Skocz do zawartości
Ivandrago

Pierwsza solniczka 96L

Rekomendowane odpowiedzi

Witam - mam na imię Łukasz i to będzie moja pierwsza solniczka . Czytam forum już od dłuższego czasu i to moje drugie podejscie - pierwsze staneło na planowaniu ale życie nie pozwoliło zrealizować. Zakładam temat w tym dziale bo to będzie pół relacja a pół 1001 pytań do :D Po długich negocjacjach z małżonką staneło na czymś małym i na początek niedrogim.  Akwarium 96  80x30x40 wysokie . Oświetlenie narazie jedna świetlówka ale powoli robię led Diy. Na forum się dowiedziałem że podczas dojrzewania śwaitło w zasadzie nie potrzebne.  Co do sprzętu to będę edytował post i dopisywał jak coś przybędzie lub coś uruchomię. 

Akwarium: 80x30x40

Skała : sucha skała około 12kg

Cyrkulacja : Hydra koralia nano 900 i tunze 6025 

Filtr : nano skimer w kaskadzie - oraz narazie wewnetrzny z ceramika

Start 20.12.2017 na bakteriach fluvala

 

Moje pierwsze pytanie to do takigo  litrażu ile skałki mogę dac by nie przesadzić ? jakieś 10 kg max ?  Mam ciężko coś ciekawego ułożyć :(

Drugie pytanie ile piasku bym potrzebował by zakryć dno  1-1,5 cm warstwa - czy 1-2 kilogramy będą za mało ?

 

fwarYPq.jpg?1

P.S. Co to jest ze skałką dostałem ?

Bz7M662.jpg?1

 

Edytowane przez Ivandrago
update (wyświetl historię edycji)

c90e5b4b8b8c21597fb16cfa818f8b37u1224a15

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co do oświetlenia w trakcie dojrzewania są różne szkoły. Nie świecić, świecić około 2-3 godzin i potem co tydzień, co kilka dni zwiększać o godzinę, świecić docelowo. Ja świeciłem docelowo, tylko że startowałem na żywej skale i żywym piasku. Tyle skały co tam masz starczy aż nadto. Kup worek piasku 4,5-5 kg, powinno wystarczyć. Skąd masz tą skałę?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przemeblowałem - zostawię jak jest teraz - jakieś 10 kg

maciej01 - Skałka z Ebay. 

Piasek kupować żywy ? Z czegoś musi się zacząć proces czy lepiej zwykły plus bakterie w butelce :D

Q37LWLn.jpg?1

 


c90e5b4b8b8c21597fb16cfa818f8b37u1224a15

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kup żywy piasek i bakterie.  Jak byś miał dostęp do wody z działającego zbiornika to też by przyspieszyło start. Plag nie ma co się obawiać na początku i tak coś się przytrafi;) zalewac ustawić cyrkulację na skale by wydmuchala syf i czekać, czekać czekać :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Teraz wygląda lepiej, a ten mały płaski kawałek skały na środku co leży na dnie, to wyjmij i znajdź mu inne miejsce bo i tak przysypiesz piaskiem. Według mnie piasek obojętnie jaki dasz bo i tak jest sucha skała, może żywy przyspieszy trochę dojrzewanie ale i tak będzie ono dłuższe niż start na żywej skale.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ja w podobnym litrażu i podobna ilością skały mam ok 2kg piasku grubość warstwy 1cm

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
6 godzin temu, Ivandrago napisał:

Przemeblowałem - zostawię jak jest teraz - jakieś 10 kg

maciej01 - Skałka z Ebay. 

Piasek kupować żywy ? Z czegoś musi się zacząć proces czy lepiej zwykły plus bakterie w butelce :D

Q37LWLn.jpg?1

 

widzę tam kilka płaskich kawałków - nie lepiej poszukać w sieci inspiracji i zrobić coś ciekawszego ?

np.

tank_shot_fts_by_logzor.jpg

albo

https://aquascapeideas.co/stylish-aquascape-reef-tank-gallery/best-25-reef-aquascaping-ideas-on-pinterest-aquascape-reef-tank-4/

czy wpisać w googlach : saltwater aquascape

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

silvia fajnie to wygląda . Ale ja swoja skałe tylko ustawiłem nie za bardzo wiem czym ją mogę kleić by ułożyć takie kompozycje jak na zdjeciu .

Jedyne co mam to silikon akwarystyczny a na forach i youtube widziałem jakies żele do skał rafowych i jakieś 2 składnikowe kleje :/

 


c90e5b4b8b8c21597fb16cfa818f8b37u1224a15

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z klejów do skały to AquaForest Stone Fix, kleiłem tym u siebie, mam jeszcze jakieś pół opakowania, jakbyś chciał, to odezwij się na priv, odsprzedam Ci po w miarę sensownej cenie. Albo Ceresit CX 15 lub CX 20.

