Skocz do zawartości
katarzyna1984

NO3 -100 PO4-0

Rekomendowane odpowiedzi

Gość
1 godzinę temu, kiflu napisał:

Osobiście usunął bym z systemu całe dsb i refugium a zastąpił bym to powierzchnią dla bakterii w postaci siporaxu lub odpowiednika.

Podpisuję się pod tym "ręcyma i nogyma" :D

Odnośnie światła, białe bym skręcił bo one stymuluje glony do wzrostu. Przy niebieskim nie jest im już tak do śmiechu...

 

EDIT. Aha odpieniacz zostaw żeby odpienił syf który teraz będzie po "burzy", a jak już ogarniesz biologię to będziesz go mogła odłożyć na półkę :P

Edytowane przez Gość (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie jak, Maciek pisze..  Wpadka z przesoleniem mogła uśmiercić to co żyło w DSB, jeżeli glonom to zaszkodziło, to pomyśl o ile bardziej łatwiej było zachwiać biologią.  W takim przypadku to złoże może robić więcej złego niż dobrego. Należy system porządnie wyczyścić,  systematycznie pozbywać się glonów, (są jak absorbent)  nieusuwane będą oddawać to co wchłonęły. proces oczyszczania skały może potrwać, także zalecam uzbroić w cierpliwość.

Dsb/refugium także bym usunął, poprawił cyrkulację - wyczyścić pompy cyrkulacyjne, obiegowa pewno tez zapchana,  ogólnie zbiornik powinien dostać świeży oddech. Metoda DSB to nie jest tylko kupą piachu, to system bardzo złożony, w żadnym przypadku nie powinna być zalecana dla początkujących akwarystów. Znam wielu bardzo doświadczonych akwarystów którzy podzielają moją opinie.  Jeżeli wystąpi jakaś wpadka która zachwieje równowaga w zbiorniku,  złoże może zacząć nieprawidłowo pracować,  co możne doprowadzić do zatruwania całego systemu.


"Trwaj tyl­ko w słońcu, bo nic piękne­go nie rośnie w ciemności"

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ca, Mg (!) i kH powinny byc nieco podwyzszone.

Glony wyrywaj.

Zaciemnienie akwarium na dwie doby (z poczatku nie pomoze, ale oslabi glony).

Zaprzestan podmian.

Dodawanie wodki (1-2 ml/l dziennie) i jesli to nie pomoze, to podwyzszenie PO4 do poziomu wykrywalnego. Mysle, ze juz wszyscy to przerabialismy :huh:

 


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

zrobilam podmianke wody i mam zamiar jeszcze co tydzien tak robic ze 3 tygodnie jeszcze dodajac bakteri tych co dawalam,glony zostaly usuniete  recznie na tyle co moglam,i oswietlenie zmniejszone do 70 procent  niebieskiego i 25 bialego ,zobacze  co bedzie za miesiac jak bez zmian  zaczne lac ognista wode 0,5 ml na dobe 

choc wolalabym tego nie wlewać i uniknac takich metod,dsb i glony zostana na 100 procent  bardzo mi zalezalo na tej filtracji,odpieniacz skrecony na bardzo sucha piane,był na mokrą,pomysle nad zwiekszeniem obietosci siporaxu w komorze,a dziwi ,mnie dlaczego glony w refugium nie radza sobie z no3,rosna bardzo szybko.

Edytowane przez katarzyna1984 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

dlaczego glony w refugium nie pochlaniaja no3?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Glony w refugium pochłaniają NO3, tylko masz zachwianą równowagę pomiędzy NO3 a PO4 i przez to problem z glonami w akwarium.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
8 godzin temu, katarzyna1984 napisał:

dlaczego glony w refugium nie pochlaniaja no3?

Prawdopodobnie glony w głównym zbiorniku mają lepsze warunki niż te w refugium i dlatego rosną szybciej, ale wszystkie glony pochłaniają i fosforany i azotany - azotanów jest poprostu za dużo względem forforanów i glony nie są w stanie wszystkiego zaabsorbować.


