Skocz do zawartości
atgorscy

Dwa odpieniacze lub ......

Rekomendowane odpowiedzi

Mam problem i prośba o doradzenie
 
Mój odpieniacz DIY juz nie wyrabia z systemem i do tego pompa szawnkuje przez co jak mi się wydaje mam małe problemy ze stabilizacją systemu.
 
Nie ma na rynku niestety odpieniacza który wlezie do mojej niskiej szafki więc postanowiałem zakupić i władowac do akwarium (wiem to samo zło ) Tunze 9012 . No więc teraz mam pytanie na temat komory w sumpie po starym odpieniaczu 40x40 cm :
 
a: po naprawie pompy zostawić dwa odpieniacze i niech sobie razem działają w systemie ( podobno tak się robi przy dużych systemach a u mnie tylko 400L )
 
b: Wywalić stary odpieniacz i w komorze zrobić sobie refugium ( nic o tym nie wiem ale zawsze wyzwanie )
 
c: Wywalić stary odpieniacz i w komorze zrobić sobie DSB ( nic o tym nie wiem ale zawsze wyzwanie )
 
d: zakupić wywrotkę siporax i ładnie poukładać na całej powierzchni
 
e: inne fajne rozwiązanie 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja zrobił bym kolejny stopień filtracji zamiast bawić się w dwa odpieniacze. Do DSB woda musi wpływać górą i wypływać górą więc jak ta komora jest tak zrobiona to czemu nie. Daj piach a nad nim glon i masz refugium z dsb.


Akwarium 2020.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

do komory spływa woda z akwarium no i przelewa się górą do kolejnej 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a na jakiej pompie chodzi ten odpieniacz diy,jaką masz obsadę?


Moje akwarium

Szkło 124x55x50,sump,cyrkulacja 2x Tunze 6095,obieg Tunze Pompa Silence 1073.040 ,odpieniacz diy na pompie

Tunze - Hydrofoamer Silence 9420.040, oświetlenie led cree diy 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

AquaBee UP 2000/1 Skimmer 

 

Obsada

Siganus vulpinus 

Brzydal

2xAmphiprion ocellaris

Chrysiptera parasema

Paracanthurus hepatus

Lactoria cornuta 

kreweta czyszcząca , krabik i full slimaków 

LPS miękkie i kilka sps małych 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

odpieniacz z taką pompą dla takiej obsady powinien wystarczyć,chociaż nie wiem ile ta pompa pobiera powietrza


Moje akwarium

Szkło 124x55x50,sump,cyrkulacja 2x Tunze 6095,obieg Tunze Pompa Silence 1073.040 ,odpieniacz diy na pompie

Tunze - Hydrofoamer Silence 9420.040, oświetlenie led cree diy 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hej...Moj Schuran tez jest na tej pompie i w moim zbiorniku radzi sobie super,no ale ja mam moze 130 l wody w obiegu...


Zbiornik 75x80x29 cm. Deltec 600i DC, AI Hydra 26 HD, Maxspect Jump Gyre, polowka CP-25, Jecod 1200 DC...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sprobuj z wloknina filtracyjne na przegródki. Ktoś na forum tylko tak jedzie bez odpieniacza.

U mnie po tygodniu stosowania włókniny no3 spada z 1-2 do ledwo wykrywalnego i to przy sporym karmieniu. Po wyjęciu znowu rośnie.

Wysłane z mojego STV100-4 przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam Panie Tomaszu. Zachęcam do metody do metody DSB +refugium. Litrażowo mamy podobne zbiorniki. Ja postawiłem od samego początku na mocną filtrację tj DSB + refugium. Duża ilość skały plus bardzo mocny odpieniacz. Padło na bubble magus curve 7. Po wystartowaniu na żywej wodzie 100%. i zaszczepieniu bakterii beztlenowych. Czekałem na dojrzewanie, a tu nic. Po miesiącu nasypałem żywy piach, po paru dnia lekki brązowy nalot, który po dwóch dniach znikł. Odpieniacz od samego początku nie pracował, ile ja czasu spędziłem nad jego regulacją. Mimo wzorcowych parametrów. To odpieniacz wyżej, niżej, może sucha piana, może mokra. Po dziewięciu miesiącach, jak pływały ryby a korale śmiało sobie rosły. Życie ma się dobrze, to duże i małe. Fitoplankton robi świetną robotę. DSB sprawuje się znakomicie. Sprzedałem tego potwora. Moda na przewymiarowany odpieniacz w moim przypadku się nie sprawdził. Kupiłem Haqos 300. Który ponoć nadaje się do 150 l. Wniosek DSB + REFUGIUM , dużo skały. Mała obsada rybna. Cotygodniowa podmiana świeżej solanki i można na słabym odpieniaczu. Co do DSB I REFUGIUM odsyłam na Reefhub. pl     Świetną robotę wykonał nam kolega TESTER .Polecam. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

