Jump to content

PPrzemek

Klubowicz
 • Content Count

  26
 • Joined

 • Last visited

Informacje o profilu

 • Imię
  Przemek
 • Płeć
  Mężczyzna
 • Skąd:
  Żywiec/Trójmiasto
 • Akwarium
  120x70x50

Recent Profile Visitors

642 profile views
 1. To co znajduje się w komorach w sumpie nie jest niczym innowacyjnym, takie założenia ma metoda Tritona - niestety nie mogę ocenić całkowicie jej jako pełnej, bo robię podmiany i nie wyrównuję wszystkich mikroelementów. Ale jak do tej pory z wykluczenia tych dwóch elementów jestem zadowolony. Białobrody jest tylko jeden. To tylko odbicie w szybie - a szkoda fajne by były dwa takie gwiazdory. Jednak w tak małym systemie to chyba ciężka sprawa by mogła być. Pozdrawiam.
 2. Tak stały pomiar pH. Te w tabelach to odczyty o tej godzinie co zapisana. A spadki są dość duże o ok 0.3 w ciągu doby. Poniżej 8 było tylko w pierwszych miesiącach prowadzenia zbiornika. Później nie zaobserwowałem niższego wyniku niż 8. Pozdrawiam
 3. Fajnie że się podoba. Dzięki bardzo wszystkim. Akwarium od początku działa na Tritonie - Base elemets, ale nie jest w pełni oparty o tą metodę. Sól, która teraz jest stosowana to Tropic Marin Syn-Biotic. Nie mam żadnego szczególnego "przepisu" na suplementowanie zbiornika. Nie mam też ulubionych produktów specyficznej marki. Mega rutyny i konsekwencji w suplementowaniu też nie stosuję, raczej na wyczucie i obserwacje korali. Używam aminokwasów różnych firm obecnie od: KZ, Saliferta, Red Sea wszystko w dawkach rekomendowanych przez dane firmy ilościowo ale w większych odstępach czasu. Z innych elementów to Stront / Fe / K / Jod ale wszystkie te dodatki - tak jak aminokwasy - w rekomendowanych ilościowych dawkach w większych odstępach czasu. Czasami jest miesiąc że nie podałem nic, a czasami mam więcej samozaparcia i wytrwałości i wszystko jest podawane bardziej regularnie. Podmiany nie są częściej niż co 2 czasem 3 tyg - 10 %. Częstsze bywały jeżeli coś nie pasowało mi z ogólną kondycją korali. Korale czasami są dokarmiane Reef-roids, Goniopower, Nyos Instatnt Plankton - częstość też zależy od wyglądu korali i dodatkowo od ilości nutrientów. Ogólnie to raczej staram się nie szkodzić, więc wolę czegoś dodać mniej lub rzadziej niż później się zastanawiać, którą "butelkę" przelałem tym razem. W sumpie magii nie ma. Pierwsza komora makroglony / węgiel / druga odpieniacz / trzecia pompy powrotu + w różnych miejscach media biologiczne. Nie posiadam filtracji mechanicznej wszystko ląduje w glonach. Jeszcze raz dzięki wszystkim za miłe słowa. Pozdrawiam.
 4. Obecnie już nie podbijam nutrientów. Może przez około miesiąc czasu pobijałem później się unormowało. NO3 - podbijałem za pomocą KNO3, a PO4 - za pomocą KH2PO4. Jeżeli chodzi o polecanie to nie mam zdania co do konkretnego produktu - ja używałem proszków dla słodkowodnych zbiorników holenderskich. Ale trzeba być przy tym bardzo ostrożnym i mieć zdefiniowany cel do osiągnięcia bo można sobie krzywdę w akwarium zrobić.
 5. Najczęściej 1 x dziennie, może ze dwa razy w miesiącu 2 x. Karmię tylko mrożonym pokarmem - najczęściej solowiec i lasonogi, czasami jakieś mieszanki dla angelfish i centropyg z zawartością gąbek w składzie - bynajmniej w opisie. Glony nori zieone i czerwone też skubią, ale to przy okazji karmienia pokoklców. I jeden, czasem dwa razy w miesiącu masstick.
 6. Chelmon nie, ale te dwa gagatki poniżej to już trochę gorzej. Ale też bez dramatu, są już ze mną przeszło rok czasu i jak do tej pory żadnego korala na sumieniu na szczęście nie mają.
