Skocz do zawartości
Nalesnick

Moje słone 400 l - v2

Rekomendowane odpowiedzi

takie głupie pytanie, czy czasami Marco Rocks to nie jest sucha skała ?? 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
3 minuty temu, Nalesnick napisał:

Niekoniecznie. Dlatego, że odpieniacz zaskoczył dopiero wczoraj i to tylko na chwile, Znów sobie teraz tylko napowietrza i miesza wode. Żadnej krzywdy jak na razie bakteriom nie zrobił. Pewnie jest ich ciągle za mało.

Ale nie ukrywam, że to w końcu pierwsza jakas konstruktywna rada. Przemysle to.

Odpieniacz odpienia Ci teraz tylko i wyłącznie bakterie które nie zdążą się nawet osiedlić. zamknięte koło, ty dolewasz a odpieniacz usuwa.

To może trwać całą wieczność :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 minuty temu, sky napisał:

takie głupie pytanie, czy czasami Marco Rocks to nie jest sucha skała ?? 

To zależy jak na to patrzeć. Jeśli czysto fizycznie to tak.

Ale jeśli jakby to powiedzieć, w nomenklaturze akwarystyki morskiej, to za suchą skałę uważa się żywą skałę pochodzącą z morza, później wysuszona i często potem poddawaną jakimś obróbkom chemicznym czy fizycznym - ale to już różnie bywa.

Sztuczna skała (mimo że z wyglądu jest jakby suchą skałą) to w akwarystyce morskiej nigdy nie była żywą skałą. Najczęściej nigdy nie widziała morza, wody morskiej. I tak jak np Marco Rock ta skała nie oddaje do wody nic, żadnych nutrientów, żadnej organiki. I dlatego start na sztucznej jest chyba troche inny.

2 minuty temu, elespero napisał:

Odpieniacz odpienia Ci teraz tylko i wyłącznie bakterie które nie zdążą się nawet osiedlić. zamknięte koło, ty dolewasz a odpieniacz usuwa.

To może trwać całą wieczność :D

Ale pisałem już, że on tylko miesza wodę. Praktycznie nic nie odpieniał. Wylał może z 5ml lekko zabarwionej wody, wczoraj, a bakterie wlewałem tydzien temu i dzisiaj. Więc raczej wniosek chybiony. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 minutę temu, Nalesnick napisał:

To zależy jak na to patrzeć. Jeśli czysto fizycznie to tak.

Ale jeśli jakby to powiedzieć, w nomenklaturze akwarystyki morskiej, to za suchą skałę uważa się żywą skałę pochodzącą z morza, później wysuszona i często potem poddawaną jakimś obróbkom chemicznym czy fizycznym - ale to już różnie bywa.

Sztuczna skała (mimo że z wyglądu jest jakby suchą skałą) to w akwarystyce morskiej nigdy nie była żywą skałą. Najczęściej nigdy nie widziała morza, wody morskiej. I tak jak np Marco Rock ta skała nie oddaje do wody nic, żadnych nutrientów, żadnej organiki. I dlatego start na sztucznej jest chyba troche inny.

Ale skała marco rock's widziała morze. Jest to sucha skala a nie sztuczna.

Tej skały nie produkują a wydobywają z obszarów gdzie była kiedyś rafa.

4 minuty temu, Nalesnick napisał:

 

Ale pisałem już, że on tylko miesza wodę. Praktycznie nic nie odpieniał. Wylał może z 5ml lekko zabarwionej wody, wczoraj, a bakterie wlewałem tydzien temu i dzisiaj. Więc raczej wniosek chybiony. 

Bakterie też potrzebowały czas aby się namnożyć. Rozumiesz?

On nie wywala od razu tego co wlejesz.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

U siebie zacząłem odpieniając tylko w dzień, bakterie można lać wieczorem i mają całą noc na "znalezienie domu" czyli zasiedlenie gdzieś na skałce, spioraxie czy czymkolwiek. W dodatku światło źle wpływa na bakterie, widać to podczas zakwitów bakteryjnych, gdzie z rana woda mleko, wieczorem po całym dniu świecenia prawie całkowicie przejrzysta, i następnego dnia od nowa. Najlepiej to w ogóle "bulbulator" wyłączyć na jakiś czas ;)

Przy następnym akwarium, jak będzie na skale na której nie ma co gnić, ruszę bez odpieniacza póki cykl się nie zamknie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 minutę temu, sky napisał:

znalazłem takie coś

http://www.marcorocks.com/blog/

i z tego co rozumiem to MR jest suchą, a nie sztuczną skałą, ale mogłem to źle zrozumieć...

