Skocz do zawartości
netmaniak

Start pierwszej solniczki

Rekomendowane odpowiedzi

Witam serdecznie

Na wstępie kila słów o sobie. Jestem z okolic Sieradza i od wielu lat hobbystycznie zajmuję się akwarystyką. Jako, ze zawsze celem było własne akwarium morskie nadszedł wreszcie czas na własne. Pierwsze akwarium z założenia ma być środowiskiem testowym, pozwalającym zdobyć doświadczenia. Nie zamierzam go na tym etapie eksponować w domu gdzie obecnie oko cieszy jeszcze duży słodki zbiornik z Dyskowcami. Początkowo skłaniałem się ku zakupowi gotowego działającego zbiornika typu ReefMax. Udało mi się obejrzeć kilka takich zbiorników wystawionych na sprzedaż ale w sumie stan życia w tych oferowanych zestawach zniechęcał do zakupu. Zacząłem więc robić inwentaryzację tego co już mam do założenia małej rafki. I tak okazało się że coś na start przecież się znajdzie to może warto wystartować od początku. 

Wypór padł na wyszperane na strychu akwarium 67x37x30 czyli c/a 70 l. Uznałem że to będzie dobry zbiornik na początek. Znalazła się pompa cyrkulacyjna o wydajności 1200 l, która kiedyś pracowała w sump-e. Ma nieco uszkodzony wirnik ale nadal dość wydajnie pracuje więc na początek do takiego małego zbiornika powinna wystarczyć, Grzałka z termostatem, i jakieś elementy hydrauliki również się znajdą. Osmoza również jest u mnie używana od lat, jakieś elementy od lamp T4 i T8 – pozwolą złożyć oświetlenie. (DIY to dla mnie również chleb powszedni - może nie zawsze umiem ale lubię :) )

Ze sprzętu brakowało mi w sumie jedynie odpieniacza, jakiegoś cyrkulatora i wkładu DI do RO

Drogą kupna nabyłem używany odpieniacz  BOYU WG-308 w komplecie z niewielkim cyrkulatorem .

Kolejnym etapem było dorobienie małego panelu filtracyjnego. Dla  bezpieczeństwa i maksymalnego uproszczenia konstrukcji panel został wklejony na krótszym boku akwarium. Po przymiarce odpieniacza i pompy ustaliłem ze panel będzie miał 10 cm szerokości i 3 komory również po około 10 cm każda. I tak powstał baniaczek o wymiarach 57x33x30 cm ( około 56L) z panelem na filtrację i sprzęt (12 L).

Na tym etapie można było już zalać testowo akwarium i uruchomić całość sprzętu w celu pierwszych testów działania sprzętu i panelu. Testy wypadły pomyślnie więc można iść dalej.

Z różnych internetowych sklepów dotarły niebawem:

  • dodatkowy wkład z DI do mojej osmozy,
  • Sól Red Sea Salt 4kg,
  • salimetr piasek koralowy blue treasure premium 5kg 0,5-1mm, 
  • siporax professional 1000ml

Po małej weryfikacji kosztów budowy lampy DIY, zasobów finansowych i ogłoszeń sprzętu używanego nabyłem lampę Zetlight 2431 ze sterownikiem ZN 1001 która chyba już była na forum w tym wątku kolegi ejerzyk:) moja również jest również uzupełniona o 2 świetlówki. Pewności nie mam ale wygląda, że to dokładnie ta sama lampa 

Można było już przystąpić do zalania i zasolenia zbiornika. Jako że sól miałem ale nie dotarł jeszcze Salimetr na początek zasolenia dokonałem wg wagi soli i litrażu akwarium. 
Zbiornik został zasolony wstępnie 29.10.2017 i pozostawiony do wymieszania bez podłoża i wkładów filtracyjnych.

