Skocz do zawartości
12dot12

Wyciszanie solniczki

Rekomendowane odpowiedzi

Nie no, nie kryptoreklama :) Ale fakt, lubię tą firmę :)

Hm, nie znam tego AAB - kiedyś jak kupowałem wentylatory do PC to porównywałem nawet filmiki na Youtube, żeby wynaleźć te najcichsze - i właśnie noctua wygrała :)

No i nie wziąłem pod uwagę ograniczeń rozmiarowych :)

Niestety, ale z hałasem i akwarium to zawsze ciężko...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 minuty temu, iKuro napisał:

Niestety, ale z hałasem i akwarium to zawsze ciężko...

W słodkowodnych mam Unimaxy - są bezszelestne :) mam 2 kubełki, a generują w nocy w pokoju między 11 a 15 dB. Można spać jak niemowlę.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
8 minut temu, 12dot12 napisał:

Zresztą odpisał mi już sklep

te went. kręcą się cały czas ? mają osobną "wtyczkę" zasilanie ? to można podłączyć zwykłą czasówkę i na noc wyłączać :)

czasowka.JPG.eccd1349f4f1ce64a6361526862651fa.JPG

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Silvia, na noc je zawsze wyłączam - ale one mnie wpieniają i w dzień :wacko: no żebym je z kuchni słyszała, siedząc przy kompie w pokoju, to już nie jest zbyt fajne, zwłaszcza że sporo w domu pracuję. To tak jakby cały dzień przebywać przy jakiejś przemysłowej chłodni, takie mi się pierwsze skojarzenie nasuwa. Ciągły, monotonny szum.

A wyłączniki czasowe mam praktycznie do wszystkiego, poza cyrkulacją i dolewką :D

Edit: najbardziej mnie przeraża w tym wszystkim lato - przyjdą upały 30 st. C przez 4 tygodnie i co wtedy? Nie spać, bo wentylatory muszą chodzić? - trochę słaba opcja. Dlatego muszę rozwiązać ten problem już teraz. Jak będą porównywalne głośnością do moich cyrkulatorów Tunze, to w zupełności wystarczy (prawie niesłyszalne).

Edytowane przez 12dot12 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
3 minuty temu, 12dot12 napisał:

 przyjdą upały 30 st. C przez 4 tygodnie i co wtedy? Nie spać, bo wentylatory muszą chodzić? - trochę słaba opcja.

założyć klimę ... cena porównywalna z chłodziarką a zadowoleni będą wszyscy domownicy - nie tylko mieszkańcy zbiornika :P

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja akurat lubię upały :D ale ryby niekoniecznie...

Nie miała baba kłopotu, postawiła sobie solniczkę ;) w słodkich mam łatwo: rybki albo ciepłolubne (ramirezy), albo znoszące czasowe ocieplenia (neony), ale w tym przypadku już nie ma zmiłuj ;) zauważyłam, że nawet korale mi zaczynają kaprysić, jak temperatura przekracza 26 st... przy 24 st. pompują się najlepiej.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

U mnie w akwarium mam przez większość roku temperaturę 25-26°, a latem przekracza 27° i jak zbliża się do 28° wtedy załączam wentylator. W zimę nie spada poniżej 25° bo tak mam ustawioną grzałkę. Nie widzę nic niepokojącego po koralach jak temperatura na krótko, na kilka dni jest podwyższona.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hmm, widać ich kaprysy zależały od innego czynnika (ustawienie? światło? bąbelki, jak ktoś podpowiedział?). A najbardziej grymaszą mi o dziwo... sinularie. To dobrze, że temperatura do 28 st. koralom nie szkodzi, bo latem tyle właśnie m/w ma woda w moich akwariach...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

28° jeszcze nigdy nie przekroczyłem i nie miałem. Napisałem jak się zbliża do 28°, czyli jak jest 27,5-27,8° i to jest krótkotrwałe.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Spoko, miałam podobną rzecz na myśli :) u siebie póki co zaczynam chłodzenie, jak widzę przekroczone 26 stopni w baniaku (zwykle tak się dzieje rano, bo przez noc wentylatory nie chodzą, a centralne ogrzewanie w domu działa). Może niepotrzebnie.

Przy okazji - któreś z Was mi podpowiedziało, żeby wyregulować odpieniacz, bo korale nie lubią bąbelków powietrza. Wyregulowałam, pieni mocniej i bardziej na mokro, ale nie bąbluje - i... ścichł :D dziękuję tej osobie, która mi to podpowiedziała (nie pamiętam już czy tutaj czy na YT), bo przy okazji rozwiązuje to jeden z moich problemów :D wprawdzie na noc nie da się go zostawić, bo trochę pluszcze (z tego samego powodu zamieniłam kiedyś kaskadę na kubełek), ale jest dużo lepiej i nie będzie mi działał na nerwy w dzień.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No to problem z odpieniaczem z głowy!:)

Możesz się podzielić co tam ciekawego sklep odpisał?