Masz rację, to jest sucha skała, oczyszczona przez naturę z organiki. Leżała miliny lat zanim człowiek ją zaczął wydobywać.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
4 minuty temu, sky napisał:

znalazłem takie coś

http://www.marcorocks.com/blog/

i z tego co rozumiem to MR jest suchą, a nie sztuczną skałą, ale mogłem to źle zrozumieć...

Tak jak wspomniałem. Marco rocks jest bliżej sztucznej skały niż żywej jeśli chodzi o jej właściwości. Rzeczywiście, tak jak napisał elespero - jest to skała naturalna, sucha, które została uzyskane z prehistorycznych mórz koralowych. Prehistorycznych. Organika już dawno tam skamieniała. Skała jest biologicznie jałowa. Dlatego bliżej jej ze swoimi właściwościami do skały sztucznej.

A odpieniacz już wyłączam. ;) Pomimo, że praktycznie do wczoraj i tak nic nie wypieniał. 

Edytowane przez Nalesnick (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

U mnie odpieniacz będzie włączony non stop :rolleyes:

Tlen jest bardzo ważnym elementem w procesie nitryfikacji.


Aktualnie AquaMedic Yasha. Wkrótce przesiadka na 40x40x30.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
4 minuty temu, Marti701 napisał:

U mnie odpieniacz będzie włączony non stop :rolleyes:

Tlen jest bardzo ważnym elementem w procesie nitryfikacji.

hmm.. ruch tafli wody w zupełności wystarcza.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Więc bąbelki będą wspomagać :lol:

U mnie tak samo nic nie odpienia, więc bakterii nie wywali do kubka.


Aktualnie AquaMedic Yasha. Wkrótce przesiadka na 40x40x30.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ruch tafli wody bez zalegającego na niej filmu starczy. Do tego dochodzi ruch w sumpie i sporo innego drobnego np. po rurce rewizji. Mozna też dołożyć brzęczyk w razie co, ale jak nie trzeba to po co :)

 

A no i wietrzenie pokoju! Ale to nawet z odpieniaczem xd

Edytowane przez jedikk1 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzień 18

Woda się kręci, odpieniacz leciutko napowietrza, nic nie wypienia

Dodaje codzienne Easybooster1 - 2 ml

Rybcie ochoczo pobierają pokarm

Testy

NO2 - 0,02

NO3 - 0,10

PO4 - 0,05

 

Dnia 16 uruchomiłem dodatkowo Reef Interests All In One Biopellets XL - 1 l 

Chyba to by było na tyle. Skoro są azotyny to chyba proces nitryfikacji sie rozkręca

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Skoro jest NO2, to pewnie jest amoniak. Robiłeś test?

 

 


Aktualnie AquaMedic Yasha. Wkrótce przesiadka na 40x40x30.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Szkoda. Byłem ciekaw, bo startujemy na tej samej skale. Moim zdaniem dopiero zaczyna się dojrzewanie w twoim akwarium, więc życzę by przebiegło spokojnie i bez plag egipskich :D

 

 

 


Aktualnie AquaMedic Yasha. Wkrótce przesiadka na 40x40x30.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Dnia 2.03.2018 o 15:37, katani napisał:

Ten sam odpieniacz nasyca wodę CO2. W domu masz nawet 25 razy wyższe stężenie CO2 niż na świeżym powietrzu. I to CO2 tłoczysz do wody. Poszukaj na forum relacji ludzi, którzy podłączali dopływ powietrza z zewnątrz lub stosują filtry CO2. Zobaczysz wtedy co ma wpływ na pH. A nie natlenienie. Laszek montował filtr, kilka osób ostatnio o tym pisało.

Wszystko prawie się zgadza. Faktycznie tłoczy się też CO2 ale skoro system ma być oparty na odpieniaczu to może dobrze żeby system stabilizował się (pH) od razu z włączonym odpieniaczem, który mimo wszystko miesza i napowietrza wodę co przy życiu które aktualnie jest w baniaku wydaje się być potrzebne, tym bardziej że jak zostało ustalone przy procesie dojrzewania tlen będzie niezbędny. Stężenie 25x większe to są zupełnie skrajne choć pewnie zdarzające się przypadki. Grubo ponad 8000 ppm CO2 zaczyna być szkodliwe dla zdrowia ludzkiego. Dlatego nie przyszło mi do głowy, żeby ktoś kto posiada mała rafkę trzymał zaklejone kratki wentylacyjne, a okna "utkane" owatą/filcem lub czymś podobny w celu np. oszczędzania ciepła. Z własnego doświadczenia powiem że okno w pokoju z baniakiem niezależnie od pory roku mam rozszczelnione.

