Skocz do zawartości
seb

Franek (Frankensztein) czyli pienidło by seb

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć i czołem ;)

Nadszedł chyba czas żeby światło dzienne ujrzał ściśle tajny prowadzony w ściśle tajnym laboratorium w miejscu którego nie ma na żadnej mapie projekt odpieniacza :) a tak serio to wielu z Was wie że mam na punkcie odpieniaczy dość mocnego świra, w związku z tym sprzętem który dość często zmieniałem i przeskakiwalem z modelu na model były właśnie odpieniacze. To co przeszło do tej pory przez moje ręce to Beast, Turboflotor 1000, APF 600, BM 250, idealna kopia stożkowego Alfa Cone na pompie RD i przez ostatni rok Schuran 150. Dzięki temu wypróbowałem wszystkie możliwe napędy i budowy odpieniaczy, dowiedziałem się co jest dobre, co złe, w co warto inwestować, w co nie, jaka jest charakterystyka pracy, plusy i minusy konkretnych konstrukcji. Jakieś 8 miesięcy temu po to żeby mieć body nabyłem na Ebayu odpieniacz na Beckecie, tylko po to w sumie żeby mieć body do eksperymentów, cały odpieniacz kosztował mnie jako używany chyba 15 funtów, więc taniej niż sam materiał. Jak tylko przyjechał zaczęło się testowanie :D sam Becket to fajne rozwiązanie, tyle że piekielnie wrażliwe na zabrudzenia, byle paproch potrafi "zgasić" całą dyszę, olałem to rozwiązanie, późniejsze przeróbki i testy opierały się na dyszy Venturi, korzystałem z gotowych dysz dostępnych na rynku, do dziś uważam że to super rozwiązanie, ma niestety również swoje wady... Zalety to produkcja zupełnie "innej" piany, dużo bardziej stabilna praca niż na pompie igiełkowej, nie wybijanie w takim stopniu jak igła planktonu i mikroelementów, ale minusy i tego przeskoczyć się nie da to konieczność zastosowania pomp o dużym ciśnieniu tłoczenia, a co za tym idzie mocno prądożernych i do tego na naszym rynku praktycznie niedostępnych. Chodzi o to że pompy które stosuje w swoich odpieniaczach Schuran (Eheim, AB) to tylko substytuty tego co powinno być użyte do tych konstrukcji, dopiero duże ciśnienie tłoczenia jest w stanie w pełni wykorzystać dobrodziejstwo dyszy Venturi. Do niedawna w moim baniaku pracował Schuran i to co potrafi ten odpieniacz to naprawdę bajka, byłem i nadal będę wielkim orędownikiem tych odpieniaczy, ale postanowiłem zbudować sobie coś co połączy plusy najlepszych konstrukcji na rynku, a wyeliminuje ich wady, myślę że po tych kilku miesiącach prób i testów (odpieniacz był wiercony, cięty i klejony do chwili obecnej kilkanaście razy ;)), udało mi się osiągnąć to co sobie założyłem, a po drodze obalić kilka mitów które są skutecznie powielane przez coraz to nowych producentów odpieniaczy :D. W tej chwili za napęd służy Tunze Hydrofoamer 9420, najlepszy obecnie stosunek cena/jakość/wydajność. Przetestowałem większość jeśli nie wszystkie najpopularniejsze rozwiązania na rynku, jeśli chodzi o budowę korpusu i cyrkulację wody wewnątrz. Zaznaczam że to co udało mi się osiągnąć i wnioski jakie mi się nasunęły to wyłącznie moje zdanie, nie stanowią jakiegoś pewniku, jednak na tyle jestem ich pewnien że w tej chwili w moim zbiorniku pracuje już tylko "Franek", Schuran poszedł do ludzi :D. Jak nie od dziś wiadomo, wydajność odpieniacza jest tym większa im dłużej oda się utrzymać wodę wraz z pęcherzykami w body odpieniacza, tylko jak to osiągnąć we w miarę możliwości niewielkim korpusie? Ano spowodować żeby woda jak najdłużej cyrkulowała wewnątrz, zanim wyleci przez otwór wylotowy, niektórzy producenci jak Schuran np. osiągnęli to poprzez taką budowę wnętrza odpieniacza która wydłuża drogę wody maksymalnie jak sie da, inni na milion innych sposobów, przy czym każdy z nich twierdzi że zrobiło to najlepiej :D no więc ja z pełną odpowiedzialnością stwierdzam że również zrobiłem to najlepiej :D Wypisze może jakie rozwiązania moim zdaniem są niewiele warte, a mimo to wciąż stosowane : sito na dole, (próbowałem chyba z pięć kombinacji średnicy, wysokości, ilości i średnicy otworów i za każdym razem wydajność była mniejsza niż jest przy rozwiązaniu które stosuję teraz), zwężenie korpusu przy przejściu do kubka (zaburza moim zdaniem ruch wody w korpusie i skraca kontakt wody z powietrzem, a niczemu nie służy), całe body stożkowe przerobiłem juz wcześniej i uważam je za najgorsze z możliwych rozwiązanie z wielu powodów. W tej chwili u mnie wylot wody z powietrzem to zwykłe kolanko skierowane pionowo w górę, nie tłumi pompy, nie wymaga odkręcania i czyszczenia sita i w połaczeniu z odpowiednim body wywołuje taki ruch mieszanki powietrze/woda w korpusie że wydajnościa taki odpieniacz potrafi zdziwić :D Teraz sedno - odpieniacz to nie tylko jak ktoś ostatnio napisał "kawałek plastiku z pompą", oczywiście może tak być, ale nie o to chodzi, porządny wydajny odpieniacz to przede wszystkim wymiary, średnice, zależności między nimi i wydajność użytej do tego wszystkiego pompy, a zgrać to wszystko można tylko metodą prób, teoretycznie się nie da. Wklejam kilka fotek Franka, swoje odsłużył, teraz zamawiam materiał na wersję cywilną i popracuje nad tym żeby jako tako wygladał, bo jeśli chodzi o pracę to już jest bardzo dobrze :)