W pierwszym poście napisałaś, że akwarium masz 2 miesiące więc możliwe, że jeszcze nie wiesz jak będzie skakać wysoko temperatura latem skoro już samo mieszkanie masz bardzo ciepłe. Patrząc na ułożenie łopatek twoich wentylatorów wydaje mi się, że ich rolą jest jedynie wyciąganie powietrza z korony tak aby nie zbierała się wilgoć, a chłodzenie samej tafli wody jest w minimalnym stopniu. Do tego wentylatory powinny mieć skierowany przepływ na taflę. 

Jeśli wiesz, że może być problem w lecie, a teraz już planujesz przebudowę korony to ja bym się mocno zastanowił nad dwoma rodzajami wentylatorów - które chłodzą taflę wody oraz wyprowadzają powietrze i wilgoć z korony. Te pierwsze możesz mieć podłączone całkowicie niezależnie do innego źródła zasilania lub co lepsze do termostatu, który tylko jak wykryje temperaturę wody przekraczającą tą zadaną to włączy wentylatory chłodzące taflę. 

https://www.reefshop.pl/eshoper/pl/p/Thermocontroler-2in1-termostat-ogrzewanie-i-chlodzenie/5396

Sam zastosuję takie rozwiązanie, ponieważ mieszkam na 7 piętrze i okno południowy zachód więc w lecie mam totalne piekło:) Zmieniłem także rolety w oknach na termiczne, mam nadzieję, że mi także pomogą

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
3 godziny temu, CzaQ napisał:

Patrząc na ułożenie łopatek twoich wentylatorów wydaje mi się, że ich rolą jest jedynie wyciąganie powietrza z korony tak aby nie zbierała się wilgoć, a chłodzenie samej tafli wody jest w minimalnym stopniu.

(...)

Zmieniłem także rolety w oknach na termiczne, mam nadzieję, że mi także pomogą

 

AD. 1 - uwierz, chłodzą. Widzę efekty na termometrze, i to dość szybko po ich włączeniu. A lampa jest zawieszona dość nisko nad taflą wody. Nie robili tej korony zresztą amatorzy... zleciłam to ludziom z dużym doświadczeniem. No niestety wytanili z wentylatorkami, licząc pewnie na to, że mi szum nie będzie przeszkadzał i machnę na to ręką. Nie wiedzieli, że trafili na nietoperza :ph34r:

AD. 2 - solniczka stoi wprawdzie w pomieszczeniu z oknem od północy, ale takie rolety to może być ciekawe rozwiązanie - zwłaszcza do pokoju ze słodkimi wodami (od południa), na wyjazdy w ciepłe dni, kiedy nie będę mogła doglądać temperatur w baniakach B) nawet nie wiedziałam, że takie rolety istnieją, dzięki za podsunięcie pomysłu. Ten kontroler termiczny też fajnie wygląda.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dobra. Jest już propozycja przeróbki od producenta korony. Wentylator proponują taki:

https://proline.pl/wentylator-noctua-nf-a20-pwm-4-pin-200mm-p1102388

do tego zasilacz 12V i regulator obrotów.

Szczerze mówiąc niezbyt mnie to satysfakcjonuje; wolałabym rozwiązanie ustawione na stałe na cicho, a nie - idzie upał, a ja mam nie spać, bo na wysokich obrotach będzie znów hałas. Z drugiej strony wentylator ma być duży (200 mm), więc chyba sobie poradzi. Ma być tym razem zamontowany na górze w pokrywie = będzie dmuchał na taflę wody (chyba że sobie to źle zwizualizowałam, ale tak by wynikało z treści odpowiedzi).

Parę stówek to by kosztowało.

Jak mi radzicie - iść w tę stronę, czy jednak zwyczajnie zmienić zasilacz na 9V w tych wentylatorkach co mam? Czy to wtedy będzie wydajny system, bo mam wątpliwości? (teraz jest)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Za taką cenę to chyba trochę Cię próbują naciągnąć. 

Nie ma sensu ładować tam aż takiego potwora. Dwa 90mm wentylatory dobrej firmy to około 50zł. Regulator 10. Poskładać to dała byś radę sama, ewentualnie na pewno ktoś z forum by się znalazł za 4paka aby to ogarnąć. Ustawiasz raz na 80%i będziesz miała święty spokój...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hmm też taka myśl mi przemknęła, że trochę duży ten wiatrak, ale weźmy też pod uwagę, że mam akwarium dość szczelnie przykryte - jedyne otwory to na ramię odpieniacza i wentylatory właśnie.

Cena całej usługi pewnie wynika z robocizny, wysyłki i marży - ja to rozumiem, każdy musi zarobić.