Następnym krokiem było dodanie piasku w ilości około 2 cm i rozglądanie się za skałą. Pojawiło się w mojej okilicy kilka ogłoszeń dość atrakcyjnych cenowo ale ostatecznie zdecydowałem się na zakup ze sklepu. 
Po 2 dniach dotarł Salimetr i co się okazało że zasolenie znacznie odbiega od zakładanego. Krótka próba korygowania przekonała mnie, że coś jest nie tak albo z solą albo z wodą z RO albo z salimetrem. To że znacznie oszukuje temperaturę stwierdziłem od razu. Postanowiłem zostawić wodę tak jak jest i sprawdzić wskazania miernika. Umówiłem się do Koralomania.com w Łodzi na zakup skały i zabrałem ze sobą salimetr w celu weryfikacji wskazań. Co się okazało – oszukiwał znacznie i zasolenie wody według jego wskazań powodowało by znaczne przesolenie. Na szczęście zbiornik napełniony był jedynie w ¾ objętości więc dość szybko bez zbędnych strat mogłem skorygować zasolenie przed dołożeniem skały.
W Koralomani zakupiłem 3 dość duże kawałki skały (w sumie około 14 kg) i 2 kg żywego piasku prosto z działającego akwarium.
I tak 02.12.2017 podłoże z piasku koralowego i żywego oraz żywa skała wylądowały w zbiorniku . W filtrze znalazł się litr SIPORAX-u, działający odpieniacz, bakterie na start i wszystko ruszyło. 

Bezpośrednio po zalaniu zbiornik prezentował się tak: 

start.thumb.jpg.317d0a147f6678ecf233e66a0a3c61f9.jpg

Po około 24 godzinach woda się wyklarowała: 

dzien2.thumb.jpg.56251b522fed1cd59c32be5410e92c8b.jpg

To chyba tyle na starcie mojej przygody. Teraz pozostaje obserwować i się uczyć. 

będę wdzięczny za podpowiedzi w temacie :

Ile świecić podczas dojrzewania? - sterownik ma domyślny program w sumie na 12 godzin ustawiony (wschód, dzień, zachód, nocne i ciemność)

jak ułożyć skałę?  mam raczej duże kawałki, warto je kruszyć na mniejsze aby zbudować jakąś konstrukcje czy zostawić lepiej te większe? Nie bardzo mam koncepcję :(

Z pokorą czekam na wasze opinie, sugestie, uwagi i porady. 

 

 

skala1.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Cześć

Po pierwsze witamy w gronie POSOLONYCH :)

Jeśli chodzi o dojrzewanie to generalnie nawet nie trzeba świecić - ewentualnie trakcie oglądania akwarium :)

Ważne aby falowniki kręciły wodę, podawać bakterie + pożywkę, odpieniać wodę.

Niech cię nie skusi wprowadzanie ekipy czyszczącej, póki nie będziesz miał glonów na skale - więcej tu:

https://reefhub.pl/ekipa-czyszczaca/

Przez pierwszy miesiąc tylko to robić i ewentualnie nabywać wiedzę teoretyczną :)

Dobrze znaleźć jakiegoś akwarystę z Twojej okolicy co podpowie i pomoże.

 

montymick


Solarium V3

 

fc489c49e03bec218befb7372bfc324fu723a639

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Skałki stoją stabilnie ? czy trzymają się bo wbite w piasek - bo jak coś piasek wykopie to może być nieciekawie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Skałki stabilne ale oparte o tylną ścianę. Od startu podaje bakterie Stability Seachem. 

Na najbliższe tygodnie nie planuje  żadnych ruchów związanych z zasiedlaniem zbiornika. Tylko testy, obserwacja i doszkalanie. 

Dziś wyszło ze skały pierwsze żyjątkorozgwiazda1.thumb.jpg.7aae6133471fc12d16faa7bac366696e.jpg

rozgwiazda2.thumb.jpg.7d100d9dc47e634d895d04764ced7be3.jpg

Jeśli dobrze identyfikuje to Asterina? Wywalać? 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Asterina, wywalać bo lubi np wcinać zoanthusy.

