Skocz do zawartości
AmonS

240l SPS [bez sumpa, AF Probiotic Method]

Rekomendowane odpowiedzi

Zawsze są upadki i wzloty nauczyłes się na błędach i teraz do przodu,też prowadzę zbiornik bez sumpa Ale narazie z zoanthusami,powodzenia.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzień 186 (17.07.2018)

Ostatnio zapomniałem dodać fotek :X Zresztą mój telefon i tak robi słabe zdjęcia i wszystko wygląda mniej kolorowo i bardziej brudno na fotkach :X...
Dziś jakieś fotki  dodam... 
Jeśli chodzi o parametry to są stabilne:
Po4: 0.06 (lekko podskoczyło po klejeniu szczepek)

No3: salifertem 0

Ca: 450

Mg: 1500 

Kh: 7,0 

zasolenie 1.026

temp w upały do 28*C

Ostatnio przybyło troszkę szczepek acroporek (po klejeniu na najwyższej skale wyskoczyło cyjano - powolutku jest go coraz mniej).

Do baniaka trafiają bakterie Pro Bio F, Pro Bio S i Bio S. 
Balling Componenty 1+, 2+, 3+ od AF (ostatnio po dosadzeniu acroporek zatrzymała się konsumpcja widocznie mocno zbrudziłem wodę tą plastelinką do klejenia ...) było po 80ml/dobę a jest po 20ml/dobę... Będę badał bo pewnie niedługo znowu zapotrzebowanie zacznie wzrastać... (w sumie i tak na razie to szczepkarium dużo nie wyciąga z wody).

Fotki:
Zebrasoma jest jedna (efekt panoramy zrobił mi je dwie :D )
12381095_IMG_20180717_193132.jpg

12381097_IMG_20180717_193347.jpg

12381099_IMG_20180717_193505.jpg

12381096_IMG_20180717_193301.jpg

12381098_IMG_20180717_193527.jpg

12381100_IMG_20180717_193403.jpg

 


b92d252d1cb9323c7717535c6689f494u1709a15

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Cyjano na jednej skałce mam "co jakiś czas" ale zazwyczaj malutkie 2 -3 plamki. Po doklejeniu szeczepek cyjano jakby dostało "powera" i troszkę go przybyło ale nadal tylko na jednej skale... Zrobiłem więc dziś ponowny test na NO3 i PO4. No3 nadal 0 na salifercie ale Po4 wyrąbało w kosmos - 0.48 ppm na małej hance :o
Ostatnio nie miałem żadnych absorberów... Leję tylko bakterie Pro Bio S, Pro Bio F i czasem Bio S. Teraz się zastanawiam co zrobić... Czy wpakować Phosminus'a? Jeśli tak to ile? Dawka niby od 25-100ml/100l netto... 

Po koralowcach nic nie widać - polipują normalnie, kolory są jak były (bez rewelacji ale i bez brązu). 

Myślę, że dam do filtra ze 100ml phosminusa i za tydzień sprawdzę po4 znowu... co myślicie? Czy dać od razu 200ml? W sumie w kilka dni skoczyło Po4 z 0,04 na 0,48 :( 


b92d252d1cb9323c7717535c6689f494u1709a15

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

 

 

9 godzin temu, AmonS napisał:

Po4 wyrąbało w kosmos - 0.48 ppm na małej hance :o
Ostatnio nie miałem żadnych absorberów... Leję tylko bakterie Pro Bio S, Pro Bio F i czasem Bio S. Teraz się zastanawiam co zrobić..

Zanim cokolwiek zrobisz,zrób ponowny test na Po4,dam Ci przykład z Hanki-ostatnio robiłam test była fiolka chyba zle wyczyszczona pierwszy pomiar 0.23(szok i niedowierzanie)ale ale...pomyślałam wyczyszcze dobrze woda Ro,ponowny test 0.02 tak jak sie spodziewałam:Dwięc bez paniki zrób test ponownie.


 

 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
3 godziny temu, @Beti napisał:

 

 

Zanim cokolwiek zrobisz,zrób ponowny test na Po4,dam Ci przykład z Hanki-ostatnio robiłam test była fiolka chyba zle wyczyszczona pierwszy pomiar 0.23(szok i niedowierzanie)ale ale...pomyślałam wyczyszcze dobrze woda Ro,ponowny test 0.02 tak jak sie spodziewałam:Dwięc bez paniki zrób test ponownie.

zrobiłem w domu jeszcze 3x test kropelkowy... i 3 razy 0.5 (niestety dokładniej na kropelkowym nie mam) a hanka była w sklepie zoologicznym (2x podobno sprawdzał - bo też nie uwierzył że u mnie takie po4, ostatnio jak mi mierzył było 0.06) :( Troszkę panikuję ale skok olbrzymi ... Myślałem, że to od klejenia szczepek (od kleju) ale użyłem tylko 1/3 opakowania plastelinek z D-D. Przy 240l nie powinno to ruszyć parametrów - przynajmniej tak powiedział pracownik sklepu z którym konsultowałem skok po4 :( 


b92d252d1cb9323c7717535c6689f494u1709a15

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wyłącz ballinga, rób podmiany i dawaj bakterie. Nie wkładaj rąk do akwa przez najbliższy miesiąc. Ryby karm co 3 dni (robiąc im tym samym dietę). I nie ma szans, po4 musi spaść. Zobaczysz zbiornik wróci do normy. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
53 minuty temu, dla syna napisał:

Wyłącz ballinga, rób podmiany i dawaj bakterie

Hej;-) a czemu ma wyłączyć ballinga?nierozumie tej myśli jesli możesz ją rozwinąć,może zmniejszyć,ale wyłączyć całkiem:(

Edytowane przez @Beti (wyświetl historię edycji)

 

 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
10 minut temu, @Beti napisał:

Hej;-) a czemu ma wyłączyć ballinga?nierozumie tej myśli jesli możesz ją rozwinąć,może zmniejszyć,ale wyłączyć całkiem:(

Konsumpcja zwykle spada przy skokach po4. Lepiej pilnować parametrów i jeśli będą spadki lepiej robić częstsze podmiany. Przy ballingu może sie okazać że w ciagu jednego-dwóch dni znacznie podniesie się kh, ca, mg itp. A wtedy dopiero dojdzie do skoków wszystkiego, lacznie z po4 co już jest zaobserwowane. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bakterie idą cały czas, odpieniacz zaczął więcej wywalać mimo że nie podkręcałem go... Balling idzie cały czas po 20ml/dobę (komponenty 1+2+3+) ale myślę żeby jeszcze czyste KH dokupić bo znowu schodzi szybciej (17.07 było 7,0 podaję równo ballinga a dziś jest 6,7) 

Wsadziłem Phosminus do filtra 200ml... w poniedziałek albo wtorek znowu na hance zmierzę po4...


b92d252d1cb9323c7717535c6689f494u1709a15

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak widać konsumcja już spadła z 80ml do 20. Przy takiej konsumpcji lepiej jest braki uzupełniać podmianami, aż po4 widocznie zacznie spadać i zauważy że znowu podmiany zaczną nie wystarczać 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Teraz, dla syna napisał:

Jak widać konsumcja już spadła z 80ml do 20. Przy takiej konsumpcji lepiej jest braki uzupełniać podmianami, aż po4 widocznie zacznie spadać i zauważy że znowu podmiany zaczną nie wystarczać 

no w sumie masz rację. Spadła z 80 do 20 ale jak patrzę na KH to mniej więcej aby znowu utrzymywać  go powyżej 7 musiałbym lać go właśnie 80 ml :huh:. Czyli w sumie to zatrzymała się lub zmniejszyła tylko konsumpcja CA i MG bo KH spada. Zobaczymy w poniedziałek w którą stronę to idzie :X 


b92d252d1cb9323c7717535c6689f494u1709a15

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 minuty temu, AmonS napisał:

no w sumie masz rację. Spadła z 80 do 20 ale jak patrzę na KH to mniej więcej aby znowu utrzymywać  go powyżej 7 musiałbym lać go właśnie 80 ml :huh:. Czyli w sumie to zatrzymała się lub zmniejszyła tylko konsumpcja CA i MG bo KH spada. Zobaczymy w poniedziałek w którą stronę to idzie :X 

To dodatkowo dodawaj sam kh plus jeśli co 4 dni podmianki 10% nie wystarczą. 

Edytowane przez dla syna (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
28 minut temu, dla syna napisał:

Konsumpcja zwykle spada przy skokach po4. Lepiej pilnować parametrów i jeśli będą spadki lepiej robić częstsze podmiany. Przy ballingu może sie okazać że w ciagu jednego-dwóch dni znacznie podniesie się kh, ca, mg itp. A wtedy dopiero dojdzie do skoków wszystkiego, lacznie z po4 co już jest zaobserwowane. 

No ale jak robi co 4dni podmiany po 10% to rozjedzie ten zbiornik,Kh leci cały czas,ja bym jednak była za tym aby zostawić ballinga w ograniczonym stopniu,ale nie całkiem wyłączyć.

@AmonS zrobisz jak uważasz:-)

Edytowane przez @Beti
Literowka (wyświetl historię edycji)

 

 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie robię podmian wody co 4 dni i niestety nie dam rady ich robić... Niestety baniak musi pracować bez podmian  :( dlatego też balling nie czysty a komponenty bo zawierają też mikro, które normalnie uzupełniają podmiany :X. Co do Ballinga to badam wodę i koryguję ... zobaczymy testy w poniedziałek i ewentualnie zmniejszę jeszcze ballinga do 10ml i dodam kh+ żeby wyrównać... 


b92d252d1cb9323c7717535c6689f494u1709a15

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
9 minut temu, @Beti napisał:

No ale jak robi co 4dni podmiany po 10% to rozjedzie ten zbiornik,Kh leci cały czas,ja bym jednak była za tym aby zostawić ballinga w ograniczonym stopniu,ale nie całkiem wyłączyć.

