Skocz do zawartości
kyle3

63l na Real Reef Rock

Rekomendowane odpowiedzi

Zrobiłem podmianke, wydłużyłem świecenie ale na razie nie ma wyraźnych efektów. Może co najwyżej zmętnienie minimalnie spadło (albo tylko tak sobie wmawiam żeby zaklinać rzeczywistosc ;)) 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witaj startowałem na tej samej skale ,zmętnienie utrzymywało się około miesiąca ( prawdopodobnie przedawkowałem bakterie) pomogła lampa UV 11W  po 16 h znaczna poprawa .

Lampa pracowała 3 dni zmętnienie znikło spokój do dzisiaj , więc jak masz możliwość to sprubój .

Pozdrawiam

Edytowane przez bonio61 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@bonio61 dzięki za info! Na razie chciałbym jeszcze zaczekać i pozwolić wodzie dojść do siebie bez dokładania dodatkowego sprzętu. Zobaczymy czy się uda... jak nie to będę musiał pomyśleć o lampie 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

5 Listopada zalałem 2 akwarium na skale rrr świece docelowo od początku dosc duże glony już mam i zielone szyby od paru dni zauważyłem że glony odpadają a nie które bieleją no2 cały czas wykrywalne na poziomie 0,05 miałem pare razy zmętnienie użyłem waty i po 2 dniach przeszło oczywiscie woda nie jest ekstra klarowna    

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zupełnie nic... glon tez się absolutnie żaden nie pojawia mimo wydłużonego świecenia. No nic, czekam dalej :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na suchych elementach dojrzewanie zaczyna się i trwa dłużej ale mamy już prawie dwa miechy i nic? Wysyp glonów jest? Jak woda? Daj aktualizację.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witaj jak masz zaprzyjaźnionego morszczaka ,może weź od niego wody na podmianę , i daj lampę .

Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Może spróbuje z ta woda w takim razie.... na razie totalnie nic się nie dzieje, nawet śladu glona. Zmętnienie na stałym poziomie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jakie masz parametry NH4, NO2, NO3 i PO4?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

hey. sorry, że tak się długo nie odzywałem, ale byłem na świątecznych wyjazdach :) testy zrobione i przyznam szczerze, że nie mam pojęcia, co się dzieje z tym akwarium...

NO2, NO3 i PO4 wychodzą właściwie newykrywalne (próbka zupełnie się na zabarwia). w przypadku NH4 próbka robi się mętna, ale nie nabiera wyraźnego koloru

brak też ciągle jakichkolwiek widocznych zmian w zbiorniku - ani śladu glonów, okrzemków itd. Bakterie stosuję Microbelift Special Blend zgodnie z dawkowaniem na opakowaniu.

czy dobrze rozumiem, że to wszystko znaczy, że pomimo upływu 2 miesięcy nie ruszyło jeszcze w ogóle dojrzewanie? Może spróbowałbym już w takim razie z podmianą części wody na wodę z działającego zbiornika? Ile litrów radzilibyście mi podmienić?

z góry dzięki za pomoc!

korzystając z okazji - najlepszego w Nowym Roku dla Was wszystkich (i Waszych podopiecznych w akwariach :))!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie chciałbym się za bardzo wymądrzać ale skąd ma być dojrzewanie, jeśli nie ma żadnych źródeł organicznych (do powstawania fosforanów czy azotanów).

Skała czyściutka organicznie, życia żadnego nie ma, więc co ma dojrzewać? Może wrzuć jakieś organizmy albo resztki np jedzenia to zapoczątkuje to proces biologiczny. W przeciwnym wypadku to ma prawie tak aseptycznie jak na bloku operacyjnym. Rozruszaj to. Daj bakteriom pożywkę.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Dnia 1.01.2018 o 15:15, kyle3 napisał:

Może spróbowałbym już w takim razie z podmianą części wody na wodę z działającego zbiornika? Ile litrów radzilibyście mi podmienić?

Załatw sobie nawet 50 % żywej wody. Tak jak napisał Nalesnik skąd skąd ma być dojrzewanie, jeśli nie ma żadnych źródeł organicznych. Dorzuć do tego ożywioną skałkę z jakimś koralem miękkim i będzie dojrzewanie. Pozdrawiam Roman.

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Daj garść żywego piasku z działającego akwarium od jakiegoś kolegi, do trochę żywej skały i powinno ruszyć.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na rrr jest trochę ususzonego/pomielonego życia. Baniak szybko dojrzewa. Ja akurat miałem pecha do rrr ale jako jedyny chyba z tego forum. Wiec bez obaw. 

Aaa brak efektu może już być efektem bezobjawowego dojrzewania. Puść do środka jakieś żyjątko. 

Edytowane przez dla syna (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

dzięki za wszystkie porady! :) udało mi się wczoraj zdobyć ze sklepu 40 litrów wody z działającego zbiornika i zrobiłem podmianę. Na pewno pomogło to na zakwit bakteryjny, bo klarowność wody się mocno poprawiła. Zrobię za kilka dni testy i jeśli parametry będą w miarę ok to spróbuję wpuścić jakiegoś ślimaka.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Parametry wody były dobre (znikł też zupełnie zakwit bakteryjny) więc w akwarium pojawił się pierwszy mieszkaniec - ślimak Tectus :) na razie wydaje się, że wszystko jest z nim ok, krąży powoli po skale. Jeśli nie będzie się działo nic niepokojącego, za tydzień dołączyłyby 2 kolejne ślimaki i krab.

