Skocz do zawartości
Hoom

Zakładam swoje pierwsze morskie akwarium

Rekomendowane odpowiedzi

Nie było żadnego odpieniacza, był tylko zwykły filtr który dodatkowo napowietrzał

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

właśnie dlatego pytam :P widziałem w jednym sklepie że stało podobne coś w osobnym zbiorniku - tylko z cyrkulacją (zero obiegu i odpieniacza) ale za to z plagą asterin i apitazji

1 minutę temu, Hoom napisał:

Nie było żadnego odpieniacza, był tylko zwykły filtr który dodatkowo napowietrzał

ja bym sobie darował - chyba że wiesz jak powinna wyglądać  "zdrowa" skała

albo ... poprosić żeby przy tobie zrobili testy wody :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Skaly były bardzo brzydkie i cholernie drogie 16£ za kilogram . Ta sucha skala podobna do Marco jest bardzo ładna i trzy razy tańsza . Za duże ryzyko za ta cenę 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie musisz kupować skały podobnej do Marco Rocks, jak bez problemu kupisz w UK skałę Marco Rocks. Chyba, że chcesz zaoszczędzić to co innego?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie no, nie wierzę, że w UK nie da się kupić dobrej żywej skały. Może poczytaj na necie jakieś ogłoszenia z okolocy kto jeszcze ma na sell live rock w kręcącym się zbiorniku? Albo idz do tego sklepu i rzeczywiście namów ich na wykonanie testów wody z baniaka ze skałą przy Tobie. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam. Jak zakładałem swój ocean to kupiłem 2/3 suchej i resztę dokładałem żywą "ładną". Piach żywy, woda że sklepowego akwarium. Odpieniacz, cyrkulacja, grzałka i oświetlenie. Już pierwszego dnia i w nocy coś żywego zacząłem obserwować. Z dnia na dzień coraz więcej. Była okrzemka i trochę zielonego glonu. Przy każdej okazji coś dokładałem(żywego) Krok po kroku robiło się coraz lepiej. Skoro życia przybywało to i parametry musiały być znośne. Zacząłem robić podmiany, zrobiłem testy i kupiłem pierwsze korale, ekipę sprzątającą i dwa krabiki.  Ja proponuję zostać przy tym co masz. Mi mówiono że to nie "pociągnie"a wyszło inaczej. Pozdrawiam.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Podałem dwa linki do sklepów. Są pierwsza klasa.  Zwłaszcza ten ze Stoke-on-Trent.  Napisz do niego na Facebooku. Koleś  (Andy) to naprawde skarbnica wiedzy.  Wiem że może daleko, ale napewno w tej okolicy się zaopatrzysz. 


fc7b09c75a95c36da7710b87010cb238u1236a1088.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Dnia 4.01.2018 o 06:45, Stani napisał:

 co Ci szkodzi ustawic skale ktora juz masz, zalac akwarium i wlaczyc "technike" z dobrym odpieniaczem na czele ? Moglbys tez zastosowac adsorber PO4.  Potem wystarczy czekac i wietrzyc pokoj. Nawet swiatla na poczatku nie musisz palic.

Jak pomyslisz, ze przez tyle lat nie miales morskiego, to te 3 kolejne miesiace moze tez wytrzymasz ? :scub:

Jednym z warunkow powodzenia jest brak jakichkolwiek zwierzat i korali, zebys mogl sobie dowolnie sterowac parametrami, zapoznajac sie z zawartoscia Forum (a to potrwa) :reading

No to jest nas dwóch ale chyba nas przegłosowali  :)

P


Takie tam 53L, 50x30x35, Koralia Nano, Tunze 9001,  kaskada HBL501, lampa LED, SPECTRA, 30W

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dodam jeszcze że już po kilku dniach będziesz widział czy jest szansa na powodzenie. Koniecznie bakterie i sprawdzaj zasolenie. Mało światła. Ja dałem żywy piach od początku. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kupilem marco Rocks 15 kg moze za dużo ale chce dużo skaly w akwarium . Dostawa za tydzień :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witaj Hoom. 

Ja rowniez z UK. Zerknij na moj zbiornik. Skala pierwsza klasa Marco Rock i za 22kg dalam 116f wiec nie ma tragedii. Skad jestes bo mam jeszcze jakies 6kg na zbyciu w pudle. Uwazaj na sklepy Maidenhead Aquatics. Maja dobre zaopatrzenie ale np z wiedza u nich kiepsko. Jak cos pisz!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

manchester 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sporo za daleko. Napewno odpusc sobie „zywa” zmarla skale bo sobie tylko problemu narobisz co wcale nie jest fajne z pierwszym zbiornikiem. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem jaka objętość będzie miało 15 kg Marco Rocks . Chce pociągnąć skale do samej prawie powierzchni wody . Kupiłem sobie wczoraj plastikowa kratkę pod skaly by był mniejszy nacisk na szybę . 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Teraz, Hoom napisał:

Nie wiem jaka objętość będzie miało 15 kg Marco Rocks . Chce pociągnąć skale do samej prawie powierzchni wody . Kupiłem sobie wczoraj plastikowa kratkę pod skaly by był mniejszy nacisk na szybę . 