img1273800x600.jpg

img1274800x600.jpg

img1280800x600.jpg

img1281800x600.jpg

img1283800x600.jpg

img1286800x600.jpg

Ta taśma na korpusie to nie w celu zamaskowania jakiegoś kosmicznego rozwiązania, tylko po kolejnej przeróbce kiedyś tam już nie miałem do czego kleić łat z pleksi, więc taśma to konieczność :D Zdjęcia są zrobione dziś, jakieś 5 minut po umyciu kubka i to nie marketing ani czcze gadanie, praca odpieniacza nie była też w żaden sposób "wspomagana" jak to często ma miejsce na filmikach na YT, zresztą był u mnie jakis czas temu jeden kolega i widział że odpieniacz jest bardzo stabilny i cieżko zakłócić jego pracę, pianę zaczyna odkładac praktycznie od razu, po włączeniu, nawet po umyciu kubka w słodkiej wodzie, co przy wielu odpieniaczach stanowi skuteczny stoper na długi czas, natomiast podanie bezpośrednio do pompy strzykawką odcieku z kubka nie powoduje "gotowania" się odpieniacza, a właśnie odciek z kubka podany bezpośrednio do pompy jest najczęściej stosowanym polepszaczem pracy odpieniacza, często mozna to zaobserwować na filmikach na YT, większość odpieniaczy po takim zabiegu zaczyna kipieć - mój nie :). Dobra, koniec bo mi elaborat wyszedł, pewnie nikt go nawet do końca nie doczyta, ale gdyby jednak i gdybyście mieli jakies pytania czy wnioski to bardzo proszę :)

Pozdrawiam

seb


Z akwarystycznym pozdrowieniem ;)

Seb

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A guzik - bo przeczytałem cały :) Chylę czoła - nic nie przebije doświadczenia z natury. Teraz ładnie wszyscy poprosimy schematy z wymiarami w AutoCadzie 3D :D Albo nie - zrób sobie Seb dobrze i... opatentuj. Chwytliwą nazwę się wymyśli (Quasimodo 5000 na przykład) i już tylko kosić kasę - co się ma wiedza i talent marnować... Dostęp do niezłej sieci sprzedaży już przecież masz. Będzie pierwszy polski oficjalnie wprowadzony na rynek odpieniek, w dodatku najlepszy na świecie... Tylko - czy ta konstrucja będzie pracować cały czas tak samo niezależnie od rozmiarów (kwestia dopasowania do różnych obciążeń biologicznych)?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przeczytałem :) Gratuluje, teraz czekam na wersję cywilną i testy u innych, ciekawe co z tego wyjdzie.

