Skocz do zawartości
Kubaaas

1248l Projekt "Wielki Blekit"

Rekomendowane odpowiedzi

Mam wrazenie, ze im dalej na poludnie Niemiec tym latwiej jest o korale. Okolice Dortmundu sa juz ok. Moze Berlin cos ma, zeby tak daleko nie jezdzic.


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
#330947 Kris_77 :

jestem ciekaw jak szybko taka bestia potrafi przejść dajmy z 30-40 cm? :clowning

Oj szybko. Mój jak pierwszy dzień był w baniaku, włożony około 23:00 w rogu akwarium przy dnie, następnego dnia o 6:00 był ponad metr dalej i 25 cm wyżej (bieg z przeszkodami).

@Kubaaas, jak chcesz utrzymać tam ukwiała, to mu zrób dziurkę z boku skały, żeby się mógł w niej chować, albo poszukaj kawałka skały z naturalnym wgłębieniem. One lubię osiadać w takich zagłębieniach, ewentualnie pod nawisami skalnymi. Idealna chyba by była ta skałka po prawej w tym "atolu".


300x80x80

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W dzisiejszych czasach wielu z nas troszkę podróżuje po świecie, może byśmy zrobili taki wątek z Krajami i adresami www gdzie można coś z naszego hobby kupić - zobaczyć:clowning


IMG 20130325 101320


Akwarium: 1000 l + sump 220 l
Oświetlenie: ATI PowerModule 8x80W
Pompa główna: RedDragon 6500
Odpieniacz: BubleKinge 300
Cyrkulacja: TUNZE 4x6105
Filtracja: BP + PO4x4 + Węgiel aktywny
Light Balling Fauna Marine dozownie Grotech III
Sterowanie IKS Aquaristik Computer
140 kg skały żywej

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przygotowujac sie do nadchodzacego okresu dojrzewania wpadlem na bardzo ciekawy watek na jednym z zagranicznych forow. Odbywala sie tam dyskusja na temat definicji cyklu dojrzewania akwarium. Tradycyjnie przyjmujemy, ze cykl sie zamyka w momencie kiedy Amoniak, NO2 mamy niewykrywalne i wzrasta NO3. W tym przypadku autor posta bardzo fajnie opisal swoja rozszerzona definicje. Wklejam ponizej link do watku, oryginalna wersje posta oraz moje szybkie tlumaczenie. Moze ktorys z modow bedzie chcial kopie tego tlumaczenia umiescic w dziale Dla Nowicjuszy bo informacja wydaje sie bardzo wartosciowa.

http://www.thereeftank.com/forums/f6/brown-algae-nitrates-cycle-49204.html?highlight=food+chains

---- ORYGINAL -----

New tanks go through cycling in terms of developing the bacteria for deammonification pretty quickly. Usually by the end of 4 weeks, your values for nitrogen cycling should be at the point of rising nitrAtes and zero detectable levels for ammonia and nitrIte. In that sense, your tank prolly has finished "cycling".

Is the tank mature though? Definitely not. You will see growing and developing food chains building from the base of primary production up. This usually means the initial golden brown of diatoms will develop first, then some of the initial autotrophic blooms will occur (usually photoautotrophs like cyanobacteria and related bacteria that initially colonize the benthic and rock surfaces.) Following this is a bloom of the heterotrophic bacteria and protists that eat cyanobacteria, but usually not visible to most aquarists. Next will be some of the green photoautotrophs like hair algae, absorbing nitrates and phosphates as they are released back into the water column as a result of cyanobacteria consumption/digestion by the heterotrophs. Hopefully you'll have some top-down grazers by the time the tank gets to this point (snails, hermits, etc.) This would mean that not only will there be grazing from the microorganisms in the system (bottom up trophisms) and competition throughout this microcosm for the nutrients that feed the initial blooms of visible microalgal growths, but the additional top-down grazing to control the spread and growth of the visible microalgae and coming macroalgal growths as well. This process develops over several months and will depend on the level of nutrients in the system, current and circulation, gas exchange rates at the surface, and the photoperiod as well as the diversity of organisms available to fill each food chain niche as the tank matures. It is a normal chain of events for a developing new closed marine system, and indicates that all is progressing in your system as it should.