Akwa: 375l (1500x50x50), Sump 70l (70x40x40), Cyrkulacja: Jebao CP-55, Światło: QMaven 6600 + 2x80W, Ceramika, Piasek: 20kg

156005748a1c0dfed1d13c2debaa7203u1054a16

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

no ok to rozumiem. stosunek PO4 i NO3  musi byc zachowany,ale nie rozumiem dlaczego  od zawsze mam problem w akwarium z zielonymi glonami i mocnym nalotem na  szybach,w pierwszym akwarium mialam to samo bylo to 60 litrowe akwarium bez odpieniacza i sumpa tylko siporax w kaskadzie i glony w pojemniku ,postanowilam postawic nastepne wieksze z sumpem i odpieniaczem i ciagle ten sam problem,jedyny plus to nigdy nie bylo ani cyjano ani  okrzemków. w innych postach na tym forum wyczytalam jak inni borykali sie z takimi problemami i jedni doradzali zwiekszyc obsade rybna lub podawanie wiecej mrozonek,a w inych postach  zmniejszenie dego wiec nie rozumiem czy no3  jest spowodowane przerybieniem czy zbyt dobra filtracja

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
31 minut temu, katarzyna1984 napisał:

no ok to rozumiem. stosunek PO4 i NO3  musi byc zachowany,ale nie rozumiem dlaczego  od zawsze mam problem w akwarium z zielonymi glonami i mocnym nalotem na  szybach,w pierwszym akwarium mialam to samo bylo to 60 litrowe akwarium bez odpieniacza i sumpa tylko siporax w kaskadzie i glony w pojemniku ,postanowilam postawic nastepne wieksze z sumpem i odpieniaczem i ciagle ten sam problem,jedyny plus to nigdy nie bylo ani cyjano ani  okrzemków. w innych postach na tym forum wyczytalam jak inni borykali sie z takimi problemami i jedni doradzali zwiekszyc obsade rybna lub podawanie wiecej mrozonek,a w inych postach  zmniejszenie dego wiec nie rozumiem czy no3  jest spowodowane przerybieniem czy zbyt dobra filtracja

Problem z Po4 często jest spowodowany skałą suchą która może zawierać spore ilości Po4 - Po4 wiąże się dość szybko z węglanem wapnia ze skały tworząc fosforan wapnia, który to wiąże Po4 ale tylko na chwilę, jak tylko trochę spanie pH i skała zaczyna się rozpuszczać (buforowanie pH) - Po4 jest uwalniane do zbiornika i natychmiastowo konsumowane przez glony - bakterie nie mają szans jeśli jest ich mało, a na początku startu zbiornika jest ich raczej mało w filtrach. 

Co do No3 to w przypadku filtrów kubełkowych i reaktorów glonowych cheato trzeba bardzo pilnować by w środku nie osadzał się detrytus - musi być wydajny filtr mechaniczny przed tymi filtrami i musi być czyszczony codziennie - co przy kubełku oznacza liniowa puszkę z owatą wymienianą codziennie - raczej wątpie że to robiłaś :) bo to mega upierdliwe. Detrytus gromadzi się w siporaxie i na glonach powodując szybki wzrost No3 - kanaliki w siporax zapychają się przez co strefa beztlenowa wewnątrz jest słabo penetrowana przez wodę akwariową (podsiąkanie kapilarne siporaxu) w efekcie czego No3 nie jest zamieniane na wolny azot przez bakterie denitryfikacyjne. 

Tak wiec podstawą w tych technikach jest dobra filtracja mechaniczna by nie zapchać złoża biologicznego - odpieniacz to też filtr mechaniczny ale jeszcze przydaje się owata wymieniana codziennie, albo przy dużych akwariach roller-mat albo skarpety filtracyjne.

Na glony dobrze jest zakupić zwierza który je dość szybko zjada - ja miałem jerzowce na początku dwa teraz mam jednego - doskonale czyści skałę z glonów. Do szyb fajne są ślimaki Turbo Bruneus.