Kolejna rodzima produkcja, a po szczepkach które widziałem mam od Ciebie widać że jest lepiej niż ok:)


Jest .. i znowu "kostka".. | było vol3 400 l | było 324 l

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wygląda jak całkiem zwyczajny odpieniacz :), ale jeśli, jak mówisz, diabeł tkwi w szczegółach, to gratuluję udanego dzieła :D. Mam pytanie co do pokrywki, bo z fotki wygląda jakby była szczelnie dopasowana do kubka, bez otworów - tak faktycznie jest?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Też przeczytałem wszystko i życzę powodzenia,czyli w wątku ATI BM 200 doradza mi fachowiec wespół z drugim naszym fachowcem,Sebastkiem.:)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Fachowiec to mało. Totalny świr. Byście widzieli ten błysk w oczach w trakcie opowiadania jak można o pół centymetra przesunąć jedną rurkę, żeby powietrze miało dłuższy kontakt z wodą. Jeśli już Franka pokazałeś tzn, że jesteś zadowolony. I tak obstawiam, że do końca tygodnia coś zmienisz ;P A gdzie zamontowałeś polaryzator prądów torsyjnych?


pzdr

Michał

gallery_7670_2202_6981.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

" A gdzie zamontowałeś polaryzator prądów torsyjnych? ":) snocho , dolewasz oliwy do ognia :D


Akwa.125x55x60 + sump 80x40x40 , Maxspect 2x120w 16000k , obieg Eheim Compact +3000 , odp. diy ala ATI 200 , cyr. 4 x Tunze 6055 na Multi. 7095 , Dastaco II ala DiTus ,AquaRoche ZERO LR.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

niezamierzenie


pzdr

Michał

gallery_7670_2202_6981.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Michał, proste rozwiązania są najlepsze, chyba że to podpucha:clowning

Oglądałem program o żarłaczach białych na DISCOVERY polecam, tam znajdziesz odpowiedzi, dlaczego nie dają się utrzymać dłużej niż 3 tygodnie w niewoli.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Blue, absorberów ani zeolitów nie używam, a węgla nie wyjmę, za często kleję odpieniacz :) co do wykorzystania całości rury to nie ma sensu tego robić, tak jak jest teraz jest idealnie, na dole jest tylko sama czysta woda, ZERO bąbelków w sumpie, to był też jeden z moich celów :D zresztą komu jak komu, ale Tobie Piotrek takich banalnych rzeczy tłumaczyć nie muszę, dobrze wiesz co jest ważne a co nie :D. Radek, ta konstrukcja będzie działała bez względu na wielkość, warunek jest taki że trzeba doświadczalnie dobrać średnice i długości do danej wielkości korpusu i pompy. Zenon, jest otwór w pokrywce, jeden duży, nie ma on znaczenia strategicznego :D. Tomasz, pytasz co robi robotę, w sumie wszystko po troszkę :D Przede wszystkim ruch wody jaki udało mi się uzyskać wewnątrz odpieniacza dzięki jego budowie, no i wzajemne stosunki średnic i długości poszczególnych elementów czyli średnicy wlotu wody od pompy, średnicy i wysokości korpusu i średnicy rury reakcyjnej w kubku. Zawsze mnie wkurzało w wielu odpieniaczach że mieliły i mieliły pianę w rurze reakcyjnej zamiast odkładać ją do kubka, teraz juz wiem jak zrobić żeby syf jak najszybciej trafiał do kubka :D. Ruch nazwijmy go "wirowym" :D udało mi sie uzyskać dzięki zwykłej podstawowej fizyce - "kąt padania równa się kątowi odbicia", nie ma w tym żadnych cudów, żednej wyższej nauki, a działa i to działa jak diabli :) Teraz tylko pozostało pomyśleć jak to wszystko złożyć do kupy żeby jeszcze nie straszyło wyglądem i będzie cacy :) Dziękuję wszystkim za takie przyjęcie Franka, cieszy to tym bardziej że to nie jest kopia żadnej markowej konstrukcji, tylko wyłącznie moje dziecko które kosztowalo mnie kupę pracy i kupę nerwów, teraz wiem że było warto :)