Patience is the key, export via siphoning will remove the "biomess" as well as the nutrients locked up in the biomass of the algae in question. Use the siphoning to clear rocks and the surface of the substrate to also reduce additional detritus and dissolved nutrients in the water column. Keep the skimmer cranked up for good DOC and POC nutrient export, and limit unnecessary feedings. In an extremely heavy bloom, reducing the photoperiod to around 6 to 8 hours a day would be appropriate, as well as checking to make sure that the bulbs are not too old and/or red-shifted (which will encourage algal growth)

----- TLUMACZENIE -----

Nowe zbiorniki przechodza cykl azotowy dosyc szybko. Zwykle pod koniec 4 tygodnia, wartości dla cyklu azotowego powinny wskazywac na wzrost azotanow i zero wykrywalnych poziomow amoniaku i azotynow. Pod tym wzgledem w tym okresie akwarium prawdopodobnie zbliza sie do zakonczenia stabilizowania cyklu nitryfikacyjnego.

Czy zbiornik jest jednak dojrzaly? Zdecydowanie nie. Dalej nastapi budowa i rozwoj łancuchow pokarmowych zaczynajac od podstawowej produkcji pierwotnej (gromadzenie energii promieniowania słonecznego w materii organicznej) wzwyz. To zazwyczaj oznacza najpierw rozwoj zlocistych okrzemek, a nastepnie zakwity bakterii autotroficznych (zwykle fotoautotrofy takie jak sinice (cyano) i bakterie, ktore kolonizuja strefy ciemne i powierzchnie skal). Nastepnie dochodzi do rozkwitu bakterii heterotroficznych i protistow, ktore konsumuja sinice, ale zazwyczaj nie sa widoczne dla wiekszosci akwarystow.

(Bakterie Heterotroficzne: bakterie cudzozywne, odzywiajace sie zwiazkami organicznymi i nieorganicznymi, z ktorych przez odpowiednie przeksztalcenie buduja swe skladniki komorkowe. Biora udzial w rozpuszczaniu trudno rozpuszczalnych fosforanow wapnia i krzemianow).

Dalej pojawiaja sie zielone fotoautotrofy takie jak algi nitkowate, pochlaniajace azotany i fosforany zwalniane z powrotem do kolumny wody w wyniku konsumpcji sinic poprzez heterotrofy. Powinienes w tym momencie posiadac juz w systemie jakies zwierzeta pasace sie algami (slimaki, pustelniki, itp.) Oznaczy to, ze w systemie jednoczesnie nastapi pozywianie sie mikroorganizmow (z dolu do gory) - wspolzawodnictwo o składniki odzywcze, ktore zasilaja poczatkowe zakwity widocznych mikroalg - oraz konsumpcja od wyzszych poziomow lancucha pokarmowego w dol, ktora kontroluje rozprzestrzenianie sie i wzrost widocznych mikroalg i nadchodzacych makroglonow.

Proces ten rozwija sie przez kilka miesiecy i zalezy od poziomu skladnikow odzywczych w systemie, ruchu wody, poziomu wymiany gazowej na powierzchni, ilosci oswietlenia, jak rowniez roznorodnosci organizmow dostepnych do wypelnienia kazdej niszy lancucha zywnosciowego podczas dojrzewania zbiornika. To jest normalny lancuch zdarzen dla rozwoju nowego zamknietego systemu morskiego, i wskazuje na to, ze wszystko przebiega w systemie prawidlowo.

Cierpliwosc jest kluczem. Eksportowanie "biosyfu" poprzez odsysanie/usuwanie alg pozwala usunac z systemu skladniki odzywcze zamkniete w biomasie danych glonow. Czyszczenie powierzchni skal i podloza wezykiem (syfon), pozwala usunac nadmiar detrytusu i rozpuszczonych skladnikow pokarmowych z kolumy wody. Nalezy uzywac odpieniacza bialek do eksportowania poza system DOC i POC oraz ograniczac karmienie. Przy bardzo ciezkich zakwitach, nalezy zredukowac oswietlenie do około 6-8 godzin dziennie oraz upewnic sie, ze zarowki nie sa zbyt stare i/lub przesuniete ku czestotliwosci czerwieni (ktora wspomaga wzrost glonow).

-----

Duzo fajnych wnioskow mozna wyciagnac z tego tekstu. Mam nadzieje, ze komus przy startowaniu baniaka moze sie przydac.

Dla mnie najwazniejsze co z tego wynika to koniecznosc stopniowego zwiekszania oswietlenia oraz ograniczenia zasobow krzemianow tak aby nastepne "warstwy" lancucha mialy szanse nadazyc zanim zrobi sie jakas plaga. Czy okrzemkow czy Cyano oraz w odpowiednim momencie uruchomic pozadna ekipe sprzatajaca.

