Skocz do zawartości
Nik@

Coś mi zaczyna porastać skałę

Rekomendowane odpowiedzi

Ciężko zrobić fotkę, bo rośnie pod skałą. Z daleka myślałam ze to mały chiton, ale to jest nieruchome i takiej tkanki jest wiecej z tylu. Powyżej w prawo też wygląda, jakby zaczynała się tworzyć/odrastać. Chodzi o to szare na środku:

7iN6Twf.jpg

I zdjecie z lampą:

KdIBLb0.jpg

Pewnie to jakiś szkodnik, jak znam swoje szczęście do gratisów ;) Czy ktoś go rozpoznaje?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chodzi o to szare coś z jakby dużą ilością otworków to wygląda chyba na gąbki kolonijne. Jak nie zarosną za wiele to chyba nieszkodliwe.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mozliwe, ze gąbka, te skałke porasta kilka gatunków gąbki, ale takiej jeszcze nie widziałam. Oby to faktycznie byla ciekawa gąbka, a nie jakiś inwazyjny typek :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mi też to wygląda na gąbkę lub osłonicę. Patrzyłaś na reeflex.net?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To wygląda jak osłonice (tunicates)


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze nie patrzylam na reeflex, bo nie mialam pomysłu, gdzie zacząć. Myślałam, ze to jakiś "płożący" koralowiec. Jutro zerknę, teraz maluję sufit;)

Edit: w przerwie obejrzałam oslonice. Ze dwie może są odrobinę podobne. Chyba muszę poczekać, az mój gratis podrosnie, żeby próbować identyfikować. Skałę mam ze 3 miesiące, często ja oglądam, bo rośnie tam sobie maleńki małż i to coś pojawiło sie niedawno. Musiało odrosnąć z sladowych ilości tkanki, bo tydzień temu nie widziałam tego. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam to samo na szczepce z Bali.

Również obstawiam że to jakaś osłonica ( całkiem prawdopodobne że to Tunicate jak pisze alic3 ). Rośnie dość szybko i na chwilę obecną , na szczęście Acroporka wygrywa.

PK

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Paweł - trafiłeś w dziesiątkę.

PK

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Faktycznie, moze to bedzie ta:

https://pl.reeflex.net/tiere/9065_Botrylloides_perspicuus.htm

Albo sp.04

Zobaczymy, jak podrośnie, o ile pożyje jeszcze, bo jak inne osłonice "bardzo trudny w hodowli" :)

Fajnie, ta skałka na ktorej była swietej pamięci przepiekna dendronepththya obfituje w takie drobne niespodzianki. 

Oprocz oslonicy i gąbek takie cosie mi jeszcze z niej wyrosły:

cachMvG.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A to trochę jak sarco długopolipowy


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak, pewnie sarco. Wyrósł z placka tkanki 4-5 mm. Tylko tego zielonego ukwiałka jeszcze nie zidentyfikowalam. Byl jeden, podzielił się i są dwa okolo 1 cm (bez ramion) i nie rosną większe. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Miałem podobną osłonicę, przyszła że szczepką zoa. Niestety po jakimś czasie zaczęła zanikać, teraz już nic po niej nie zostało. Szkoda, bo ładnie wyglądała. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Może coś zostało jednak. Ja tę skałkę mam ze trzy miesiące i wcześniej jej tam nie było. Pojawiła się dopiero co. To filtrator, może dozowanie fito pomoże sie jej zregenerować?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dozuję fito od dłuższego czasu, w miejscu gdzie była osłonica jest tylko skała. Szkoda, środek miała intensywnie bordowy, całkiem ładnie się prezentowała. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
Tak, pewnie sarco. Wyrósł z placka tkanki 4-5 mm. Tylko tego zielonego ukwiałka jeszcze nie zidentyfikowalam. Byl jeden, podzielił się i są dwa okolo 1 cm (bez ramion) i nie rosną większe. 
Majano?

Wysłane z mojego LG-H815 przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
22 godziny temu, alic3 napisał:

To wygląda jak osłonice ()tunicates

Tunicata. Nie twórzmy nowomowy. Systematyka jest dosyć ścisłą nauką :)

Edytowane przez Leel00 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Możliwe, jeszcze ewentualnie Botrylloides perspicuus obstawiam. Mam nadzieję, ze urośnie i pokaze sie w pełnej krasie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Się przyznam - podpowiedź nie moja a @Maelen Ona ma oko i pamięć do takich rzeczy ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Maelen jest rewelacyjna w identyfikacji, zawsze trafia, wiec to jest pewnie dokładnie ten zwierz :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.