Skocz do zawartości
kali

Budowa Panela Pytania

Rekomendowane odpowiedzi

Witajcie,

Chcę zbudować akwarium o wymiarach 80x40x40 oparte na panelu filtracyjnym na boku 40 cm. Od razu mówię to jedyny możliwy sposób filtracji więc zmiana nie podlega dyskusji. 

Pytanie ponieważ miejscowy nie chce wykonać panelu i podał cenę zaporową spier.... Pan . Wysyłka nie wchodzi w grę mam złe doświadczenia właśnie z wysyłką szkła .... Więc postanowiłem iż sam go wykonam tylko z czego >?

Plexi 5mm ? PCV 5 mm ? da się to połączyć silikonem ze szkłem ? bardzo proszę o podpowiedzi :)

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Również wklejalem panel w poprzednim akwa. Żadne plexi czy pcv, zamówiłem prostokąt ciemnego szkła grubości 4mm na wymiar wewnętrzny z 3mm luzu ,wycięciem pod grzebień plus dwie przegrody , kosztowało 15zl. Wkleiłem sobie bezbarwnym siksem i po sprawie. Próby z plexi nie wypaliły, silikon nie trzymał. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ja mam szkło lacobel czarne na przegrodę wklejone czarnym silikonem i bardzo fajnie to wygląda grzebień wklejony na silikon, dodatkowo w panelu nie ma wielkiego ciśnienia na powrocie wody więc można wkleić złączkę PCV na silikon i oszczędzić pare groszy na "przelocie przez szkło"  ja mam zwykłą mufkę wklejoną no chyba że planujesz powrót po prostu rurą od góry tak też można. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ja np mam ze zwykłego szkła i tło ze spienionego pcv mega praktyczne i tanie jak z klejeniem nie wyjdzie idealnie to tło zasłoni;)

IMG_20171018_171315.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ani plexi, ani PCV nie złapie Ci do szkła na silikon. To są twarde tworzywa, które da się kleić wyłącznie specjalnymi klejami rozpuszczalnikowymi do twardych plastików (do plexi i PCV), ewentualnie epoksydami, ale z nimi też bywa różnie. Więc tak, jak piszą koledzy - zostaje Ci szkło. Ja u siebie mam wklejone szkło 4 mm i od strony panelu oklejone jest zwykłą niebieską folią na tło. Powrót rurką przez górę. U mnie się sprawdza, tylko szerokość bym Ci radził minimum 15 cm. Mam 11 i zdecydowanie za wąsko.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
4 minuty temu, gryadam napisał:

Ani plexi, ani PCV nie złapie Ci do szkła na silikon. To są twarde tworzywa, które da się kleić wyłącznie specjalnymi klejami rozpuszczalnikowymi do twardych plastików (do plexi i PCV), ewentualnie epoksydami, ale z nimi też bywa różnie.

zapytam czy sprawdzałeś ze tak jest ? czy tez powtarzasz zasłyszane opowieści? :) np. grzebień z jakiego materialu jest ? i na co go wklejasz ?

ja kleiłem plexi na silikon akwarystyczny (wklejałem przegrody w panelu) chyba miałem szczęście bo mi się udało :) i trzyma.

a jeśli chodzi o pytanie w temacie to ja tez polecam zdecydowanie czarny lacobel ,nie ma problemu z oklejaniem/malowaniem/zasłanianiem "ścianki"  wnętrza panelu ,Wygląda to całkiem przyzwoicie :) 


837d639304681b7236fa4a1fcb7184c1u1262a1110.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@niwre37, sprawdzałem. Kleiłem silikonem 15 litrowy zbiornik na dolewkę z plexi i plexi do szkła (dodatkowa przegroda w panelu, taka podstawka pod pompę obiegową). W obu przypadkach klejone powierzchnie dokładnie oczyszczone, zmatowione (bo plexi do plexi na niezmatowione też nie łapało), odtłuszczone izopropanolem, osuszone i dopiero klejone. Schnięcie 48h, zbiornik po napełnieniu wodą do połowy się rozkleił, a podstawka pod pompę wklejona w panel odpadła po mocniejszym dociśnięciu jej z góry. Co do grzebienia, to nie zwróciłem uwagi na materiał, ale też kleiłem na silikon. I akurat on trzyma. Przy czym zastanawiam się, czy to PCV, czy nie na przykład HDPE lub HDPP...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

 w przypadku większego "pojemnika " coś może być na rzeczy bo i ciśnienie większe jest na ścianki ale jeśli chodzi o panel ? :) to czemu nie ? u mnie trzyma jak narazie :P tym bardziej ze to tylko przegrody ...wewnątrz akwa i tam chyba nie ma ciśnienia :P 


837d639304681b7236fa4a1fcb7184c1u1262a1110.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A może zamiast panelu lepiej kupić Tunze reefpack?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.