pilot
Klubowicz-
Liczba zawartości
39 -
Rejestracja
-
Ostatnia wizyta
Typ zawartości
Profile
Forum
Galeria
Kalendarz
Blogi
Articles
Member Map
Sklep
Zawartość dodana przez pilot
-
Czesc, mam akwarium 100x40x65. Uzywam RF model M. Przez rok uzywalem 8 swietlowek (4 actinic + 4 biale 10K) z Aquaela i bylo calkiem dobrze. Kazdy zakatek akwarium byl bdb doswietlony, wiec dla oka wydawalo sie dosyc jasno. Wszystko pod tym roslo, zarowno miekasy, LPSy oraz SPS (mam tylko dwa gatunki montipor). Wiedzialem, ze predzej, czy pozniej bede musial wymienic swiatlo. W koncu wybor padl na RF model PRO BLUE "M". Na poczatku wydawalo mi sie, ze jest za ciemno. Po miesiacu ja i korale przywyklismy. Zauwazylem wieksze przyrosty SPSow. Korale ktore niby byly dalej od zrodla swiatla, jakby w cieniu, i tak lepiej zaczely wygladac, pompowac i odwdzieczac sie kolorami. To pewnie zasluga wiekszego PARu (tak sobie to tlumacze, moze jestem w bledzie). Generalnie wszystkie korale wydaja sie miec bardziej pastelowe kolory. Co do ceny 3500zl (teraz widze promocje na ich stronie za 3000) , to OK. To tylko ledy, ale czego sie nie robi dla hobby. Mozliwosci ustawien poszczegolnych kanalow jest prosta i intuicyjna. Mozna skorzystac z przygotowanych profili albo pobawic sie samemu. Laczenie po Wifi dziala i nie sprawia problemow. Sama lampa wyglada bardzo kompaktowo, dobrze wykonczona. Do serwisu mam ok godziny drogi, polski producent - to tez bralem pod uwage przy zakupie. Podsumuwujac, gdybym znowu szukal lampy , to z pewnoscia byloby to RF. pozdrawiam Rafal
-
Jaka Lampa do akwarium ok. 200L
pilot odpowiedział raflik1999 → na temat → Pytania o sprzet 60 - 250 L
Czesc, wlasnie testuje ReefFlare Pro M Blue (130watt) i raczej lampa juz u mnie zostanie. Cenie sobie bliskosc serwisu (ok.100km), jest to produkt polski, proste menu ustawien. Ladnie swieci kanal niebieski - nie widac tyle paprochow w wodzie Korale i reszta poki co super. Kolory bardziej jakby pastelowe. W porownaniu do tub z aquela lampa swieci bardziej punktowo. Tuby z aquela dawaly bardzo rownomierne oswietlenie w kazdy zakatek awarium, skaly. Musialem sie przyzwyczaic do nowych cieni, niedoswietlonych miejsc. Za to jest duzo duzo wiecej blinkow i kojarzy mi sie to troszke z HQI. Ciezko cokolwiek powiedziec wiecej po 1 tygodniu. 150zl za wypozyczenie i testowanie jak najbardziej na wielki PLUS ! pozdrawiam Rafal -
Jaka Lampa do akwarium ok. 200L
pilot odpowiedział raflik1999 → na temat → Pytania o sprzet 60 - 250 L
Czesc, mam podobny zbiornik od roku. Kilkanascie lat temu prowadzilem akwarium na HQI+T5. Po kilku latach przerwy, przy zakladaniu nowego ciezko bylo mi dobrac oswietlenie. Nowoczesne lampy LED sa bardzo drogie. Stwierdzilem, ze kupie cos taniego, nabiore troche doswiadczenia z LEDami, poogldam zbiorniki kolegow, wyslucham opinii. Nie sztuka jest wydac kilka tysiecy zlotych, chcialbym, aby byl to wybor jak najbardziej swiadomy, oparty o na konkretach. A poki co to prowadze zbiornik z miekasami, LPS i kilkoma szczepkami montipor. Generalnie nie zamierzam hodowac SPSpw, ale jedna taka montipora przywedrowala , to niech sobie rosnie. Pozostale korale rosna swietnie, efekty fluorescencji bardzo mocny, wszystko zdrowie. Swiece nad nimi 6x LEDDY TUBE ACTINIC 14W, oraz 2x LEDDY TUBE MARINE DAY&NIGHT. Wybralem akurat takie "rurki", bo moze w przyszlosci przydadza mi sie w innych zbiornikach, zastosowaniach. Nie ma tam niestety wielu wspanialych funkcji poza ON&OFF, ale cena czyni cuda. Po ustabilizowaniu parametrow zauwazylem coraz lepsze wybarwianie sie koralowcow. Niebawem akwarium konczy roczek, to dam posta i aktualne fotki. Ewentualnie tak na szybko moge przeslac zdjecia akwarium na mejla. Pozdrawiam Rafal -
Czym ryzykuje?
