Skocz do zawartości
Tomwar

Pierwsza solniczka 80l + sump

Rekomendowane odpowiedzi

No to masz pierwszą rozgwiazdę, asterine. Wyszła ze skały.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dziś mija 24 dzień od zalania zbiornika.

Świece po 12h 2h same niebieskie z UV później białe 8h i na koniec 2h niebieskie z UV 

Parametry wody testy Salifert:

No2 - 0,1

No3 - 100

KH - 11,2

Zasolenie 1.024

Bakterie na początku stosowałem Equo Bio Strart2, od 16.12 przeszedłem na bakterie Special Blend 

Mam pytanie odnośnie No3, do zalania zbiornika dostałem wodę ze sklepu z działających zbiorników z tym, że ta woda stała raczej około 24h bez mieszania, do zbiornika wsadziłem skałę zalałem przywiezioną wodą i na drugi dzień z czystej ciekawości zrobiłem test no3 i już na samym starcie pokazał 100 jak nie więcej, do dziś mi się utrzymuje takie wysokie no3, rozumie, że na starcie musiałem zawalić i nie sprawdziłem wody, którą zalewałem zbiornik, martwię się, że przez to te dojrzewanie będzie trwało wieki zanim uda mi się zbić no3.          Po pierwszym tygodniu pojawiły mi się okrzemki z czasem znikły skała zrobiła się biała, od wczoraj znowu zaczęły się pojawiać, kolejne dojrzewanie ? W skale i na piaski uzbierało się sporo syfu planuję podmianę wody, a przy okazji odessać syf, tylko ile 30% od razu czy 10% wystarczy ?

Życie w aqwa: dwie malutkie szczepki miękasów Pseudogorgonia, Sinularia Fluo obie się pompują i polipują dodatkowo 2 małe sps Policopory też daje rade i ma się jak na razie dobrze(wiem że nie powinno ich jeszcze być, ale dostałem wszystkie korale dostałem za free), prócz tego 4 wężowidła i jeden wieloszczet. 

 

1.jpg

4.jpg

2.jpg

Edytowane przez Tomwar (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Cykl azotowy nie skończył się, a w akwarium korale. Według Ciebie korale dają radę, ale to nie znaczy, że mają się dobrze. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem czy korale dają radę, ale jak by miały wylądować w WC (sps) to chyba lepiej jak są w zbiorniku.... 

Rozumie, że woda która na starcie miała ponad 100 no3 i stała długi czas bez cyrkulacji za jakiś dłuższy czas gdy zbiornik dojrzeje no3 spadnie do 0 i do tego czasu lać tylko Bakterie i żadnych podmian nie robić?  

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czy NO3 spadnie do zera to nie wiadomo, ale raczej na pewno powinno sporo spaść. Jak już masz tam te korale to lej bakterie, które powinny pomóc w obniżeniu NO3. Jak byś nie miał korali, to bym powiedział żeby nie robić podmianki, a tak to nie wiem bo się nie znam na tyle, żeby w takiej sytuacji podpowiadać.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No właśnie chciał bym zrobić podmiane ze względu na korale, a przy okazji może choć trochę by się No3 obniżylo i odessal bym syfu z piachu i skały. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Możesz spróbować z podmianą, bo korale i tak "miały popłynąć w WC" to wiele nie stracisz. Jedyne zagrożenie w tym momencie jak zrobisz podmianę, to może wystąpić wysyp glonów. Tak myślę.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Miejmy nadzieję,  że nie wysypią... 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość laszek

10% podmiany. Teoretycznie jeżeli no3 jest 100 spadnie do 90. Jeżeli do tego coś dalej będzie podnosiło no3 to w takim momencie podmiana moim zdaniem mija się z celem. Bakterie żeby zaskoczyło tak jak należy.

Wysłane z mojego LG-M200 przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Trochę czasu upłynęło od ostatniego postu i trochę się pozmieniało w zbiorniku choć nie wszystko jest tak jak bym chciał żeby było, zmieniło się tyle, że wskoczyła mała obsada 1 błazenek 1 ślimak Nassarius i 1 krabik czerwononogi z korali doszły jeszcze mała euphylia, pachyclavularia, rodactis, Zoa Fluo zielony wszystko to są małe szczepki.

