Skocz do zawartości
bobek

Nowy projekt - 500l + 500l

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, zaczynam powili zbierać sprzęt do nowego projektu. Plan ogólny jest taki

  • zbiornik główny 500l w salonie, wbudowany w zabudowę szafy w ścianie - pewnie na stelażu ale to jeszcze skonsultuję ze stolarzem
  • cała "maszynownia" za ścianą w garażu - tu pojawia się pierwszy problem techniczny bo garaż w sumie nie jest ogrzewany ale wszystko chcę zabudować w szafie obudowanej styropianem 5cmm - wewnątrz szafy będzie mały grzejnik - temperatura w garażu w zimie spada do +5 - taka zabudowa powinna rozwiązać sprawę

Jeżeli chodzi o cały osprzęt to chcę to zorganizować na metalowej półce w której będę miał trzy zbiorniki

  • zbiornik 200l na sump
  • zbiornik 200l na DSB + ferugium
  • zbiornik 200l na szczepkarium

W sumpie odpieniacz + skała lub siporax oraz absorbenty, dalej DSB z refugium oraz sczepkarium

Zrobiłem schemat - bardzo poglądowy - opisujący raczej przepływ wody a nie konkretne rozłożenie rur i mam do tego kilka pytań - byłbym super wdzięczny za podpowiedzi

5a734ecebf1da_schematakwa.thumb.jpg.fec7f78d75940e271ed905292f51e8ab.jpg

  1. Jedna pompa zasila DSB oraz szczepkarium - dodałem dodatkową regulację na zaworze do DSB do ustawiania przepływu - z tego co się doczytałem to przepływ powinien być 10xilość wody czyli 4tys/h - myślicie że Jebao FA-4000 da radę czy szukać coś większego
  2. Zrobiłem spływ z DSB już za odpieniaczem, szczepkarium oraz główny do komory odpieniacza - czy to jest OK ? bo nie wiem czy nie przekombinowałem, doczytałem gdzieś żeby nie zrzucać z DSB do komory odpieniacza bo wybije z wody wszystko co dobre ...
  3. Rozkład komór w Sumpie - odpienacz 30cm, 2x5cm, komora 35cm na skałę lub siporax, 5cm, 20cm komora pomp - czy to jest OK ?
  4. Co myślicie o takim odpieniaczu ? https://www.olx.pl/oferta/odpieniacz-skimmer-reef-octopus-CID103-IDnRkzm.html#40cdba4f6d jak nie to co proponujecie ? hałas mnie nie za bardzo boli bo wszystko jest poza domem.
  5. Oraz najważniejsze pytanie - plan mam taki żeby na początku uruchomić tylko te 500-600 litrów w garażu, uruchomić DSB, kupić 50-60 kilo skały i włożyć to do sumpa oraz szczepkarium - po 2-3 miesiącach jak całość przejdzie wstępne dojrzewanie i dsb wystartuje to podłączyć zbiornik główny, przenieść skałę i uruchomić docelowy system. Wydaje mi się że to dobry pomysł ale na pewno po przełożeniu skały i dodaniu 500l solanki rozpocznie się ponowne dojrzewanie - tylko pytanie czy jest szansa że skończy się szybciej. Przy starcie dsb chcę odessać cały piach z istniejącej nano rafki - jest tam masa życia, ślimaków, rurówek, itp - pewnie jak trochę się to ustabilizuje to trafią tam moje aktualne korale oraz jeden błazenek. Szczepkarium będzie normalnie oświetlane 2x60W w LED z cyrkulacją (pewnie na chińczykach).

Co o tym myślicie ? Dzięki za wszystkie sugestie.

 

 

Edytowane przez bobek (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Odpalenie zaplecza wcześniej to dobry pomysł, u mnie po 7 miesiącach widać pełne życia DSB. Jeżeli chcesz dodać żywy piach do DSB to warstwę max 0,5cm na zwykły piach.

W projekcjie nie podoba mi się to że woda z dsb i szczepkarium będzie krążyć w sumpie a do akwarium mało co będzie wpadać.