-
Poszukaj pod hasłem Reeflo Barracuda/Hammerhead
-
Co do komina i powrotu. Wywierciłem w bocznej ścianie dwa otwory. Jeden pod pudełko przelewowe z Aqua Trend, a drugi otwór jest ciutek wyżej niż lustro wody. U mnie pomiędzy lustrem, a górna krawędzią akwarium jest ok 10cm. Końcówka wylotu jest skierowana w dół, sięga jakiś 1cm poniżej lustra wody. Gdy zabraknie prądu, to niewielka ilość wody spływa, bo zaraz zasysa powietrze. Akwarium mam wysokie na 60cm, z czego zalane do 50cm. Postale 10cm robi za korone. Okleiłem to dookoła czarną folią matową i mi się podoba. Grubość szkla 8mm. Przy wierceniu otworu ważne jest , aby nie był za blisko krawędzi akwarium. Zminimalizujesz ryzyko pęknięcia przy wierceniu. Fajnie że chcesz mieć sump. Będzie elegancko i wygodnie. Powodzenia, Rafał
-
Tak po skandynawsku Dokladnie, z czasem zarosnie.
-
Moze odpowiedz na to pytanie to oczywista oczywistosc, ale ta uszczelke klinowa dobrze zamontowales? Ja mam srubunki, gdzie wklejasz rure. Natomiast dosyc duzo naskrecalem sie zlaczek, gdzie podobne uszczelki sa - systemy nawadniania, itp.
-
Bedzie dobrze. Tylko spokojnie, bez nerwow hehe Tez tak mialem Poki co nie celuj w ksiazkowe parametry wody. Jeszcze zbiornik musi sie choc w miare ustabilizowac, a to potrwa. Z testami nie szalej. Obserwuj korale, czy daja rade. Tych zlych glonow bedzie z czasem mniej. Moze cos je pozjada albo same znikna, rozkladajac sie i oddajac do wody to "co najlepsze". Wypatruj dobrych oznakow tez, jak male rozowe/fioletowe wapienne plamki.
- 5 odpowiedzi
-
Ujedziesz na samej skale , dobrej cyrkulacji, podmianach, świetlówkach i małej obsadzie. Tylko taki start to raczej dla tych, co już startować się nauczyli.
-
Ten filtr w morskim to zbedny bedzie. Wiekszosc zbiornikow posiada sump, a w nim cale ustrojstwo - odpieniacz, pompa obiegowa, filtr mechaniczny, jakis wklad, automatyczna dolewke i zbiornik z woda RODI, system sumplementacji, ogrzewanie. To duzo i malo. Dlatego tak wazny jest latwy dostep. Bez tego robi sie nieco upierliwe i meczace. Jak obwiesisz akwarium sprzetem z kablami, to nie bedzie to zbyt estetyczne i latwe w obsludze. Pewnie masz jeszcze pokrywe, ktora Ci tego nie ulatwi. Osobiscie bym sie za to nie bral. Widzialem kiedys takie podobne akwarium 20 lat temu, odpieniacz kostkowy wewnetrzny, filtr zewnetrzny kulebkowy, mnostwo zywej skaly, cyrkulatory, itp. Szalu nie bylo. Przemysl dobrze sprawe. Wiesz, do dwoch blazenkow i ukwialu wiele nie trzeba. Nie znam nikogo, kto by na tym poprzestal hehehe Predzej, czy pozniej skonczy sie przesiadka na wieksze z sumpem. Znam to z autopsji.
