Skocz do zawartości

ktryc

Klubowicz
  • Liczba zawartości

    406
  • Rejestracja

  • Ostatnia wizyta

Zawartość dodana przez ktryc

  1. Krzysztof80 trafił w dziesiątkę, to jest martwy glon. Naprzerzucałem się skały RRR i na wielu kawałkach to jest. Można powiedzieć, że to nic złego ani dobrego, raczej - obojętnego. Nie ma więc powodów do niepokoju. Krzysztof
  2. ktryc

    Za duży poziom baru

    Od kilku lat mam 100% skały RRR i w testach ICP zarówno ATI jak i Tritona baru mam 0. Niedawno nawet gdzieś o tym pisałem i ktoś sądził, że pomyliłem bar z borem. Bo rzeczywiście jest to dziwne, akwaryści częściej mają nadmiar tego pierwiastka niż za mało. Tak jednak jest u mnie, więc ten trop poszukiwań jest błędny. Nawet delikatnie dozowałem bar u siebie, ale przy kolejnym teście znowu 0. Sam nie wiem, o co chodzi. Krzysztof
  3. Kilka fotek robionych aparatem Canon EOS 70 D. I jeszcze jedna fotka.
  4. Colombo w proszkach KH plus, Ca plus + All four w płynie.
  5. DVH Biogro oraz Colombo Bacto (wyselekcjonowane z żywej skały). Zapomniałem nadmienić, że przygotowuję skoncentrowane roztwory.
  6. Na dobę KH 520 ml, Ca 150 ml.
  7. Bar, dlatego napisałem, że to dziwne.
  8. All four mam w płynie 2,5 l podłączone pod pompę dozującą, natomiast, jeśli trzeba uzupełnić jakieś braki, wtedy używam płynów Tritona lub ATI w osobnych buteleczkach. Najczęściej muszę uzupełniać stront, czasami jod i mangan oraz bar (dziwne, gdyż większość zbiorników wykazuje nadmiar tego pierwiastka) Przy tylu koralach reaktor nie wyrabiał z podażą KH. Oczywiście wtedy mogłem dodać CO2, ale wtedy problem z pH.
  9. Dozuję Colombo All four - mikroelementy + magnez. A po zrobieniu testu ICP uzupełniam ewentualne braki.
  10. Na Colombo, gdyż używam też soli tego producenta oraz mikroelementów.
  11. Tak, raz na dwa, trzy miesiące. Jednak jestem ostrożny w podawaniu mikro zgodnie z zaleceniami laboratorium. Dawki dobowe, jakie proponują, rozkładam na większą liczbę dni. Według mnie są zbyt wysokie i zbyt gwałtownie zmieniają chemię wody. Potrzebny jest czas, aby korale przyzwyczaiły się do zmiany.
  12. Nie, nie używam soli bez soli. Robię podmiany wody raz w tygodniu, więc nie widzę takiej potrzeby.
  13. Po tylu latach jeszcze mi się nie znudziło, cały czas jestem fanem sps-ów. Jakie zmiany wprowadziłem? Zrezygnowałem z reaktora wapnia. Dozuję Ca i KH oraz mikroelementy połączone z magnezem. Dawki KH i Ca nie są równe, lecz w zależności od zapotrzebowania. W dalszym ciągu stosuję peletki. Fotka, którą udostępniam jest zrobiona komórką, nie ukazuje nic poza faktem, że akwarium żyje. Za parę dni, gdy odbiorę aparat fotograficzny, spróbuję zrobić zdjęcia, na których lepiej będzie widać korale i ich prawdziwe kolory.
  14. Można znaleźć wiele osób zadowolonych i tych, którym poszło coś nie tak, jak z każdym produktem. Nigdy nie ma pewności, dlaczego coś nie wyszło. Zamieszczam dla porównania test ICP wody RO, jaki powinien być i test ICP wody RO Efendiego.
  15. Woda RO powinna mieć wartości zerowe, a test ICP pokazuje wyjątkowo wysokie poziomy niektórych elementów, chyba że używasz kranówki. Krzysztof
  16. ktryc