Może tak: w jaki sposób się montuje taki (antenowy?) zasilacz zamiast obecnie działającego? A dokładnie - które kabelki wypiąć, które przepiąć :D i jaki model kupić, żeby działał i się nie sfajczył? - ja się kompletnie na tym nie znam. Sytuację utrudnia to, że akwarium stoi blisko ściany, dostęp do wentylatorów i ogólnie kabli jest mocno utrudniony. Z tego co widziałam, kable są pospinane jakąś taśmą (jak komputerowe w biurach).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Też mi się wydaje, że nie potrzebujesz wentylatora, który jest aż tak wypakowany jakimiś innowacyjnymi rozwiązaniami jak to producent pisze. Ja dla siebie kupuję taki wentylator:

http://allegro.pl/aab-cooling-super-silent-fan-20-cichy-wydajny-14db-i6962178371.html

Nie wiem jak on chodzi w rzeczywistości, jednak 120zł do takiego rozwiązania to według mnie przesada

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
7 godzin temu, CzaQ napisał:

Jeśli wiesz, że może być problem w lecie, a teraz już planujesz przebudowę korony to ja bym się mocno zastanowił nad dwoma rodzajami wentylatorów - które chłodzą taflę wody oraz wyprowadzają powietrze i wilgoć z korony. Te pierwsze możesz mieć podłączone całkowicie niezależnie do innego źródła zasilania lub co lepsze do termostatu, który tylko jak wykryje temperaturę wody przekraczającą tą zadaną to włączy wentylatory chłodzące taflę. 

https://www.reefshop.pl/eshoper/pl/p/Thermocontroler-2in1-termostat-ogrzewanie-i-chlodzenie/5396

Sam zastosuję takie rozwiązanie, ponieważ mieszkam na 7 piętrze i okno południowy zachód więc w lecie mam totalne piekło:) Zmieniłem także rolety w oknach na termiczne, mam nadzieję, że mi także pomogą

 

Kupujesz coś takiego http://allegro.pl/regulator-temperatury-termostat-grzanie-chlodzenie-i7136324406.html  do tego cichy wentylator i do tego zasilacz i masz chłodzenie za grosze.

Edytowane przez Gość (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

CzaQ - no tak, tylko że ten z Twojego linka ma 14 dB, a tamten max 11... (moje obecne mają podobno 17, hehe :D - a potrafią "dawać" 40-50 dB koszmarnego szumu; może faktycznie są stare i zużyte - oszczędności machera od korony).

Wszystko by było dużo prostsze, gdybym się na tym znała albo miała w otoczeniu znającą się osobę, niestety takich znajomych brak i jestem zdana na firmy.

Fresz33 - fajna sprawa, tylko jak to wszystko podpiąć i uruchomić :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
1 minutę temu, 12dot12 napisał:

Fresz33 - fajna sprawa, tylko jak to wszystko podpiąć i uruchomić :D

Zasilacz 12v powinien mieć przynajmniej prąd 1A dla równoczesnego zasilania wentylatora i regulatora, gdyż wentylator przy rozruchu pobiera większy prąd chwilowy, który w przypadku słabszego zasilacza, mógłby zresetować regulator. Sondę trzeba zalać sylikonem jeżeli będzie to termoregulator utrzymujący temp. wody w akwarium.

b88e7c36583f22d8.jpg

29087ae8fedd5dbb.jpg

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
8 minut temu, 12dot12 napisał:

CzaQ - no tak, tylko że ten z Twojego linka ma 14 dB, a tamten max 11... (moje obecne mają podobno 17, hehe :D - a potrafią "dawać" 40-50 dB koszmarnego szumu; może faktycznie są stare i zużyte - oszczędności machera od korony).

No nie do końca;) Zauważ że Noctua ma 11dB przy minimalnych obrotach 350/min, przy maksymalnych 800/min to już 18,1 dB. AAB przy 800/min 14,9 dB, dlatego stosując regulator możesz uzyskać mniejsze obroty. I tak to są bardzo małe różnice między producentami więc mogą być niewyczuwalne:)

Niedawno pytałem na forum o podłączanie wentylatorów, może Tobie też się przyda:

@fresz33 Dzięki za alternatywny termostat. Szczerze mówiąc przyda się tańsze rozwiązanie bo grzałka i tak będzie miała wbudowany termostat i pewnie podpięta osobno do zasilania:)

Edytowane przez CzaQ (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Widzę, że temat się przydaje też innym, to super :D

Dzięki wszystkim za tę burzę mózgów. Teraz mam nad czym myśleć. Cokolwiek wybiorę, parę ciekawych rozwiązań mi podpowiedzieliście.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Cześć, od tego typu spraw są profesjonalne firmy, i śpisz spokojnie.

Jak nie masz zdolności w tej dziedzinie to nie kombinuj bo małe spięcie w instalacji nawet 12v grozi puszczeniem chałupy z dymem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Volf bez przesady... 12V w takiej konfiguracji jest całkowicie bezpieczne. Co najwyżej spali się zasilacz. 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

12v to nawet dobrze nie popieści [emoji14] nie taki diabeł straszny jak go malują. Mam u siebie taki termoregulator i jakby ktoś potrzebował pomocy czy instrukcji obsługi to śmiało pytać.

Wysłane z mojego LG-H815 przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli te wiatraki wyciągają powietrze z korony to ten hałas nie musi być ich winą. Widzę że cześć powierzchni łopatek jest zasłonięta i to może powodować ten hałas, a same wiatraki mogą być ciche. Kiedyś miałem taki przypadek z taką sytuacją i też było dosyć głośno. Może ktoś z okolicy pomoże i będzie taniej niż firma. Miałem te same chyba w poprzednim akwarium i były ciche jak na wiatraki małe. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.