-
Czesc, nie ma to jak prostokatne "el classico". Jesli juz bardzo chcesz zaaranzowac pod morskie, to radzilbym zrobic z sumpem. W narozniku zrobisz komin.
-
Zajrzałem na angielskojęzyczne fora i bardzo dużo użytkowników ma też problem z resetem daty z niewiadomych przyczyn. Chyba będziesz musiał się przez to "przekopać" i trochę pogooglac. Gdzieś też wyczytałem, że należy ustawić poprawną strefę czasową. Powodzenia!
-
Uwazaj, bo to sie samo potrafi dzielic w bardzo szybkim tempie. Scinam, odrywam, skrobie i zawsze cos zostanie. Po jakims czasie odrasta nowe drzewko. Nie mam komu tego oddac, wiec niestety wywalam.
-
Sugerowalem sie tym zdjeciem, ze identycznie jest u Ciebie. Ale jak nie wierca tuneli i "budek dla ptakow" to spokojna Twoja glowa. Moze maja teraz taki czas, te swoje 5 minut, ze im sprzyjaja warunki. Z czasem populacja sie zatrzyma. U mnie przez 2-3 miesiace bardzo szybko mnozyly sie slimaki osiadle. Teraz jakos przystopowaly. Szukam i szukam, bo z czystej ciekawosci nie daje mi to spokoju. Trafilem na podobne zdjecia robaczkow z nakrapianymi dwoma czulkami. Podpisane byly jako SPIONID. Pewnie nigdy nie ustalimy dokladnie , jaki to jest gatunek, bo tworza one spora rodzinke. Rozbawilo mnie koncowe zdanie: Therefore we're left with this bit of wisdom: it's better to be one worm with two tentacles, than two worms with one.
-
Czesc, a ja bym nic nie robil. W ogole nie stosuje zadnej chemii. Zauwazylem juz po raz kolejny, ze te wszystkie plagi zawsze jakos ustepuja albo nie stanowia zagrozenia dla reszty. Wymaga to czasu. Cykl azotowy to dopiero poczatek. Pozniej obserwuje niemalze wykwity roznych rurowek, glonow wapiennych, mikrozyjatek, itp. Dopiero po niespelna roku akwarium wydaje sie byc na tyle stabilne, ze ten caly system sobie dziala sam sobie. Ja pilnuje tylko podstawowych paremtor wody : ciagly pomiar ph elektroda ,a kH, Ca, Mg od czasu do czasu testem kropelkowym (chyba nazywa sie do fachowo miareczkowaniem). Moje akwarium posiada obsade mieszana. Tez kiedys lzy mi sie cisnely jak zobaczylem szkodniki i inne takie. Aiptasie moglem eksportowac na caly swiat w dowolnej ilosci. Teraz zero stresu. Na aiptasie najlepsze sa krewetki. Pozbylem sie ich na amen majac tylko 2 sztuki. Pozniej jedna z nich wciagnieta zostala przez cyrkulator, a druga chyba zyje. Cos mi ostatnio w tydzien zjadlo , obgryzlo grzyby i kilka zoa. Moze gloduje? Tesknie za aiptasia hehe A ten robaczek wyglada interesujaco. Siedzi tylko na SPSach? Pozdrawiam, Rafal
-
Czesc Tobiasz88, fajnie ze mini rafa ma zagoscic w Twoim domu. Dobrze ze sie odezwales na forum. Jednak opis zbiornika, sprzetu jest dosyc lakoniczny. A co z reszta? Masz RODI? Jak masz zamiar prowadzic zbiorniczek? Podpytuje delikatnie, bo odnosze wrazenie, ze jeszcze kilka tematow wartoby omowic.
