Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich serdecznie,

Od jakiegoś czasu poważnie myślałem żeby założyć małą solniczkę. Narazie potraktuję ją jako środowisko do nauki jeśli coś z tego wyjdzie to pojawią się rybki i korale :)

co już udało mi się zabrać:

akwarium 60x30x40

https://drive.google.com/file/d/1YHMdPSu8ZBLTB07HoEvN448UK2zb4JLM/view?usp=sharing

Dwa filtry

https://drive.google.com/file/d/1cUW3H_f6mAtL9mRnbhJqHyyDBSoDc4p3/view?usp=sharing

https://drive.google.com/file/d/1JxAuR7Sk9jaop1cIo90H-XZikUx1D1W7/view?usp=sharing

grzałkę

https://drive.google.com/file/d/1SA8Qyn3xZJzw67t5lg8_7kDWmZNtn5Qv/view?usp=sharing

falownik 

AQUAEL REEF CIRCULATOR 1000 POMPA FALOWNIK

sól

Aquarium Systems Instant Ocean 4kg - sól do akwari

żywy piasek

Żywy Piasek Bio-Activ Live Natural White 4,54 Kg

siporax i salimetrJ

To udało mi się skompletować. Plan miałem taki aby wsypać / wlać piasek i zalać posoloną wodą. Uruchomić falownik niech się miesza. Do tego zamontować oba filtry kaskadowe. Jeden tak jak jest ewentualnie dołożyć warstwę waty. Do drugiego nasypać Siporax. Mam również bakterie Stability ,niby nadają się do morskiego. Po kilku dniach dołożyć żywą skałę no i oczywiście lampę, której narazie nie mam i tu pytanie czy na początek wystarczy coś takiego:

https://erybka.pl/product-pol-12896-AquaEl-Decolight-Duo-Leddy-Tube-2x6-W.html

 

Czy taki plan ma szansę wypalić, proszę o krytykę i propozycje :)

Co do obsady to jeśli wogóle to ruszy planuję coś prostego typu 2 błazenki i ewentualnie jescze jedna inna rybka. Kilka najprostszych korali.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

witaj 

Skała, piasek, bakterie od razu razem,  żeby uniknąć opóźnienia dojrzewania.  Stability bakterie jak najbardziej ok,  tylko trzeba dawkę zwiększyć w morskim.  Aquael Ledy będą za słabe jak już dojdzie życie,  warto pomyśleć nad dodatkowym oświetleniem. Ewentualnie DIY,  na forum jest dużo super projektów.  Sam nimi świece ale obecnie za tą kasę zrobilbym sam. Mam wrażenie, że cyrkulacji będzie aż nadto,  zwłaszcza na początku.  Dwie kaskady śmiało starcza. Wraz z przyrostem koralowcow będziesz dokładal, ale pompę warto wsadzić na początku by odmuchala skałę 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pozostaje temat wody, czy taki najtańszy filtr RO za około 100 zł spełni swoje zadanie? Może udało by się załatwić wodę z działającego baniaka ze sklepu jednak mam ochotę zrobić wszystko sam od początku aby wiedzieć co jest rozpuszczone w wodzie. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Woda ze sklepu z pewnością przyspieszy start cyklu i ma mnóstwo bakterii itd. Równie dobrze garść piasku z działającego akwarium zrobi robotę.  Nie ma co obawiać się ewentualnych plag,  są one i tak nieuniknione.  Zawsze coś można przynieść ze szczepka.  Jak masz możliwości załatwienia wody z podmianki to bierz 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czy ktoś byłby w stanie wykonać mi lampę odpowiednią do tego litrarzu? Proszę o wiadomość priv 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ja mam 60x40x40 z czego 10cm panel i cyrkulacje mam 3tys i jeszcze pompa 1,2tys/l ta lampa jest mało na 30l a tam jest 72l wiec słabo z oswietleniem i filtracją

5 minut temu, infern1ty napisał:

Czy ktoś byłby w stanie wykonać mi lampę odpowiednią do tego litrarzu? Proszę o wiadomość priv 

lampe robi użytkownik CNA mi zrobił do kostki 40l 32w ale ta sama daje rade w 70l 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja także Ci polecam wodę z działającego zbiornika i garść piachu ;) Jak piszę koledzy - sam startowałem ze wszystkim sam od początku woda, sucha skała itp i akwarium ma za niedługo dwa miesiące... i nic... parametry jak w pierwszy dzień - nic nie drgnie - bez żadnych plag itp - to znaczy że jeszcze nawet nie zaczęło dojrzewać... teraz już eksperymentalnie czekam jeszcze ze dwa tygodnie co się stanie a później postaram się o jakąś wodę z podmianki i gruz koralowy do sumpa żeby zastartowało :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Postaram się zorganizować wodę ze zbiornika w sklepie :) tylko jak ją przewieźć? W bankach po wodzie z marketu to będzie 11 baniek :/ bo po 5 l sztuka :/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
5 minut temu, infern1ty napisał:

Postaram się zorganizować wodę ze zbiornika w sklepie :) tylko jak ją przewieźć? W bankach po wodzie z marketu to będzie 11 baniek :/ bo po 5 l sztuka :/

W razie czego moim zdaniem pomoże Ci każda ilość "szybciej wystartować" - ja na pewno nie będę podmieniał całości tylko trochę - ale to zawsze coś :) Ale oczywiście jakby Ci się udało całość to w ogóle luksus :)

 

Edytowane przez flcf (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
14 minut temu, flcf napisał:

Ja także Ci polecam wodę z działającego zbiornika i garść piachu ;) Jak piszę koledzy - sam startowałem ze wszystkim sam od początku woda, sucha skała itp i akwarium ma za niedługo dwa miesiące... i nic... parametry jak w pierwszy dzień - nic nie drgnie - bez żadnych plag itp - to znaczy że jeszcze nawet nie zaczęło dojrzewać... teraz już eksperymentalnie czekam jeszcze ze dwa tygodnie co się stanie a później postaram się o jakąś wodę z podmianki i gruz koralowy do sumpa żeby zastartowało :)

Zaskocze cie kolego. Wystartowalam 18 dni temu na suchej skale, suchym piasku i nowej solance. U mnie juz koncowka dojrzewania. Odpowiednie bakterie i „krewetkowy” start i smiga jak talala 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
12 minut temu, kasiazUK napisał:

Zaskocze cie kolego. Wystartowalam 18 dni temu na suchej skale, suchym piasku i nowej solance. U mnie juz koncowka dojrzewania. Odpowiednie bakterie i „krewetkowy” start i smiga jak talala 

No to serdecznie gratuluje :) Tez bym tak chciał i liczę na jakąś podpowiedź co i jak to będę bardzo bardzo wdzięczny! :) Chętnie skopiuję jeśli mogę Twój sposób i sprawdzę jak się u mnie sprawdzi :) Bo ja się modlę już o cokolwiek żeby się podziało :D 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
38 minut temu, flcf napisał:

No to serdecznie gratuluje :) Tez bym tak chciał i liczę na jakąś podpowiedź co i jak to będę bardzo bardzo wdzięczny! :) Chętnie skopiuję jeśli mogę Twój sposób i sprawdzę jak się u mnie sprawdzi :) Bo ja się modlę już o cokolwiek żeby się podziało :D 

Wrzuc krewetke taka jadalna na piasek na 72h. Po wyjeciu obserwuj Nh3 i NO2. Ja podawalam od poczatku tydzien Stability wedlug wskazan, pozniej AF Bio i NP pro, pozniej Fluval Starter wlalam sporo i 7 kulek Reef balance ale ze szybko sie rozpuscily pewnie przez szybki przeplyw w sumpie wiec dalej leje AF Pro Bio i NP Pro po 3 krople kazdego co rano. A i nie mocze rak w baniaku od dawna tyle co na poczatku cyrkulacje ustawialam. 

Mam nadzieje ze w koncu ci ruszy cos. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
8 godzin temu, infern1ty napisał:

Pozostaje temat wody, czy taki najtańszy filtr RO za około 100 zł spełni swoje zadanie? Może udało by się załatwić wodę z działającego baniaka ze sklepu jednak mam ochotę zrobić wszystko sam od początku aby wiedzieć co jest rozpuszczone w wodzie. 

