Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Witam czy przy zakładaniu zbiornika woda może intensywniej pachnieć tak że wyczuwam od wejścia do mieszkania zapach sardynek :) nigdy nie byłem u nikogo kto ma akwarium morskie więc nie wiem czy panuje jakiś zapach od akwarium w mieszkaniu? zbiornik na 30 kg suchej skały plus żywy piasek. kiedy dodaje się absorbery do filtracji po jakim czasie? start zbiornika 19.11.2017 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

nie powinno byc nic czuć przynajmniej u ciebie dopiero jak ryby i korale beda ale to nie w całym mieszkaniu tylko po pochyleniu nad wodą no i napewno nie zapach sardynek :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Absorbery nie wcześniej niż po zakończeniu dojrzewania, żeby go sobie nie zaburzyć i nie wrzucić przedwcześnie ryb i korali. Lekki zapach może mieć piach, jeśli jest żywy. Mój też pachniał na początku, ale był to raczej zapach "morski" niż "sardynkowy". Poczekaj kilka dni, może przejdzie samo. Chyba, że skała coś oddaje do wody. Ale to też po jakimś czasie powinno ustąpić.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dobrze przygotowałeś skałę przed włożeniem? Tak jak @gryadam pisze. Skala oddaje, a nie tyle co oddaje co to co w niej zdechło zaczyna gnić. I z tąd zapaszek. Sprawdź NO2 i NH4, lej bakterie i czekaj. Jak smród zrobi się mocniejszy rób większe podmianki i czekaj na glony.


Akwarium 2020.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zapach powinnien być tylko wyczuwalny jak pochylisz się nad akwarium i nie powinno nic się czuć od wejścia do mieszkania tak jak napisał kolega azgar. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pojawił się u mnie zapach siarkowodoru po wlaniu kilkudziesięciu litrów wody i szufli piachu z działającego zbiornika. Przed dodaniem tego, zbiornik kręcił się w świeżej solance ze skałą przez tydzień (w sumie bez jakiegoś intensywnego zapachu).

Pamiętam, że wlałem tę wodę i piach w sobotę rano i wróciłem do domu w niedziele wieczorem. W tym czasie nikogo nie było w domu (okna pozamykane). Po otwarciu drzwi od razu udałem się do łazienki, bo myślałem, że wywaliło w mieszkaniu kanalizację ;-)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

 

41 minut temu, Mozart napisał:

Pojawił się u mnie zapach siarkowodoru po wlaniu kilkudziesięciu litrów wody i szufli piachu z działającego zbiornika.

wypłukałeś ten piach przed wsypaniem ? - i masz odpowiedź dlaczego

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
42 minuty temu, silvia napisał:

 

wypłukałeś ten piach przed wsypaniem ? - i masz odpowiedź dlaczego

Płukanie żywego piasku to coś nowego dla mnie.

Jeśli z założenia piasek jest "żywy" (w co wątpię po miesiącach w worku) to płukanie go w słodkeij wodzie wymyje część z tego, za co płacimy w żywym piasku. Jeśli płukać to lepiej kupić suchy piach.

Chyba, że moje rozumowanie jest całkiem błędne.


Brutto: akwarium 550 + sump 260l, start 20.12.2017. Filtracja: rollermat + skała + refugium, bez odpieniacza. Sprzęt: Akwarium 120x70x65h OW, sump 119x50x45h. Pompa Jebao DCP 10000,  Cyrkulacja 2x maxspect  XF-350, Jebao MW-22, Oświetlenie: philips Coral Care gen 1 v2 x 3szt.. Oświetlenie refugium Chinka LED.

Sól Fauna Marin Professional, dodatki AF, balling AF/CZDA. 50kg suchej skały Marco Rock's, nieco pukani.

Ryby i inne biegająco-pełzające: Ctenochaetus binotatus, 6x Pseudanthias squamipinnis, Zebrasoma flavescens, Lysmata amboinensis x 3, L. debelius, 4x Lysmata Seticaudata, 1x Neopetrolisthes oshimai, 2 kraby pustelniki Clibanarius africanus, jeżowiec Mespilla globulus, setki  slimaków turbo i columbelli, 1x  tectus, 1x strombus luhanus... Oraz kilka kg kiełży, równonogów, wężowideł i innego drobnego życia.

ce5058cc16516a9e06285a07538a7eb3u1610a14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
Teraz, katani napisał:

Płukanie żywego piasku to coś nowego dla mnie.

Jeśli z założenia piasek jest "żywy" (w co wątpię po miesiącach w worku) to płukanie go w słodkeij wodzie wymyje część z tego, za co płacimy w żywym piasku. Jeśli płukać to lepiej kupić suchy piach.

Chyba, że moje rozumowanie jest całkiem błędne.

