palaeo
Klubowicz-
Liczba zawartości
154 -
Rejestracja
-
Ostatnia wizyta
Informacje o profilu
-
Imię
Mikołaj
-
Płeć
Mężczyzna
-
Skąd:
Wawa
-
Zainteresowania
Biologia morza, ewolucja ekosystemów rafowych (to zainteresowanie zawodowe :-) )
-
Akwarium
325 l brutto, ok. 340 l w obiegu
Ostatnie wizyty
1 966 wyświetleń profilu
-
Ok, dzięki!
-
Ale da się nią kleić pod wodą?
-
Witam, mam od dłuższego czasu problem z klejeniem twardych koralowców - żadna z dwuskładnikowych żywic, które stosowałem (DD, Coral Kit Fauna Marin) nie łapie ich pod wodą (szczególnie, jeśli to nie pojedynczy koralit a maczugowata, rozrośnięta kolonia) - zawsze kilka minut po przyklejeniu wszystko się wali. Mówię tu głównie o przyklejaniu do skały pod wodą, choć ze szczepkami też mam problem. Mam wrażenie, że dwuskładnikowe żywoce nie łapią na mokro. Co polecacie? M
-
Oo, dziękuję, to konkrety! A jak się dozuje NaOH? KH usiłuję podnieść i powoli mi się podnosi (wczoraj 7.3) - nie było mnie dwa tygodnie i mimo ustawienia na wzrost ok. 0,1 dziennie drastycznie spadło, więc zabawa jest od nowa... Korale trochę lepiej wyglądają, mimo, że fosforany wywaliło w kosmos (0,30) - nie wiem czemu, bo nic nie zdechło...
-
Ok, czy w takim razie ktoś ma sensowny pomysł na podbicie pH? Napowietrzanie i takie domowe bajery nie działają - rano jest 7.6-7.8, wieczorem, przed zgaszeniem światłą rzadko dobija do 8.0.
-
Mam w łączniku między jadalnią a sypialniami - przewiew jest chyba wystarczający, jest ruch powietrza. Niestety trochę się obawiam, że niektóre korale nie dożyją wiosny...
-
Ok, to już coś - powinien mi dziś przyjść płyn do kalibracji 10.0. Choć z drugiej strony woda na podmianę ma 8.3, tym samym miernikiem.
-
7.8-7.9 to najwyższy pomiar jaki mam, pod koniec dnia. Teraz mierzyłem tuż przed zapaleniem światła i wyszło 7.4-7.5 - masakra jakaś (a przecież refugium ma zapalone światło!). Miernik pH nowy, płuny kalibracyjne 4.0 i 7.0 mierzy z dokładnością do 0.1. Do tego jakoś dramatycznie spadło mi KH - do 6.4 (dotychczas było w miarę stabilne 7.5-8.0) - i mimo zwiększenia dozowania w ogóle się nie podnosi. Nie wiem, co się dzieje.
-
No i jak tam, ma ktoś pomysł na podniesienie pH? Napowietrzam już całą dobę, cykl w refugium jest dokładnie zamieniony, zrobiłem dwie podmiany (woda do podmiany ma 8.3) - i w efekcie wieczorem dochodzę do 7.8-7.9. Będę wdzięczny za podpowiedzi.
-
Zdjęcie sprzed mniej więcej miesiąca, kiedy problemy się zaczęły. Aha, mam ciągle bardzo wysokie fosforany (rzędu 0,17), ale to problem od 2 lat, więc nie sądzę, żeby nagle spowodował zmiany.
-
ok, ale po poludniu wrzucę
-
Ja mam Ballinga. Prowadzę baniak od ponad 4 lat i nigdy nie sprawdzałem pH. Teraz korale zaczęły mi padać - i właściwie jedynym parametrem, który bardzo znacząco odbiega od normy to pH (zrobiłem ICP Fauna MArin i dopiero wterdy wyszło). Mieszkanie jest regularnie wietrzone, nikt nie pali, a od kilku tygodni dopowietrzam kostką. I jak stało na 7.8 to stoi. Jednej Euphylli już chyba nie odratuję. A na forum wchodzę jak mam problem, a nie profilaktycznie. Pozdrawiam!
-
Dzięki. Już widzę, że coś jest solidnie nie tak, bo świeżo przygotowana solanka na podmianę ma 8.2, a woda w baniaku 7.7. Będę mierzył, wrócę za kilka dni.
-
Zamówiłem ten miernik Miluwakee, pożyczę też z pracy jakiś drugi, zmieniać zacznę po kilkunastu pomiarach, jak uznam je za powtarzalne i wiarygodne.