Skocz do zawartości
flcf

Świecenie przy dojrzewaniu zbiornika - teorię :)

Rekomendowane odpowiedzi

Jak powinno się świecić przy dojrzewaniu zbiornika? Od początku tak jak docelowo? Czy krócej? A jak z barwą światła - któraś bardziej wskazana? 

Ile w ogóle powinno trwać świecenie w dojrzałym zbiorniku z życiem? Jak to jest u Was? 

PS. w pierwszym przypadku dojrzewającego zbiornika oczywiście chodzi mi totalnie świeżego bez życia - sucha skała, piasek i świeża woda :)

Dzięki za podpowiedzi! 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam. Też jestem zainteresowany tematem bo wkrótce startuje i się zastanawiałem nad tym świeceniem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na suchej skale, suchym piasku i świeżej wodzie to bym świecił oszczędnie do 6 godzin max, bo co mam tam oświetlać? Ja startowałem na żywej skale, żywym piasku i świeżej wodzie, świeciłem od startu docelowo. W dojrzałym zbiorniku świecimy około 12 godzin.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość michalfa

Jak startowałem na żywej skale i żywym piasku to nie świeciłem nic, drugi start na suchej skale i suchym piasku też nic nie świeciłem. Po zakończeniu cyklu azotowego i wyzerowaniu parametrów odpaliłem lampę na docelowe ustawienia. Wszystko było ok, żadnych glonów, w moim przypadku wszystko ładnie zagrało.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli świeży zbiornik bez życia, czyli typowy start to raz że nie ma sensu długo świecić (szkoda prądu) a dwa światło przyspiesza procesy wzrostowe i namnażanie się glonów i innych organizmów.

Dlatego warto rozpocząć od kilku godzin i stopniowo wydłużać okres świecenia. Unikniesz wtedy gwałtownego rozrostu glonów, dino, cyjano itp., co i tak nie oznacza że go nie będzie. Jeśli chodzi o barwę światła to niebieskie zdecydowanie na początek i dodawanie systematycznie białego. Np. 6h niebieskie 2h białe 1 dnia i sukcesywne wydłużanie az dojdziesz do docelowych powiedzmy 12h niebieskie plus 8h białe. Cały proces możesz rozłożyć na 2-3 miesiące.

 

 


250L SPS, ATI sunpower 6x39, Schuran 150, Tunze 6095 + 7092, 2xRW8, Jebao WP 25

Poprzedni zbiornik 130L SPS/LPS http://nano-reef.pl/...225#entry375225

Obecnie 250L SPS/LPS http://nano-reef.pl/...097#entry416097

pppzm.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam,

przy pierwszym zbiorniku od razu świeciłem docelowo. Spowodowało to niesamowity wysyp glonów.

Siedem miesięcy rwałem ręcznie glony (wręcz miski).

Teoretycznie w tamtym okresie mogłem otworzyć restauracje chińską, nie wychodząc z domu ;-)

 

akwarium 2a.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dodatkowo ważna jest kwestia soli, na start nie może być zbyt "bogata" w mikro.

No i bardzo ważne jest lanie dobrych bakterii.


250L SPS, ATI sunpower 6x39, Schuran 150, Tunze 6095 + 7092, 2xRW8, Jebao WP 25

Poprzedni zbiornik 130L SPS/LPS http://nano-reef.pl/...225#entry375225

Obecnie 250L SPS/LPS http://nano-reef.pl/...097#entry416097

pppzm.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 minutę temu, grzegorz.k napisał:

Dodatkowo ważna jest kwestia soli, na start nie może być zbyt "bogata" w mikro.

No i bardzo ważne jest lanie dobrych bakterii.

a jakie bakterie polecasz? Ja stosuję narazie Aquaforest Bio S. (2 krople dziennie - bo to jest akwarium 160l w obiegu)

18 minut temu, Mozart napisał:

Witam,

przy pierwszym zbiorniku od razu świeciłem docelowo. Spowodowało to niesamowity wysyp glonów.

Siedem miesięcy rwałem ręcznie glony (wręcz miski).

Teoretycznie w tamtym okresie mogłem otworzyć restauracje chińską, nie wychodząc z domu ;-)

 

akwarium 2a.jpg

Powiem Ci, że rzeczywiście glonów miałeś na kilogramy :) Miałeś żywą skałę? czy suchą?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Lekka sucha skała (kiedyś żywa). W swojej strukturze posiadała ślady życia (muszle itp.). Prawdopodobnie była przygotowana przez sklep (była biała, bez zapachu). Mimo to, organika wewnątrz dała o sobie znać. Start zacząłem od szufli piachu i 30 l wody z działającego zbiornika. Nie lałem żadnych bakterii. Akwarium wyszło na prostą, co jednak trochę trwało. Metoda dla cierpliwych ;-)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A jak z odpieniaczem? Odrazu przy starcie czy po jakimś czasie dopiero?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
49 minut temu, cimek napisał:

A jak z odpieniaczem? Odrazu przy starcie czy po jakimś czasie dopiero?

Nie ma potrzeby od razu, wystarczy dobre natlenienie cyrkulatorem, a odpieniacz będzie wyrzucał mikro zwierzaki które są wyjątkowo cenne w okresie dojrzewania.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
6 godzin temu, flcf napisał:

a jakie bakterie polecasz? Ja stosuję narazie Aquaforest Bio S. (2 krople dziennie - bo to jest akwarium 160l w obiegu

Im więcej różnych szczepów bakterii tym lepiej. Ja po starterze lałem do baniaka  ProBioS,  Nitribiotic Bac. Essential, Microbe-lift spec. blend, NUTRAFIN CYCLE, wszystko na raz. Tylko trzeba obserwować zbiornik aby nie zrobić zakwitu bakterii.


 

48a8a9a6b8f4f4ee866d96cfdef63c4cu1641a14

6953777_Sygnaturarybki1.jpg

56_1245071123.gif

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
16 minut temu, waldek123blau napisał:

Im więcej różnych szczepów bakterii tym lepiej. Ja po starterze lałem do baniaka  ProBioS,  Nitribiotic Bac. Essential, Microbe-lift spec. blend, NUTRAFIN CYCLE, wszystko na raz. Tylko trzeba obserwować zbiornik aby nie zrobić zakwitu bakterii.

No popatrz :) Nie wiedziałem że można robić mix ;) - myślałem że trzeba się na coś zdecydować i tak działać ;) A są jakieś bakterie polecane szczególnie? :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Te co wymieniłem sam stosowałem. I je znam ale nie jest to jazda obowiązkowa. Można lać różne szczepy bakterii. Ważne aby te pożyteczne bakterie zasiedliły ci skałę, podłoże i wszystkie miejsca zastępując te niechciane.


 

48a8a9a6b8f4f4ee866d96cfdef63c4cu1641a14

6953777_Sygnaturarybki1.jpg

56_1245071123.gif

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość michalfa

Używałem różnych bakterii i zostałem przy Biogro.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zapomniałem jeszcze BioDigest,  są to sprawdzone bakterie i na dodatek b. często stosowane przez naszych forumowiczów


 

48a8a9a6b8f4f4ee866d96cfdef63c4cu1641a14

6953777_Sygnaturarybki1.jpg

56_1245071123.gif

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.