źle zrozumiałeś moje słowa :) kolega wyraźnie napisał "szufli piachu z działającego zbiornika" a nie worka - w piachu ze zbiornika jest sporo śmieci - a płukanie miałem na myśli wodę ze zbiornika - nie kranówkę

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli warstwa piachu w poprzednim zbiorniku była gruba to na jej dnie pracowały bakterie beztlenowe wytwarzając właśnie związki siarki. Jak w dsb. Jak kolega zaaplikował taki piach do zbiornika, piasek oczywiście się wymieszał przy tej akcji, to nic dziwnego że zawaliło jak z kanalizy. Dobrze ze świeży zbiornik bo ryby mogły by tego nie przetrwać. 


Akwarium 2020.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
33 minuty temu, silvia napisał:

szufli piachu z działającego zbiornika

Racja, mój błąd. Ten akurat lepiej było przepłukac w wodzie z baniaka.


Brutto: akwarium 550 + sump 260l, start 20.12.2017. Filtracja: rollermat + skała + refugium, bez odpieniacza. Sprzęt: Akwarium 120x70x65h OW, sump 119x50x45h. Pompa Jebao DCP 10000,  Cyrkulacja 2x maxspect  XF-350, Jebao MW-22, Oświetlenie: philips Coral Care gen 1 v2 x 3szt.. Oświetlenie refugium Chinka LED.

Sól Fauna Marin Professional, dodatki AF, balling AF/CZDA. 50kg suchej skały Marco Rock's, nieco pukani.

Ryby i inne biegająco-pełzające: Ctenochaetus binotatus, 6x Pseudanthias squamipinnis, Zebrasoma flavescens, Lysmata amboinensis x 3, L. debelius, 4x Lysmata Seticaudata, 1x Neopetrolisthes oshimai, 2 kraby pustelniki Clibanarius africanus, jeżowiec Mespilla globulus, setki  slimaków turbo i columbelli, 1x  tectus, 1x strombus luhanus... Oraz kilka kg kiełży, równonogów, wężowideł i innego drobnego życia.

ce5058cc16516a9e06285a07538a7eb3u1610a14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja też żywego piasku nie płukałem  ale miałem z torby kupiony no i też taki suchy 2-5 mm ten płukałem , myślę że skała coś oddaje skałę po sklejeniu wrzuciłem do akwarium tylko ja obmyłem. albo mi sie wydaje albo dzis ten zapch był mniej intensywny .może dziś podmienię z 10% wody ,może przed tym zrobię jakieś testy

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
51 minut temu, Darek85 napisał:

Jeśli warstwa piachu w poprzednim zbiorniku była gruba to na jej dnie pracowały bakterie beztlenowe wytwarzając właśnie związki siarki. Jak w dsb. Jak kolega zaaplikował taki piach do zbiornika, piasek oczywiście się wymieszał przy tej akcji, to nic dziwnego że zawaliło jak z kanalizy. Dobrze ze świeży zbiornik bo ryby mogły by tego nie przetrwać. 

Dokładnie - szufla piachu z DSB z sumpa (Seafarm), do własnego DSB (także w sumpie). Ilość życia była przeogromna.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
8 godzin temu, Friiq napisał:

Ja też żywego piasku nie płukałem  ale miałem z torby kupiony no i też taki suchy 2-5 mm ten płukałem , myślę że skała coś oddaje skałę po sklejeniu wrzuciłem do akwarium tylko ja obmyłem. albo mi sie wydaje albo dzis ten zapch był mniej intensywny .może dziś podmienię z 10% wody ,może przed tym zrobię jakieś testy

Podmiana zawsze rozcięczy to co w wodzie siedzi. Skala musiała być słabo odgazowana. Spodziewaj się bujnego dojrzewania. Jeśli zapach nie jest bardzo uciążliwy to ja bym nic nie robił. Lej bakterie i czekaj. Broń boże nie wpuszczaj żadnego życia puki NO2 nie spadnie do zera.


Akwarium 2020.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A jakie bakterie leje kolega do baniaka ? Tak pytam , bo u mnie Special Blend  daje dłuższą chwile po aplikacji popalić po chałupie :) Ale to zupełni inny zapach niż sardynki ;) Pamiętam że jak startowałem na żywym piasku "z paczki" i suchej skale to też taki rybny zapach była kilka dni czuć w pokoju gdzie stało akwarium .

Edytowane przez Dawid1988 (wyświetl historię edycji)

1f355326e84366e85e37051b3a1b898cu1598a14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

COLOMBO BACTO takie kupiłem nie wiem czy te sa dobre ale zaczeło śmierdzieć zaczym zaczełem dodawać bakterie. Ten zapach już to nie rybny teraz taki bardziej w kanalize :) plus wapienie z tej skały .jak kupie testy to zobaczę jak to stoi 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Takie coś sie pojawiło jak wlałem samą wode i zasoliłem pare dni przed włożeniem skały nie wim co to za pierwotniaki czy cos?

1.jpg

tak wygląda zbiornik obecnie. pojawiły się wszędzie małe brązowe plamki

2.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Małe brązowe plamki to pewnie okrzemki.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.