-
Liczba zawartości
437 -
Rejestracja
-
Ostatnia wizyta
Typ zawartości
Profile
Forum
Galeria
Kalendarz
Blogi
Articles
Member Map
Sklep
Zawartość dodana przez amsam
-
dzięki jeszcze raz.
-
Mógłby mi ktoś podrzucić link na driver ze sterowaniem PWm na niebieskie CREE /taki jak u morświna/ /jednak 1 z 6 ciu mi padł. Będę strasznie wdzięczny.... Dzięki z góry.
-
morświn też mi robił sterownik . działa do dziś . dzięki. Co do kanału białego - zapewne jest tak jak u mnie powoli diody się sypią. Musisz sprawdzić po kolei każdą z 6 ciu diód. Weź miernik prądu - ustaw go na sprawdzanei ciągłości obwodu - no wiesz dwa styki - czy miernik piszczy. Dotknij do plusa i minusa każdej diód oddzielnie. Bez załączego prądu w lampie. Jeżeli dioda jest sprawna lekko się zaświeci. Znalazłem u mnie 3 diody wadliwe , wymieniłem i jest OK. To najczestsza przyczyna. Przed sprawdzaniem diod zobacz miernikiem czy masz napięcie ok 22 V na obwodzie do tych 6 ciu diód . jeżeli masz to na 100% dioda padła jedna z 6 ciu. Jeżeli nie to driverek Ale może ktoś da mi namiar na taki Driverek do obwodu bo mipadła właśnie jedem z 6 ciu od morświna po 10 latach. /Wzasadzie to sól zżarła obwód. Beę wdzięczny na namiar do sklepu. Albo do morświna:)
-
Dziękuję Tobie bardzo. Już kupione.
-
Moduł 6xLED XT-E, jasność 6x 575mW/350 mA, Royal Blue, barwa D37 (ok.452.5-455 nm), wymiar 25mm x 155mm, RoHS Coś zamiennie ew. Maritex nie odpowiada.
-
ktoś pomoże mi znaleźć diody Cree niebieskie , spalił mi się listek 6 ciu diod i nie mogę zaleźć. Dzięki z góry
-
Nic na razie się nie przejmuj - baniaczek pracuje , daj czas na dojrzewanie. Niech cykl się zamknie. Na razie to walka z niewidzialnym wrogiem. Spokój. Będzie dobrze . Jak coś zawsze będziesz mógł coś oddessać. Ale na razie nie widzę potrzeby.
-
Zmieniłem sol na h20. Ph sprawdzę bo nie robię tego. Czy zmniejszenie ilości na hCo3 nie spowoduje brak równowagi kinowej CaCl2. Chodzi mi o to że przestaje t Rowno lać płyny. Test mudialbym kupic. Nigdy nie mialem takuego problemu. Korale ladnie wyglądają Chyba xmniesze Kh i zobaczę co będzie.
-
Mam zapytanie. Akwarium mam już kilka ładnych lat. Balling prawie od zawsze . KH miałem zawsze w granicach 7,5 -8. Aktualmnie od ok 0,5 roku obserwuję trend do góry tzn ok 11. Ca spada do ok 380. Okresowo dolewam samego CaCL2 aby go podbić. Za to korale maja się świetnie, nawet SPS rośnie czego do tej pory nie było. Choć innych twardych mam dużo. Czy mam zmniejszyć w Ballingu Kh - leje równo. Boję się że jak kwaśny węglan zmniejszę to zaburzy to równowagę jonową w Ballingu i mniej będzie wolnych jonów Ca2+. Czy nie przejmować się takim kH.
-
Jeżeli mogę coś dodać do tematu jeszcze. Najważniejsze jakie masz TDS po membranie -powinno być ok 008-003-4. Im niższe tym lepsze. Jeżeli masz 20 to szybko zabijesz żywicę ile byś jej nie dał. pamiętaj że pierwsza woda po memmbranie ma podobny TDS do kranówki. Membrana to błona półprzepuszczalna - jak stoi, nie parcuje, to jony wyrównują się po obu stronach . Ja mam rozgałęzienie przewodów po membranie i spuszczam najpierw objętość pojemnika na membranę /ok szklanka wody/. Pomaga mi w tym 2 punktowy miernik TDS - pierwszy punkt po membranie , drugi po żywicy. Jak po membranie spadnie mi do ok 004-002 to przełączam zaworek na żywicę dopiero - wynik pozywicy musi być 000. Jeżeli po membarnie maż duże wartości to na pewno masz nieszczelność na uszczelkach - ja zawsze owijam jeszcze ze 2 x taśmą teflonową obie uszczelki membrany i dopiero wkładam do obudowy i dokręcam. Widać te nieszczelności na pomiarze - TDS skacze od kilku do kilkunastu. Jeżeli to nie pomaga to masz walnięta membranę - może sucha była? . 2 gi punkt po zywicy musi być 000 - pomaga w tym kiedy żywica jest już niedobra - jak mam 001 to wymiana na nową.
