Skocz do zawartości
kyle3

63l na Real Reef Rock

Rekomendowane odpowiedzi

hey,

ponieważ kompletowanie sprzętu zostało już wczoraj oficjalnie zakończone, też chciałbym pochwalić się pierwszymi zdjęciami mojego akwarium:)

Na ten moment wygląda to tak (z jednej i drugiej strony). Sorry za jakość zdjęć, ale niestety aparat nie przeżył ostatnich wakacji i jestem zdany tylko na telefon…

Akwarium zalane 28 października, widocznych oznak dojrzewania na razie praktycznie brak. Mam tylko mały problem ze zmętnieniem wody – najprawdopodobniej trochę przedawkowane Microbelift i w efekcie zakwit bakterii. Czekam aż sytuacja się ustabilizuje:)

Jeśli po zdjęciach widzicie, że coś powinienem poprawić (np. z rozstawieniem pomp), będę oczywiście wdzięczny za wszelkie uwagi :)

Co do wyposażenia, w skrócie wygląda to tak:

- szkło 60 x 30 x 35 (Opti, 6mm),

- 2 x Koralia Nano 900,

- FZN-3 (w koszykach na razie siporax + na wierzchu wata akwarystyczna),

- lampa Sirius Nano 45W, 15 diod 3W w konfiguracji: 5 x białe 20k super zimne, 8 x RoyalBlue (właściwości fluo), 2 x klasyczne niebieskie. Tu wielkie dzięki dla @CNA za wykonanie i za realizację – jak sam mi napisał – „jego chyba najbardziej indywidualnego projektu” (ze względu na to, że kaskada wisi na krótkim boku, trzeba było zrobić inny układ podpórek, tak żeby udało się wszystko ze sobą pogodzić). Lampa wygląda naprawdę elegancko i bardzo ładnie świeci.  

- skała Real Reef Rock,

- suchy piasek (chciałbym dosypać dopiero jak opanuję obecne zmętnienie, nawet jeśli miałoby wydłużyć dojrzewanie – wolę działać powoli :))

- sól Instant Ocean.

20171112_193533 (640x360).jpg

20171112_193558 (640x360).jpg

Edytowane przez kyle3 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli planujesz piach, to ja bym wsypała od razu, niech dojrzewa. Zmętnienie zejdzie pewnie szybciutko. 

Bardzo ładnie to wszystko wygląda. Powodzenia i happy reefing :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

no i fajnie :) , niech długo służy

BTW jeden z najbardziej indywidualnych projektów, ale chyba wyszło jak chciałeś ;)


 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki wszystkim! :) piasek na pewno będzie, juz jest kupiony, muszę tylko znaleźć troche czasu zeby go przepłukać

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jaki dokładnie piasek kupiłeś? Przepłucz go dobrze i wrzucaj do akwarium, nie ma co czekać.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak kupiłeś żywy piasek to go nie płucz;-)

Wysłane z mojego XT1650 przy użyciu Tapatalka


Akwa: 375l (1500x50x50), Sump 70l (70x40x40), Cyrkulacja: Jebao CP-55, Światło: QMaven 6600 + 2x80W, Ceramika, Piasek: 20kg

156005748a1c0dfed1d13c2debaa7203u1054a16

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

nie, nie, piasek jest suchy :) kupiłem ReeFlowers Pearl White Sand 1-1,5 mm. Jak tylko znajdę chwilę czasu, to biorę się za płukanie i wsypuję.

Jakbyście mogli mi jeszcze powiedzieć jedną rzecz odnośnie zakwitu bakterii - po poprzedniej dawce Microbelift mam zamgloną wodę i efekt na razie się utrzymuje, a teraz wypada już czas na kolejną tygodniową dawkę. Czy lać zgodnie z dawką polecaną na pudełku czy wstrzymać się do wyklarowania? Z góry dzięki!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A ile lejesz tych bakterii, do którego przedziału według tabeli stosujesz się?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Brałem dla przedziału do 57l, czyli powinno być dla 8 dnia 10ml (+25-50% dla wody słonej zgodnie z informacją na pudełku). Celowałem w ok. 15ml ale chyba przez pomyłkę wlałem ok. 20ml i pewnie stąd problem

a tak przy okazji to do akwarium wpadło dzisiaj trochę piasku (ok. 1,5 cm) :)

 

20171114_224424 (800x450).jpg

20171114_224502 (800x450).jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To dajesz tak jak jest napisane na butelce. Na tych poprzednich zdjęciach nie było widać aż tak dużego zmętnienia. Ja raczej stosował bym dalej bakterie według schematu zalecanego przez producenta, bo jednak startujesz na suchej skale i wtedy warto stosować bakterie. Może warto starać się nie przekraczać zalecanych dawek.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

dzięki! to doleję małą dawkę. dzisiejsze zmętnienie pewnie wynika też w sporej mierze z dosypania piasku. Oczywiście piasek był kilkakrotnie płukany, ale trochę pyłu pewnie zawsze zostało, a zdjęcia było zrobione chwilę po wsypaniu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzisiejsze zmętnienie to wiadomo, że od wsypania piasku. Do jutra powinno się wyklarować, a najpóźniej za dwa dni.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witaj.

