Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Witajcie, 

Nadchodzi kolej na moje 360 L ,  po długim czytaniu forum i tego działu mam koncepcję sprzętu , jaki chciałbym  kupić , na razie myślę tylko o miękasach i LPS-ach   

, i tak

akwarium ma stanąć w pokoju  4 x 4 m

zbiornik   120x60x50    lub  węższy  120x50x50       i panelem wewnętrznym   na  2 x  fi 32  i powrót fi 25  (  komin o wymiarze 12x30  , a wyskokość 43-44 cm)

sumpt  90x45-50x40

stelaż pod zbiornik

odpieniacz deltec 1456

pompa obiegowa jebao  DCP 6500 L/h

pompy cyrkulacyjne  2 szt RW8

min 1/4 żywej skały , reszta sucha  , piasek

automatyczna dolewka Levelantomatico

Testy JBL  -  mam  , używam w słodkowodnym

 

Prośba o ocenę  zaplanowanego powyżej sprzętu 

 

zastanawiam  dalej  się nad

Jaką lampę led zastosować  (  tu nie chciałbym przepłacać )

jakie bakterie na start

jaką sól zastosować

inne sprawy o których zapomniałem

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Cześć,

sól bym proponował Red Sea niebieską. Przy regularnych podmianach wystarczy by dostarczać mikro i mako. Ewentualnie można korygować z ręki, chyba, że planujesz ballinga.

Zainwestuj w testy salifert, są dużo dokładniejsze. Nie musisz teraz.

Z bakterii używałem biodigest i nic złego nie mogę nie powiedzieć.

Filtrację planujesz oprzeć na odpieniaczu i skale?

Edytowane przez Pawel_Q (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W akwarium  skała  i żywy piach ,  w sumpie  odpieniacz , wkłady  np.  purigen , co jeszcze  nie za bardzo  wiem

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ile chcesz, możesz wydać kasy na lampę? Będzie łatwiej coś doradzić jak odpowiesz na to pytanie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Najlepiej   1500 zl  , ale realniej 2000

znalazłem coś takiego

http://allegro.pl/lampa-led-morskie-216w-pelne-sterowanie-hit-i6921827598.html

ale lampa musi być wysoko nad akwarium ,  boje sie też że nie doświetli mi boków

 

co sądzisz o wstepnej konfiguracji sprzętu?
 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja bym wolał dołożyć i kupić Maxspect RSX 200.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Rozpatrz możliwość nad zamontowaniem DSB w sumpie i refugium. Można poczytać o tym na reefhub.pl Zapewniam Cię że warto. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witajcie po przerwie.  Trochę zajęło mi zdecydowanie się na zbiornik , sprzęt,  ale w końcu ruszyłem  01.08.2018

To co mam uruchomiane

- akwarium  120 x 55x 60   z  kominem po lewej stronie     fi 2 x 42  , 1 x 25

- sump 110 x 40 x 40

- odpieniacz Deltec 1660

- pompa obiegowa Jebao - 5000

- cyrkulatory  RW4  - 4 szt

- sucha skła  ok 50 kg

- żywy piasek BIO-ACTIV LIVE ARAGONITE    - 36 kg

- grzała , termometr

-Automatyczna dolewka Levelautomatic V3

-  lampa na diodach DIY

- w sumpie   włozona skała nasmarowana bakteriami w żelu

- sól Aquaforest reef salt probiotic

 

pozostaje czekać  na starty dojrzewania , chyba ?

 

 

image.jpeg.f2a24ff320daa9d01fbd9ef2db99eda7.jpeg

image.jpeg.f2a24ff320daa9d01fbd9ef2db99eda7.jpeg

image.jpeg.00838321fd48c74810eba167ba9ef4a3.jpeg

image.jpeg.9a9c48c6b5c309ce8a4913242937666d.jpeg

image.jpeg.08db5cdf9472c8bedaf6315e138ba2f9.jpeg

 

image.jpeg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak na moje oko, to chyba trochę za dużo piasku dałeś i wydaje się trochę za wysoki poziom wody w akwarium. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dojrzewanie ruszyło, pojawił się brązowy nalot na skałach i piasku.


