Skocz do zawartości
kubaluka

Reef Master Kuba

Rekomendowane odpowiedzi

Witam. Autodolewka Aqua Trend EYE zamontowana. Obyło się bez jakichkolwiek problemów. No i pierwsza rybka Salarias też się pojawił.

20180217_211825-1600x1200.jpg

20180217_204150-1200x1600.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To teraz musisz ślimaki odłowić i komuś odsprzedać bo padną z głodu. U mnie wczoraj z aiptasią rozprawiła się krewetka lysmata boggessi, została tylko jedna najwieksza aiptasia.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze zostało kilka ale też dużo jest takich co nie widać gołym okiem więc na chwilę jeszcze je zostawię. Ciekaw jestem na jak długo problem z aiptasiami się skończy...

Jak je wylowie  to też chyba kupię ta krewetke ale krewetki podobno zjadają tylko to co widać i nie do końca je zjadają i zawsze ponoc cos zostaje w skale. 

Z tego co czytałem to jak są ślimaki Berghia to nie można mieć krewetek wurdemanni bo je zjedzą. 

Edytowane przez kubaluka (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Poprzednio miałem lysmata kuekenthali i też była skuteczna w walce z aiptasią, wytępiła ją do zera. Jak krewetka padła to jeszcze ponad rok nie miałem aiptasi dopóki nie kupiłem nowych szczepek korali z którymi ponownie zawitała u mnie aiptasia. Teraz kupiłem krewetkę pod nazwą w sklepie lysmata wurdemanni, a zidentyfikowałem ją po zdjęciach z internetu jako lysmata boggessi. Pierwszego dnia zjadła jedną aiptasie, a resztą nie była zainteresowana przez prawie trzy tygodnie aż do wczoraj. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam pytanie.  Czy robiąc podmiane w RM wyłączacie pompę obiegowa? Akwarium ma ponad dwa miesiące, parametry ok więc myślę że można zrobić pierwsza podmiane. Ile wody podmieniacie w Waszm RM i co ile tyg?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja wyłączam wszystko oprócz oświetlenia. Podmiany robię co tydzień ok 10%, więc przyjmując że RM ma razem z panelem ok 85l robię ok 8-9l podmiany.

Wysłane z mojego SM-G935F przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ok właśnie nie wiedziałem  jak z tą pompą czy wyłączać czy nie. Dziękuję 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli nie włączysz pompy to w zależności od tego ile wody podmieniasz ona w końcu wypompuje całą wodę z pierwszej komory i będzie pracować na sucho. poza tym przy wybieraniu syfu z dna ostatniej komory zawsze cos się uniesie w górę i lepiej żeby za dużo tego nie pływało w głównym zbiorniku ;) Ja często czekam parę min po podmianie wody żeby pozostały syfek w ostatniej komorze spokojnie osiadł na dnie.

Wysłane z mojego SM-G935F przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czyli z ostatniej komory też trzeba odciągnąć syf? A patyki z flizeliny co ile wymieniasz lub plukasz?

Po 2,5 miesiąca parametry nastepujace;

KH: 9,6 było cały czas 8,6 teraz wzrosło

CA: 360

Zasolenie: 1024

NO3: 5

PO4 0,03

Czy może ktoś mi ktos powiedzieć czy coś zmienić czegoś dodać? Podmiane pierwszą będę dopiero robil, bakterie leje co tydzień Special Blend. Ogólnie wszystko pomalu się rozrasta tylko Xenia coś przestała pulsowac. Dziękuję 

20180318_135431-1024x768.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość laszek

Osobiście zauważyłem że xenia łatwo odczuwa brak magnezu i jodu. U mnie przy Mg 1170 ewidentnie schodziła. Po podniesieniu do 1290 odżywała w oczach. Co do ostatniej komory ja czyściłem ją raz w miesiącu przez odessanie detrytusu. Patyki nie sprawdzają się wogóle. Lepiej ich nie mieć a zawiesić siatkę z siporaxem albo innym medium.

Wysłane z mojego LG-M200 przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja patyki wywalilem przed startem :) W ostatniej komorze wisi woreczek z węglem i wisiał woreczek z rowaphos... syf odsysam co druga podmianie bo się zbiera :)

Wysłane z mojego SM-G935F przy użyciu Tapatalka

A na jakiej soli będziesz prowadził zbiornik? parametry podmianami podciagniesz w czasem.

Jak dla mnie kH ciut za wysokie a ca za niskie.

Ja trzymam kH 7,7 i ca 440. Z soli niby powinno być 410 ale kiedyś podbilem i już takie utrzymuje.

Wysłane z mojego SM-G935F przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze do końca nie wiem na jakiej soli.  Narazie szukam po necie co jest najlepsze...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
6 godzin temu, laszek napisał:

Osobiście zauważyłem że xenia łatwo odczuwa brak magnezu i jodu. U mnie przy Mg 1170 ewidentnie schodziła. Po podniesieniu do 1290 odżywała w oczach. Co do ostatniej komory ja czyściłem ją raz w miesiącu przez odessanie detrytusu. Patyki nie sprawdzają się wogóle. Lepiej ich nie mieć a zawiesić siatkę z siporaxem albo innym medium

Siporax służy do osiedlania się baktrerii beztlenowych, więc bakterie fakultatywne (o ile mamy z tymi do czynienia) zatem umieszczanie takiego złoża zaraz za odpieniaczem który to natlenia wodę to takie złoże nie ma prawa bytu gdyż dla nich tlen jest toksyczny i nic co nas z pożytecznej strony posiadania tych bakterii na siporax interesuje nie zasiedli. 

Komorą na media filtracyjne jest komora pierwsza, i tam zastosowanie owego złoża jest lepszym rozwiązaniem. 

W ostatniej komoże można odpalić reefugium

 


ReefMax

2,5 l. spiorax
Odpieniacz DIY +BM SP-1000
refugium 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Akwarium 4 miesiące wszystko ok tylko kh 9.6. I takie glony zielone na szybie i cylkulatorach. Robić coś czy raczej się nie przejmować. 

20180401_163557-1024x768.jpg

20180401_163545-1024x768.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Masz tam jakieś ślimaki glonożerne?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na pompie cyrkulacyjnej to wygląda to na zieloną odmianę cyjano. Glonem na tylnej szybie bym się nie przejmował ale z cyrkulatorów bym usunął te cyjano.


Krauza [118x35x40H] + sump 45x45x38H 
 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Że ślimaków to tylko turbo i jednen co siedzi non stop w piasku. Salarias dużo pracuje ale nie wyrabia. Wyciągnąć cylkulatory i wymoczyc w samy occie czy inaczej? Co moze byc przyczyna takich glonów ?A na tylnej szybie zniknie samo z czasem?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dużo masz ślimaków turbo, które dokładnie? Cyrkulatory wystarczy wyszorować szczoteczką pod bieżącą wodą.

Edytowane przez maciej01 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeden duży i dwa małe.. ..

20180113_215746-1024x768.jpg

Były od początku. Przyszły z żywą skalą. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A czy te glony na tylnej szybie to raczej normalne ?? I ślimaki załatwia sprawę?? Ile ich trzeba?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na tylnej szybie też miałem dość długo glony, po prostu jej nigdy nie czyściłem. Kiedyś akwarium dojrzeje, ustabilizuje się i glony znikną, a ślimaki im w tym pomogą. Jak kupisz takie, do których dałem link to jeden, dwa zestawy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.