Startując filtrację w akwarium trzeba pamiętać o balansie No3 do Po4 i jak jest mega szybki rozrost glonów to trzeba je usuwać, pozbywać się materii organicznej glonowej, detrytusu czyścić skały, i dobierać obsadę która nam w tym pomaga. Ja u siebie teraz też mam dysproporcję mam No3 25 i Po4 0,03 - i nie ma szans na zbicie No3 mimo dawanej pożywki dla bakterii i samych bakterii, karmie ryby suchym pokarmem bo ma ponoć więcej Po4. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przede wszystkim nie masz PO4=0. Test tyle pokazuje bo wszystko glony konsumują. Do zbicia NO3 potrzebujesz PO4, a nie masz bo glony wszystko zjadają i kolo się zamyka. Glony do tego zdychają i rozkladajac się dostarczają substancji które wcześniej pochłonęły.

Nikt nie da ci jednoznacznej odpowiedzi bo przyczyn moze byc kilka. I z tąd czasem rozbieżne pomysły. 

Podejdź do tego w ten sposob: glony mają co jeść więc rosną. Do życia jak każdej roślinie potrzeba im światła i substancji odżywczych. Jedno i drugie albo oba naraz są przyczyną wzrostu. Stąd pomysły na ograniczenie bialego swiatla. Druga sprawa to wysokie NO3 i PO4 którym się glony żywią. Skąd takie parametry u ciebie? Przeciesz nie z RoDi. Albo coś zdechło, albo coś rypie spore ilości odchodów, albo za dużo niezjedzonego pokarmu. Ogólnie system sobie nie radzi.

Ograniczyłas już białe swiatlo w lampie. A co z oknem? Jak wygląda ustawienie zbiornika w pokoju? Może nadmiar światła nie pochodzi z lampy.

Jeśli chodzi o substancje odżywcze to sama ich dostarczasz. Ty obsługujesz zbiornik. Czy jest przerybiony? Moim zdaniem tak a największą robotę robią te dwa pokolce.  Sam mam jednego 5cm i wiem jaką kupę potrafi zwalić. Tu kłania się cykl azotowy który u ciebie jest niewydolny. Nie ustabilizujesz zbiornika bez bakterii które przetwarzają azot. 

Wnoski: 

Ogarnij światło, może ale nie musi być przyczyną. 

Ogarnij bakterie i cykl azotowy bo bez tego nic nie wskurasz. Zacznij lac vsv bo bez pożywki bakterie są na przegranej pozycji. 0,5 ml to stanowczo za mało. Lał bym co najmniej 2ml na dobę. 

Ps.

Przesolenie zbiornika mogło załatwić DSB które teraz gnije. Zastanowił bym się nad likwidacją i wrzuceniem tam siporaxu dla zwiększenia powierzchni dla bakterii.  

Edytowane przez Darek85 (wyświetl historię edycji)

Akwarium 2020.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

dsb chyba nic juz do wody nie oddaje a wrecz odwrotnie bo po4 bylo 24 . wiec sie zregenerowalo lub nic nie zaszkodzilo.wiec  z tego wynika ze odpieniacz  powinien byc na mokro aby wszystkie resztki jedzenia i tego co narobia rybcie lepiej wywalał.i moze mała zadymke zrobic faownikami po skałach i po4 moze skoczy i zaczac od 1ml vsv

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja bym spróbował ograniczyć karmienie do pół kostki, bo kostka mrożonki na te kilka ryb wydaje mi się trochę dużo.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ogranicz karmienie. Wygłodniałe ryby poznasz po brzuchach. Pokolce mogą zacząć intensywniej skubać glony, a to nawet lepiej. Pójdź w VSV bo warto. Ja jak zacząłem lać to glony aż się rozpuszczały. Usuwaj glony mechanicznie ile się da. Skałę najlepiej przedmuchać pipetą raz na jakiś czas, ale wtedy daj watę albo skarpetę na spływie bo cały syf do sumpa poleci. Ja zmienił bym też bakterie na coś innego. Tak żeby sprawdzić czy lepiej nie zaskoczą.