 7. Witam serdecznie w nowym 2021 roku ! Upłynęło trochę czasu. Akwarium wciąż istnieje i ma się dość dobrze. W miedzy czasie doszło trochę skały konstrukcyjnej, pewne skały wraz z akroporami zmieniły swoje miejsca w akwarium ze środka na lewo i odwrotnie, pewne zostały podniesione - w efekcie, przynajmniej da mnie jest trochę więcej głębi. Zmiana miała miejsce w lipcu nie pociągnęła za sobą żadnych dramatycznych skutków dla zwierzaków, nie było tez fazy "ponownego dojrzewania". Acropory jak widać z małych szczepek powoli zmieniają się już w piękne kolonie. Może nie mają jakiś pięknych i zabójczych kolorów, ale jak na tą chwilę nie "gonię" cyferek. Jest dość stabilnie i mało obsługowo. Pozdrawiam wszystkich forumowiczów i życzę lepszego Nowego Roku !!!
 8. Bardzo mi miło, że się podoba. Pozdrawiam.
 9. Do pamiętnika forumowego, kilka zdjęć update-owych. Pozdrawiam oglądających.
 10. Niestety tylko w okresie zimowym zwierzaki mają trochę promieni słońca, w lecie miałbym problem z temperaturą. Okrzemki miałem tylko na początku dojrzewania, przynajmniej zauważalne - bo może gdzieś tam sobie żyją, ale nie jako plaga.
 11. Witam. Mały marcowy update. Od połowy stycznia rozpoczął się kolejny etap braku nutrientów (a przynajmniej ich braku na wskazaniach testów). Wszystkie co tygodniowe testy wykazywały 0 dla PO4 / PO4 ULR / i NO3. Z początku po koralach nie widziałem żadnych niepokojących objawów stresu lecz już w połowie miesiąca luty acropory powoli zaczynały blednąć, a LPSy - głównie goniopory gorzej polipować. Oprócz tego czynnika - załamałem chyba trochę biologię wprowadzając do systemu nową skałę + przesuwając całą prawą konstrukcję + przesunięcie dwóch większych skałek w zupełnie inne miejsca w zbiorniku. Jak by tego było mało kolejnego dnia przelał odpieniacz - cały kubek urobku z tygodnia. I od tego momentu acropory jeszcze bardziej spłowiały (co dziwne bo bardziej obstawiał bym że pociemnieją) LPSy częściej flaczały wymieniając wodę w tkankach a niektóre goniopory przestały polipować (jedna goniopora bardzo mocno zjaśniała - mógłbym powiedzieć że wywaliła część symbiotyki z tkanek i jedna alveopora). W zasadzie nie do końca wiem co zadziało się z chemią wody bo wyniki testów te które mogłem przeprowadzić na tamten czas w warunkach domowych nie odbiegały od moich standardów - i pomimo przelania odpieniacza nutrienty nadal były zerowe. Wysłałem wodę do analizy jednak tydzień czasu czekania na wyniki, w którym zrobiłem dwie niestandardowe podmiany trochę poprawił sytuację i korale odrobinę się poprawiały. Tydzień później zmieniłem odpieniacz teraz jest Vertex Alpha 170. Od 28 lutego rozpocząłem dozowanie nutrientów po przez chemię KH2PO4 i KNO3. Odbywa się to na razie stopniowo i ostrożnie, ostatnie dwa badania wykazały NO3 w granicach 0,25 do 0,5 a PO4 wpierw 0,07 teraz troszkę spadło do 0,03. Nie potrafię jeszcze za dużo powiedzieć o korzyściach dodawania nurientów w postaci chemii - jeszcze zbyt mało czasu od rozpoczęcia i sam jestem ciekaw co wydarzy się z czasem. Korale na tą chwilę wyglądają lepiej LPSy już mnie tak nie stresują i znowu zaczęły się w pełni pompować. Acropory ciężko powiedzieć bo wiadomo, że u nich nic nie dzieje się z dnia na dzień co psułem przez miesiąc będę odbudowywał przez 3 albo i dłużej - w czasie jak przelał odpieniacz i przestawiałem konstrukcje część z acropor przestała polipować i część z nich nie polipuje do dziś, przyrosty się nie zatrzymały i konsumpcja CA KH i MG także nie. Tyle z nowości teraz trochę foto. Wyniki testu ICP Zwierzaki może nie tak piękne jak w świetle sztucznym, ale swego rodzaju charakter mają: Trochę z "lotu ptaka": Kilka ogólno poglądowych: Kilka przypadkowych: Na dziś to już wszystko pozdrawiam.
 12. Witam. Update zdjęciowy z placu boju. Parametry wody: Pozdrawiam.
 13. Witam serdecznie. Małe uaktualnienie zdjęciowe na nowy rok. Na dziś to już wszystko pozdrawiam.
 14. Witam. Dziś mały update zdjęciowy na zakończenie roku 2019. Zdjęcia robione telefonem, o różnej porze świetlnej zbiornika, niektóre przy nie wyczyszczonych z glonów szybach . Wszystkiego dobrego, zdrowia i pomyślności w nadchodzącym nowym roku ! Pozdrawiam PP
×
×
 • Create New...

Important Information

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Terms of Use.