-
Piachu juz prawie nie ma . Strasznie go podnosiło. Wiec stopniowo go ubywa i zarasta korali. Na tylnej szybie glon. Z miesiąc jej nie skrobalem. Nie mam aktualnej fotki. Przemeblowałem tez korale. Jak będę w domu cykle. Szyba niebieska jak ta lala. 2 pompy cyrkulację jak.pamiętam 8 tys l /godz
-
Oświetlenie 12 godzin tak jak w refungium zresztą tam stały. Mieszać nie mieszałem - tylko po podawaniu azotanów. Te przemyślenia powstały tylko i wyłącznie przy hodowli dla syna. Wniosek tylko dla mnie taki że likwiduje refungium bo to tylko walka z wiatrakami . Nię będę lał litrami NO3 aby obniżyć PO4, które produkuje mi Cyjano. To mój baniak
-
Tak. To jasne że są.
-
W kolbach cjano rosły tylko tam gdzie był azot, przy samym P nie rósł /nie znikł ale nie wzrósł/. Twierdze za tym ze do wzrostu potrzebuje bezwzględnie azotu - w dwóch kolbach gdzie go podawałem był wzrost , a gdzie go nie było wzrostu nie było. Na pewno spagetti coś tam wyciągały, a le przy podawaniu azotu Cjano obrastały glony /zapewne lepiej i szybciej go konsumowały/ - powodując zapewne rozpad i uwalnianie P. Zwróciło moją UWAGĘ że w kolbach ze wzrostem zacząłem podmieciać wodę aby obniżyć poziom P - a wcale go nie podawałem. Daltego tez twierdzę że mój wzrost P jest wynikiem zakwitu Cyjano /zobacz moje zdjęcie/ mama tak ze 3 lata czyszczę i znowu nawraca. Postanowiłem że zlikwiduję glony a włączę np siporax. Opisałem to co zaobserowałem. Tabelki nie znałem do tej pory. Boję się podwyższać NO3 mam sporo SPS, które dobrze się mają. Cyjano mam tylko w refungium /po 2-3 tyg całe płachty jakbym nie płukał spagetti/. . baniak główny jest OK. Zgadzam się jest N to Cyjano podbijaja P i pewnie hulają sobie - śmiejąc się nam w twarz.... Faktem tez jest że fefungium jest tuz za odpieniaczem a to przecież "bomba"powietrzna więc azotu z powietrza mają blisko i mnóstwo ....
-
Dobry artykuł . Wynika z tego że musiałbym odważniej podbijać azotany. Boję się o twarde korale. Fakt że cyjano pokrywa glony tak jak opisują , płachtą. Powodując ich destrukcje.