Akwarium 2020.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

oki wiec od dzis polowa mrozonki,odpieniacz na mokra piane, i vsv zaczne od 1 ml  plus bakterie z podmiankami zobacze za tydzien co sie zmieni,a jak z podmiankami wody co 2 tygodnie czy co tydzień ? i mam jeszcze jedno pytanie odnosnie cyrkulacji,posiadam teraz  tunze 1800lh i pompe obiegowa jebao 2500lh czy to wystarczajace na moje 130l   jest prawie  kostka 60/50/50 bo chce wymienic tunze na jebao rw4

Edytowane przez katarzyna1984 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

była bym wdzieczna za porade

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Dnia 17.01.2018 o 09:50, raphael_ napisał:

Dokładnie jak, Maciek pisze..  Wpadka z przesoleniem mogła uśmiercić to co żyło w DSB, jeżeli glonom to zaszkodziło, to pomyśl o ile bardziej łatwiej było zachwiać biologią.  W takim przypadku to złoże może robić więcej złego niż dobrego. Należy system porządnie wyczyścić,  systematycznie pozbywać się glonów, (są jak absorbent)  nieusuwane będą oddawać to co wchłonęły. proces oczyszczania skały może potrwać, także zalecam uzbroić w cierpliwość.

Dsb/refugium także bym usunął, poprawił cyrkulację - wyczyścić pompy cyrkulacyjne, obiegowa pewno tez zapchana,  ogólnie zbiornik powinien dostać świeży oddech. Metoda DSB to nie jest tylko kupą piachu, to system bardzo złożony, w żadnym przypadku nie powinna być zalecana dla początkujących akwarystów. Znam wielu bardzo doświadczonych akwarystów którzy podzielają moją opinie.  Jeżeli wystąpi jakaś wpadka która zachwieje równowaga w zbiorniku,  złoże może zacząć nieprawidłowo pracować,  co możne doprowadzić do zatruwania całego systemu.

 

Dnia 17.01.2018 o 09:52, Stani napisał:

Ca, Mg (!) i kH powinny byc nieco podwyzszone.

Glony wyrywaj.

Zaciemnienie akwarium na dwie doby (z poczatku nie pomoze, ale oslabi glony).

Zaprzestan podmian.

Dodawanie wodki (1-2 ml/l dziennie) i jesli to nie pomoze, to podwyzszenie PO4 do poziomu wykrywalnego. Mysle, ze juz wszyscy to przerabialismy :huh:

 

 

Dnia 17.01.2018 o 07:44, kiflu napisał:

Katarzyna, zanim skręcisz, przykręcisz i dodasz po4 - sprawdź zasolenie, tz. porównaj wynik u kogoś innego. Glony nitkowate bardzo dobrze rosną mając przesoloną wodę - duża dawka mikroelementów działa dla nich pobudzająco.

Jeśli wynik z testu no3 faktycznie pokazuje ci 10 a mała hanka 0,00 - to moim zdaniem wynik bliski "wzorca". Nie podlewał bym żadnymi fosforanami itp - po4 w wodzie jest, test pokazuje ci 0 bo ilość szybko się bilansuje między innymi przez konsumenta typu właśnie glon. Dobrze by było w miarą możliwości usuwać z wody te glony - czasem dobrą robotę robi jeżowiec. Przy no3 10, wystarczy że dodasz pożywki dla bakterii typu wódka, ocet, VSV lub inne "wódki" w firmowych butelkach.  Osobiście usunął bym z systemu całe dsb i refugium a zastąpił bym to powierzchnią dla bakterii w postaci siporaxu lub odpowiednika.

Aaa ledów bym nie skręcał, jeśli nie palą korali to nic złego nie robią jeśli oczywiście tobie się to podoba.

 

Kasiu, tu masz zawarte niemal wszystkie informacje jakie ja chciałbym otrzymać. Warto przeczytać ze 3x.  Dlaczego ?  osoby forumowo doświadczone tłumaczą mechanizm, nie narzucając konkretnej czynności która za chwilę może być podważona przed drugą osobę i staniesz w punkcie wyjścia :)

Osobiście tunze bym nie zamienił na RW jednak  zaobserwuj czy gdzieś nie "stoi" woda lub "zrywa" korala. Nie widząc akwarium zaryzykuje stwierdzenie, że nie ruszałbym tego tematu.