Dnia 2.03.2018 o 16:11, sopel_13 napisał:

Różnica jest i to OLBRZYMIA to doskonale wiem. Nie próbuję porównywać tych akwariów!

Cieszę się że z kolegą @katani można podyskutować o konkretach bo z "kolegą" @sopel_13 już nie :( sorry @Nalesnick za zaśmiecanie tego tematu...

Problem jest taki że mając doświadczenia tylko ze słodkowodnego zadajesz pytanie typu "czy to potrzebne? czy może jakaś Twoja wyimaginowana fanaberia?", trochę pokory...

Dnia 2.03.2018 o 16:11, sopel_13 napisał:

... Przeczytaj może ze zrozumieniem o co mi chodziło, chyba że mam jakoś w inny sposób dla Ciebie przetłumaczyć.

Wybieram "inny sposób przetłumaczyć".

Dnia 2.03.2018 o 16:11, sopel_13 napisał:

A ReefHub czytam i śledzę zawsze na bieżąco.

No i to się chwali! Sam tak robię, oby tak dalej i powodzenia...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 godzinę temu, RaLe napisał:

 sorry @Nalesnick za zaśmiecanie tego tematu...

Ja żadnej dyskusji nie uważam za zaśmiecanie. Każde info może się przydać, nawet to na pierwszy rzut oka wyglądające jak zwykły trolling.

Co nieco akwarystyki morskiej liznąłem dlatego nie przejmuję się taką krytyką bez uzasadnienia. A uzasadnioną staram się brać pod uwagę. Pomysł mam taki a nie inny bo jest wynikiem jakichś przemyśleń. 

Co do testów na amoniak. Może i by się przydały ale zakładam, że jak jest amoniak to i zaraz jest azotyn więc stwierdziłem, ze testy na azotyny mi wystarczą.

A jedzenie dla imperatora chyba lekko ograniczę bo to ryba z gatunku tych, ze ile by jej nie dać tyle zje. A jednak system dopiero rusza więc nie chce go przeciążać.

Odpieniacz, mimo że ustawiony praktycznie na dotlenianie, to zaczyna lekką pianę produkować. Chyba jednak powoli go przestawię na lekkie wypienianie.

W końcu bakterie nitryfikacyjne mają siedzieć w skale a nie w wodzie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Mierzysz fosforany i azotany? - nie czytałem od początku, trochę dużo tekstu. Interesuje mnie czy MarcoRocs puszcza jakieś PO4 bo przy tej obsadzie raczej jeżeli się pojawią to tylko ze skały.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Mam też MarcoRocks i co ciekawe nawet jej nie wypłukałem przed zalaniem. Co oczywiście spowodowało że miałem pył na tafli wody. I po za tym nic się nie zmieniło. Jakoś Po4 mi nie podniosło. A naczytałem się że ludzie ją moczą w RO...

Po4 może być z pokarmu...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
14 minut temu, Stefan85 napisał:

Mierzysz fosforany i azotany? - nie czytałem od początku, trochę dużo tekstu. Interesuje mnie czy MarcoRocs puszcza jakieś PO4 bo przy tej obsadzie raczej jeżeli się pojawią to tylko ze skały.

U mnie po 2 miesiącach od uruchomienia, przy karmieniu 1 mrożona kostka co 2-3 dni mam fosforany 0.00 (mała hanka). Więc skała raczej nie puszcza, a jeśli już to może wyłącznie na początku.

9 minut temu, fresz33 napisał:

Mam też MarcoRocks i co ciekawe nawet jej nie wypłukałem przed zalaniem. Co oczywiście spowodowało że miałem pył na tafli wody. I po za tym nic się nie zmieniło. Jakoś Po4 mi nie podniosło. A naczytałem się że ludzie ją moczą w RO...

Po4 może być z pokarmu...

U mnie też skała ze sklepu --> klejenie --> wodowanie.