 

 

 

 

 



 

 

 

20180817_161233-2016x980.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak

Microbe-lift

Nite-outII  co drugi dzień 60 ml

Special blend   -raz na tydzień 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hej, napisz proszę więcej o tej Lampce?

Sam ją robiłeś?


250L SPS, ATI sunpower 6x39, Schuran 150, Tunze 6095 + 7092, 2xRW8, Jebao WP 25

Poprzedni zbiornik 130L SPS/LPS http://nano-reef.pl/...225#entry375225

Obecnie 250L SPS/LPS http://nano-reef.pl/...097#entry416097

pppzm.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Lukas_gr  możesz podać pełną nazwe

Grzegorz  lampą robiona jest na zamówienie w firmie styl dua leds

 

Sorry wysłałem wiadomość zamim skończyłem pisać  :-)

Miała być firmą StylAqua Leds, lampą na ledach 3 kanały ok 300 watt. 

Robiona pod wymiar zbiornika.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam pytanie o kalibrację refraktometru.   zrobiłem ją woda destylowaną  ostawiając podziałkę na 0  ,    kupiłem tez płyn do kalibracji ,który powinien pokazać 35  . 

 Jednak pokazał odczyt 37 

Pytanie , która kalibracja  pokazuje poprawny wynik  i po której sprawdzać zasolenie    bo różnica miedzy wodą  a płynem  wychodzi  0,2 .

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
46 minut temu, zibi ol napisał:

Mam pytanie o kalibrację refraktometru.   zrobiłem ją woda destylowaną  ostawiając podziałkę na 0  ,    kupiłem tez płyn do kalibracji ,który powinien pokazać 35  . 

 Jednak pokazał odczyt 37 

Pytanie , która kalibracja  pokazuje poprawny wynik  i po której sprawdzać zasolenie    bo różnica miedzy wodą  a płynem  wychodzi  0,2 .

 

Rożnica to 2PPT. Jeśli płyn kalibracyjny jest świeży i nie masz wątpliwości co do jego zawartość to wydaje się rozsądnym skalibrować refraktometr do płynu kalibracyjnego (niezależnie co podaje producent refraktometru), który ustawia refraktometr w punkcie z którego będziesz korzystał. od 0 do 35 jest dalej niż od 35 do np. 33ppt. Błąd pomiarowy będzie znacznie mniejszy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

mała aktualizacja po 45 dniach. 

jest lekki brązowy nalot na szybach ,  z piasku juz schodzi ,  na skałach długie brązowe glony , nic wiecej

zrobiłem kilka testów

PH - 7,9

KH - 7

no2 - 0,025  lekko żółte pole

no3 - ok 5

po4 - 0

mg - 1770

ca - 425

Podmiany jeszcze nie robiłem , leje bakterie  i czekam  , chyba pod koniec miesiąca ( 60 dni ) zrobię pierwszą podmianę  20L.

pytanie jakie dodatkowe absorbery przygotować  ,  aktywny węgiel , purigen ,    co jeszcze ?    i kiedy je włożyć

20180914_191735.jpg

20180914_191719.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ktoś pomoże ?

pytanie jakie dodatkowe absorbery przygotować  ,  aktywny węgiel , purigen ,    co jeszcze ?    i kiedy je włożyć

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mała aktualizacja po 60 dniach od startu. W akwarium dalej mam lekkie  brązowe glony i brązowy pył na skałach , piasku i szybach.

w niedzielę zrobiłem testy

zasolenie - 1,024

kh - 7,7

nh4 - <0,05

no2 - <0,01

no3 - 10

po4 - <0,02

mg - 1200

ca - 395

podmian nie robię  , światło świece normalnie 8 h ,   leje bakterie

pytanie jakie  absorbery przygotować  ,  aktywny węgiel , purigen ,    co jeszcze ?    i kiedy je włożyć ,   chciałbym około 22.10  tj.  po 82 dniach wpuścić pierwsze ,życie  czyli rozgwiazdy , ze 2 krewetki , kilka ślimaków ,   oraz kilka szczepek miękkich korali.

