęt: Akwarium 120x70x65h OW, sump 119x50x45h. Pompa Jebao DCP 10000,  Cyrkulacja 2x maxspect  XF-350, Jebao MW-22, Oświetlenie: philips Coral Care gen 1 v2 x 3szt.. Oświetlenie refugium Chinka LED.

Sól Fauna Marin Professional, dodatki AF, balling AF/CZDA. 50kg suchej skały Marco Rock's, nieco pukani.

Ryby i inne biegająco-pełzające: Ctenochaetus binotatus, 6x Pseudanthias squamipinnis, Zebrasoma flavescens, Lysmata amboinensis x 3, L. debelius, 4x Lysmata Seticaudata, 1x Neopetrolisthes oshimai, 2 kraby pustelniki Clibanarius africanus, jeżowiec Mespilla globulus, setki  slimaków turbo i columbelli, 1x  tectus, 1x strombus luhanus... Oraz kilka kg kiełży, równonogów, wężowideł i innego drobnego życia.

ce5058cc16516a9e06285a07538a7eb3u1610a14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
3 minuty temu, katani napisał:

Mathom a dawałeś soczewki na ledy czy masz ledy bez soczewek?

Mam ledy bez soczewek. Jedynie w sumpie mam soczewkę - a w zasadzie obiektyw 320mm lumenlab od projektora diy którego nigdy nie zbudowałem ;)

Bawiłem się kolimatorami, ale stwierdziłem że to nie ma sensu, bo montaż jest strasznie upierdliwy na ledach >10W i skupione światło jeszcze gorzej się miesza.

Mam te folie z leefilters: 452 wydaje mi się idealna, 252 na oko jest chyba za mało przezroczysta. Dzisiaj postaram się zamontować i zrobić zdjęcia przed i po.

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

hm i mimo że bez soczewek to i tak słabo się ledy mieszają ?

 


Brutto: akwarium 550 + sump 260l, start 20.12.2017. Filtracja: rollermat + skała + refugium, bez odpieniacza. Sprzęt: Akwarium 120x70x65h OW, sump 119x50x45h. Pompa Jebao DCP 10000,  Cyrkulacja 2x maxspect  XF-350, Jebao MW-22, Oświetlenie: philips Coral Care gen 1 v2 x 3szt.. Oświetlenie refugium Chinka LED.

Sól Fauna Marin Professional, dodatki AF, balling AF/CZDA. 50kg suchej skały Marco Rock's, nieco pukani.

Ryby i inne biegająco-pełzające: Ctenochaetus binotatus, 6x Pseudanthias squamipinnis, Zebrasoma flavescens, Lysmata amboinensis x 3, L. debelius, 4x Lysmata Seticaudata, 1x Neopetrolisthes oshimai, 2 kraby pustelniki Clibanarius africanus, jeżowiec Mespilla globulus, setki  slimaków turbo i columbelli, 1x  tectus, 1x strombus luhanus... Oraz kilka kg kiełży, równonogów, wężowideł i innego drobnego życia.

ce5058cc16516a9e06285a07538a7eb3u1610a14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Test da pewnie odpowiedź za jakiś czas. Zobaczysz prędzej po koralach. Ale jestem ciekaw wyników eksperymentu.

 


Brutto: akwarium 550 + sump 260l, start 20.12.2017. Filtracja: rollermat + skała + refugium, bez odpieniacza. Sprzęt: Akwarium 120x70x65h OW, sump 119x50x45h. Pompa Jebao DCP 10000,  Cyrkulacja 2x maxspect  XF-350, Jebao MW-22, Oświetlenie: philips Coral Care gen 1 v2 x 3szt.. Oświetlenie refugium Chinka LED.

Sól Fauna Marin Professional, dodatki AF, balling AF/CZDA. 50kg suchej skały Marco Rock's, nieco pukani.

Ryby i inne biegająco-pełzające: Ctenochaetus binotatus, 6x Pseudanthias squamipinnis, Zebrasoma flavescens, Lysmata amboinensis x 3, L. debelius, 4x Lysmata Seticaudata, 1x Neopetrolisthes oshimai, 2 kraby pustelniki Clibanarius africanus, jeżowiec Mespilla globulus, setki  slimaków turbo i columbelli, 1x  tectus, 1x strombus luhanus... Oraz kilka kg kiełży, równonogów, wężowideł i innego drobnego życia.

ce5058cc16516a9e06285a07538a7eb3u1610a14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wg mnie szkoda światła.