Podmianki wody robię regularnie co tydzień, na początek wymieniłem 30l (23.12.2017) z powodu wysokiego no3 później (5.01.2018) 10l teraz w sobotę będę robił podmianę kolejne 10l, jutro jak będą dostępne w sklepie jadę zakupić filtr osmozy jak na razie robiłem podmiany z wody demiralizowanej. Cały czas walczę z okrzemkami myślę, że to jest wina wody której użyłem DTS miała 0,05 - 0,35, co do parametrów wody ostatnie testy robiłem 08.01.2018 Salifert

PH - 8.1

KH - 8.6

NO2 - 0 parząc od góry, od boku przy świetle dziennym bardzo delikatny niebieski kolor

NO3 - 50 :(

NH3 - 0

PO4 - 0,03

Ca - 450

Mg - 1350

Zasolenie 1,023

Używam bakterii Special Blend 10ml co tydzień od 16.12.2017, Nite Out II 10ml co drugi dzień od 23.12.2017, dołożyłem teraz do sumpa Sera Marin Silicate Clear 250g. na okrzemki oraz zakupiłem dziś Evoluttion aqua pure reff balls i wrzuciłem do sumpa 2 kulki. 

Czy przy takich parametrach jest możliwość żeby nadal utrzymywało się takie wysokie NO3 ? nie powinno już spadać ? Czy może częściej robić podmianę ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dla czego jeden błazenek, a nie parka? Tak samo ślimak nassarius jeden, a nie więcej? Jak masz miejsce w sumpie to daj do jakiegoś koszyka glony spaghetti i będzie małe refugium, powinno to pomóc w zbiciu NO3. Większych, częstszych podmian ja bym nie robił, akwarium kiedyś się ustabilizuje. NO3 50 to nie tragedia są na forum przykłady, że przy takim NO3 akwarium dobrze funkcjonuje.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem parametry są ok. Spadek no3 z 100 do 50 w miesiąc to niezły wynik. To świadczy o tym, że biologia funkcjonuje. Nie robił bym podmian jeszcze przez najbliższy miesiąc. Co do spagetti to naprawdę działają cuda. 

I narazie nie dokładaj korali. Jak masz ich mało to można przez miesiąc wykluczyć podmiany solanki. Jak będziesz dokladał korale to bedziesz zmuszony do podmian i biologia nigdy się nie ustabilizuje

Edytowane przez dla syna (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
36 minut temu, maciej01 napisał:

Dla czego jeden błazenek, a nie parka? Tak samo ślimak nassarius jeden, a nie więcej? Jak masz miejsce w sumpie to daj do jakiegoś koszyka glony spaghetti i będzie małe refugium, powinno to pomóc w zbiciu NO3. Większych, częstszych podmian ja bym nie robił, akwarium kiedyś się ustabilizuje. NO3 50 to nie tragedia są na forum przykłady, że przy takim NO3 akwarium dobrze funkcjonuje.

Były 2 jeden znikł i nie wiem czy padł a nocą go wieloszczety zjadły czy wyskoczył z aqwa i został gdzieś pod szafką z akwarium gdzie nie mam dojścia nigdzie indziej go nie widziałem, ślimaka planuję dołożyć żeby w piachu grzebał, tylko cały czas mi nie daje spokoju te no3 miejmy nadzieję, że w końcu zacznie spadać.....

Glony będę miał, tylko muszę pomyśleć jak to mądrze w sumie zrobić bo szafka taka mała, że będzie problem z zamontowaniem światła chyba że półkę wyjmę i podwieszę światło na górze.

Co myślicie o tych okrzemkach czy waszym zdaniem jest to wina wody czy po prostu aqwa dalej dojrzewa i takie cuda się będą działy ?

Na samym początku przeszły okrzemki i było cacy po podmianie 30l znowu wysypało, wyłączyłem światło na 2 dni i było super teraz jak świecę normalnie znowu wysypuje, dziś odessałem sporo razem z piachem wodę przelałem przez gaze i wróciła do baniaka.

31 minut temu, dla syna napisał:

Moim zdaniem parametry są ok. Spadek no3 z 100 do 50 w miesiąc to niezły wynik. To świadczy o tym, że biologia funkcjonuje. Nie robił bym podmian jeszcze przez najbliższy miesiąc. Co do spagetti to naprawdę działają cuda. 

I narazie nie dokładaj korali. Jak masz ich mało to można przez miesiąc wykluczyć podmiany solanki. Jak będziesz dokladał korale to bedziesz zmuszony do podmian i biologia nigdy się nie ustabilizuje

Czy rzeczywiście nie podmieniać wody ? zostawić tak jak jest i tylko lać bakterie ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak masz problem z okrzemkami to kup https://erybka.pl/product-pol-9303-Sera-Silicate-Clear-500-g.html. Podmianki rób jak do tej pory, takie jest moje zdanie. Ja DSB i refugium mam oświetlone modułami LED SMD takiego typu http://www.ledcenter.pl/shop_pro_856.html , prawdopodobnie taki sam.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak masz jeszcze stosunkowo małą obsadę koralowców twardych lps, sps to nie podmieniał bym wody przez kolejny miesiąc. Jedynie co to można by dodać 1ml jodu w kropelkach w celu jego podtrzymania raz na tydzień. A co do zasolenia to trochę masz za niskie. Ale jak widzisz zdania są różne. Każdy ma tam jakąś swoją metodę. 