Ja by zrobił tak że woda z akwarium wpada do DSB, później szczepkarium i sump.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zaktualizowałem trochę ten schemat żeby było widać poziomy na jakich będą zbiorniki @elesperoto fajny pomysł ale u mnie się nie da bo DSB będzie mniej więcej na poziomie akwa a szczepkarium wyżej.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mi tylko rzuciła się w oczy ta FA-4000. Kupiłem do oczka. Fakt dmucha jak wściekła ale pobierała dwa razy więcej watów niż powinna i po braku zasilania przestała sama startować. Będę śledził bo również planuje "grawitacyjne" zaplecze :) 


f5bbb6b31b93a038f9571a95b4ac476eu1061a932.png

http://nano-reef.pl/topic/77629-katowickie-240l-sump-128/

Akwa 120x40x50 + sump 80x40x40, Obieg NJ 3000, Odpieniacz DIY ala Deltec 1455 Aquabee 2000 igła, Światło Hailea 4x54W + nocne, Dolewka AquaTrend, Dozownik Jebao DP4

Nowy zbiornik:

http://nano-reef.pl/forums/topic/87373-projekt-nowego-szkiełka-150x60x60-w-katowicach/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja bym zrobił tak ,pompę do zasilania dsb i szczepkarium wsadził do komory odpieniacza pompował tylko do szczepkarium ,grawitacyjne przez dsb i do sumpa za odpieniacz .

Tym sposobem unikniesz ponownego pompowania wody która przeszła przez górne zbiorniki zanim trafi do głównego 


8fdd9b9b7ef09de88ef75df31c7279e1u1318a12

Zbiornik 220x74x65, 2x OW , zaplecze 300ll ,

obieg Jebao DCP 18000, 2xVortech mp40,3xtunze6045,6025,6085,odpieniacz BK DC300 rdx,VSV,

skała RRR 50kg,lampa diy 279 t5 +led ok.280 W,dozownik H2Ocean

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zgodnie z zaleceniami na reefhub-ie odnoście DSB polecam wodę do DSB brać bezpośrednio z komory odpieniacza, a nie dopiero zza odpieniacza. Natomiast powrót z DSB zrobiłbym do komory z pompą do zbiornika głównego. Dzięki temu DSB będzie zasilane wodą która posiada zabrudzenia, więc DSB będzie spełniać swoją rolę, a oczyszczona woda z DSB wzbogacona a substancje z DSB trafi do akwarium głównego a nie do odpieniacza. Natomiast jeśli chodzi o szczepkarium to wydaje mi się obojętne skąd je zasilisz i gdzie zrobisz jego powrót, aczkolwiek najlepiej by było żeby ta woda była zmuszona do krążenia w obiegu głównym a nie tylko w obiegu sump-szczepkarium. 


Akwarium 80x40x40cm (128l) + sump z DSB i refugium, w obiegu 130l wody. Start 17.02.2017r. Akwarium prowadzone na metodzie DSR.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Też nie rozumiem po co chcesz robić to dwoma obiegami. Nie lepiej zrobić to na jednej pompie i jednym obiegu? 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
3 minuty temu, lukasz_dyn napisał:

Też nie rozumiem po co chcesz robić to dwoma obiegami. Nie lepiej zrobić to na jednej pompie i jednym obiegu? 

wytłumaczył już, DSB jest na poziomie akwarium a szczepkarium wyżej.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@lukasz_dyna mniej więcej widząc na jakim poziomie będą zbiorniki (tak jak na schemacie) to jak to zrobić? Ok może być jedna pompa na końcu sumpa zasilająca dsb i szczepkarium, ale zgodnie z tym co piszą @pumba07i co doczytałem na reefhub-ie to druga pompa pobiera wodę z komory odpieniacza. Dsb i szczepkarium będą na poziomie wyższym niż zbiornik główny. Jeszcze myślę jak zrobić w pierwszym etapie kiedy będzie tylko zaplecze, a zbiornika głównego nie będzie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Skoro szczepkarium i DSB jest wyżej niż akwarium to moim zdaniem woda z sumpa mogła by iść kolejno: szczepkarium, DSB, akwarium, sump. W taki sposób w DSB też będziesz miał zabrudzoną wodę np. po karmieniu korali, a znając życie prędzej czy później i tak będzie tam też pływała jakaś ryba. Sprawa z wystartowaniem bez akwarium też wydaje mi się prosta z technicznego punktu widzenia. Gorzej z dojrzewaniem...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dodaje mały update rysunku. Jak to widzicie ?5a744810b6740_schematakwa.thumb.jpg.90a4a0b121b79b50d47f3bd43aa61af7.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jestem w trakcie planowania podobnego zaplecza połączonego z akwarium i pomimo, że akwarium mam w sporej odległości od sumpa to nie brałem pod uwagę rozdzielenia obiegu na dwie pompy. Jakoś wydaje mi się, że będą problemy z utrzymaniem poziomu w akwariach, działaniem dolewki, ale szczególnie stresowałby mnie brak pewności, że cała woda przechodzi przez poszczególne etapy filtracji. Może moje myślenie jest błędne dlatego proszę Ci napisz z jakiego powodu chcesz to zrobić w taki bardziej skomplikowany sposób? Może sam jeszcze zmienię koncepcję....