dzięki, własnie lektura u Testera mnie skłoniła do takiego rozwiązania :-) 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
17 minut temu, dewoitine.roman napisał:

Witam Panie Tomaszu. Zachęcam do metody do metody DSB +refugium. Litrażowo mamy podobne zbiorniki. Ja postawiłem od samego początku na mocną filtrację tj DSB + refugium. Duża ilość skały plus bardzo mocny odpieniacz. Padło na bubble magus curve 7. Po wystartowaniu na żywej wodzie 100%. i zaszczepieniu bakterii beztlenowych. Czekałem na dojrzewanie, a tu nic. Po miesiącu nasypałem żywy piach, po paru dnia lekki brązowy nalot, który po dwóch dniach znikł. Odpieniacz od samego początku nie pracował, ile ja czasu spędziłem nad jego regulacją. Mimo wzorcowych parametrów. To odpieniacz wyżej, niżej, może sucha piana, może mokra. Po dziewięciu miesiącach, jak pływały ryby a korale śmiało sobie rosły. Życie ma się dobrze, to duże i małe. Fitoplankton robi świetną robotę. DSB sprawuje się znakomicie. Sprzedałem tego potwora. Moda na przewymiarowany odpieniacz w moim przypadku się nie sprawdził. Kupiłem Haqos 300. Który ponoć nadaje się do 150 l. Wniosek DSB + REFUGIUM , dużo skały. Mała obsada rybna. Cotygodniowa podmiana świeżej solanki i można na słabym odpieniaczu. Co do DSB I REFUGIUM odsyłam na Reefhub. pl     Świetną robotę wykonał nam kolega TESTER .Polecam. 

na Twój litraż bubble magus curve 7 to żaden przewymiarowy potwór,patrząc na jego pobór powietrza to nawet za mały to Twojego litrażu


Moje akwarium

Szkło 124x55x50,sump,cyrkulacja 2x Tunze 6095,obieg Tunze Pompa Silence 1073.040 ,odpieniacz diy na pompie

Tunze - Hydrofoamer Silence 9420.040, oświetlenie led cree diy 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mój zbiornik nie jest nastawiony na same SPSy. Miękasy  LPSy to podstaa w moim akwarium. Jak można przeczytać w temacie autora tematu to Pan Tomasz napisał że ma w swoim akwarium korale miękkie LPSy i parę SPSów. Podobnie jak u mnie. Pozwoliłem sobie na opisanie mojego zbiornika ( litrażowo podobny ) w jaki sposób DSB + REFUGIUM wykonuje świetną robotę. Bubble Magus curve 7 to nie jest mistrzostwo świata. To i tak jego polecam. W moim przepadku się nie sprawdził. Wstawiłem cieniasa i jest dobrze. Powiedzenie że każdy zbiornik jest inny może mieć sens . Pozdrawiam Roman. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

dziękuje bardzo za pomoc i informacje, powalczę z DSB + REFUGIUM jak tylko pochłonę wiedzę z artykułów 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Strona o DSB  //reefhub.pl/dsb-powrot-do-natury/   Na Reef hub znajdziesz też o refugium czy Algae scrubber. Ja postaiłem na DSB I REFUGIUM. Podzenia.                             Anielska cierpliwość. Wymaga diabelskiej siły. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tu masz opis mojego DSB i Refugium może coś ci się przyda:

 


 

48a8a9a6b8f4f4ee866d96cfdef63c4cu1641a14

6953777_Sygnaturarybki1.jpg

56_1245071123.gif

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
10 godzin temu, mathom napisał:

Tyle że zanim DSB "zaskoczy" to minimum 6 miesiecy...

6 miejscy to chyba do pełnej wydajności. U mnie po miesiącu było już widać spadek no3.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.