Pozdrawiam

seb


Z akwarystycznym pozdrowieniem ;)

Seb

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Eeeee tam przesadził, wiem co widzę, a Ty nie wiesz o czym piszę :) żadnej technologii z kosmosu w tym nie ma, w sumie mogę narysować o co chodzi. Piotruś, nie chcę żeby ten temat stał się polem bitwy, nie jestem żadną Twoją konkurencją, więc nie atakuj byle atakować, zauważ że ja tak nie robię pisząc w Twoich tematach :D

Pozdrawiam

seb


Z akwarystycznym pozdrowieniem ;)

Seb

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zawsze jest warto :)

Seb, powiem ci jedno ... cholernie żałuję że dzieli nas cała polska :D


Akwarium morskie 800 litrow w obiegu, 50kg LR + 20kg LS,

Odpieniacz białek: WhiteSkim 250

12x54W T5

Słona woda płynie i coraz bardziej mnie wciąga

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Seb

powietrze zaciagane jest do pompy czy do dyszy?


UWIELBIAM MÓJ CANDY SHOP

130x50x40 + 210 l sump , obieg laguna 3500 , cyrkulacja tunze 6055 + 6045 + 6060

oświetlenie 4x 54 w t5 DIY, SHURAN 200

wystartowało Nasze Przejściowe...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
#347319 blue.wave :Oglądałem program o żarłaczach białych na DISCOVERY polecam, tam znajdziesz odpowiedzi, dlaczego nie dają się utrzymać dłużej niż 3 tygodnie w niewoli.

Niestety nie rozumiem. Nie obraź się, ale masz wyjątkowo irytującą przypadłość 'skakania' po odległych od siebie tematach, a ja nie lubię domyślać się co autor miał na myśli.


pzdr

Michał

gallery_7670_2202_6981.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
#347333 Sebastek :

Zawsze jest warto :)

Seb, powiem ci jedno ... cholernie żałuję że dzieli nas cała polska :D

Sebuś, wiem wiem, ja też żałuję, doskonale wiem że kumasz pienidła, tego można się nauczyć tylko dłubiąc samemu :D a od stożka i tak bym Cię odwiódł :D

Krzyś, nie do końca rozumiem pytanie, to standardowa zwykła pompa, powietrze jest zasysane przez dyszę, zmiany wprowadzone przeze mnie są można powiedzieć kosmetyczne :D

Pozdrawiam

seb


Z akwarystycznym pozdrowieniem ;)

Seb

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

chodzi mi o to gdzie sie dostaje powietrze?

na wirnik czy do dyszy za pompa bo zrozumialem ze uzywasz Venturi


UWIELBIAM MÓJ CANDY SHOP

130x50x40 + 210 l sump , obieg laguna 3500 , cyrkulacja tunze 6055 + 6045 + 6060

oświetlenie 4x 54 w t5 DIY, SHURAN 200

wystartowało Nasze Przejściowe...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie, nie, używałem Venturi, teraz używam normalnej standardowej pompy, o takiej

http://reefshop.pl/sklep/index.php?main_page=product_info&cPath=1007_828&products_id=7434

Lekko ją tylko "stuningowałem", ale jakiegoś strasznego znaczenia ten tuning nie ma :)

Pozdrawiam

seb


Z akwarystycznym pozdrowieniem ;)

Seb

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
#347341 seb :

Sebuś, wiem wiem, ja też żałuję, doskonale wiem że kumasz pienidła, tego można się nauczyć tylko dłubiąc samemu :) a od stożka i tak bym Cię odwiódł :D

Na razie nie ma szans :D

Też metodą prób i błędów dobrałem sobie wymiary, średnice itp. dostosowane do stożków ;)

Sam wróciłem do stożka :D i jak pisałem wcześniej będę do siebie wstawiał większe body, ale takie pół na pół :D

Patrząc na Franka chętnie bym go zobaczył na żywo :D

Ale już wiem :D jak zrobisz wersję cywilną podeślesz do mnie Frania w odwiedziny :D może też go gdzieś przytnę, coś dokleję :)

Seb, zrób jeszcze jeden test, odwróć kolanko wlotowe w body o 90stopni, no może nie całe 90stopni, może ze 45stopni i zostaw go tak na 2-3 dni, ciekawe czy będzie taki sam efekt jak ja robię z dyszą wlotową :), na kolanku nie próbowałem :)