Brutto: akwarium 550 + sump 260l, start 20.12.2017. Filtracja: rollermat + skała + refugium, bez odpieniacza. Sprzęt: Akwarium 120x70x65h OW, sump 119x50x45h. Pompa Jebao DCP 10000,  Cyrkulacja 2x maxspect  XF-350, Jebao MW-22, Oświetlenie: philips Coral Care gen 1 v2 x 3szt.. Oświetlenie refugium Chinka LED.

Sól Fauna Marin Professional, dodatki AF, balling AF/CZDA. 50kg suchej skały Marco Rock's, nieco pukani.

Ryby i inne biegająco-pełzające: Ctenochaetus binotatus, 6x Pseudanthias squamipinnis, Zebrasoma flavescens, Lysmata amboinensis x 3, L. debelius, 4x Lysmata Seticaudata, 1x Neopetrolisthes oshimai, 2 kraby pustelniki Clibanarius africanus, jeżowiec Mespilla globulus, setki  slimaków turbo i columbelli, 1x  tectus, 1x strombus luhanus... Oraz kilka kg kiełży, równonogów, wężowideł i innego drobnego życia.

ce5058cc16516a9e06285a07538a7eb3u1610a14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Skała wrzucona prosto do wody. Zero płukania w czymkolwiek.

Nic nie oddawała, Wszystkie parametry na zero.

Tylko po kilku dniach wrzuciłem kostkę mrożonek i myślę, że fosforany to stąd. No i twierdzenie, że przy tej obsadzie jej nie będzie to też błąd. Bo właśnie jaka by nie była obsada, jeśli akwa jeszcze na dobre się nie ustabilizowało to fosforany moga się pojawiać. Tak jak i amoniak na samym początku.

Katani - Ty jesteś ortodoks jeśli chodzi o uruchomienie akwa ;) Twój przykład się nie liczy. ;) 

Dzień 20

Testy (w nawiasie dzień 18)

NO2 - 0,04  (0,02)

NO3 - 0,40  (0,10)

PO4 - 0,05  (0,05)

Chyba bakterie zaczynają się "rozkręcać"  :) 

Mam problem z refraktometrem. Po kilkunastu próbach skalibrowania, wg innego refraktometru, w koncu kupilem plyn kalibracyjny Saliferta.

Skalibrowałem i następnego dnia mierzę a w akwa 38 PPT a płynem też coś koło tego. Płukanie wodą, wycieranie, czyszczenie, kilka prób pomiaru. Ufff - w koncu na płynie kalibracyjnym wróciło 35 PPT. W akwa prawie 36 PPT więc leciutko "rozcienczylem" wodę. 

Dzisiaj mierzę w akwa (wczesniej przepłukałem refraktometr) ponad 40. Mierzę płyn kalibracyjny - też lekko ponad 40.

Coś źle robię? Uszkodzony refraktometr? Leży w pudełku w temperaturze pokojowej. Nie ma tego ATC. Co robię nie tak ???

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam 

Miałem już tu nie pisać po krótkiej przerwie spowodowanej nadgorliwością pewnych osób ale pociągnę jeszcze chwilę tu ten mój wątek.

Uzupełniając:

Dzień 22

Wysypało lekko okrzemkami.
Bakterie BioGro - 20 ml

Testy (w nawiasach dzień 20 / 18)

NO2 - 0,05 (0,04 / 0,02)

NO3 - 0,20 (0,40 / 0,10)

PO4 - 0,03 (0,05 / 0,05)

 

Dzień 24

Okrzemki prawie już odeszły.
Odpieniacz leciutko już wypienia.

Testy (w nawiasach dzień 22 / 20 / 18)

NO2 - 0,00 śladowe (0,05 / 0,04 / 0,02)

NO3 - 0,10 śladowe (0,20 / 0,40 / 0,10)

PO4 - 0,00 MI MW12 (0,03 / 0,05 / 0,05)

Chyba domyka się cykl azotowy. Muszę spróbować "przekarmiać" by się przekonać. Minęło też 8 dni od startu BioPelletów - też pewnie zaczynają powolutku działać.

 

Dzień 26

Okrzemki odeszły.
Odpieniacz lekko pieni.