@AmonS zrobisz jak uważasz:-)

Podmiany 10% co 4 dni nie rozwałą zbiornika. Ja nawet zrobiłem 6 podmian co 3 dni i zbiornik wrócił z nad przepaści. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
8 minut temu, dla syna napisał:

Podmiany 10% co 4 dni nie rozwałą zbiornika. Ja nawet zrobiłem 6 podmian co 3 dni i zbiornik wrócił z nad przepaści. 

To zależy właśnie w słów znaczeniu jaki zbiornik i co było powodem takiej zmiany:Pprzepaść-co oznacza jak dla mnie zbiornik niestabilny,rozjechany,z parametrami nie do ogarnięcia;)czy dlatego robiłeś takie podmiany? Wtedy uważam za argument do pełnej podctawy do takich podmian.


 

 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
4 minuty temu, @Beti napisał:

To zależy właśnie w słów znaczeniu jaki zbiornik i co było powodem takiej zmiany:Pprzepaść-co oznacza jak dla mnie zbiornik niestabilny,rozjechany,z parametrami nie do ogarnięcia;)czy dlatego robiłeś takie podmiany? Wtedy uważam za argument do pełnej podctawy do takich podmian.

Zatrzymało konsumpcję i wybuchło po4. Balling poszedł out. Zbiornik miał 12 miesięcy. Po4 skoczyło do 1mg. Tutaj kolega ma około 200 dni od zalania i wygląda, że w miarę stabilnie było. A to już powinno wystarczyć. Owszem zawsze jakaś wypadkowa może nastąpić i krach, ale uważam, że w tej sytuacji nie spowoduje to żadnej katastrofy, a powinno pomóc. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zobaczymy w poniedziałek jakie będą parametry. jeśli PO4 będzie spadać to zajmę się tylko korygowaniem Ballinga tak żeby było ok ... Natomiast jak PO4 będzie nadal rosło mimo 200ml Phosminusa w filtrze to pomyślę nad podmianami ;) 

Na dziś dzień oprócz zmian na kartce papieru (w parametrach) w zbiorniku dzień jak co dzień - korale polipują nic im nie dolega ;) 


b92d252d1cb9323c7717535c6689f494u1709a15

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mała aktualizacja. Tym razem w formie wideo nagranego kalkulatorem :o
temperatury niestety zabójcze - 34*C ... za oknem, 29*C w pokoju z akwarium, bezpośrednio pod lampą  32*C :(... Dołożyłem wiatrak żeby wywiewał ten skwar z pod lampy...

Wiatrak który zainstalowałem utrzymuje temperaturę wody w akwarium między 29 a 30*C...  ah szkoda że "lodówki" są takie drogie :( 

 

 


b92d252d1cb9323c7717535c6689f494u1709a15

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To masz ciepło  ... .  Albo duża wilgotność w pomieszczeniu albo kiepska wymiana powietrza przy tafli  .Jeszcze nie odnotowałem więcej niż 26c w akwarium , mimo poddasza .(wiatraki startują przy 25,8 ) 


summary.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
55 minut temu, SU1 napisał:

To masz ciepło  ... .  Albo duża wilgotność w pomieszczeniu albo kiepska wymiana powietrza przy tafli  .Jeszcze nie odnotowałem więcej niż 26c w akwarium , mimo poddasza .(wiatraki startują przy 25,8 ) 

U mnie też poddasze ale niestety ze "źle zaprojektowaną wentylacją". Ogólnie przewiew, ba jakakolwiek wymiana powietrza jest tylko gdy otworzę okno u mnie i w pokoju na przeciwko ... ale przy temperaturze 34*C na zewnątrz nie za wiele to pomaga :( 

 

Koralowce na ten moment temperaturę chyba mają "gdzieś"... polipują, kilka małych szeczepek acroporek zaczęło oblewać podstawki/klej ;) 


b92d252d1cb9323c7717535c6689f494u1709a15

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
3 godziny temu, AmonS napisał:

U mnie też poddasze ale niestety ze "źle zaprojektowaną wentylacją". Ogólnie przewiew, ba jakakolwiek wymiana powietrza jest tylko gdy otworzę okno u mnie i w pokoju na przeciwko ... ale przy temperaturze 34*C na zewnątrz nie za wiele to pomaga :( 

 

Koralowce na ten moment temperaturę chyba mają "gdzieś"... polipują, kilka małych szeczepek acroporek zaczęło oblewać podstawki/klej ;) 

Temperatura nie  przeszkadza w chłodzeniu tylko wilgotność , wentylacja to podstawa .
Ale puki koralom nie szkodzi to jest luz .


summary.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak z ciekawości jak wyjechałeś na te dwa tygodnie to po powrocie ile wody musiałeś dolać?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, Pawkuu napisał:

Tak z ciekawości jak wyjechałeś na te dwa tygodnie to po powrocie ile wody musiałeś dolać?

Dokładnie nie pamiętam ale coś ok wiaderka (czyli 12-15l) :( 


b92d252d1cb9323c7717535c6689f494u1709a15

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To nieźle. Jak nie brak wody to teraz temperatura. Oby w końcu skończyły się upały...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.