A i jeszcze jedni ,mam mały problem z poziomem wody w kominie tzn. jak wyreguluje poziom wody to kilka dni jest dobrze a nastepnie poziom wody w kominie podnosi się tak,ż

Mała aktualizacja po 60 dniach od startu. W akwarium dalej mam lekkie  brązowe glony i brązowy pył na skałach , piasku i szybach.

w niedzielę zrobiłem testy

zasolenie - 1,024

kh - 7,7

nh4 - <0,05

no2 - <0,01

no3 - 10

po4 - <0,02

mg - 1200

ca - 395

podmian nie robię  , światło świece normalnie 8 h ,   leje bakterie

pytanie jakie  absorbery przygotować  ,  aktywny węgiel , purigen ,    co jeszcze ?    i kiedy je włożyć ,   chciałbym około 22.10  tj.  po 82 dniach wpuścić pierwsze ,życie  czyli rozgwiazdy , ze 2 krewetki , kilka ślimaków ,   oraz kilka szczepek miękkich korali.

 

A i jeszcze jedno , mam mały problem z poziomem wody w kominie , tzn, po wyregulowaniu poziomu jest dobrze kilka dni a następnie poziom podnosi sie tak ,że woda przelewa sie rewizja i muszę kręcić zaworem.  Dodam ,że nic nie robię przy akwarium , niczym nie kręcę.   Macie możne pomysł o co chodzi?

 

20180929_165149.jpg

20180929_165136.jpg

20180929_165144.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Widzę ze dużej pomocy to tu nie masz . Co włożyłeś do sumpa ? 

Ja od początku miałem w nim skale i ceramikę . Polecem ci tez byś pomyślał nad filtrem głodowym . Ja kupiłem sobie taki  

 

Edytowane przez Hoom (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, Hoom napisał:

Co włożyłeś do sumpa ?

Kolega pisał:

W dniu 15.08.2018 o 19:29, zibi ol napisał:

- w sumpie   włozona skała nasmarowana bakteriami w żelu

Bym załadował tam ceramiki, siporax np, zawsze to więcej powierzchni dla bakterii. Ale widać, że NO2 już spada, to widocznie biologia zaczyna działać. Przy suchej skale to brązowy osad może się długo utrzymać. Adsorbery - raczej się wstrzymaj, niech dojrzeje akwarium. Adsorbery to ewentualnie dasz, jak już naładujesz zbiornik życiem i odpieniacz + podmianki nie będą w stanie poradzić sobie z nadmiarem nutrientów. Teraz to te nutrienty potrzebne są do rozkręcania się biologii w akwarium. Z życiem to spokojnie, "na oko" to chyba jeszcze za wcześnie. No i NH4, NO2 powinny być 0 przed dodaniem życia. Jak koniecznie musisz, to daj te kilka ślimaków. Potem poobserwuj z tydzień czy dwa, i dopiero kolejne życie dodawaj (np jakąś szczepkę miękką). I tak dalej... Na początku, kiedy równowaga w akwarium jest bardzo chwiejna jeszcze, dodawanie życia trzeba robić powoli, stopniowo, małymi porcjami, żeby biologia miała czas dopasować się do zwiększonej ilości nutrientów od życia.

Poziom wody w kominie - z tego co czytam to w praktyce większość osób nie bawi się w super dokładne regulowanie poziomu wody w kominie zaworem, tylko właśnie celowo puszcza odrobinę wody rewizją. Wysokość rewizji dajesz po prostu taką, żeby Ci odpowiedni poziom wody w kominie utrzymała. Żeby woda nie chlupała, koniec rewizji ścinasz pod skosem lub zakładasz na koniec kolanko. I potem zaworem na spływie regulujesz tak, żeby przez rewizję przelewał się tylko malutki strumyczek wody. Sam nie mam sumpa, wiec to takie mocno teoretyczne informacje, na podstawie tego co ludzie w innych tematach pisali. Poszukaj, na pewno nie jeden temat o tym znajdziesz, co i jak zrobić.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wkłady typu purigen, phosguard dasz jak będziesz miał taką potrzebę. Tzn. parametry będą wyższe. Teraz daj wate i coś na krzemiany. U mnie sprawdził się sera silicate. Poziom wody w kominie ustaw by delikatnie przelewals się przez rewizję. Sprawdzałeś czy w razie wyłączenia pompy obiegowej sump przyjmnie wodę. Jaką zastosowałeś filtracje w sumpie? Myślę, że osiem godzin "słońca " dla korali będzie mało. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.