Fajnie że masz czarne tło. Pompki dałbym na przeciw siebie. Jedną skierowaną ku tafli wody a drugą na skałę. Kaskada bardziej "buja " wodę na powierzchni. Podoba mi się skała. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@pawellb to niestety nie jest czarne tło... tylko raczej efekt zgaszonego światła w mieszkaniu w połączeniu ze zmętnieniem wody w akwarium i średnią jakością zdjęcia z telefonu :) akwarium jest ustawione na blacie i jest widoczne z trzech stron (tylko krótki bok z zawieszoną kaskadą jest ustawiony od ściany), więc tła żadnego nie ma

i dzięki za podpowiedź co do pompek. Spróbuję przestawić. Wiem już na pewno z doświadczenia, że jedna musi być koniecznie skierowana na powierzchnię, bo jak obniżyłem żeby przedmuchać skały to od razu zrobił mi się film bakteryjny i powierzchni. Podniesienie pompki wyżej szybko rozwiązało problem.

a tak ogólnie w ramach małej aktualizacji to na razie w akwarium w dalszym ciągu nic się nie dzieje - ciągle brak jakichkolwiek widocznych oznak dojrzewania. I niestety zmętnienie też nie za bardzo chce ustać. Jeden plus to na razie to, że zapach wody się poprawił ;) 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A wygląda jak czarne tło:). Przy takim tle osprzęt jest mało widoczny. Jeśli chodzi to 'śmieci" na tafli to ja troszkę przerobiłem dopływ do kaskady i jest ok. Tafla czyściutka. 

Dojrzewanie nastąpi i zmętnienie też zniknie. Wymieniaj często watę.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

mała aktualizacja - po ok. miesiącu od uruchomienia akwarium, zrobiłem dzisiaj pierwsze pomiary. Zacząłem od NO2 i NH4.

NO2 praktycznie niewykrywalne, natomiast NH4 wyszło w przedziale 0,15 - 0,25.

Niestety, zmętnienie wody w ogóle nie ustępuje. Akwarium cały czas wydaje się mocno "zadymione", więc na razie czekam dalej...

Nie widzę też jakichkolwiek wyraźnych oznak dojrzewania. Nie pojawiają się jeszcze żadne glony, generalnie wszystko wygląda tak samo jak na początku. Świecę na razie 1 godzina białego światła, 4 godziny niebieskiego.

Edytowane przez kyle3 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak byś wystartował na żywej skale to już od jakiegoś czasu wiedziałbyś oznaki rozpoczęcia dojrzewania, a tak pozostaje czekać.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

może zwiększ świecenie białym, to i coś co potrzebuje światła do życia się znajdzie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Też tak miałem jak dojrzewało. Wymienialem wate i zrobilem podmianke tak mi polecił kolega który serwisuje morszczyzne, pomogło

i swiecilem troche dluzej 

Edytowane przez mateusz010 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

dzięki!

tylko czy robiąc podmiankę nie zaburzę teraz procesu dojrzewania? jeśli miałoby to pomóc na wyklarowanie wody, mógłbym spróbować nawet jeśli dojrzewanie miałoby się wydłużyć...

co do światła, zacznę od dzisiaj świecić białym 2h dziennie (i z każdym tygodniem systematycznie +1 godzina)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość laszek

To bez znaczenia na przestrzeni kilku miesięcy. U mnie leci 5 miesiąc i dalej widzę efekty dojrzewania. Takie są efekty suchej skały inz tym trzeba się liczyć. Przy tym oświetlaniu wydłużasz cykl dojrzewania. Co ma wyskoczyć z glonów to wyskoczy. Po co tonsztucznie oszukiwać krótkim świeceniem?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ok, dzięki :) czyli spróbuje zrobić podmianke (ok. 10%) i wydłużam świecenie. I zobaczymy jak się rozwinie sytuacja :) 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak tam sytuacja po wydłużeniu świecenia, coś się zaczęło dziać?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.