Pytanie / (teza?): czy problemy wystepujace u ludzi z plagami moga miec korzenie w zbyt duzym naswietlaniem zbiornika w poczatkowej fazie?

Sorki za troche dlugi i odjechany post ale akurat dla mnie bardzo ciekawy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przyjechaly dzisiaj malenstwa.... szybko i sprawnie.

lumenarc.jpg

Jeszcze tylko Darkowy stelaz i T5ki i bedzie hulalo.

Lumatek UK odpisal, ze te balasty jak najbardziej nadaja sie do zastosowan akwarystyki morskiej i do tego sa przez wiele osob stosowane wiec jestem spokojniejszy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość DarekB30
#331514 Kubaaas :

Przyjechaly dzisiaj malenstwa.... szybko i sprawnie.

Faktycznie jak na wysyłkę z Angli to expres,

logistyka zadziała prawidłowo :waving

Odbłyśniki oraz T5 wczoraj trafiły do mnie na warsztat więc już niedługo będą wisiały na swoim miejscu :waving

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A ja się cofnę do kwestii wilgotności. O ile dobrze doczytałem chcesz z nią walczyć za pomocą wentylatora w dziurze zrobionej w suficie.

Mam doświadczenie jedynie przy 750litrach w obiegu, również w obudowanym akwarium i przyznaję - walka jest trudna. Przy włączeniu całego światła, pełnej mocy obiegu i cyrkulacji parowanie będzie gigantyczne.

Moim zdaniem wentylator który zastosowałeś w suficie wyzionie ducha po tygodniu.

Najpierw będzie chodził głośniej, później wolniej, a później stanie lub wcześniej wywali korki.

Rozkręcisz i ze środka wysypie się kilogram rdzy a śmigła nie obrócisz nawet palcami.

Przy takim parowaniu trzeba poszukać wentylatora "a'la przemysłowego" - zdolnego pracować w 100% wilgotności. Ten przepompowując powietrze jak z lasu tropikalnego po prostu się utopi. To będzie bagno nie powietrze.

Jeżeli wydmuchujesz to wilgotne powietrze gdzieś kondygnację wyżej (jakiś strych czy coś) to pomyśl nad dobudowaniem jakiejś skrzyni w której wytworzysz coś a'la podciśnienie (cug) za pomocą wentylatora odseparowanego od tak wilgotnego środowiska.


Morski dinozaur w stanie spoczynku - forumowy weteran :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kraszan: filtrownia chodzi juz ponad miesiac a akwarium jest zalane ponad tydzien. Nie zauwazylem jakiegokolwiek problemu z wilgotnoscia dotychczas. Mam w obu miejscach czujniki wilgotnosci i oscyluje w granicach 45-55% w filtrowni i 35-40% w salonie. Jestem gotowy zeby upgrade'owac wentylacje przy pierwszych sygnalach, ze cos jest nie tak. Zobaczymy tez czy przy cieplejszych temperaturach nie bede musial wstawic klimy w filtrowni ale to wyjdzie w praniu. Na razie 3 grzalki 300W chodza prawie ciagle zeby utrzymac 25.5 stopni.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

juz niemoge sie doczekac ,tego jak to bedzie swiecilo wszystko pozdrawiam


bedzie 450L

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

:waving

Na taki projekt az sie buzka smieje! Fajnie !


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Stani: Buzka moja nadal sie smieje za kazdym razem jak wchodze do duzego pokoju :waving Powoli zaczynam sie przyzwyczjac. Akwa zaczyna wyglac normalnie tylko jak u innych ogladam baniaczki to wydaja sie czasami troche male...

Nic sie teraz za bardzo nie dzieje. Pozostalo czekanie na docelowe swiatelko i obudowe. W miedzyczasie duzo duzo czytania. O dojrzewaniu, epikach sprzatajacych, potencjalnej obsadzie, etc.

Postanowilem przez pierwszy okres tego zbiornika opierac sie wylacznie na metodzie Berlinskiej, Ballingu i Rowaphos/Wegiel po to aby wyczuc i zrozumiec zbiornik przed dalszymi ruchami typu kulki lub VSV.

Planuje tez powoli jak zasiedlic baniaczek i ciekaw jestem Waszych propozycji co do potencjalnej obsady.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Obsada to pryszcz. Sam wymyslisz.