Poszukaj może mikro soczewek naniesionych na płaski arkusz - dali takie coś w Maxspect Etheral, ładnie rozprasza, ale nie widziałem na ebayu, może na alibabie ? 

dawniej w fotografii były filtry zmiękczające "softar", ale nie było wtedy techniki mirko soczewek, tylko były drobniutkie mikro rysy w różnych kierunkach na tym szkle, naprawde malutkie - używało się tego do obiektywów Zeissa jak nie chciało się by modelce każdy pryszcz było widać :) a nie było wtedy photoshopa.

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
45 minut temu, mathom napisał:

ciekawy pomysł, pytanie gdzie takie coś kupić...

tyle że to raczej skupi światło a nie rozproszy ...

 To nie były skupiające filtry tylko płaska szyba z rysami płaska optycznie :) krojona z walca szklanego i polerowana, a nie wylewana jak zwykłe szkło w oknie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Założyłem tą najsłabszą folię. Efektu nie widać na zdjęciach, bo jest bardzo subtelny, ale faktycznie jest bardziej miękko, nie ma ostrych cieni, są ciutkę mniejsze bliki i miejsca które były do tej pory w cieniu trochę się rozjaśniły.

17 godzin temu, Ura napisał:

 To nie były skupiające filtry tylko płaska szyba z rysami płaska optycznie :) krojona z walca szklanego i polerowana, a nie wylewana jak zwykłe szkło w oknie.

Jedyne co znalazłem to płyty pryzmatyczne (mikropryzma), np. https://www.schrack.pl/sklep/wklad-mikropryzmat-przezr-95-limp003001.html

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam założoną folię szronioną , Na szybko nic innego nie znalazłem ,ale efekt mi całkiem pasuje .Miałem nawet  kilka pytań jakich świetlówek używam :) .
Oczywiście trzeba się liczyć z tym że trochę światła "zmarnujemy" ale jak raz mam dużo za mocną lampę  .
 


summary.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, mathom napisał:

Założyłem tą najsłabszą folię. Efektu nie widać na zdjęciach, bo jest bardzo subtelny, ale faktycznie jest bardziej miękko, nie ma ostrych cieni, są ciutkę mniejsze bliki i miejsca które były do tej pory w cieniu trochę się rozjaśniły.

Jedyne co znalazłem to płyty pryzmatyczne (mikropryzma), np. https://www.schrack.pl/sklep/wklad-mikropryzmat-przezr-95-limp003001.html

 Powinno bardzo szeroko rozpraszać światło - ja ma takie cudo w lampie błyskowej Canon Speedlite 580EX - jest zamontowane w lampie wyciąga się to z korpusu lampy i zamontowane jest czubkami pryzmatów w stronę żarówki w lampie. Dobrze że jest 95% przepuszczalności, czyli strata na świetle jest niewielka - nie wiadomo jak z widmem, trzeba by zrobić eksperyment. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ciekawe jak to będzie działąć. Doczytałeś może, czy np taka warstwa niezmienia długości fali światła, albo filtruje jakieś konkretne pasmo?


Brutto: akwarium 550 + sump 260l, start 20.12.2017. Filtracja: rollermat + skała + refugium, bez odpieniacza. Sprzęt: Akwarium 120x70x65h OW, sump 119x50x45h. Pompa Jebao DCP 10000,  Cyrkulacja 2x maxspect  XF-350, Jebao MW-22, Oświetlenie: philips Coral Care gen 1 v2 x 3szt.. Oświetlenie refugium Chinka LED.

Sól Fauna Marin Professional, dodatki AF, balling AF/CZDA. 50kg suchej skały Marco Rock's, nieco pukani.

Ryby i inne biegająco-pełzające: Ctenochaetus binotatus, 6x Pseudanthias squamipinnis, Zebrasoma flavescens, Lysmata amboinensis x 3, L. debelius, 4x Lysmata Seticaudata, 1x Neopetrolisthes oshimai, 2 kraby pustelniki Clibanarius africanus, jeżowiec Mespilla globulus, setki  slimaków turbo i columbelli, 1x  tectus, 1x strombus luhanus... Oraz kilka kg kiełży, równonogów, wężowideł i innego drobnego życia.

ce5058cc16516a9e06285a07538a7eb3u1610a14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Widziałem kiedyś lampę z "czymś" co lux rozprasza , niestety producent nie chciał zdradzić co to jest .Wyglądem przypominało tkaninę z żyłki .Lampa dawała równo rozłożone światło ,wrażenie podobne jak przy ledowych plafonach . 


summary.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.