-
Prośba o pomoc w doborze sprzętu kostka 76l
pilot odpowiedział Mapet → na temat → Pytania o sprzet 60 - 250 L
Jeszcze cos na finnie z uzywek znajdzie sie. Zgodze sie - to wyzwanie. A niby taki bogaty kraj ... -
Prośba o pomoc w doborze sprzętu kostka 76l
pilot odpowiedział Mapet → na temat → Pytania o sprzet 60 - 250 L
10 lat temu był sklep z morszczyną w Stavanger, tam gdzie cumuje prom i te małe wycieczkowce. Może jeszcze istnieje. -
Prośba o pomoc w doborze sprzętu kostka 76l
pilot odpowiedział Mapet → na temat → Pytania o sprzet 60 - 250 L
Z drugiej strony obserwowanie zmian w czasie cyklu azotowego też jest interesujące. W pewnym momencie coraz więcej mikro żyjątek na skale i szybach. Uczymy się ich rozpoznawać, poznajemy funkcje i znaczenie. To proces nazywany w psychologii zajebiozą akwariową sprzężenia zwrotnego. Sprawia, że akwarysta ma problemy ze snem, koncentracją w pracy, a nawet może zaniedbywać drugą połowkę siedząc po nocach z latarką przy szybie. Zdarzały się przypadki z niekontrolowanym chlastaniem uszami z radości To też dobry czas ,aby dokonać ewentualnych zmian w cyrkulacji, ustawieniu skał zanim wpuścimy rybsony i krabsony. Można pomoczyć łapska na spokojnie -
Prośba o pomoc w doborze sprzętu kostka 76l
pilot odpowiedział Mapet → na temat → Pytania o sprzet 60 - 250 L
Jest takie przysłowie "Hastverk er lastverk". Jeśli już tak bardzo zależy Tobie na czasie, to załatwiłbym sobie wodę z działającego zbiornika, najlepiej 100% potrzebnej objętości. Wtedy na pewno to zadziała. Niedawno kolega tak zakładał i poszło naprawdę gładko. Nie zmienia to faktu, że akwarium i tak będzie potrzebowało czasu zanim się ustabilizuje i zacznie żyć własnym trybem. -
Prośba o pomoc w doborze sprzętu kostka 76l
pilot odpowiedział Mapet → na temat → Pytania o sprzet 60 - 250 L
Moglbys sprobowac z tymi slimakami , ktorych jak mrowek pomiedzy skalami. Z wygladu przypominaja popularne gatunki, ktore trzymamy w akwariach. Tylko uwazaj z krabami. Mialem cala bande z Chorwacji, to jeden drugiego likwidowal az do ostatniej sztuki. Wykonczyly tez slimaki. Z malych odpieniaczy to moze Tunze Comline DOC 9001 ? Ewentualnie zeby nie isc w koszty to taki na kostke lipowa i pompke powietrza. Bardzo dobrze pieni. Wdzialem swietne akwaria na takich odpieniaczach. Gdzies tu na forum musi byc watek Romana z Gdanska (nick chyba Roman678, czy jakos podbnie) z dawnych lat. Akwarium dopieszczone, cukierek. -
Dokladnie, swiatelko niech swieci normlanie. Wtedy nie bedzie juz tak sterylnie. Pojawia sie azotany i zielone nitkowate glony, to wpuscisz jakiegos slimora i krabsona.