-
Chciałbym podzielić się z Wami moimi obserwacjami zależności plagi sinic Cyjano a poziomami N i P. Co dla mnie było ogromnym zaskoczeniem!!!! Obok pisałem o problemie plagi w refungium gdzie mam spaghetti /zbiornik główny super/ - fotka z refungium poniżej http://nano-reef.pl/forums/topic/95644-cyjano-w-refugium/#comment-978853 Zauważyłem że zawsze pladze towarzyszy duży wzrost P. Przy prawie zerowym /a właściwie zerowym N/ Radziliście abym dodawał NO3 by obniżyć Po4 co jest logiczne. I do tematu Syn w liceum dostał temat niekorzystnego wpływu człowieka na środowisko. Zaproponował, aby było ciekawie żebym zrobił hodowle sinic przy podawaniu N i P i bez Przygotowałem 4 kolby – w jednej sama solanka czysta , w drugiej dodawanie N , trzeciej P, czwartej dodaję N i P. W każdej kolbie kłębek spaghetti oraz mała szczepka Cyano z refungium. . kropla wódki co kilka dni. Zgodnie z oczekiwaniem w czystej kolbie sinice zniknęły całkowicie. W kolbie z P początkowy mały wzrost i stagnacja, stopniowy zanik. Ale z kolbach których dodawałem azot - ….burza. Wzrost jak szalony. Ale… wzrasta fosfor . I to tak w dramatycznym czasie że zabrakło skali na testach Saliferta. Przestałem go w ogóle dodawać a nawet podmieniałem co kilka dni z ¼ wody w obu kolbach aby obniżyć jego poziom. /trochę się bałem że wysoki poziom P zabije mi hodowlę sinic :). Wnioski – Cyano do życia wymaga azotu a nie fosforu – ten sama go sobie wytworzy /zapewne z rozpadłych glonów spaghetti – bo skąd by się pojawiał w kolbach? / Należy czyścić więc naloty gdyż zabijaja nam korale i podbijają poziomy foforanów . Obniżanie fosforanów nie wpływ na na plagę Cyjano. Czyli skoki P w moim baniaku po części są wynikiem plagi Cyano, a nie same fosforany warunkują zakwit. Co o tym myślicie? poniżej fotki z hodowli: początek środek i stan obecny.
-
Chodzi o to że natura nie znosi pusti - i jej nie ma. Stojąca solanka zasiedla się bakteriami - niekoniecznie to twoja flora z akwarium. Uzywam soli RedSea Coroal pro i H2O - na opakowaniu jest wyraźnie że do 2ch lub 1 godziny ma być wlana. jak to jest u innych producentów nie wiem.
-
15. min - wg istrukcji do 2 godz musi byc w baniaku. Weź lepiej H2O - całe życie uzywałem RS coral pro - ta tez jest fajna naturalna i tańsza !
-
W przyrodzie nie ma pustej przestrzeni. Nawet w przewodzie pokarmowym. Jak coś jest "puste" to od razu jest kolonizowane - w twoim przypadku może inne bakterie przeniosłeś np z rąk i skolonizowało nowe poletko. Solanke mieszasz i siup do wody. Na soli jest nawet napisane że 1 czy 2 godziny.
-
Nie panikuj . To bardzo młody baniak dojrzewa. Dodawaj bakterie . Nie świeć za dużo. Wszystko będzie dobrze
-
Zgadzam się z tobą. Nie wydaje mi się aby przy regularnych podmiana cokolwiek by to zaburzyło. Kiedys mierzyłem Potas - jeszcze posiadam w szafce test - nawet nie wiem czy dobry po tylu latach. Plagi cyjano obserwuję u siebie przy wzroście PO4do ok 3,5 - wówczas stosuję absorber spada do ok 1,5 -1,8 . Zdarza mi się do 2-3 razy w roku. Gdyby nie ustawiczne czyszczenie tego sumpa z sinic to bym nawet nie interweniował. Ale mam tego dość po ok 2 latach. Może nawet ostatnio większy ten nalot - posprzątam , wypłuczę glony i do tygodnia jest pięknie. Później zakwit. Była chemia całości i samym sumpie , było zaciemnianie - jak bumerang wraca tylko w sumpie. Spróbuję zbliżyć do zera PO4 i zobaczymy jaki to ma efekt. To dobra myśl. Ja już byłem gotów likwidować spagetti i nie świecić tam w ogóle,
-
Hej. W instrukcji Red Sea coral Pro wyraźnie jest napisane - do 2 godzin ma być w akwarium !!! Hej. W instrukcji Red Sea coral Pro wyraźnie jest napisane - do 2 godzin ma być w akwarium !!!
-
Bez urazy . Dzięki za odpowiedzi. To cenna dla mnie wymiana zdań. Człowiek zawsze czegoś się uczy. Zapuściłem juz 5 ml KNO3 - zobaczę co będzie. dam znać. Ciekaw jestem czy dużo potasu potrafi się skumulować. Chyba NaNO3 będzie bezpieczniejsze - zawsze korekta podmiankami . Choć tak myślę skąd chlor dla równowagi będzie się brał. w Ballingu wszystko jest policzone. Osobiście myślę że te dawki nie będą miały istotnego znaczenia