Wysłane z mojego LG-H815 przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja asterin nigdy nie wywalałem, nie wywalam i nie widziałem żeby zjadały zoa. Na początku było ich więcej, a teraz to trzeba dobrze szukać, żeby je znaleźć. Na ich temat są różne opinie. Na temat oświetlenia w trakcie dojrzewania są różne szkoły. Nie świecić, zacząć świecić od 2-3 godzin i stopniowo co kilka dni, co tydzień zwiększać o godzinę, świecić od razu docelowo. Jaką szkołę wybierzesz to zależy tylko od Ciebie. Ja świeciłem docelowo od startu. Skałę może ustaw tak, te dwa kawałki po prawej połóż bardziej na płasko i rozsuń, a ten z lewej ustaw na nie, żeby powstała grota.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Cześć,

Na wstępie powodzenia na starcie! Jak mogę coś dorzucić, tak z własnego doświadczenia, to odsuń skałę od ścianek akwarium tak, żeby swobodnie wjechać czyścikiem. Ja nie odsunąłem i teraz żałuję :P Świeciłem też od razu na 100%, jak kolega maciej01.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hej,

powodzenia trzymam kciuki :)

z odsunięciem skałki też się zgadzam, o wiele łatwiej będzie Ci czyścić ewentualnie szybę. Ale nie wiem czy nie lepiej byłoby ją jakoś tak ułożyć żeby było więcej płaskich powierzchni, łatwiej wtedy jakieś korale ułożyć na tak ułożonej skale. Ja u siebie też kilka razy przestawiałem skałę i doszedłem do wniosku, że im więcej "tarasów" tym lepiej. Z mniejszych kawałków można różne ciekawe konstrukcje zrobić. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja także dwa razy startowałem i oba świeciłem docelowo za pierwszym razem tak jak ty używałem bakterii Stability i nie chciało ruszyć dopiero po smierdzielach sb ruszyło z kopyta

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
4 godziny temu, reek napisał:

Ja także dwa razy startowałem i oba świeciłem docelowo za pierwszym razem tak jak ty używałem bakterii Stability i nie chciało ruszyć dopiero po smierdzielach sb ruszyło z kopyta

A jak dlugo czekales na rozruch po Stability? Ja wlasnie zalalam 2 dni temu i na nich startuje z sucha skala i suchym piachem a i swieza solanka. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 godzinę temu, kasiazUK napisał:

A jak dlugo czekales na rozruch po Stability? Ja wlasnie zalalam 2 dni temu i na nich startuje z sucha skala i suchym piachem a i swieza solanka. 

Ja też się dołączam do pytania bo też startowałem na świeżej solance, suchym piachu i skałach i akwarium ma już 5 tygodni i nic nawet nie drgnęło! Jakbym go dziś zalał... z tym, że ja dolewałem bakterii Aquaforest.. dlatego jestem też ciekawy sb. 

Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Po około 7 tygodniach uznałem ze zmieniam bakterie bo no2 jak wychodzilo poza skale tak sie utrzymywało caly czas teraz przy 2 zbiorniku juz zapodalem special blenda i nite out II od razu widac ze cykl azotowy ruszyl po 4 tygodniach no2 0,1 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
11 godzin temu, flcf napisał:

Ja też się dołączam do pytania bo też startowałem na świeżej solance, suchym piachu i skałach i akwarium ma już 5 tygodni i nic nawet nie drgnęło! Jakbym go dziś zalał... z tym, że ja dolewałem bakterii Aquaforest.. dlatego jestem też ciekawy sb. 