    colombo bakterie w kulkach

    Nie ma potrzeby, żeby dodawać pożywkę. Bakterie bardzo dobrze przechowują się w żelowych kuleczkach, które są dla nich źródłem węgla. Krzysztof
  17. Dodatkowy pojemnik podłączony do kalkreaktora też jest.
  18. Na razie stoi w pogotowiu. Jeżeli reaktor daje sobie radę i mam pH ok. 8, to nie ma potrzeby. Ale jest gotów do pracy. Gdy korale jeszcze bardziej podrosną, wrócę do kalkwasser. W tej chwili podnosze pH dzięki skim breeze, ale to trochę kosztowne. Kazdy zbiornik zużywa pelety inaczej. Ja ostatnio dosypywałem chyba ok. 7 miesięcy temu.
  19. Obecnie nie mierzę. Kieruję się wartością KH w zbiorniku , które staram się utrzymać ok. 7,8 przy pH 6,5-6,4 w reaktorze i przy możliwie najmniejszym podawaniu CO2. Kiedyś sprawdzałem na świeżym wkładzie, to było 35 dKH przy 6,5 pH w reaktorze. Gdy nie mogę utrzymać pożądanych wartości, wymieniam wkład na nowy, nie dosypuję do starego. Imperatory lubię tylko małe, a więc gdy dorósł, poszedł do większego zbiornika.
  20. W akwarium obecnie, tzn. o godz. 23:10, mam pH 8,06. Używam jednak reaktora z wkładem skim breeze, żeby nie spadało poniżej 7,8.
  21. Tak aktualnie wygląda mój zbiornik
  22. Przede wszystkim dlatego, że nie zakładałem świeżego zbiornika, lecz zmieniałem szkło. Szukałem więc skały, która w najmniejszym stopniu wpłynie negatywnie na życie w akwarium. Miałem zwierzęta, które nie przetrwałyby dużych skoków parametrów. Wiadomo, że „żywa skała” ma w sobie mnóstwo zdechłego życia, więc pojawi się amoniak, itd. Poza tym „żywa skała” jest żywa tylko z nazwy. Co może się utrzymać przy życiu w tej skale? Zwykle to, co jest najbardziej odporne, czyli niestety różnego rodzaju szkodniki, których staramy się unikac. Dlaczego nie sucha? Trzeba trafić na dobrą suchą skałę, aby nie wybuchło ponowne dojrzewanie pomimo wcześniejszego moczenia. Swoją RRR również moczyłem przez jakiś czas w solance, ale nie oddaje ona ani azotanów ani fosforanów. Podnosi nieco KH i Ca, ale poza tym nie ma żadnych problemów. Jest czysta i estetyczna, zbiornik od razu wygląda ładnie, nie trzeba czekać, aż pokryje się glonami wapiennymi, gdyż pigment pokrywający RRR do złudzenia przypomina glon wapienny. Wygląda bardzo naturalnie, ma ciekawą strukturę, nie wygląda jak betonowe kawałki. Od stycznia/lutego 2017 roku przeszedłem na reaktor wapnia. Ale, kiedy stosowałem przez lata ballinga, nie dodawałem soli bez soli. Regularnie raz w tygodniu podmieniałem wodę. Zdjęcia niebawem będą. To czynność, której najbardziej nie lubię, gdyż nie czuję się w tej dziedzinie dobrze. Dodaję średnio 1 ml Colombo mikroelementów/ 100 litrów tygodniowo, z tym że tę dawkę rozkładam na porcje dzienne. Raz na 2-3 miesiące robię ICP i koryguję. Sam korallith, który też uwalnia różne elementy, przy większej obsadzie koralowców moim zdaniem nie wystarczy.
  23. Najlepiej byłoby zrobić większą ilość i zamrozić np. w foremkach do kostek lodu, ale wtedy powinieneś użyć świeżych produktów. Najczęściej mamy jednak dostęp do tych mrożonych, a tych nie powinno się chyba rozmrażać i ponownie zamrażać. Przyznam, że zawsze miałem dylemat. Dlatego wolę użyć mniejszej ilości i wykorzystać jednorazowo. Jest tego trochę dużo, więc wykorzystuję to jedzonko na karmienie korali w kilku zbiornikach. Nie należy przesadzać z ilością pokarmu, gdyż powoduje on duży skok nutrientów, mam na myśli PO4 i NO3, a zwłaszcza PO4. Dlatego karmię zawsze w przeddzień podmiany wody. Krewetki są ze spożywczaka pod warunkiem, że bez dodatków. Najczęściej robię zakupy w Sellgrosie na dziale rybnym, zawsze tam coś wypatrzę. Miksuję blenderem, ale mocnym i robię przerwy, żeby pokarm się nie zagrzał. Do pokarmów stałych (krewetka, małż, może być kawalątek ryby, itp.) dodaję trochę wody z akwarium i to miksuję. Nie wszystko zblenduje się dokładnie, więc możesz zlać płyn i zostawić na karmę dla korali, a drobne niezmiksowane do końca cząstki wrzucić rybom na wieczorną kolację. Krzysztof
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.