Wazne by bylo, jak sam piszesz, od poczatku podciagnac Ballingiem co potrzeba. Jak pisalem, nie bagatelizowalbym dzialania Silicarbonu. On zlagodzi "brazowienie" wszystkich nowych rzeczy w akwarium (skala, piach, pompy itd) i jednoczesnie adsorbuje nieco PO4. Ten wegielek jest na poczatku wazniejszy niz Rowaphos lub wegiel.:waving


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

priv


145x70x65H, sump 200L, BK 250, RRR 25kg, 2xVortech MP40, ATI 10x54W

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

z obsadą mały problem - praktycznie wejdzie Ci tam wszystko :)

8-10 pokolców - więc pełna paleta :waving

20-30 anthiasów

tradycyjne rybki typu błazny, jakieś wargatki i inne drobnice

no i ja bym się pokusił o jakiegoś młodego ustniczka :waving


TOTM July 2011

500 litrów zobacz

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kris_77: A jesli chodzi o pokolce to myslisz, ze pojsc w kierunku palety wlasnie czy n.p. zaryzykowac po kilka szt. z 2-3 gatunkow. Ciekawie byloby ogladac interakcje/zachowanie.

Jeszcze kwestia czy kupowac male czy bardziej wyrosniete. Wolalbym male bo fajnie jest ogladac jak rosna a przy okazji moznaby zweryfikowac do jakiego stopnia karlowacieja (lub nie?) w takim litrazu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

na bank kilka żółtków wygląda fajnie - ale ja bym nie wytrzymał za długo :) lobię różnorodność więc jestem zwolennikiem po sztuce :waving a jest w czym wybierać

co do wielkości też preferuje mniejsze... pytanie jakie dostaniesz w sklepach

no ale najważniejsze to chyba wpuszczać je z głową jeśli chodzi o czas i kolejność ... a to nie prosta sztuka :waving


TOTM July 2011

500 litrów zobacz

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@ Kubaaas - tak z ciekawości zapytam (choć boje się nawet wymieniać tą nazwę), myślałeś o Achillesie ?


-UNDER CONSTRUCTION-

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
#332088 Gotterdammung :

@ Kubaaas - tak z ciekawości zapytam (choć boje się nawet wymieniać tą nazwę), myślałeś o Achillesie ?

koniecznie - ale pod koniec obsadzania :waving


TOTM July 2011

500 litrów zobacz

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ehh, some people dream their lives, some people live their dreams :waving

Takich ze 5 sztuk (w ogóle nie wiem czy to możliwe jest) + 3 żółtki na przełamanie barwy, dopełnić jakąś ciekawą drobnicą... Mi tam się zawsze podobała ławica ryb, w słodkim zawsze w to szedłem, w małym morszczaku to nierealne ale w większym bym się nie zastanawiał :waving


-UNDER CONSTRUCTION-

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ławica jak najbardziej - wręcz koniecznie - ale nie pokolców :waving

a co z białobrodym? xanturum? hepatusem? i resztą ...

a co do 5 achillesów - oczywiście, że się ogólnie da :) popatrz u kolegi z azji :waving


TOTM July 2011

500 litrów zobacz

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pytanie praktyczno prywatne czyli finnasowa ciekwosc. Mierzac sily na zamiary i zakladajc ze nikt z fiskusa nie czyta tego tematu. Ile dotychczas kosztuje taki projket nie rozdrabniajac sie w sczegoly czyli browarki wypite od kosztorysu realizacje po zalanie:clowning

Jezeli chodzi o obsade to kwestia wyboru filtracji i utrzymania parametrow przy wybranej obsadzie korali. A patrzac na wielosc akwarium pole do popisu w laczeniu gatunkow ogromna


Akwarium - 700l - 180x62x65 , Sump - 300l 150x47x42. 

Filtrcja - podzwirowa / refugium 20W / cryptic zone

Osprzet -  Schuran 150 ~ Sicce Syncra 6.0 ~ ATI Sunpower 6x80W + 54W LED ~ 2x Jecod RW-8 ~ Kamoer P4 Pro ~ DD TopUp ~ Eheim Jager 200W

Suplementacja - Balling DIY HD

Konsumpcja Energii- 275 kWh miesiecznie

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Grzesiek, strzelam ~15000 zł.:waving


"Boże, zachowaj mnie od zgubnego nawyku mniemania, że muszę coś powiedzieć na każdy temat i przy każdej okazji." - św. Tomasz z Akwinu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.