Testy (w nawiasach dzień 24 / 22 / 20 / 18)

NO2 - 0,00 (0,00ś / 0,05 / 0,04 / 0,02)

NO3 - 0,00 (0,10ś / 0,20 / 0,40 / 0,10)

PO4 - 0,08 (0,00  / 0,03 / 0,05 / 0,05)  MI MW12

Cykl azotowy uważam za domknięty. Lekko przekarmiam.
Dzisiaj do akwa trafiło 5 x Pseudanthias Squamipinnis i koral miękki Sympodium Blue.
Jutro dzień sądu - zobaczymy jak sobie system poradzi. Póki co, jestem dobrej myśli. 4 squamipinnisy ładnie skubia jedzenie, ładnie wybarwione, tylko jeden taki troche niewybarwiony, najmniejszy i słabo sobie radzący. Imperator je na razie lekko gania - mam nadzieje że mu przejdzie. 


Dzień 27


Testy (w nawiasach dzień 26 / 24 / 22 / 20 / 18)

NO2 - 0,00 (0,00 / 0,00ś / 0,05 / 0,04 / 0,02)

NO3 - 0,00 (0,00 / 0,10ś / 0,20 / 0,40 / 0,10)

PO4 - 0,00 (0,08 / 0,00  / 0,03 / 0,05 / 0,05)  MI MW12

Czyli po wpuszczeniu 5 ryb biologia dała radę.
Dzisiaj wieczorem doszły jeszcze:
1. Rozgwiazda piaskowa Archaster angulatus 50 - ktoś musi mieszać piasek
2. Stylophora Pistillata Milka 50
3. Seriatopora caliendrum 20
4. Euphylia glabrescens - gold 100
5. Caulastrea furcata fluo  0


Dzień 28 czwartek 15.03.2018

NO2 - 0,00 
NO3 - 0,00 
PO4 - 0,00

Niestety wysypało jakiś brunatny osad.

 

Dzień 29 piątek 16.03.2018

Do akwarium trafiły:
2 x Lysmata Debellius
1 x Cryptocentrus cinctus - żółta babeczka - nieplanowana

Kupiłem też Fish Box Twistmana i będę próbował odłowić Imperatora


Dzień 30 sobota 17.03.2018

NO2 - 0,00 
NO3 - 0,00 
PO4 - 0,00

Brązowy nalot i zanieczyszczenie wody jakby lekko ustępują. Nie wiem czy to nie zakwit bakteryjny.

 

Dzień 33 wtorek 20.03.2018

NO2 - 0,00 
NO3 - 0,00 
PO4 - 0,00

zasolenie 36 ppt (za wysokie)
i stąd troche pewnie ta reszta:
kH - 7,6
Mg - ponad 1500
Ca - 480

Ciąge utrzymuje się mętna woda - chyba zakwit bakteryjny.
Wata w sumpie i oczyszczam. Odpieniacz leciutko pieni.
Pomacanthus odłowiony - jutro odchodzi do nowego domu na dzikie zoanthusy ;)

25u70ns.jpg

 

Anthiasy wszystkie żyją, tylko jedna ciągle chudsza i bledsza.
Babeczka zakopała się pod skałą a krewetek nie widać.

 

Dzień 34 środa 22.03.2018

Pomacanthus Imperator poszedł do Marka.
Przyjechały pod wieczór:
1. Acanthurus Lineatus - po prostu bajka
2. Naso Elegans - ładny ale ma jakieś plamy, mam nadzieje że to przejściowe


Dzień 37 sobota 24.03.2018

NO2 - 0,00 
NO3 - 0,00 
PO4 - 0,00

zasolenie 35 ppt (znów walka z refraktometrem)
stąd reszty nie mierzyłem, tylko kH
kH - 7,4

 

i jakiś tam filmik z tzw miedzyczasu

 

rhips9.jpg

opuvcn.jpg

1zy8zkj.jpg

w2n2vr.jpg

dd2b07.jpg

 

 

Edytowane przez Nalesnick (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzisiaj przyjechały z Sohala z Kielc:

1. Echinophyllia.

35jb8nq.jpg

2. Duncanopsammia axifuga.

2v0ogfq.jpg

3. Caulastrea echinulata.

o9ib5s.jpg

4. Acropora valida.

264t4bl.jpg

5. Montipora peltiformis.

2pq84fo.jpg

6. Eentacmaea quadricolor - jest seledynowo-różowy - tu niestety kolorów nie widać.

wqprhh.jpg

 

Edytowane przez Nalesnick (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość laszek

5 to nie czasem montipora peltiformis?

Wysłane z mojego LG-M200 przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.