Edytowane przez Arturro (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

oki dzieki rozumiem,nie ma gotowej recepty na gwarancje,postaram sie byc wytrwała w tym co zdecydowalam,dam znac za miesiac co z tego wyszlo.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja bym dołożył jeszcze jeden cyrkulator, bo jeden to trochę za mało. Z dwoma cyrkulatorami zawsze łatwiej i lepiej.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Dnia 17.01.2018 o 01:08, wolan91 napisał:

Tylko jedna osoba na tyle wypowiadających się trafiła o co chodzi , nie wiem czemu elita się nie wypowiada bo problem jest banalny dla doświadczonego morszczuka . Pallety , nopoxy  cuda na kiju nigdy nie pomogą zbić no3 przy zerowym poziomie po4 bo jest to chemicznie nie możliwe ;) dodaj sobie po4 do dolewki albo dozuj do zbiornika najlepiej co najmniej 2x dziennie . Ja używam Phosphate plus od Colombo . Mi zejście z NO3 50ppm do 0,5 ppm zajęło około 5 dni  , dawkowanie 4x dziennie po4  + VSV  , znajomemu się zablokowało no3 przy biopalletach też miał jakieś kosmiczne cyfry  podanie po4 naprawiło to w też w kilka dni . PO4 zjada ci DSB + odpieniacz u mnie obojętnie ile wleje po4 hanna pokazuje zawsze  0.00 więc podaje kilka ml zawsze do dolewki i o nic się nie martwie .

Z 50 do 0,5 w 5 dni? Ja zbiłem z 2 do 0 w 2 dni i dwie acry mi poleciały. 

Dsb nie zjada Po4 niestety, za to radzi sobie z no3

Nikt tu właśnie nie pomyślał o dsb, wszyscy leczycie skutki a tu trzeba szukać przyczyny. 

Co tam masz w dsb? Może piasek coś nie tegens? Pokaż to dsb

Sprawdź zasolenie, czym mierzysz? Może po prostu za dużo mikro.

Na skutki dolcia i vsv albo biopellets aio xl plus rwanie glonów i zero podmian jakiś czas. Światło tylko niebieskie. Potrójna dawka tego https://erybka.pl/product-pol-11997-Equo-Bio-Alganex-1-ampulka.html

Mi się wydaje że coś tam się może dusić w tym piachu w dsb albo skala kupiona "okazyjnie" ?

 


39ab02c6bf502279.jpg5215f98825db8954.jpg

ryba-ruchomy-obrazek-0437.gif PS Pandora 4x54W T5 i 3x145W LED, DCP6500, AWN40 na DCP3000,RW-15, RW-8,CP-55, Biopellests AIO XL

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

witam ,chcialam tylko zdac relacje z placu boju, a wiec , dzis  dzien lania wodeczki ,pierwszy dzien 1 ml   2 dzien 1 ml rano i 1 wieczorem i dzis bedzie to sam i tak do 7 dni,dalej  zobaczymy po zrobieniu testow, dzis byly robione i po4 dalej  0 i no3  bez zmian,ale widze ze dzis zaczely blednac zielone glony i po trochu sie same odrywac i unosic ,pytanie czy wyciagac te wieksze kawalki czy czekac asz sie rozpadnie i odda do wody troche po4.  dodam jeszcze ze daje 2 ml wodki na dobe bo to wodeczka ma tylko 37 procent.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hehe ja tez Katarzyna i tez 1984 :D powodzonka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
34 minuty temu, katarzyna1984 napisał:

witam ,chcialam tylko zdac relacje z placu boju, a wiec , dzis  dzien lania wodeczki ,pierwszy dzien 1 ml   2 dzien 1 ml rano i 1 wieczorem i dzis bedzie to sam i tak do 7 dni,dalej  zobaczymy po zrobieniu testow, dzis byly robione i po4 dalej  0 i no3  bez zmian,ale widze ze dzis zaczely blednac zielone glony i po trochu sie same odrywac i unosic ,pytanie czy wyciagac te wieksze kawalki czy czekac asz sie rozpadnie i odda do wody troche po4.  dodam jeszcze ze daje 2 ml wodki na dobe bo to wodeczka ma tylko 37 procent.

Wyciągać ile się da

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

OK  ,dzieki

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.