Jump to content

palaeo

Klubowicz
 • Content Count

  94
 • Joined

 • Last visited

Everything posted by palaeo

 1. Cześć, Mam filtr RO, w którym mniej więcej dwa miesiące temu wymieniałem membranę i prefiltry. Za membraną mam żywicę ATI MB Pro - ze słoja 4 litrowego. Żywica wymieniona w zeszłym tygodniu. Od kilku dni TDS pokazuje na końcu 3 ppm. Myślałem, że problem jest z membraną, ale TDS za samą membraną pokazuje też 3 ppm. Żywicy z tego słoja już używałem i nie było problemów. Czy ktoś z Was ma pomysł, gdzie może leżeć problem?
 2. W maju będzie jeszcze numer NG poświęcony oceanom. Będzie tam tekst o polskich badaniach kopalnych raf w Australii. Polecam!
 3. Dziś w Faktach o 19.00, o ile nie wydarzy sie nic istotniejszego, będzie kilka słów o kryzysie rafowym i najnowszych badaniach. Polecam też majowy numer National Geographic, będzie trochę o polskich badaniach raf koralowych.
 4. Ale super zbiorniczek :-) Bardzo piękny! A ta Entacmea to chodzi, czy siedzi w miejscu?
 5. :-) Dzięki! A wrzuć jakieś fotki swojego! Tu moje na żywo:
 6. KH 7.7-8.0, Ca 400, Mg 1380, NO3-1-2 ppm, PO4 z drobnymi problemami - ale generalnie miedzy 0.0, a 0.04, choc mialem jakis wielki skok do 0.20 - podejrzewam, ze zdechl jakis slimak. Mialem tez klopot ze spadkiem jodu - chorowala Caulastrea, ale juz wyrownalem do ok. 0.05.
 7. Tu jeszcze Fungia sp. i Plerogyra sp. Nie wszystkie korale hulają - mam kłopoty z Montiporami i pomarańczową fungia (Cycloseris sp.). Z Xenia sp. niestety za pozno - ona zarasta, ja wyrywam...
 8. Lampy to AI HD 26 LED. Tak nad ogonkiem borsuka to dunka. Tu zdjęcie z maja 2020 z pierwszymi szczepkami. Ta Euphyllia paraancora po lewej startowała z jednej główki, teraz ma cztery, a E. glabrescens z 2 główek, teraz ma 6. Zaraz wrzucę coś jeszcze.
 9. Dzięki - to chyba nie to, bo zmniejszyłem już fotki do ok. 500 kb każda. Ostatnia próba
 10. :-) mam jakiś problem z ładowaniem zdjęć - pokazuje, że zdjęcie jest załadowane, z miniaturką, a po kliknięciu "wyślij" w poscie nie ma zdjęcia - albo na odwrót - wklejam zdjęcie, wyświetla "błąd", a po ponownym załadowaniu są dwa... I ciągle próbuję załączyć zdjęcie początkowe...
 11. Te wyżej są aktualne. Poniżej z 16 marca 2020. Przepraszam za zamieszanie z podwójnym wklejeniem
 12. No właśnie mam jakiś problem z fotkami... Tu z 16 marca 2020 Ciekawe, czy teraz pójdzie?
 13. Hej, moje akwarium ma już rok - pomyślałem, że pokażę, jak wyglądało dwa tygodnie po zalaniu (zalane 1 marca 2020, zdjęcie z 16 marca 2020) i dokładnie po roku od zalania (1 marca 2021). Zbiornik ma 325 l brutto, w obiegu jest ok. 345-350 l solanki netto-netto (po odliczeniu grubości szkłą i objętości skały). Obsada to mieszane miękkasy i LPS (w sumie ok 20 gatunków), z dwiema, niezbyt udanymi próbami wprowadzania SPS (dwie montipory). Z ryb 5 x P. squammipinnis, S. vulpinus, P. kauderni, P. fridmani, S. splendidus, 2 x A. ocellatus, Ch. parsema, C. truncatus. Do tego trochę skorupiaków, ślimaków, rozgwiazda, jakieś wężowidła. Wszystkie szczegóły na życzenie, jeśli to kogoś interesuje. Pozdrawiam, Mikołaj I tu po roku...
 14. A dzięki, zastopowałem na razie - trochę się chyba zmniejsza, ale bardzo powoli...
 15. Nie, sump jest czysty. To rzeczywiscie moze byc bakteryjne, zastanawiam się, czy nie zeskrobać tego troszkę szczoteczką przy najbliższej podmianie. Nie wszędzie dotrę, ale zawsze trochę to zmniejszę.
 16. A ja byłem zaskoczony, bo jednak większość dostępnych informacji mówi o tym, że są radzej bezpieczne dla koralowców. A majano dziadostwo nie chce jeść. A właściwie, to jak się łapie krewetki w akwarium? Da się to zrobić?
 17. Wczoraj bardzo późnym wieczorem zaobserwowałem moją L. wurdemanni napychającą się euphylią. I jedno i drugie zwierzę mam od prawie roku (oznaczenie L. wurdemanni pewne) - gdybym nie zobaczył zupełnie przypadkiem z latarką, to bym nie uwierzył. Jako ciekawostka.
 18. Jak wzrasta mi NO3 i PO4 to tak - akurat rzeczywiscie nie tak dawno dawałem przez jakieś 10 dni - a sądzisz, że to mogą być bakterie?
 19. Hej! Od kilku tygodni w moim ziorniuk, w częściach zacienionych (pod nawisami, w grotach) rozwija się biała "wata". Co to może być>
 20. Hej, mam pytanie: jak zabezpieczyć akwarium na czas remontu? Sąsiad z góry zalał mi mieszkanie (już drugi raz) i musze zrobić remont, m. in. pomieszczenia, w którym stoi akwarium (325 l brutto + sump). Macie jakieś porady? Pozdrawiam, Mikołaj
 21. A nie, to mi nie przyszło do głowy - dzięki za podpowiedź!
 22. Jakieś 10 dni temu zauważyłem, że Xenia rosnąca koło Caulastrei poparzyła ją, w wyniku czego ta druga miała ubytki tkanki. Wyrwałem Xenie, ale mimo tego ubytki tkanki postępują. Parametry wody to KH 7.0, Ca ~410, NO3-1.0, PO4-0.00, Mg-1380. Czy coś ją podżera, czy to jeszcze skutki poparzenia?
 23. Mój ślimak Oliva sp. wybrał w nocy wolność. Znalazłem go rano przy akwarium (w nocy w mieszkaniu było dość chłodno) i wrzuciłem z powrotem - wysunął nogę, ale dalej się nie ruszał. Po jakimś czasie zainteresowała się nim Babylonia sp., - wtedy oliva dość niemrawo próbowała się bronić. Ponieważ się ruszała, to przerzuciłem ją do refugium. Ciekaw jestem, czy dojdzie do siebie. I teraz pytanie: co mogło być przyczyną takiego zachowania? O ile Babylonia często wychodzi na szybę, to Oliva zrobiłą to pierwszy raz (mam ją ok. 8 miesięcy).
×
×
 • Create New...

Important Information

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Terms of Use.