Miałbym tylko do Was pytanie, czy powinienem podawać mu teraz jakiś pokarm? Wiem, że normalnie zjadałby glony, ale te się u mnie nie pojawiły na Real Reef Rock. Czy w tej sytuacji on znajdzie mimo wszystko na skale jakieś "mikro-życie" z procesu dojrzewania, które mu wystarczy?

Z góry dzięki za pomoc!

maciek.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ile godzin dziennie świecisz? Jak byś oświetlał docelowo 12 godzin to by na pewno jakieś glony urosły. Nigdy nie miałem takiej sytuacji, żeby ślimak trafił do akwarium w którym nie ma glonów. Może będzie zjadał osad ze skały?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Swiecę juz od dawna 12 godzin niebieskie, 10 godzin biale.

Słyszałem, że na Real Reef Rock dojrzewanie może być łagodne i wysyp glonów może się nie pojawić, stąd też docyzja (za radą w sklepie) żeby wprowadzić pierwszego ślimaka jak parametry wody były już dobre 

Edytowane przez kyle3 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ponieważ pierwszy Tectus dobrze sobie poradził w akwarium, w sobotę dołączyło do niego liczniejsze towarzystwo:

- 1 x Strombus,

- 1 x Nassarius,

- 1 x Tectus,

- 1 x krab pustelnik czerwononogi,

- 1 x krewetka czyszcząca.

Wydaje się, że wszyscy dobrze przetrwali aklimatyzację i krążą sobie po zbiorniku.

Zaczęły się też pojawiać widoczne zmiany na piasku - takie ciemniejsze, brązowawe plamy. Będę obserwował, w jaką stronę będzie się to rozwijać i czy to jakieś okrzemki, dino czy cyjano. Na razie jeszcze ciężko mi to stwierdzić, ale - jeśli dobrze zrozumiałem po długiej lekturze forum - wysyp wszelkich plag na początku funkcjonowania zbiornika jest i tak czymś raczej normalnym i nie trzeba podejmować żadnych nagłych kroków (jeśli byłoby inaczej - będę wdzięczny za sygnał i zacznę działać zgodnie z radami w innych tematach).

Skała jeszcze wydaje się czysta, ślimaki intensywnie ją zresztą polerują :)

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Akwarium ma kolejny tydzień, cała skromna obsada dobrze się trzyma (krewetka przeszła nawet z sukcesem wylinkę).

Wydaje mi się, że miałem początki dino na piasku, ale zareagowałem ograniczeniem świecenia na trzy dni i dolaniem bakterii. Bąbelki powietrza zniknęły, ale niestety piasek jest ciągle brudny (zbiera się na nim dużo zanieczyszczeń i jest brązowo - żółty). Nawet woda wydaje się zżółknięta. Codziennie wymieniam też watę w kaskadzie i jest brązowa (chociaż nie aż tak bardzo jak na początku).

Dzisiaj zrobiłem podmiankę 5 litrów, jutro zmierzę parametry i zobaczę jak wygląda sytuacja.

Czy mogę coś zrobić, żeby poprawić czystość na dnie? Wydaje mi się, że obieg wody tam jest, bo te początki dino wyraźnie falowały, ale zanieczyszczenia ciągle się zbierają. Mam nassariusa do przekopywania, ale niestety jest wyjątkowo mało aktywny.

Czy to jest kwestia poprawy cyrkulacji (jeśli tak, to czy chodzi o to, żeby podwiewała te zanieczyszczenia nie rozwiewając jednocześnie piasku)? Czy raczej potrzebuję np. większej ekipy czyszczącej? Z góry dzięki za podpowiedzi!  

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przy podmiankach odmulaj podłoże. Ja do swojego oczka wpuściłem babcie:). Piasek bielusi. Na początku troszkę szalała a teraz czasami kilka ziarenek sypnie na korale:)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Odmulanie podłoża to jedno ale poprawienie, zwiększenie cyrkulacji też na pewno pomoże.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki! Babka kopiąca by była bardzo ciekawa, tylko moje 63 litry to chyba trochę dla niej za mało, prawda? Czy są jakieś gatunki babek kopiących, które by się sprawdziły w takim mniejszym zbiorniku? 

Ja myślałem raczej do docelowej obsady o jakiejś mniejszej babce symbiotycznej (w parze z krewetką), ale z tego co czytałem one raczej nie przekopują piachu...

Czy ewentualnie zamiast babki kopiącej zwiększyć obsadę nassariusów? Teraz mam jednego, w dodatku od trzech dni nigdzie go nie widzę :/ mam nadzieję, że się jeszcze znajdzie bo wcześniej też nie był super aktywny... 

A co do cyrkulacji - spróbuję coś jeszcze zmienić w ustawieniu. Teraz mam 2 x Koralię Nano 900 (zawieszone po jednej na "krótkich" bokach akwarium). No i FZN-3 (też na "krótkim" boku). 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.