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Teraz myślę że wygląda to ok. Tylko tak jak pisze @lukasz_dyn trzeba się zastanowić nad poziomami w poszczególnych akwariach. Czy np. dolewka nie będzie głupieć przy zakłóceniach poziomów w szczepkarium albo w DSB. Musisz też wziąć pod uwagę sytuacje awaryjne takie jak:

1. Brak prądu - cała woda z obiegu spłynie do sampa, więc musisz mieć tam DUŻO miejsca

2. wyłączy się tylko pompa główna

3. wyłączy się tylko pompa do DSB


Akwarium 80x40x40cm (128l) + sump z DSB i refugium, w obiegu 130l wody. Start 17.02.2017r. Akwarium prowadzone na metodzie DSR.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@pumba07dzięki za rady, na pewno uwzględnię wysokość przegród w sumpie żeby było miejsce na spływ. @lukasz_dynMożesz w skrócie napisać jak jest u Ciebie ? Według mnie u mnie nie da się kaskadowo tego połączyć bo zbiorniki są albo na tym samym poziomie albo mają niewielką różnicę żeby był sensowny obieg grawitacyjny. A co myślicie o takim rozłożeniu przegród w sumpie ? W weekend planuję zacząć coś już dłubać w garażu i przygotowywać miejsce.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To jest niemalże tak jak u mnie. Tyle że dolewke mam elektryczna a nie grawitacyjną. Jedyne wyzwanie jakie tu widze to upewnić sie że sump pomieści wodę z 3 zbiornikow.


425L  - Maxspect Recurve R6 120, Twistman 150 Integra, Komputer od AquaTrend i takie tam... Stary projekt [600L] Nowy projekt [425L]

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

nie mam, ale oprocz różnicy w zagospodarowaniu sumpa, miałem tak jak na schemacie, z tym, że każde akwarium miało zasilanie własną pompą


425L  - Maxspect Recurve R6 120, Twistman 150 Integra, Komputer od AquaTrend i takie tam... Stary projekt [600L] Nowy projekt [425L]

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zarzucam mały update. Schemat aktualnie jest taki

Akwarium.thumb.jpg.8e5de2a846b463a0973887eecee4d225.jpg

Rozrysowałem zaplecze i rozmieszczenie zbiorników na półkach. Mam też plan na odpieniacz, to Deltec AP702 podłączony zewnętrznie. Odpieniacz zasilany ze spływu ze zbiornika głównego i szczepkarium. Zbiornik główny zasilany z pompy z sumpa (najprawdopodobniej będą dwie oddzielne pompy), dodatkowa pompa do zasilania dsb ze zwrotu ze zbiornika i odpieniacza. Popatrzy ktoś na to ? Dzięki :)

Chociaż teraz patrzę na to i sam nie wiem

  • czy zwrot ze szczepkarium nie będzie cofał zwortu ze zbiornika głównego
  • czy nie lepiej zwrot z dsb przesunąć do gółwnej komory sumpa - może być problem z poziomem wody dla dolewki w komorze pompy

Ehh, niby to proste a nie jest ...

Jeszcze jeden pomysł - w sumie to ta pompa do zasilenia dsb może zasilać zarówno dsb jak i odpiniacz - potem powrór z odpiniacza i dsb do komory sumpa... Ktoś coś ?

Edytowane przez bobek (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze raz to zaktualizowałem, HELP - ktoś może korzysta z zewnętrznego odpieniacza ? Według mnie ta wersja jest ok, nie widzę tutaj żadnych problemów.

5a7ac8bd86044_Akwariumv2.thumb.jpg.e06f96d0b00b796549d8daabb9554cfc.jpg

 

Edytowane przez bobek (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość laszek
Jeszcze raz to zaktualizowałem, HELP - ktoś może korzysta z zewnętrznego odpieniacza ? Według mnie ta wersja jest ok, nie widzę tutaj żadnych problemów.
5a7ac8bd86044_Akwariumv2.thumb.jpg.e06f96d0b00b796549d8daabb9554cfc.jpg
 
Ja korzystam z zewnętrznego odpieniacza.

Wysłane z mojego LG-M200 przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@laszekmasz oddzielną pompę zasilającą odpieniacz, czy podłączone ze spływu ? Jak widzisz ten ostatni rysunek ? wygląda to ok czy nie ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość laszek
[mention=24066]laszek[/mention]masz oddzielną pompę zasilającą odpieniacz, czy podłączone ze spływu ? Jak widzisz ten ostatni rysunek ? wygląda to ok czy nie ?
Mały problem. Korzystam z zewnętrznego ale deltec mce 601. Sorki nie doczytałem (szybkie zerknięcie w pracy na forum). Sumpa nie mam więc nie pomogę.

Wysłane z mojego LG-M200 przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.