Akwarium morskie 800 litrow w obiegu, 50kg LR + 20kg LS,

Odpieniacz białek: WhiteSkim 250

12x54W T5

Słona woda płynie i coraz bardziej mnie wciąga

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

myslalem ,ze tak byles zadowolony z schurana i wykombinowales cos na dyszy

ja mam u siebie schurana 200 z pompa eheim i bk250 sam nie wiem , ktory lepszy? :-)

nie mialem tej pompy tunze w ręku jeszcze, jaki tam jest wirnik?

i ważne, ze Franek działa :-)


UWIELBIAM MÓJ CANDY SHOP

130x50x40 + 210 l sump , obieg laguna 3500 , cyrkulacja tunze 6055 + 6045 + 6060

oświetlenie 4x 54 w t5 DIY, SHURAN 200

wystartowało Nasze Przejściowe...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

...Seb,fajnie to opisales..."jezdzac" na wielu innych odpieniaczach mozna wiele zauwazyc...o dyszy Becketta juz wiesz i przekonales sie na wlasnej skorze ze fajne ale nie fajne.Piszesz o "innej" pianie,fakt ma cos takiego miejsce...Ja tez zauwazylem ze odpieniacze roznych firm inaczej pienia...zauwazylem tez ze na you tubie to co jest w kubku zazwyczaj jest czarniejsze od kawy,tak jakby ktos po dziesieciu latach istnienia akwarium wlozyl po raz pierwszy odpieniacz...Slusznie ze dobry odpieniacz nie musi byc wytarty do sucha i zaraz bedzie pienil.Ja mialem szczescie ze trafilem na dobre odpieniacze...Kiedys dyskutowalismy na temat karmienia korali i siadania skimmera i nigdy nie doszlismy do wniosku czy jest czyms dobrym jezeli siada i pozwala sie najesc podopiecznym czy raczej niech nie siada i robi swoja robote...Pogadalbym dluzej ale peszy mnie Twoj nowy widok z siwymi wlosami i te fajka,ktora pomaga w konstrukcjach...w kazdym razie,jak Ci sie udalo choc troche dalej zabrnac do zrodelka to gratuluje...Pozdrawiam...


Zbiornik 75x80x29 cm. Deltec 600i DC, AI Hydra 26 HD, Maxspect Jump Gyre, polowka CP-25, Jecod 1200 DC...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Seba, myślisz że nie próbowałem :) próbowałem już chyba wszystkiego : dysza nie idealnie na srodku tylko przy jednej ze ścian, prąd wody puszczony na ścianę ale w poziomie, tak żeby wywołać ruch wirowy jak w wiadrze, rozwiązanie ciekawe, ale nie do końca wydajne, może jakby to dopracować to byłoby coś z tego, w naturze działa (patrz jak zbiera się syf nad studzienką burzową :D ), wlot z kolanka w dół na lejek, sita różnej średnicy, wysokości, i średnicy i ilości otworów, wszystko :D Skutkowało to albo zbyt dużą burzą w korpusie a co za tym idzie przedostawaniem się powietrza do sumpa, albo spadkiem wydajności. W tej chwili jest tak że niby niewiele się w odpieniaczu dzieje, a wydajnością miażdży :D Ty stosujesz stożek więc pewnie inaczej się prądy w nim rozkładają, wiec nie do końca da się porównać te dwie konstrukcje, ale fajne jest to że również kombinujesz i zmieniasz aby dojść do perfekcji, a nie klepiesz na odwal jeden wzór :D

Krzysiek, myślę że w Twoim zestawieniu Schuran wygrywa pod pewnymi względami :D

Ice, mam się zaczerwienić? Czy zgolić brodę? :D

Pozdrawiam

seb

edit. Blue, "kąt padania równa sie kątowi odbicia" :) proponuję spróbować z wężem i ścianą, a najlepiej rogiem pokoju :)

to tak na szybka w bardzo dużym uproszczeniu przekrój przez odpieniacz, na niebiesko mieszanka która wylatuje z pompy, na zielono ta która odbita krąży w korpusie :)


Z akwarystycznym pozdrowieniem ;)

Seb

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.