Pozdrawiam

Co tam w tych bakteriach jest i na ile przyspieszają dojrzewanie to czasami zagadka. Ja lalem bakterie aquaforest i nic się nie działo przez ponad 4 tygodnie. Dołożylam gruzu do sumpa i dojrzewanie ruszyło jak z kopyta. Polecam dorzucić trochę gruzu :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witaj w "otchłani " oceanu:). Ja bym spróbował skalę ustawić tak jak na pierwszej fotce z tym że te po prawej odsuń od siebie i na nie połóż tą dużą.  Jeśli trzeba to śmiało oprzyj o tył. Nie przesadzajmy z tym dostępem do każdej części akwa. Szkoda że nie masz możliwości od kogoś,  choć kilka litrów "żywej " wody dostać. To pobudziłoby system:). A tak ogólnie to cierpliwości i spokoju.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
41 minut temu, Ceragl napisał:

Co tam w tych bakteriach jest i na ile przyspieszają dojrzewanie to czasami zagadka. Ja lalem bakterie aquaforest i nic się nie działo przez ponad 4 tygodnie. Dołożylam gruzu do sumpa i dojrzewanie ruszyło jak z kopyta. Polecam dorzucić trochę gruzu :)

No i ja mam dokładnie taką samą sytuację - ponad 4 tygodnie bakterie Aquaforest i dosłownie nic.. A jaki konkretnie gruz masz na myśli? Jakiś "żywy"? :) PS. ile go dołożyłeś do sumpa? 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Poprzednie akwarium rowniez startowałem na bakteriach Aqua forest. Aktualne na stability. Jeżeli fakt ze aktualnie NO3 wynosi 0 a wcześniej w poprzednim akwarium 30, zależy od bakterii, polecam stability. Chociaż wpływ na to może mieć dużo więcej czynnikow..

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Dziękuje za wszystkie uwagi. W akwa zmieniłem ustawienie skały i już nie planuje zmieniać :). Woda wydaje się czysta i klarowna, odpieniacz działa ale zupełnie nie ma piany, nie wiem czy to dobrze na tym etapie. Raczej nie ma chyba czego odpieniać. Powodowany Waszymi postami postanowiłem dziś przeprowadzić pierwsze testy: NO2 - 0, NO3 - 5, PH- 7,6. Glony które były na jednej ze skał wydają się byś żywsze więc mają się lepiej. Do teraz świeciłem tylko kilka godzin ale chyba zacznę normalnie. 

Czekam i obserwuje dalej.

Pozdrawiam 

ustawienie2.jpg.797e776236749c4e924b990dc4670705.jpg   

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja jednak bym zmienił ustawienie. Te skały co są jako podstawa to bym bardziej zsunął do siebie, żeby odsunąć je od bocznych szyb.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Koledzy mają rację ze skałą, pokombinuj jeszcze i może coś się uda lepszego ułożyć.  U siebie też popełniłem ten błąd i zbyt pionowo poukładalem.  Skutek- mało miejsca na koralowce,  a wierz mi będzie kusilo by dokupywac coraz więcej :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Rozłup te skały  na mniejsze kawałki i zrób jakąś fajną konstrukcję bo teraz wygląda to słabo . Poklej cx 5 i będzie cacy . Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Chyba tak właśnie będę zmuszony zrobić. Dzięki 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja bym nic nie przestawiał tylko dołożył jedną mniejszą skałę po lewej stronie na piasku. Dojdą korale a niektóre będą już na skałkach. Będzie super:).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Dnia 6.12.2017 o 13:56, flcf napisał:

No i ja mam dokładnie taką samą sytuację - ponad 4 tygodnie bakterie Aquaforest i dosłownie nic.. A jaki konkretnie gruz masz na myśli? Jakiś "żywy"? :) PS. ile go dołożyłeś do sumpa? 

Taki wrzuciłem:
https://erybka.pl/product-pol-4128-Gruz-koralowy.html

jakieś 3kg, większość wylądowała w sumpie, pare do głównego poszło, bo fajne kawałki przesłali, super nadające się na urozmaicenie konstrukcji. Więc możesz wziąć więcej i tak jak pisali koledzy zrobić z tego jakąś fajną konstrukcje :) 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

dobrze by było żeby z boku nie dotykały szyb, bo jak potem to wyczyścić? I problem z cyrkulacją

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.