Najtańszy filtr RO/DI spełni swoje zadanie, tylko musi być jeszcze DI-żywica. Jak nie potrafisz zrobić samemu lampy to do oświetlenia takiego akwarium wystarczy lampa T5 2x24W, lub może taka LED https://erybka.pl/product-pol-12270-Blau-Mini-Lumina-60.html. Można też szukać droższych lamp, ale pewnie ma być najtańsza? Lepiej dać dwa słabsze cyrkulatory, niż jeden mocny bo będzie łatwiej ustawić cyrkulację.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
6 godzin temu, infern1ty napisał:

Postaram się zorganizować wodę ze zbiornika w sklepie :) tylko jak ją przewieźć? W bankach po wodzie z marketu to będzie 11 baniek :/ bo po 5 l sztuka :/

W jakim mieście mieszkasz? Jak blisko Bielska-Białej to dam Ci bańki za free specjalne do wody. Mam na zbyciu 3szt po 20l

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za propozycję ale prawie 500 km mam do Ciebie :) zorientowałem się że można kupić takie banki po 20 l i więcej za grosze więc pewnie z tym sobie poradzę. Najpierw muszę zagadać z Panem ze sklepu :P

Co do lampy to fajna ta ledowa. 

Gdybym jednak zorganizował belkę na 2 świetlówki t5 to jakie zamontować aby uzyskać ciekawy efekt? 

Co do DIY to oglądalem jakiś film na YouTube i niby nie jest to skomplikowane ale nie mam talentu do lutowania więc raczej się nie podejmę :/

Jeszcze kwestia skały, czy kupić ja w internecie np z erybka.pl czy raczej szukać w sklepach lokalnych? 

 

znalazłem coś takiego 

https://led-byt.pl/pl/p/Podstawa-PCB-48W/1108

dopasowac ledy jakie się chce i resztę co tam trzeba i moze byc fajna lampka

Mam jeszcze jeden pomysł :)

Mianowicie wywiercić dwa otwory w akwarium i dokleić komin z PCV. Pierwszym otworem woda będzie się wlewała do komina i w dół do niewielkiego sumpa. Drugi otwór po przeciwnej stronie zbiornika jako powrót. Koszta wzrosną ale przyznam szczerze że zamontowałem te wszystkie filtry i grzałki na ściankach i nie wygląda to dobrze :/ 

Dlaczego PCV ? bo najprawdopodobniej bedę mógł go wykonać na zamówienie po minimalnych kosztach.

Możliwe, że uda mi się także zbudować stelaż metalowy, na którym postawię akwarium a na dole zrobiłbym namiastkę sumpa.

 

Edytowane przez infern1ty (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Proszę o weryfikację bo jestem w kropie. Byłem u człowieka od którego chciałem uzyskać wodę. Usłyszałem że tego nie poleca bo jest ona zbyt bogata i będę miał problemy z glonami. Tak samo sól instant ocean jest zbyt bogata i nie da się na niej wystartować. Także że na 54 l będę potrzebował około 5 litrów siporaxu więc te moje kaskady się nie nadają :/

Falownik, który kupiłem to żebym kupił drugi bo jeden będzie za mało. 

Piasek sypać dopiero jak akwarium dojrzeje i tylko suchy. Nigdy żywy na start :/

Trochę mi się pomieszalo 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
11 godzin temu, infern1ty napisał:

 

Mianowicie wywiercić dwa otwory w akwarium i dokleić komin z PCV. Pierwszym otworem woda będzie się wlewała do komina i w dół do niewielkiego sumpa. Drugi otwór po przeciwnej stronie zbiornika jako powrót. Koszta wzrosną ale przyznam szczerze że zamontowałem te wszystkie filtry i grzałki na ściankach i nie wygląda to dobrze :/ 

Dlaczego PCV ? bo najprawdopodobniej bedę mógł go wykonać na zamówienie po minimalnych kosztach.