-
Prośba o pomoc w doborze sprzętu kostka 76l
pilot odpowiedział Mapet → na temat → Pytania o sprzet 60 - 250 L
Szukam info o zbiornikach zalozonych na morskiej wodzie. Jedno forum wydaje sie juz nieaktywne. Drugie akvaforum.no zrzesza akwarystow slodko i slonowodnych. Poki co znalazlem tzw. zimnowodne morskie. Zycie i woda z morza: https://akvaforum.no/akvarium/?id=17992 A tu z podlaczeniem ciaglym do wody morskiej z glebokosci 8m: https://akvaforum.no/akvarium/?id=16466 Osobiscie to bym sobie darowal start na takiej wodzie, chyba ze chcesz eksperymentowac. Szkoda nerwow. Nie wiadomo tez, co (mikroskopijne zyjatka, plankton) w tak zimnej wodzie zyje i czy przy 25st C dalej bedzie zylo. Skupilbym sie na przygotowaniu dobrej wody z RO+DI, zainwestowal w dobry miernik TDS. I jesli pojawia sie jakies plagi w przyszlosci, to bedziesz wiedzial, ze to nie z powodu zlej jakosci solanki. Sorki za brak polskich znakow. -
Prośba o pomoc w doborze sprzętu kostka 76l
pilot odpowiedział Mapet → na temat → Pytania o sprzet 60 - 250 L
Cześć, postaram się zwięźle odpowiedzieć, jak ja to widzę. Co dokupić: 1. Sól syntetyczna do sporządzania świeżej wody. Kup zaraz duże wiadro, np. 25kg. Nie startowałbym na samej wodzie morskiej z norweskich wód. Nie wiadomo, co tam siedzi. Są norweskie fora akwarystyczne. Mógłbyś się podpytać. Jednak sól musisz mieć. 2. Odpieniacz: panel jest wąski, więc szukałbym czegoś , co dałoby radę powiesić na tylniej ścianie, aby był łatwy w czyszczeniu i obsłudze. Ewntualnie taki mały wewnętrzny tylko pod ten wymiar akwarium. Generalnie odpieniacz może być przewymiarowany, jeśli w przyszłości chciałbyś mieć większy zbiornik. Zakładam, że sumpa nie bedziesz miał - wtedy najlepiej odpieniacz wewnętrzny. 3. Lampa: sam prawdopodobnie skuszę się na polski produkt Reef flare. Przy większym zbiorniku dolożysz drugą lampę albo samą belkę LED. Serwis masz prakrtycznie pod ręką. 4. Skała: żywa naturlana jest najlepsza. Jak to przewieziesz przez granicę... Twója w tym głowa. A jak nie to sucha naturlana (trzeba przepłukać, wyczyscic, trochę zabawy) albo bdb syntetyczna (dobrze wypłukać). 5. Piach : wydaje mi się , że na pierwsze akwarium lepiej bez piachu. Później zawsze możesz dodać "dla oka" warstwę 1cm. Sprawa na przyszłość. 6. W panelu: ceramika , grzałka, może trochę skały. Jeśli gąbka to będzie wymagać częstego płukania (tylko jako filtr mechaniczny). 7. Filtr RO : musisz wymienić wkłady i dodać komorę na DI. 8. Pompa obiegowa 1000/1500L styknie. 9. Pompa cyrkulacyjna : te co masz wystarczą. 10. Żadnego jedzonka nie kupuj jeszcze. Napisz jaką obsadę chciałbyś mieć, to wtedy można dokładniej dobrać sprzęt i resztę eci-peci. Np. parka błazenków, jakieś krewetki, krabiki, ślimaki, kilka miękasów. Wtedy same podmianki i ujedziesz BEZ odpieniacza. Nie żałuj na ilości skały jakakolwiek to by była. 11. Automatyczna dolewka - jeśli byłbym w domu każdego z dnia, to w tak małym akwarium dolewałbym z ręki. Za dużo tych kabli i ustrojstwa. Przy takiej kosteczce minimalizm chyba sprawidzi się lepiej. Ja mam automatyczną dolewkę , bo właśnie siedzę w Mo i Rana. Pozdrawiam, Rafał