Edytowane przez gryadam (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Aqua forest znalazłem na eBay ceresita nie mogę namierzyć.dzieki za propozycję ale więcej bym zapłacił za przesyłkę do UK niż za klej . Jaki kolor ma ten aqua forest ?


c90e5b4b8b8c21597fb16cfa818f8b37u1224a15

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Idz do marketu budowlanego i powinien być ceresit 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sprawdzę czy w UK dostanę Ceresit - będzie to bezpieczne dla życia w akwarium? Szukam białego piasku ale większość do marine tank wygląda różowo lub pomarańczowo. Czy taki może być ?
https://rover.ebay.com/rover/0/0/0?mpre=https%3A%2F%2Fwww.ebay.co.uk%2Fulk%2Fitm%2F162761325214


c90e5b4b8b8c21597fb16cfa818f8b37u1224a15

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak tylko na początku troszkę okrzemek wywali przez ceresit chyba ze ja pomoczysz w solance przed włozeniem, reeflowers ma biały piasek  (white sand)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

spokojnie możesz dolewac tylko pamiętaj, że  w slonej wodzie trzeba zwiększyć dawkę. Mogę polecić również Prodibio, pachną wyjątkowo :P

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jako że na razie nie ma mowy o sumpie to będzie kaskada z nano odpieniaczem i czete podmianki wody .

Mam dwie pompki cyrkulacyjne coralia 900 i tunze jakas wieksza ale nie pamietam modelu - jakiej firmy cyrkulacje polecacie - jak najcichszą - ta nano 900 jest niesłyszalna ale tunze troche brzeczy :/ 


c90e5b4b8b8c21597fb16cfa818f8b37u1224a15

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam też koralie nano 900 i jest praktycznie niesłyszalna. Może Tunze 6040 jest podobno bardzo cicha, do tego sterowalna https://reefbuilders.com/2014/12/16/tunze-nanostream-6040-review-features-packed-smallest-controllable-pump/

Edytowane przez maciej01 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wiem i napisałem, że mam i jest bezgłośna. Proponuję tak jak napisałem wcześniej Tunze 6040, a koralie w razie W możesz wykorzystać jako dodatkową cyrkulację.

Edytowane przez maciej01 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Oficjalny start 20.12.2017 default_biggrin.png
Troszke przebudowałem default_laugh.png
 
CzBR358.jpg
SIkTZHK.jpg
 
Jeszcze nie raz przebudujesz ;-)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam kolege solonego w UK. Co do kleju to Reefix. Cudo dziala natychmiast i trzyma mocniej niz sama skala. 

Co do bakterii to przejdz na Aquaforest lub Stability bo Fluvala sa slabe i czasem robia mleko. 

Na ebay masz sklep Aquacadabra i maja wszystko do morszczyzny a Ceresitu nie dostaniesz w UK. 

Pozdrawiam i powodzonka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Teraz skały wydają się być za blisko przedniej i bocznych szyb. Jest tak w rzeczywistości, czy to tylko złudzenie?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Teraz skały wydają się być za blisko przedniej i bocznych szyb. Jest tak w rzeczywistości, czy to tylko złudzenie?
To tylko złudzenie. Są bliżej tylnej niż przedniej szyby i z każdej strony jest miejsce na czyscik. .
Dziękuję Kasia , stability sachem bakeries już do mnie jadą ale pewnie dotrą po świętach a fluval to jedyne co znalazłem w pets at home. Znajomy mi polecił sklep parę mil od domu - pół ogrodowy a druga połowa akwarystyka morska. Jak zdążę to podjadę dziś po pracy zobaczyć co mają.

c90e5b4b8b8c21597fb16cfa818f8b37u1224a15

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Dnia 21.12.2017 o 06:44, Ivandrago napisał:

To tylko złudzenie. Są bliżej tylnej niż przedniej szyby i z każdej strony jest miejsce na czyscik. .
Dziękuję Kasia , stability sachem bakeries już do mnie jadą ale pewnie dotrą po świętach a fluval to jedyne co znalazłem w pets at home. Znajomy mi polecił sklep parę mil od domu - pół ogrodowy a druga połowa akwarystyka morska. Jak zdążę to podjadę dziś po pracy zobaczyć co mają.

:wacko: i blagam cie omijaj pets at home szerokim lukiem. Poszukaj lokalnie sklepu Maidenhead Aquatics. Maja sieci w kazdym miescie. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.