 

 

Tu masz podobne rozwiązanie w fabrycznym zestawie 

Co do Twojego drugiego postu. Najczęściej startuje się na Instant Ocean, Red Sea Salt ale dużo ludzi startuje też na docelowej soli. Jak glony będą miały urosnąć to urosną i sól Cię przed tym nie uchroni. Poczytaj sobie wątki z akwarium o podobnym litrażu i zobacz ile tam mają siporaxu, na pewno nie pięć litrów, może coś około litra lub mniej. Na temat falowników pisałem wcześniej, że lepiej dwa słabsze niż jeden duży, mocny. Na dwóch lepiej ustawisz cyrkulację. Najpierw daj skały, a potem zasyp dno piaskiem, a wcześniej odessij syf z dna akwarium który wyleci ze skały. Piasek daj po 2-3 dniach od startu bo nie ma co czekać i żywy jak najbardziej nadaje się.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A ja tam zastartowalam na docelowej AF Reef Salt. Bogata i dobrze bo nie zamierzam zmienic w trakcie. Swiatlo tak samo. 11h docelowo i tyle od poczatku. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zmiana planów. Jednak stwierdziłem że estetyka jest ważna więc podziękowalem za dwa filtry kaskadowe. Oprócz wyglądu ten większy był bardzo głośny. Sumpa też nie wcisnę niestey. Dlatego pomysł jest aby zastosować filtr fzn - 3 lub jakiś kubełek. Tu prośba o polecenie jakiegoś, który nie będzie wraczal jak wirówka. 

Drugi problem to falownik. Był chyba za mocny bo wprowadzał całe akwarium w wibracje mimo że było zalane woda i położyłem pianki pod mocowanie. Czy ktoś poleci jakiś słabszy i cichy? 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
Dnia 20.12.2017 o 17:39, infern1ty napisał:

 sól instant ocean jest zbyt bogata i nie da się na niej wystartować.

Także że na 54 l będę potrzebował około 5 litrów siporaxu

Piasek sypać dopiero jak akwarium dojrzeje i tylko suchy. Nigdy żywy na start :/

 

da się (da się na każdej soli)

5l siporaxu do 54l ? wielkie LOL :)  komuś się "zapomniało przecinka" bo na 100l wody daje się (średnio) 1-2l siporaxu

sypac od razu

a w ogóle to zerknąć do działu dla początkujących - wszystko opisane po kilka razy

15 minut temu, infern1ty napisał:

 Był chyba za mocny bo wprowadzał całe akwarium w wibracje mimo że było zalane woda i położyłem pianki pod mocowanie.

znaczy co - wirnik źle wyważony ? oddaj/wymień skoro nowy

Dnia 20.12.2017 o 06:13, infern1ty napisał:

Dzięki za propozycję ale prawie 500 km mam do Ciebie :)

 

wpisz skąd jesteś - w profil - może "na drugiej ulicy" masz kogoś "ogarniętego"

a wracając do sprzętu .. zerknij po tematach z podobnym litrażem - kto co ma i co poleca

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Dnia 26.12.2017 o 09:19, silvia napisał:

 

Sprzęt zamówiony. Stanęło na fzn-3, lampa Led od poleconego kolegi z forum. Falownik zwróciłem i narazie zamówiłem chińczyka. 

Jak po weekendzie filtr i falownik dojadą to kupuje skałę i zalewamy :D

 

Jestem z Mrągowa :)

 

Jeszcze pytanie o skałe. Mam w okolicy sklep, który ma całkiem fajną skałę ale niestety jest też dużo aiptasi w całym zbiorniku. Czy warto takie coś brać (może uda się zbić cenę?) czy lepiej zamówić z erybka.pl? 

Edytowane przez infern1ty (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jakiej skały użyłeś, żywej czy suchej? Według mnie jest jej sporo za mało, ja bym dołożył co najmniej drugie tyle. Piasku masz sporo za dużo, przynajmniej tak wygląda na drugim zdjęciu. Na jakiej soli w końcu wystartowałeś?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Skała jest żywa . Kupiłem ją w sklepie w Olsztynie. Te dwa kawałki ważą 5,26 kg i mam zamiar dołożyć jeszcze kilka mniejszych. Co do piasku to tak wyszło na zdjęciu, średnio jest okolo 10-15 mm. Sól użyłem, tą którą miałem czyli Instant Ocean, bardzo ładnie się rozpuściła.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.