Skocz do zawartości
sky

Wieksze akwarium, pytania

Rekomendowane odpowiedzi

potrzebuje pomocy odnośnie wielkości komina i stelaża pod akwarium...

1. akwarium będzie miało wymiar 110x45x50h z kominem wewnętrznym, osobiście podoba mi się komin trójkątny, tylko że nigdy takowego nie miałem wcześniej i potrzebuje doradztwa jaki wymiar powinien mieć, moje wymagania:

a. spływ, rewizja, powrót,

b. mam dość duże ręce,

c. musi być później tak zrobione żeby nie było slychać chlupania wody, (bede spal 2 metry od niego, a nawet komar w 2gim pokoju mi przeszkadza ;])

 

2. Czy górna rama stelaża ma być prostokątna, czy w miejscu komina powinna być po "skosie" tak żeby się wszystkie przelotki zmieściły ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z własnego doświadczenia. głębokość akwarium minimum 50, ja teraz robię na 65. 50 jest za małe.

Na tych 45cm nie bedziesz miał miejsca.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Komin jak masz miejsce zrób zewnętrzny wygodniejszy w obsłudze, tą szerokość szkła również przemyśl

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

niestety szerokość akwarium nie będzie większa bo się nie da i tyle... tak samo z kominem...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To lepiej  zamiast 110 długości zrób 100 a te 10 cm poświęć na balkon zewnętrzny po całej długości boku. Nie zabierze miejsca w akwarium i będziesz miał lepszy dostęp. Chyba że akwarium masz tak ustawione że nie możesz poświęcić boku :)


ReefMax

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
9 godzin temu, sky napisał:

potrzebuje pomocy odnośnie wielkości komina i stelaża pod akwarium...

1. akwarium będzie miało wymiar 110x45x50h z kominem wewnętrznym, osobiście podoba mi się komin trójkątny, tylko że nigdy takowego nie miałem wcześniej i potrzebuje doradztwa jaki wymiar powinien mieć, moje wymagania:

a. spływ, rewizja, powrót,

b. mam dość duże ręce,

c. musi być później tak zrobione żeby nie było slychać chlupania wody, (bede spal 2 metry od niego, a nawet komar w 2gim pokoju mi przeszkadza ;])

 

2. Czy górna rama stelaża ma być prostokątna, czy w miejscu komina powinna być po "skosie" tak żeby się wszystkie przelotki zmieściły ?

ad.a - 32, 32, 25

ad.b-c - długość komina 30cm  (czyli standardowa długość grzebienia ) ,  szerokość min. 13cm ( też mam złodziejskie łapy :) )

ad.2 - to zależy gdzie planujesz komin - czy w rogu czy na środku boku i z jak grubego profilu rama będzie. Tu musisz sam sobie przeliczyć ( weź pod uwagę że nakrętki przelotek są dość szerokie - najlepiej najpierw kup przeloty to będziesz wiedział co i jak).

 

Michał


Solarium V3

 

fc489c49e03bec218befb7372bfc324fu723a639

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Będzie bardzo trudno wyciszyć takie akwarium w sypialni, dodatkowo wszystkie pompy i odpieniacz oraz cyrkulacja będą musiały być z górnej półki - bardzo drogie sprzęty bo inaczej nie pośpisz, ja mam 250 litrów w sypialni, z panelem filtracyjnym - wiele woda nie ma do spadania z grzebienia a i tak czasami coś tam chlupnie, dodatkowo odpieniacz syczy - i raczej nie mam na to rady, bąble powietrza tak mają, ważne by pompa nie buczała i nie wpadała w rezonans.

będzie ciężko i drogo :) wyciszyć taki zestaw.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

w sumie to mam nadzieje że nie będzie właśnie drogo, obecnie mam w akwarium pompe tunze silence 1073.020 i naprawde kompletnie jej nie słysze, odpieniacz i tak będzie chodził od 7 do 22, tak jak mam teraz ;]

oraz wymyśliłem sobie taki sump:sump.thumb.png.68dcee38ba1620b36d97c05c84a1d146.png

1. gąbka+ceramika

2. odpieniacz

3. siporax

4. siporax

5. pompa

ma być proste i funkcjonalne

 

myślicie że do akwarium 110x45x50h + taki sump tunze 1073.020 wystarczy ?

Edytowane przez sky (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W pierwszej przegrodzie powinien być odpieniacz i przelew górą. W drugiej siporax i przelew dołem. W trzeciej grzałka ew. jakiś węgiel  i przelew górą. Czwarta pompa obiegowa z dolewką. Jeśli wydłużysz supma o ok 10-15cm można dołożyć jeszcze jedna przegrodę przed pompą też z przelewem górnym i zrobić dsb. W tym przypadku co na rysunku w polach 3 i 4 bedzie zbierał sie syf. Za wąsko trochę do łatwego czyszczenia. 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, sky napisał:

odpieniacz i tak będzie chodził od 7 do 22

Witam Sky. W projekcie sumpa brak złoża na DSB i refugium ?. Dlaczego mnie to dziwi, bo chcesz wyłączać odpieniacz na noc  ?. W jakim celu ?. A może planujesz metodę Algae scrubber. Pozdrawiam Roman

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Źle policzylem. To co wyżej napisałem jest ok i nie trzeba wydłużać sumpa. Dsb też się zmiesci stosując sie do mojevo opisu. Sump jest stosunkowo wysoki i wymiar głębi wystarczajacy. Zastanów się nad dsb. Zobaczysz,  korale będą zadowolone jak coś skubną z toni wodnej. A dodatkowo nie bedzie problemów z no3 i po4

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

niestety ale dsb i refugium nie wchodzi w gre...

cały czas się zastanawiam nad wymiarami dla komina wewnętrzego trójkątnego...

jaką średnice zewnętrzną mają przelotki przez szybce 32 i 25 mm?

jakie przeloty przez szybe są lepsze klejone czy skręcane ?

Edytowane przez sky (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.