Wiesz ze w kratce bedzie ci zalegal syf pod piaskiem. 15 kg to ciut mniej niz w moim szkle a mam szerokosc 90cm. Kup lepiej karimate i postaw pod szklem tzn akwarium a skale normalnie stawiaj na dnie i dopiero obsyp piachem. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Widzę że dokonałeś wyboru. Będę kibicował. Piasek wyspałem wcześniej bo pomaga w ustawieniu skały. Ewentualnie ochroni szklane dno przy jakimś stuknięciu. Trzymam kciuki. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
21 minut temu, Rafa0302 napisał:

Widzę że dokonałeś wyboru. Będę kibicował. Piasek wyspałem wcześniej bo pomaga w ustawieniu skały. Ewentualnie ochroni szklane dno przy jakimś stuknięciu. Trzymam kciuki. 

Problem w tym że bezpośrednio pod skałą ten piach nie jest dostatecznie przerabiany przez kopaczy piachu typu ślimaki itp, i tam po prostu zalega detrytus - dla tego @kasiazUK poleciła ci tą metodę z stawianiem skały na szkle. 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja opisuję swoje przykłady. Porowata skała opiera się o dno w kilku miejscach. Jeśli to nie będzie płaski kawał to "robale"będą wszędzie. Są jeszcze bakterie. Można napisać że przecież nikt nie stuknie skałą o dno. Są tacy którzy bez kratki nie ustawiają. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
4 godziny temu, Hoom napisał:

Nie wiem jaka objętość będzie miało 15 kg Marco Rocks . Chce pociągnąć skale do samej prawie powierzchni wody . Kupiłem sobie wczoraj plastikowa kratkę pod skaly by był mniejszy nacisk na szybę . 

nie dawaj kratki a lekko zeszlifuj "o chodnik" ostre krawędzie na podstawie skał (żeby zwiększyć powierzchnie styku/nacisku)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 minuty temu, silvia napisał:

nie dawaj kratki a lekko zeszlifuj "o chodnik" ostre krawędzie na podstawie skał (żeby zwiększyć powierzchnie styku/nacisku)

Marek ma rację. Wyobraź sobie co dzieje się między kratkami o wysokości 1 cm na 1,5 cm. Nic ci tam nie przekopie, tylko będzie się syf odkładał. Mierząc fosforany mierzymy je w wodzie = 0,02. Ale istnieje w naszych akwariach takie coś jak akumulacja fosforanów. Odkłada się ona w podłożu, w skale która została pokryta przez glony wapienne, Nazywane one są  ,,Depozyt fosforanowy"  Tak między innymi powstaje Syndrom Starego Akwarium. Warto sobie poczytać o tym syndromie, gdzie zalecają, broniąc się przed nim co dwa lata lub wcześniej. Zależy jak mocno jest obciążony życiem zbiornik. Wymianę podłoża. Mając kratkę pod skałami jak odessać piasek. Jak napisał Marek metoda chodnikowa to niezły patent. Brawo Panie Silva. Pozdrawiam. Roman.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam akwarium 50cm wysokości i będę kleił skaly by sięgały do samej góry . Rozumiem ze doradzacie mi ze mimo tej wysokości mam ja kłaść bez kratki . 

Druga sprawa dostałem od kolegi taki komputer nie mam pojęcia do czego on służy i jak go podłączyć . Wiem tylko ze brakuje mi do niego elektrody 

9FDC454D-B29B-40B7-A15E-B655C9FACDB0.jpeg

663D6CE1-F672-47F9-9F82-5DA53415397C.jpeg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To jest chyba sterownik do wavemakera. 


fc7b09c75a95c36da7710b87010cb238u1236a1088.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

komputer PH

http://www.h2oaquatics.co.uk/test-kits-and-controllers/aqua-medic-ph-control-set

 

" Aqua Medic pH computer może być wykorzystywany albo do precyzyjnego pomiaru wartości pH w akwarium, albo do kontroli pH wewnątrz komory Calciumreaktora. Histereza pracy może być regulowana w szerokim zakresie, zarówno w górę, jak i w dół - status jest zawsze przedstawiony za pomocą diody LED. Komputer może sterować pracą urządzeń o mocy do 500W. Sterownik jest umieszczony w dołączonej do zestawu wtyczce. Po wciśnięciu przycisku kalibracji, urządzenie automatycznie skalibruje się do elektrody. "

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jestem go wstanie zamontować poza  sambem bo do mojego samba już nic nie zamontuje 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

sampem / sumpem a nie "sambem" - możesz elektrodę "byle gdzie" umieścić - kwestia estetyki

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.