Edytowane przez dla syna (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pytanie czy wynik zasolenia jest podany, mierzony w Density czy Specific Gravity? Bo jak w Density to wcale nie jest aż tak mocno za niskie zasolenie. Po co dawać jod, jak tam praktycznie nie ma masy koralowej? Wystarczą cotygodniowe podmianki i one uzupełnienią jod dla tych kilku szczepek korali.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
9 minut temu, maciej01 napisał:

Jak masz problem z okrzemkami to kup https://erybka.pl/product-pol-9303-Sera-Silicate-Clear-500-g.html. Podmianki rób jak do tej pory, takie jest moje zdanie. Ja DSB i refugium mam oświetlone modułami LED SMD takiego typu http://www.ledcenter.pl/shop_pro_856.html , prawdopodobnie taki sam.

kilka postów wyżej napisałem, że mam sera silicare clear i już jest w sumpie, teraz będę czekał na efekty, jutro będę kombinował z glonami, co do podmiany wody to zobaczę, może będę na razie robił rzadziej i może coś kulki podziałają i zacznie w końcu No3 spadać.

8 minut temu, maciej01 napisał:

Pytanie czy wynik zasolenia jest podany, mierzony w Density czy Specific Gravity? Bo jak w Density to wcale nie jest aż tak mocno za niskie zasolenie. Po co dawać jod, jak tam praktycznie nie ma masy koralowej? Wystarczą cotygodniowe podmianki i one uzupełnienią jod dla tych kilku szczepek korali.

Mierzona refraktometrem tym znanym większości z Ali.... :) 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
7 minut temu, maciej01 napisał:

Pytanie czy wynik zasolenia jest podany, mierzony w Density czy Specific Gravity? Bo jak w Density to wcale nie jest aż tak mocno za niskie zasolenie. Po co dawać jod, jak tam praktycznie nie ma masy koralowej? Wystarczą cotygodniowe podmianki i one uzupełnienią jod dla tych kilku szczepek korali.

Euphyllia jest wrażliwa jak jest niski poziom jodu, ktory stosunkowo szybko paruje. Wartość, którą podałem w dozowaniu ma na celu tylko utrzymanie stałej wartości jodu. Racja co do zasolenia, miałem na myśli jednostkę gravity. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jakoś przeoczyłem, że już masz sera sillcare. Ja bym robił dalej regularne cotygodniowe podmianki bo masz już tam jakieś życie. Podmianki można ograniczyć jak masz wysyp zielonych glonów, dino ale po co ograniczać jak jest podwyższone NO3 i okrzemki?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czyli lepiej nie przestawiać robić podmianek ? , nie mam wysypu glonów, a korali mam trochę... 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tu masz tabelkę zasolenia i odczytaj, porównaj z tym co masz na refraktometrze . Ja na temat podmian wyraziłem tylko swoje zadanie, a co zrobisz to już Twoja decyzja.post-14221-0-17989800-1430733230.jpg.c1df2345c5047df6498c1cb0929aac08.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
15 godzin temu, maciej01 napisał:

Tu masz tabelkę zasolenia i odczytaj, porównaj z tym co masz na refraktometrze . Ja na temat podmian wyraziłem tylko swoje zadanie, a co zrobisz to już Twoja decyzja.post-14221-0-17989800-1430733230.jpg.c1df2345c5047df6498c1cb0929aac08.jpg

Nie bardzo wiem jak mam to odczytać, na refraktometrze widzę to co pokazuje podziałka 1.023

Udało mi się dziś na szybko wymyślić mikro refugium z glonami w sumpie :) 

Mam nadzieję, że się sprawdzi :)

Użyłem plastikowego kotnika z siatką i żarówkę 4000K led.

wszystko mnie wyszło 14zł :) 

 

refungium.jpeg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z tego co wiem refraktometrem pokazuje zasolenie w Specific Gravity, a Ty masz 1.023 czyli za niskie o ile masz dobrze skalibrowany refraktometr. Porównaj to z tabelką, którą wstawiłem. Może Twój refraktometr pokazuje też PSU w %? Zasolenie powinno być w przedziale zaznaczonym na ciemniejszy niebieski kolor w tabelce. Takie małe refugium może być jak najbardziej, zawsze coś wspomoże.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

mało prawdopodobne żeby przy 1,023 były tak wysokie wskazania wapnia i magnezu. na pewno wskazanie zasolenia jest nieprzekłamane? 


Tisze jediesz dalsze budiesz

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.